„Máme u šimla koliku.“ „Jaj. Tak držím palce.“

2. 11. 2020 MVDr. Eva Klementová Autor fotek: horse.com
/data/imgs/00322802l.jpg
/data/imgs/00322802l.jpg

Znáte to patrně všichni, podobný dialog. Také všichni víte, že to může dopadnout špatně. Přesto dochází neustále k podcenění, k prodlení, které může stát koníka život. Zkusím tedy sestavit stručný manuál, jak si nezabít koně v případě kolikového onemocnění.

Nejprve definujme – co je to vlastně kolika? Je nutno si uvědomit, že to není diagnóza. Znamená to v překladu, že kůň trpí akutním bolestivým stavem, lokalizovaným v dutině břišní či pánevní.

Rozlišujeme tzv. pravé koliky, vycházející z trávicího traktu, a nepravé, kde je příčina v močovém či pohlavním ústrojí. Humánní medicína pro to má termín „akutní břicho“. Příčinu teprve musíme najít a často se ozřejmí až v průběhu léčby. A léčit musíme začít co nejdříve, přesná diagnóza mnohdy není důležitá.

Několik zásad:

1/ Čím dřív začneš, tím dřív skončíš, a tím spíš ti přežije kůň! Každá hodina zdržení může být rozhodující pro přežití!

2/ Nezkoušejte to rozchodit! Kůň zbytečně trpí a vy můžete prodlením zavinit jeho smrt. Ano, může se stát, že doktor přijede a kůň bude ok. No a?

3/ Intenzita bolestí NIC NEŘÍKÁ O ZÁVAŽNOSTI KOLIKY! Zažila jsem koliky, kdy bolesti v počátku byly minimální, a přesto šlo o život. I kůň, který „jen“ polehává a nežere a nepije, může mít koliku.

4/ Odchod trusu opět neříká nic. I v případech ileu („zauzleného střeva“) ještě obvykle trus nějakou dobu odchází. Může být i průjem!

5/ Nepokoušejte se prosím o laické zákroky, třeba ve smyslu rektálního vyšetření. Protržené střevo jsem viděla po podobných akcích už třikrát. Pokud jste došli pozorováním veterinářů k závěru, že koliku vyřeší vsunutí ruky do konečníku a vyjmutí trusu, tedy tak to opravdu není. Kdyby to bylo tak jednoduché, tak byste nás nepotřebovali…

6/ Ani lít cokoli do huby koně není dobrý nápad. Jednak toho tam nenalijete tolik, aby to bylo co platné, jednak třeba v případě oleje riskujete vdechnutí a ošklivou smrt.

Ze zmíněného tudíž plyne – zpozorujete-li příznaky koliky u svého koně, nemeditujte, nečekejte a VOLEJTE. Doktora, pochopitelně.

Příznaky koliky jsou nebo mohou být následující (řadíme od nejmírnějších k těm dramatickým):

  • Nežere.
  • Nepije.
  • Otáčí se po břichu.
  • Hrabe. Kope zadní nohou.
  • Flémuje, zívá.
  • Polehává.
  • Lehá, vstává, převaluje se.
  • Nekálí, nebo méně, nebo má průjem (!!!).
  • Staví se na močení a nemočí.
  • Potí se.

Ne všechny tyto příznaky jsou specifické jen pro koliku, to už ovšem musí posoudit veterinář. Je doporučitelné si naposlouchat z obou stran břicha peristaltiku (kručení způsobené pohyby střev) u zdravých koní, mrknout na normální barvu spojivky (to růžové, co vidíte z druhé strany při odhrnutí očního víčka) a pokročilí se mohou naučit spočítat puls (vytrvalci to umí). Tyto údaje mnoho napoví o závažnosti onemocnění.

Co máte v tuto chvíli dělat?

1/ Volejte doktora, hned. Nemusí být okamžitě dostupný, má to k vám jistě kus cesty a koni ubíhá čas. V případě změny polohy střeva (ileus), kdy je třeba operace na klinice, je smyslem hry dostat pacienta na operační sál ve stavu tzv. operabilním, což – pro vaše potřeby překládám – je stav, kdy má ještě smysl operovat a ne pitvat. A ten čas není příliš dlouhý!

2/ Do příjezdu veterináře můžete koně vodit, rozhodně je dobře se s ním uchýlit někam, kde si neublíží, nepotluče se, nezavalí. (Hala s měkkým povrchem, trávník bez nebezpečných předmětů, …). Nepokoušíme se nabízet krmení, nelijeme nic do huby. Nepíchneme mu sami tu injekci, kterou donesl Tonda odvedle. Prostě zařídíme, aby si neublížil, a čekáme. Intenzivně honit koně s kolikou na lonži zavání oběhovým kolapsem, takže to nedělejte.

3/ Pro telefonát veterináři je dobré mít v hlavě připraveno několik stručných údajů:

- jak dlouho to trvá (hodinu, dvě, tři, nevím, byl jsem v hospodě)

- kůň potí/nepotí, kálel/nekálel, trus suchý/průjem, žral/nežral, pil/nepil, hrabe?, válí se?

- pokud víte o nějakém zásadním pochybení typu „byl tam pytel ječmene a on ho půl sežral“ nebo „naše Máňa s ním cválala 5 km ve 35 stupních vedra“, hlásit a nezatloukat!

4/ Než dorazí veterinář, zvažte, zda v případě, že stav bude „k operaci“, jste ochotni a schopni ji zaplatit, máte-li dopravu na kliniku nebo kde ji seženete. Ne, nestraším, jen tuhle práci dělám už dlouho.

Proč mají koně koliky?

Výstižná definice by zřejmě byla – protože jsou blbě udělaní. Jenže vy jste šťouralové, takže se s tím nespokojíte a já vám to v příštím díle přehledně znázorním.

 

Hezký den bez kolik přeje Váš Doktor

Podobné články

Vysoko březí klisny v termínu či blízko termínu porodu ohrožují těžké koliky. Odpověď na otázku, jak předcházet jejich vzniku a rozvoji, přináší…

Homeopatie může pomoci koním s alergiemi. Právě březen je nejvhodnější období pro začátek homeopatické léčby letní vyrážky.