Krvácení z nosu

31. 10. 2023 Svatopluk Mácha Autor fotek: Gabriela Rotová, iStock.com

Zranění na hlavě, mykóza vzdušného vaku, zvýšený sklon ke krvácení, drobná zranění – krvácení z nosu může mít mnoho různých příčin, může být různě silné a postihnout jednu nebo obě nozdry.

Příčiny

Nejčastěji je na vině zranění. Pokud kůň při bojůvkách ve stádě trefí jiného koně do hlavy, může ke krvácení vést zranění čelisti, čelní nebo nosní kosti, při kterém krev odtéká nozdrami. Zvlášť často bývají postiženy kosti nosní skořepy, vedlejší dutiny nosní a čelní nebo čichové kosti, které leží mezi očnicovými jamkami.

Krvácení z nosu mohou vyvolat i veterinární zákroky nebo vyšetření (například zavádění nosní sondy či endoskopie), kdy i při velmi opatrném zacházení s nástroji může v důsledku náhlého pohybu koně dojít ke zranění. Ač v tomto případě krvácení z nosu vypadá dramaticky, není život ohrožující a většinou spontánně ustane.

Další příčinou jsou nádory a abscesy, které se mohou usadit kdekoliv v dýchacích cestách. Zvláštní pozornost si zaslouží mykóza vzdušného vaku, kterou způsobují různé druhy plísní. Záludné je, že se toto onemocnění zpočátku skoro vůbec neprojevuje, jen většinou nenápadným krvácením z nosu, které samo ustane. V okamžiku kdy poškození cév překročí kritickou mez, vznikne velmi náhlé a bezprostřední oboustranné krvácení, které může mít fatální následky.

Krvácení z nosu může způsobit také progresivní (etmoidální) hematom čichové kosti, u které se pomalu vytvoří malá bublinka, pokrytá tenkou vrstvičkou tkáně a naplněná krví. Ta se může zvětšit tak, že zcela zaplní nosní dutinu postižené poloviny hlavy, nebo dokonce vyhřezne z nozdry ven.

Pokud dojde k poruše koagulačních faktorů nebo je jich nedostatek, vzniká porucha srážlivosti krve (koagulopatie). Faktory způsobující srážení krve jsou nedostatečně produkovány při nedostatku vitaminu K. Střevní bakterie koně ale normálně tvoří dostatečné množství tohoto vitaminu. Mnohem častěji bývá pozorován takzvaný antagonismus vitaminu K, kdy určité látky blokují jeho účinky. Tento jev nastává, když kůň pozře látku snižující srážlivost krve typu kumarinu nebo seno, případně siláž s komonicí napadenou plísní. Kumarin v čerstvé komonici není toxický. Při konzervaci ho ale různé druhy plísní mění v toxický derivát, který způsobí otravu. Příznaky se objevují jeden až dva dny po příjmu kumarinu. Kromě krvácení z nosu bývají pozorovány podlitiny (hematomy) na různých částech těla a krev v moči.

Při zánětu cév se zvyšuje propustnost cév, krev proniká do tkáně nebo dochází ke krvácení. Přímé (primární) poškození cévních stěn vzniká například při virové arteritidě koní.

Záněty jsou mnohem častěji vedlejší projevy jiných onemocnění, jako jsou streptokoková infekce (hříběcí) nebo virové infekce (equinní herpesviry, infekční anémie koní). Méně často mohou k alergickým vaskulitidám vést toxiny, nádorová onemocnění či alergické reakce na krmivo nebo léky. Následkem zánětu cév jsou podle jeho závažnosti otoky nosních sliznic, bodové krvácení nebo až výrazné krvácení z nosu. Další příčinou krvácení z nosu může být i zátěží vyvolané krvácení z plic.

eiph-pay-per-use.jpg

Léčba

Při krvácení z nosu bez zjevné příčiny vždy volejte veterináře. Výjimkou je lehké krvácení, které rychle ustane a dá se odůvodnit lehkým otřesem v oblasti hlavy. Pokud se jemně červeně zabarví nosní hlen, zatímco ve stáji řádí chřipka nebo jiná infekce, není také důvod k obavám.

Při silnějším krvácení je potřeba snažit se do příjezdu veterináře koně uklidnit, protože každý pohyb, vzrušení nebo námaha zvedají krevní tlak a krvácení umocňují. Kůň krvácející z nosu by měl být uvázán s hlavou o něco výš než obvykle. Pokud by se ale kůň rozčiloval, je lepší ho uvázat tak, jak je zvyklý. Krev se pokuste zachytit do nádoby, aby mohl veterinář odhadnout míru ztráty.

Když veterinář určí příčinu krvácení, je jeho prioritou ho co nejrychleji zastavit. Někdy ale diagnostické prostředky na místě nejsou dostačující a kůň musí být převezen na kliniku. Úspěch léčby některých onemocnění, především mykózy vzdušného vaku, je závislý na včasném odhalení onemocnění.

Příznaky

  • Kůň krvácí z jedné nebo z obou nozder, krev může být světle červená a zpěněná až hnědá se sraženinami nebo kousky tkáně
  • Podle příčiny občasné frknutí nebo kašel, zapáchající dech, třepání hlavou nebo drbání
  • Někdy chroptící zvuky, náhlé dávení nebo silné polykání
  • Zřídka ochrnutí obličejových nervů, může být povislé jedno víčko nebo křivý horní pysk či nos 
  • Silné krvácení (rhinoragie), kdy kůň může během několika málo minut ztratit větší množství krve

DSC-0121.JPG

Následky

Při lehkém krvácení kůň nevykrvácí. Pokud ale trvá déle, hrozí anémie (chudokrevnost) a slabost. Ztráta většího množství krve je nebezpečná a může vést až k šoku. Pro koně o hmotnosti asi 500 kilogramů je kritická ztráta více než deseti litrů krve.

Podobné články

Jedním z charakteristických znaků mezenchymálních kmenových buněk (MSCs) je schopnost měnit se na různé typy. Méně známé jsou však jejich silné…

Zima klepe na dveře a ochránit v náročných klimatických podmínkách naše koně před útoky bakterií, virů a plísní může být docela náročné. Tip, jak…