Krásná, ale pro koně smrtelně nebezpečná: starček přímětník
Pastvina může pro koně skrývat celou řadu nebezpečí, například jedovaté či jinak škodlivé rostliny, proto speciálně pro vás nyní MVDr. Pavel Mádr připravuje "jedovatý" herbář. V úvodu vám přinášíme žlutého krasavce jménem starček přímětník.
Starček přímětník představuje smrtelné nebezpečí pro koně. Všechny pastviny a především louky, kde se produkuje seno pro koně, by měly být pravidelně monitorovány na přítomnost přímětníku a rostlina by měla být systematicky likvidována.
To je rostlina, která se jmenuje Starček přímětník (Senecio jacobaea). Je to dvouletka dorůstající asi metrové výšky kvetoucí nádhernými žlutými květy. Na koňské pastvině však znamená smrtelné nebezpečí. Alkaloidy obsažené v celé rostlině, především alkaloid pyrrolizidin, způsobují cirhózu jater. Dochází ke zničení hepatocytů (jaterních buněk) a k jejich náhradě vazivovou tkání a koně hynou na selhání jaterních funkcí.
Otrava probíhá podle toho, jaké množství rostlin kůň spase. Někdy probíhá velmi rychle, jindy plíživě a takřka neznatelně. K těžkému poškození jater dochází po konzumaci množství rostlin odpovídající asi 20 % hmotnosti koně.
Celosvětově hynou na otravu starčekem tisíce koní za rok. U nás je otrava také známá pod názvem „Žďárská nemoc".
Většina koní starček ignoruje kvůli jeho nepříjemné chuti. Najdou se však jedinci, jimž tato chuť nevadí anebo ji přímo vyhledávají. Největší nebezpečí však pro koně představuje přítomnost usušených starčeků v seně. Sušený ztrácí svou typickou chuť a koně jej konzumují bez problémů. Jedovatost pro koně však je stejná jako u zelené rostliny.
Příznaky otravy
Příznaky otravy jsou velmi rozmanité. U prudkých otrav při zkonzumování většího množství rostliny dochází k objevení nervových příznaků, kdy kůň přestává vnímat své okolí a má problémy s koordinací pohybů. Při chronickém průběhu nemoci dochází ke ztrátě hmotnosti, objevují se příznaky únavy, později apatie a nakonec žloutenka jako důsledek jaterního selhání. Mohou se objevovat průjmy. Časté jsou kožní změny v důsledku fotosenzibilizace, především na nepigmentovaných plochách kůže.
Léčba
Pokud zjistíme otravu starčekem, v prvé řadě okamžitě vyloučíme přístup koně k rostlině na pastvě nebo ji odstraníme ze závadného sena. V další fázi upravíme krmení tak, aby se snížil obsah bílkovin a zvýšil obsah energie v krmné dávce. Ideální je nasazení hepatoprotektivních prostředků, jako například ostropestřec mariánský a výtažky z něho, lecitiny nebo alfa tokoferol (vitamín E).
Prevence
Pro chovatele koní je však zásadní prevence. Doporučuje se všem chovatelům koní, aby kontrolovali přítomnost rostlin na pastvinách a na loukách, kde produkují seno.
Nejúčinnější prevencí je jejich likvidace. Starček produkuje obrovské množství semen, a proto to není snadné. Ihned po nástupu jara musíme zničit přízemní růžice, které přezimovaly a chystají se ke květu. Nikdy nesmíme dopustit, aby tato rostlina na pastvě vykvetla a zamořila ji tisíci semeny. Po celý rok kontrolujeme a rostliny průběžně zneškodňujeme. Není vhodné rostliny vysekávat, protože dorůstají, je lepší je vyrýt a nejlépe spálit nebo kompostovat. Můžete použít individuální nebo plošný postřik selektivním herbicidem, je však nutné pamatovat, že koně nesmí na pastvu dříve, než ošetřené rostliny uhynou a my odstraníme i jejich uschlé listy, které pořád obsahují toxické glykosidy.
Další informace o této rostlině můžete najít například na stránkách Květena ČR.
Spoustu fotografií starčeka najdete na stránkách BioLib.
Galerie
Kopytní abcesy: Někdy nekonečný příběh
Když vidíte koně stát o třech nohou, chcete od veterináře nebo kováře slyšet: „Je to absces“. Z dobrého důvodu. Většina abscesů se totiž sama…
„Bioléčba“ zánětlivých onemocnění koní
Jedním z charakteristických znaků mezenchymálních kmenových buněk (MSCs) je schopnost měnit se na různé typy. Méně známé jsou však jejich silné…