Kolika: první pomoc - ruce

Vstoupíte do stáje a místo obvyklého obrázku spokojeně přežvykujícího koně nebo tichého zaržání přijde šok: váš koňský kamarád je zpocený, ztěžka dýchá, je nervózní, lehá a vstává a ohlíží se po svém břichu. Kolika!

Okamžitě sice voláte veterináře, ale ten je momentálně za horama a vrátí se nejdřív za hodinu. Takže vodíte koně po dvoře, situace se nelepší, veterinář nikde a vy jen bezmocně přihlížíte. Kdybyste tak mohli něco udělat...

RUCE

Američanka Diana Thompsonová, praktická masérka a trenérka koní, tvrdí, že něco může pro koně s kolikou udělat každý. Potřebuje k tomu jen své ruce. Rozumějte, není to návod, jak rozehnat koliku, ale nabízený postup by měl vašemu koni ulehčit čekání na veterináře a zmenšit jeho bolesti. Snížení bolesti znamená zmenšení šoku a stresu a tím i větší naději na uzdravení a přežití.

Všichni známe pojmy masáž a akupresura. Obě metody lidé úspěšně používají už tisíce let. U zvířat fungují obdobně: mohou léčit a mohou sloužit jako prevence. V žádném případě ale nemohou nahradit zákrok veterináře, který určí, o jakou koliku jde a případně potvrdí i návrat zažívacího systému k normálu.

Akupresura je odnoží prastaré orientální léčby zvané akupunktura, která používala na různých místech těla jehly, kterými zmenšovala bolesti nebo léčila choroby. Akupresura na stejných bodech používá tlak prstů. Tlak prstů nebo jehly na správných místech podporuje správné proudění energie lidským nebo zvířecím tělem. Kromě toho způsobuje ještě dvě další věci: povzbuzuje oběhový systém a z mozku uvolňuje přírodní látky podobné morfiu, kterým se říká endorfiny, a ty snižují bolest.

Koně, který má koliku, bolí střeva. Stáhne proto svalstvo a tím se omezí oběh krve, kyslíku a dalších látek do postižené oblasti. Tím se kolika ještě zhoršuje. Bolesti se zvětšují a koloběh událostí se stále opakuje; může skončit těžkým šokem nebo i smrtí koně. Simulace speciálních akupresurních bodů pro koliku může tento bludný kruh bolestí narušit tak, že zlepší oběh v postižené oblasti, odstartuje uvolňování endorfinů a uvolní stažené svaly. Tato úleva urychlí vylučování endorfinu, a to je další šance, jak rozlomit bludný kruh stresu a bolesti. Jakmile si kůň může odpočinout od bolesti, je schopen sám se přimět s kolikou bojovat. Puls a dýchání se stabilizují.

Naší snahou v celé věci je uvolnit a uklidnit koně zlepšením oběhu a snížením bolesti. Jenže každý kůň má jiný názor na to, co mu dělá dobře a co ne. Musíte svého koně dobře pozorovat, a to ještě předtím, než dojde ke krizi. Kůň vám pak „řekne“, co ano a co ne. Pokud je spokojený a vaše zacházení se mu líbí, může třeba dát hlavu dolů, vypadá, jako by se mu chtělo spát, zhluboka dýchá, pomalu přivírá oči a zhluboka oddechuje. Pokud je nespokojený, zvedá hlavu a mává ocasem, snaží se dostat pryč od vás a frká.

Pokud vám dá kůň takto najevo své „ne“, možná na něj působíte přehnanou silou. Navíc se mu třeba nelíbí, když do něj tlačíte dlouhými nehty. Mnoho koní třeba neví, jak se vlastně mají uvolnit, a trvá jim nějakou dobu, než se naučí vychutnávat nový pocit.

Nezapomeňte ani na svou bezpečnost: když budete pracovat u nohou, nikdy si neklekejte, obrovsky tím snižujete možnost úniku v případě nebezpečí. Buďte ostražití a koně vždy sledujte alespoň jedním okem a uchem, stejně jako okolí, abyste včas zachytili jakýkoli nebezpečný pohyb.

Při akupresuře a masáži jde o to, „hrnout“ pod dlaní kůži, ne jen kůži hladit prsty. Vždycky začínejte s menším tlakem, protože akupresurní body mohou být citlivé. Potom tlak postupně zvyšujte a zvětšujte rozsah pohybu.

Při kolice nebo v jiných krizových situacích věnujte každému akupresurnímu bodu alespoň tři až pět minut – pokud se kůň nebrání – a než přejdete od jednoho bodu k druhému, použijte jednu z následujících technik nebo jejich kombinací. Pro prevenci nebo trénink věnujte každému bodu alespoň dvě minuty.

1. technika: Na každém bodě začněte s touto technikou. Prsty položte na bod a jemně, ale pevně tlačte. Tento tlak udržujte 1 až 2 minuty, dokud kůň nedá najevo, že se mu to zamlouvá.

2. technika: Aniž byste uvolnili předchozí tlak, pevně zatlačte hlouběji, na krátký jedno až dvouvteřinový interval. Pak se vraťte k původnímu tlaku. Opakujte alespoň minutu.

3. technika: Rozložte prsty na bod a kolem něj, kůži a svaly mněte malými krouživými pohyby. Vydržte alespoň minutu.

Při vlastním zákroku budete potřebovat ohlávku, vodítko, snad hodinky, abyste správně odměřili čas potřebný k práci na každém bodu. Hodí se vám i pomocník, ale lze to provést i bez něho. Koně provádějte na klidném místě, které zná a kde se cítí bezpečný. Nerada koně uvazuji, protože bezpečná délka vodítka mu neumožňuje dát hlavu při uvolnění dostatečně dolů. Navíc se to může negativně odrazit na prohloubení stresu, o možnosti zranění ani nemluvě.

UŠI

Masáž a akupresura uší koně rychle uvolní a zpomalí jeho tep i dýchání. Zároveň působí podpůrně na zažívací systém. Masáž i akupresuru můžete provádět při vodění koně stiženého kolikou, ale lze je použít i při šoku či úrazu nebo tehdy, když potřebujeme koně uklidnit nebo snížit jeho bolesti. Je to také dobrá prevence např. na závodech nebo po nich, protože stimuluje zažívací systém a snižuje stres. V běžné praxi se vám mohou tyto prvky osvědčit třeba při kování nebo při návštěvě veterináře.

1 A Jednou rukou masírujte ucho koně u hlavy. Začněte pravým, protože hodně koní nesnáší dotek na levém uchu dříve, než si to vyzkoušejí na pravém. Pravou rukou držíte koně za ohlávku. Levou rukou obemknete ucho tak, že je máte mezi palcem a ostatními prsty. Palcem a prsty jemně, ale důrazně masírujte kořen ucha tak, že je posunujete dopředu a zpět asi o 1 cm. Až kůže zvláční, můžete přidat i pohyby do stran. Celou masáž provádějte 1 až 2 minuty.

1 B Přejděte k masáži vlastního ucha, a to tak, že k sobě „složíte“ jeho vnější okraje a sevřenou rukou po něm přejíždíte od kořene ke špičce. Začněte u kořene, kde ruku zlehka položíte. Pak ucho lehce stiskněte mezi dlaň a prsty, až se okraje dotknou, a pomaličku, jemně přejíždějte ke špičce ucha. Směrem ke špičce uvolňujte stisk. Nesnažte se při masáži silou stáčet ucho koně ve směru, který mu není příjemný – tím se účinky masáže ruší. Opět opakujeme 1 až 2 minuty.

1 C Další krok začíná stejně jako 1 A. – položte ruku zlehka kolem kořene ucha. Pak pomalu přejeďte palcem doprostřed vnitřní strany ucha a stiskněte ucho mezi palcem a prsty. Pak pomalu přejeďte palcem doprostřed vnitřní strany ucha a stiskněte ucho mezi palcem a prsty. Pozor na dlouhé nehty! Pomalým, plynulým pohybem přejeďte až ke špičce ucha. Opakujeme 1 až 2 minuty. (Pro zajímavost: tento prvek doporučuje jako velmi účinnou první pomoc britská chovatelská příručka z r. 1929!)

1 D Palcem a ukazováčkem stimulujete akupresurní bod, který se nachází asi 0,5 cm pod špičkou ucha. Položte palec na tento bod z vnitřní strany ucha a ukazováček proti němu z vnější strany. Za pevného tlaku mněte ucho nepatrně dovnitř a ven nebo malými krouživými pohyby.
Vše se opakuje na levém uchu.

NOHY

Akupresurní body na nohou mají tři výhody: podporují zažívání a oběhový systém, vašeho koně rychle zklidní a urychlují vylučování endorfinu. Na obrázcích jsou vyznačeny tři body, které se nacházejí na všech čtyřech nohách koně. Najdete je, když přejedete ukazováčkem po noze až k prohlubni na spěnce, kousek nad korunkou. Tam byste měli ucítit malou jamku velkou asi jako špička prstu – to je prostřední bod. (Pokud ji nenajdete, nic se neděje. Budete-li v této oblasti pracovat pravidelně, objeví se.) Další dva body leží asi 2,5 cm stranou od prostředního bodu. Samozřejmě pokud je váš kůň na nohy citlivý a práce není bezpečná, klidně tento krok vzdejte a zkuste některé další.

Tyto body lze využít také v prevenci při i po distančních jízdách, vytrvalostním ježdění a parkurech, stejně jako po převozu koní autem. V tréninku práce na těchto bodech poslouží jako uklidňovací prostředek před jízdárnou, pomáhá zlepšit koordinaci nohou.

2 A Začněte na levé přední. Dejte si při tom pozor, abyste byli na takovém místě, kde vás kůň nemůže ohrozit nenadálým pohybem (tedy ne před koněm). Levou rukou najděte prostřední akupresurní bod, pak přiložte palec a ukazováček pravé ruky na zbývající dva body.

2 B Ukazováček levé ruky položte na prostřední bod. Všechny tři prsty vydrží ve stisku. V případě, kdy nejde o krizi, stačí stimulovat 1 až 2 body.

BŘICHO

Tato metoda uleví vašemu koni od bolesti tím, že odlehčuje tlak v jeho břiše. Zároveň také stimuluje činnost střev, takže se koni usnadní pohyb plynů a natrávené potravy ve střevech.

Pracuje se od oblasti podbřišníku po celé délce břicha až k zadním nohám. Může se stát, že kůň s kolikou má tak velké bolesti, že bude vaše snahy o pomoc odmítat. Začněte tedy za předníma nohama a zvolna ho přivykejte na tlak. Pokud se stále brání, přejděte k jiným metodám a tuto zkuste, až nebude mít takové bolesti.

Celý postup provádíte s pomocníkem či sami za pomoci ručníku nebo jen rukou. Břicho koně nadzvedáváte čas od času na 10 až 30 vteřin a vše opakujete po celé délce břicha.

3 A Pomocník stojí u hlavy koně. Vezměte ručník (nebo tričko, podbřišník – cokoli, co můžete podsunout pod břicho) a přeložte ho po délce napůl. Druhý pomocník stojí na opačné straně koně na úrovni kohoutku, pomalu a klidně chytí volný konec ručníku a protáhne ho pod břichem. Pokaždé začínejte v místech, kde bývá podbřišník, aby si kůň zvykl na nový pocit. S pomocníkem počítejte do pěti, přičemž každé další číslo znamená mírné zvětšení „zdvihu“. Když dojdete k „pěti“, vydržte dalších 10 až 30 vteřin. Potom tlak mírně povolujte, opět počítejte do pěti, až se břicho vrátí do původní polohy. Při záchvatu koliky je břicho směrem dozadu čím dál citlivější – a přitom potřebuje pomoc nejvíce. Zvedejte tedy proto velmi pomalu, s malými přestávkami, až se kůň uklidní.

3 B Nemáte-li po ruce ručník ani nic podobného, postavte se s pomocníkem proti sobě po stranách koně a ruce dejte pod břicho dlaněmi nahoru. Váš pomocník udělá totéž a překryje svými dlaněmi vaše. Za ruce se nedržte, protože v případě nouze nebudete stačit rychle uskočit. Tento postup dá vašim zádům zabrat daleko více než předchozí postup – snažte se proto raději vždycky najít něco, čím budete břicho zvedat.

3 C Nemáte-li pomocníka, musíte břicho nadlehčovat sami tak, že dáte obě dlaně vedle sebe. Takto potom pracujete na obou stranách břicha.

MASÁŽ SLABIN

Masáž slabin dlaní podporuje u koně uvolnění, hluboké dýchání a lepší oběh ve střevech, uvolňuje stažené břišní svaly. V tréninku omezuje stažení břišního svalstva délku kroků koně, stejně jako jeho schopnost vyklenout hřbet. Masáž tak pomáhá zlepšit pohyb koně. Pracujeme v zaoblené části břicha od středu trupu směrem dozadu ke slabinám.

4 A Požádejte někoho, aby držel koně u hlavy. Postavte se vedle pravé plece koně, dívejte se směrem k zádi koně. Pravou ruku položte na hřbet, abyste měli oporu a abyste koně upozornili na svou přítomnost. Levou dlaň položte na břicho koně asi 10 až 15 cm před slabinu. Loket držte ohnutý a u těla, abyste měli větší sílu k tlaku, přitlačte dlaň...

4 B ... a pak "hrňte" stlačenou kůži směrem nahoru. Pokud netlačíte dost silně, ruka vám jen klouže po srsti. Vydržte tlak 15 až 30 vteřin, ruka se pohybuje dovnitř a ven podle dýchání koně. Tlak pozvolna zmenšujte, přemístěte se na další místo a opakujte, dokud nepromasírujete celou oblast. Totéž provádějte i na druhé straně. Počítejte 5 až 10 minut na každou stranu.

Podobné články

Jedním z charakteristických znaků mezenchymálních kmenových buněk (MSCs) je schopnost měnit se na různé typy. Méně známé jsou však jejich silné…

Zima klepe na dveře a ochránit v náročných klimatických podmínkách naše koně před útoky bakterií, virů a plísní může být docela náročné. Tip, jak…