Jak svému koni nepřivodit „kissing spines“ II

21. 8. 2015 Visconte Simon Cocozza Autor fotek: archiv autora

Pokračujeme s povídáním o správné práci hřbetu. Dnes navazujeme již konkrétními protahovacími cviky, které autor přirovnává k jógovým pozicím u lidí. Jedná se o cviky ze sedla, které jsou tak jednoduché, že není problém je zahrnout do pravidelného opracování.

Posílení jádra koně - co dělat?

áiíPokud chceme, aby pod námi koně tančili, musíme je k tomu trénovat stejně jako to dělají lidští sportovci. Právě dlouhodobá analýza tréninkových metod lidských sportovců nás přivedla k soustředění se na pružné a zároveň zpevněné držení těla dřív, než po nich požadujeme sílu a rychlost. Právě lidští atleti nám už dávno ukázali, že jejich svaly 'jádra' musejí být ve výborné kondici, jinak nikdy nedosáhnou bezbolestně špičkových výsledků. A protože kůň, stejně jako člověk, má na obratlích trnové výběžky a především, na rozdíl od člověka, musí nést navíc váhu jezdce, stav podpůrného systému jeho páteře je ještě mnohem, mnohem důležitější.

Můžeme-li drezurní práci na úrovni Grand Prix přirovnat k baletu u lidí, je jasné, že pouhé tradiční uvolnění v kroku, klusu a cvalu na dlouhé otěži nemůže stačit k tomu, aby dostalo koně do kondice, potřebné pro cviky vyžadující vysokou míru rovnováhy, pružnosti a ohebnosti. Musí být trénováno celé tělo a slabé části posíleny do stavu, kdy se obtížné stane snadným, krásným a nepoškozujícím.

Náš přístup posílení svalů 'jádra' byl inspirován kondičními sportovními disciplínami jako jóga nebo pilates a nedávnými výzkumy kinetického řetězce ve sportovním tréninku. Principy těchto disciplín můžeme aplikovat i na koně a jeho slabé partie se stejnou filosofií postupného řízeného posilování pod sedlem. Protože jsou tyto cviky prováděny ve spolupráci s jezdcem, výsledkem není jen zlepšení fyzické kondice a vybudování potřebného sebevědomí, ale také výrazné zlepšení vztahu mezi oběma partnery, které umožní harmoničtější pokročilejší práci.

Tato metoda pracuje se čtyřmi prvky, které je potřeba mít na paměti. Porozumíme-li jim, poznáme, kdy můžeme pokračovat dál, kdy raději zastavit a kdy přejít k něčemu jinému.

  • Protažení - natažení svalů i páteře, uvolnění všech tlaků a zvýšení rozsahu pohybu
  • Důvěra - vybudování u koně důvěry, že i pod naší váhou může volně a bez omezení vyklenout hřbet
  • Síla - posílení svalů 'jádra' a periferních kloubů, aby byl pohyb uvolněný a v plném rozsahu
  • Přiježdění - naučení koně, aby nám dovolil řídit ho v jeho nově nabyté svobodě našimi pomůckami

Cviky: protažení

Níže najdete čtyři úvodní cvičení, která vypadají vcelku jednoduše a v zásadě jednoduchá i jsou, ale přesto dokážou viditelně zlepšit ochotu koně ohýbat se ve hřbetě. Kombinují pomalé protahování a ohýbání, které dokáže přetnout začarovaný kruh, popsaný výše, při kterém kůň „zamyká" citlivé místo svého hřbetu a postupně se z toho stává zvyk. V těchto cvičeních je kůň povzbuzován, aby se naučil uvolnit a mohlo se navázat posilovacími cviky, k nimž je zapotřebí kmih, a přesto zůstal prostupný. Tyto cviky by měly být opakovány pomalu a až do doby, dokud kůň nebude vláčný a prostupný, podobně jako pianista cvičí své stupnice až k dokonalosti. Protože SCS je zčásti psychickým obranným mechanismem, účelem není jen posílení jádra koně, ale také trénování základního dorozumění mezi koněm a jezdcem, které se odrazí v lehkosti předvedení, protože vedle síly se rozvíjí také důvěra.

Tyto protahovací cviky by měly být prováděny zpočátku v kroku a opakovány, dokud necítíme, že je kůň vláčný. Pak teprve bychom měli přejít k další práci. Na obrázcích najdete lidský ekvivalent těchto cviků - prvky jógy, které mají na naše tělo stejný efekt jako na tělo koně.

1. Ohnutí a protažení v pozici 'půlměsíce'

Úplně jednoduše malý kruh kolem kužele nebo stojanu v kroku, na dlouhé otěži a s výrazným ohnutím dovnitř.
Toto protahuje vnější stranu těla a pomáhá koni zbavit se laterálního napětí hřbetu. Koně nenuťte, spíše povzbuzujte. Nechte ho odpočinout a opakujte cvik, dokud nesníží hlavu a neohne se volně a pravidelně.

huiui

 

Obr: Ohnutí a protažení v pozici 'půlměsíce'

 2. Ustupování na holeň v kroku v pozici 'trojúhelníku'

Stejně jako u jógové pozice 'trojúhelníku' u lidí, při ustupování na holeň se kyčle koně otáčejí na druhou stranu než plece, což způsobuje rotaci páteře a postupně ji uvolňuje. Pohyb může být zpočátku trochu trhavý. Buďte citliví, ale vytrvejte a kůň se uvolní, ochotně spustí hlavu do vnitřní otěže a bude ustupovat do strany s rostoucí pružností.fs

huijui

 

Obr: Protažení v pozici trojúhelníku

3. Čtvrtobrat až celý obrat kolem předku - pozice 'polovičního rozštěpu'

Skvělé cvičení pro otevírání branek a ještě lepší pro posílení multifidů. Toto cvičení je užitečné na mnoha úrovních obtížnosti a když jej dovedete k dokonalosti, kůň bude pracovat ve velmi pružném držení. Učí koně pohybovat se od vnitřní holeně, což je základem pro narovnání, stranovou práci a precizní vyjíždění rohů. Mimoto posiluje svaly ovládající laterální a rotační pohyby pánve. Současně zvedá páteř a odtahuje od sebe trnové výběžky, čímž uleví utlačovaným nervům.

Než začnete chtít víc, spokojte se s jedním nebo dvěma správnými kroky. Kůň musí vnitřní zadní nohou šlápnout pod tělo a otáčet se kolem vnitřní přední nohy. Podpořte aktivitu vnitřní zadní nohy lehkou pomůckou tušírkou, abyste dosáhli prvního kroku, a dávejte pozor, aby se jí kůň nevyhýbal ukračováním vzad nebo utíkáním po vnější pleci. Když se kůň sníží po vnitřní otěži a ochotně přijímá vedení vnější otěže, je to v pořádku.

vsvfavs

Obr: Obrat v pozici "na otěži" a obrat s nízkým nosem

4. Čtvrt až půlpirueta - obrat okolo zádi - pozice 'uchem jehly'

Tento cvik je nezbytný pro uvolnění plecí a komunikaci mezi jezdcem a koněm. V klidném zastavení ohněte koně otevřením vnitřní otěže, a pak zesilte tlak vnější otěže, dokud kůň od pomůcky neustoupí. Tento cvik zlepšuje rozsah pohybu hrudních svalů a pomáhá koni zvedat páteř mezi lopatkami. To posouvá i jeho těžiště a zlepšuje schopnost odlehčit předek při každém kroku. Jeho pohyb se tak stává uvolněný a 'do kopce', přičemž umožňuje zádi zůstat aktivní. Výsledkem je snadné ovládání vnější plece pomocí vnější otěže, umožňující přesné obraty a také poloviční překroky a piruety.
Na začátku této práce musí jezdec myslet na jemné, uvolňující vedení koně, protože odpor a ztuhlost má nejen fyzické, ale i psychické příčiny. Velkou pozornost musíte věnovat také tomu, abyste žádali více úsilí a síly až poté, co se kůň zbavil svých bloků.

vsva

 

Obr: Obrat kolem zádi připomíná jógovou pozici "uchem jehly"

Důležité tipy

1. Pozice „long and low" koně protáhne, ale když dosáhnete určitého zlepšení, provádějte cviky v pozici „na otěži".
2. Snažte se za všech okolností sedět a působit váhou v sedle, nevyklánět se.
3. Pokud nejste schopni v klusu nebo ve cvalu sedět, nedělejte to. Proveďte několik cviků k uvolnění hřbetu koně a zkuste to později, až bude chod pohodlnější.
4. Při ohýbání koně nikdy netahejte za otěž, pouze vydržte v klidu v pozici, jakou požadujete, a počkejte, než kůň 'nezměkne' na otěži v reakci na vaši holeň. Když chce snížit hlavu a protáhnout se, nechte ho.
5. Se svým koněm si potřebujete velmi dobře rozumět, abyste mohli splynout v jedno tělo. Pokud cítíte, že můžete postoupit o krůček dál, zkuste to a nechte koně, ať vás vede.
6. Kůň, který má Core skóre 0, půjde v kroku, klusu i ve cvalu v rovnováze s nosem velmi nízko nad zemí, pokud mu úplně nabídnete otěž. To je váš cíl.
7. Při těchto cvičeních je potřeba hodně křížit nohy. Dejte svému koni chrániče!
8. Při každém tréninku můžete začít znovu a nikdy není pozdě, abyste hodili minulost za hlavu.

Když jste dosáhli zlepšení po zvládnutí těchto jednoduchých cviků, pokračujte s náročnějšími cviky pro posílení jádra koně, které podporují využití celého rozsahu pohybu koně v kombinaci s kmihem.

Shrnutí

vsKdyž kůň dosáhne Core skóre 0, můžeme si vybrat, kterým jezdeckým směrem půjdete dále, zda se necháte vést školou Podhajskeho, de La Guérinière, Savoie, nebo někoho jiného. Kůň bude nyní v takové fyzické kondici, že nebude mít problém s prací podle těchto principů. Jen je potřeba mít na paměti, že okolnosti, za jakých byly sepsány, nejsou stejné jako dnešní jezdecké prostředí.

U koní s Core skóre 4 nebo 5 je prvním krokem konzultace s veterinářem. Boční rentgen hrudníku ukáže, zda má kůň kissing spines. Podle závažnosti pak máte několik možností, z medicínského hlediska zpravidla operativní řešení a/nebo protizánětlivé léky. Já jako trenér doporučuji začít trénovat rozeklané svaly (multifidi), aby se odstranila původní příčina špatného postavení, spíše než řešit symptomy. Při důsledném přístupu se touto metodou dokážou vyléčit i velmi vážné případy.

Doufám, přátelé, že je tento článek zajímavý a užitečný. Pokud řešíte problémy, udělali jste pokrok nebo si přejete jít dál s touto metodou, neváhejte mě kontaktovat a prosím, nikdy nezapomínejte, že ochota našich koní je jejich nejvzácnější a námi nejoceňovanější vlastností. Pokud chceme skutečně splynout s pohybem těchto tvorů, musíme ji opětovat včasným rozpoznáním nenápadných signálů potíží, které ve své velkorysosti skrývají.
Ať vám koně jdou.

vaO autorovi

Visconte Simon Cocozza je kvalifikovaný drezurní trenér, aktuálně působící v Normandii. Je registrovaným instruktorem a rozhodčím Francouzské jezdecké federace (FFE). Po složení zkoušky AI British Horse Society v Londýně získal certifikát na Warwickshire College of Equine Studies v oboru Equine Business Management and Equitation (ANCEBM). Po dokončení pobýval u holandského Grand Prix jezdce Bertila Vosse, kde se učil jezdit a trénovat koně nejvyšších úrovní.

Po přestěhování do Francie v roce 2000 pokračoval v trénování a v roce 2009 získal v Saumuru titul Brevet Professionnel Francouzské jezdecké federace. Od té doby s potěšením pomáhá klientům a jejich koním dosahovat úspěchů na úrovni národních i kontinentálních mistrovství.

Jeho současná drezurní práce se zaměřuje na sportovní ježdění a snaží se rozlousknout záhadu optimální techniky ježdění. „Nechávám se ovlivňovat jezdeckými mistry minulosti stejně jako současnými doporučeními FEI a snažím se dosáhnout větší lehkosti, harmonie a výrazu, přičemž věnuji zvláštní pozornost síle a pružnosti koňského 'jádra' a zdravé biodynamice."

Můžete ho kontaktovat na e-mailu quadriapony@aol.com.

Zdroje a literatura:
1. Dr. Richard Coomer, (Kissing Spines FAQ), Cotts Equine Hospital
2. J. M. Denioux, J. P. Pailloux - Kinésithérapie du Cheval - 2. vydání, 2005
3. Walmsley JP, Pettersson H, Winberg F, et al: Impingement of the dorsal spinous processes in two hundred and fifteen horses: case selection, surgical technique and results. Equine Vet J 34:23 - 28, 2002
4. Basisafrichting - Relatieve oprichting verus absolute oprichting 2003

Podobné články

Když vidíte koně stát o třech nohou, chcete od veterináře nebo kováře slyšet: „Je to absces“. Z dobrého důvodu. Většina abscesů se totiž sama…

Jedním z charakteristických znaků mezenchymálních kmenových buněk (MSCs) je schopnost měnit se na různé typy. Méně známé jsou však jejich silné…