Jak ošetřovat koňské oko
V předchozích článcích seriálu o traumatech očí jsme se věnovali anatomii a fyziologii koňského oka a nejčastějším typům povrchových i hlubokých poranění. Zejména pokud jde o hojení povrchového defektu nebo o doléčení, většinou je každodenní péče o koňské oko v režii majitele, vzhledem k tomu, že léky je třeba aplikovat do oka většinou několikrát denně. Proto se dnes podíváme na to, jak koňské oko ošetřovat.
Tento článek ale rozhodně nebude o tom, jak léčit zranění oka koně svépomocí a co a jak do oka aplikovat. Volbu správné léčby vždy nechte na svém veterináři! Také pokud zjistíte, že váš kůň má zraněné oko, rozhodně není nejlepší nápad, začít mu do něj kapat kapky, které vám někde na zaprášené stájové poličce zbyly od minula (třeba z loňska) a volat veterináře, až kdyby se to nezlepšovalo. Použitím nesprávného přípravku, který může být navíc znečištěný nebo mít prošlou exspiraci, zbytečně riskujete komplikace zdravotního problému vašeho koně. Ty mohou (jak už víte z předchozích článků) skončit až ztrátou zraku nebo nutností vyjmutí oka. Takže jestli po dočtení článku nějaké takové kapky objevíte, rovnou je vezměte a vyhoďte. :o)
V tomto článku se budeme věnovat něčemu jinému. Jak už jsem psala v předchozích článcích, oko a přilehlé tkáně jsou velmi citlivé, proto je jejich poranění pro koně (stejně jako pro jiná zvířata nebo i člověka) velmi bolestivé. Koně jsou také v různé míře citliví na manipulaci a dotek v oblasti očí nebo na hlavě obecně. U těch citlivějších se tak velice snadno může stát z ošetřování oka každodenní boj. Úspěch léčby vždy záleží na tom, jak se vám bude dařit ji provádět. Pokud kapky po neúspěšném boji s koněm skončí v oku vám místo vašemu koni (nepřeháním, jedna moje kolegyně si takhle kdysi kápla do oka atropin, který roztahuje zornici na několik hodin), není to ta nejlepší cesta k vyléčení jeho zranění. Proto jsem se rozhodla věnovat poslední ze série článků o poranění očí právě tomu, jak ošetřovat oko koně bez boje.
Pokud čtete moje články, tak jste se už určitě dočetli (minimálně jednou) že koně se učí i při veterinárním ošetření. Ano, proces učení probíhá neustále, nezapíná se na začátku tréninkové lekce a nevypíná se s jejím koncem, a tak výrazně ovlivňuje chování koňského pacienta při ošetřování. Ať už tomu věnujeme pozornost či ne, kůň se bude během veterinárního ošetření učit a příště bude v podobné situaci opakovat chování, které se mu minule vyplatilo. To může dopadnout v zásadě dvěma způsoby – buď se kůň naučí ošetření tolerovat (nebo při něm dokonce spolupracovat) a nebo se naučí, jak se mu účinně bránit. Je v našem nejlepším zájmu (a koneckonců i v zájmu našeho koně) udělat maximum pro to, aby se kůň naučil ošetření alespoň tolerovat, nebo při něm spolupracovat.
Proto si v tomto článku uvedeme tři způsoby, jakými můžete ošetřovat oči koně bez toho, aby se kůň naučil ošetření bránit. Možná že jste u svých koní (nebo svých pacientů) některý z těchto způsobů používali naprosto intuitivně a díky tomu jste se s nimi nikdy nedostali do konfliktu. Za chvíli se dozvíte, na jakých principech vaše úspěšná strategie funguje.
Ještě před tím, než se budeme věnovat těmto třem způsobům, si rozebereme to, co se vlastně kůň při ošetření oka učí.
Co se kůň při ošetření oka učí
Když nebudu příliš zabíhat do detailů, je to velmi prosté: Kůň během prvního ošetření oka zjistí, že je tento úkon v určité míře nepříjemný nebo bolestivý a bude se snažit zjistit, jak ukončit působení tohoto nepříjemného nebo bolestivého podnětu. Bude reagovat tak, jak je mu to přirozené. To znamená, že se bude snažit ustoupit, uhnout, zvednout hlavu a podobně. Pokud něco z toho povede k odstranění nepříjemného podnětu (tedy k ukončení či přerušení úkonu nebo ke zvětšení vzdálenosti mezi koněm a člověkem), bude to z pohledu koně to správné chování, které se v této a v podobných situacích vyplácí. Toto chování bude kůň příště s velkou pravděpodobností opakovat. To příště může nastat i za několik vteřin, kdy opakujete svůj pokus aplikovat koni do oka kapky. Pokud se bude stejná situace opakovat několikrát za sebou, to znamená, že váš kůň zvedne hlavu pokaždé, když vy se k jeho oku přiblížíte lahvičkou s kapkami, a vy za pár vteřin svůj pokus na chlup stejně zopakujete, v podstatě svého koně trénujete k tomu, aby zvedal hlavu, jen co uvidí, že se vaše ruka blíží k jeho oku. A to určitě nechcete, že ne? ;o)
To jak moc bude mít kůň potřebu na tento podnět reagovat, zda ho bude tolerovat, nebo ne, záleží na individuální citlivosti koně a na tom, na jaké hladině stresu se kůň v ten moment nachází. Mezi faktory, které zvyšují stres, patří bolest (v tomto případě to, jak moc je zranění oka bolestivé samo o sobě) a strach. Kůň může mít strach z neznámé osoby nebo situace, nebo naopak z osoby, od které se nikdy nedočkal ničeho dobrého (z veterináře), ale také z odloučení od stáda, hrubé manipulace, strachu a nejistoty, která vyzařuje z jeho člověka. Faktor, který v této situaci zmírňuje stres koně, je důvěra a vztah k jeho majiteli a také opora, kterou mu poskytuje jeho majitel (nebo člověk, který ho ošetřuje).
Tři způsoby, jak ošetřit koňské oko
Nyní se budeme zabývat výše zmíněnými třemi způsoby, jak postupovat při ošetřování koňského oka, abychom svého koně nevědomky nenaučili, jak se tomuto úkonu bránit.
Nekonfliktní ošetření oka koně
Prvním způsobem je to, co já nazývám nekonfliktní ošetření koně nebo nekonfliktní přístup ke koňskému pacientovi (tento název nenajdete v žádné odborné literatuře, pojmenovala jsem tak postup, který vám nyní popíšu, protože mi to připadalo výstižné – tímto přístupem totiž proaktivně minimalizujete vznik konfliktu mezi vámi a vaším koněm při jeho ošetřování).
Nekonfliktní přístup je založený na použití tlaku a na jeho uvolnění ve správnou chvíli – tedy ve chvíli, kdy kůň klidně stojí, nezvedá hlavu, neuhýbá, ani se ošetření nijak jinak nebrání. Je to ten samý princip práce s tlakem a jeho uvolnění, jaký používáte při ježdění nebo manipulaci s koněm. Je to také ten samý princip práce s tlakem, který přirozeně používáte při ošetřování oka svého koně, aniž byste o něm přemýšleli, nebo si ho uvědomovali. Rozdíl je pouze ve zvyšování nároků krok za krokem a v načasování. Z pohledu teorie učení se to týká dvou kvadrantů operantního podmiňování, a to negativního posílení (R-) a pozitivního trestu (P+) – více se o čtyřech kvadrantech operantního podmiňování dočtete v jednom z mých předchozích článků s názvem R+, P-, R-, P+… JDE VÁM Z TOHO HLAVA KOLEM?
O co jde. Jak praví jedna stará koňařská poučka, kůň se učí v momentě, kdy nic nedělá. To si můžeme přeložit také tak, že kůň se učí v momentě odstranění tlaku. V ten moment totiž přijde úleva – tedy příjemný následek chování, který způsobí, že kůň bude opakovat chování, které vedlo k pocitu úlevy (negativní posílení). To je právě důvod, proč se kůň naučí zvedat hlavu v reakci na to, že se mu snažíte aplikovat kapky do oka. Pomocí stejného principu se kůň může naučit držet hlavu v určité pozici, jen se mu toto chování musí vyplácet.
Neučte koně, co nemá dělat
V předchozím odstavci jsem záměrně napsala, že se kůň může naučit držet hlavu v určité pozici místo toho, že se kůň může naučit nezvedat hlavu. Nedělat něco totiž není ta správná definice chování. Kůň sice může nedělat něco, co vám vadí, ale v tom případě má ještě stále mnoho možností, co může dělat. Definice chování jako „nechci, aby můj kůň zvedal hlavu, když mu chci aplikovat kapky do oka“ neobsahuje informaci o tom, co tedy kůň má dělat místo zvedání hlavy. Proto si raději dejte za cíl něco jako „chci, aby kůň při ošetřování oka držel hlavu v této výšce“.
Tvarujte požadované chování
Teď začněte krok za krokem koně učit to, co po něm chcete. Přiložte mu ruku na místo, které je co nejblíže oku, ale kde kůň zároveň ještě bez problémů toleruje váš dotek. Pro některé koně to může být někde v úrovni nánosníku, pro jiné žuchva a pro ty citlivější to vůbec nemusí být hlava, ale třeba krk nebo až lopatka. Vydržte 1 až 2 vteřiny a pokud váš kůň dotek toleruje (v tuto chvíli můžete použít slovní pochvalu), svoji ruku oddalte. Takto postupujte až k oku. Rozdělte si ošetření oka na několik kroků. Nejdříve jen přiložte ruku ke koutku oka a opět ji oddalte. V dalším kroku překryjte oko svou dlaní a opět upevněte klidné chování koně tím, že ruku oddálíte. Pak jemně přitiskněte palec a ukazovák (nebo prostředníček) na spodní a horní víčko koně. Pár vteřin vydržte a pak opět ruku oddalte.
Tímto v podstatě učíte koně, že chování, kterým si zajistí konec nepříjemného úkonu, je klidné stání. Zatímco dřív musel zvedat hlavu, ustupovat od vás, házet hlavou a podobně, teď mu stačí, když bude chvíli klidně stát. Protože to je chování o nižší energii a koně jsou geneticky naprogramovaní k šetření energií, naprostá většina koní na tato pravidla velmi ráda přistoupí. I když se vám tento postup může jevit jako zdlouhavý, věřte, že u většiny koní ve skutečnosti nezabere víc než několik minut. Tato časová investice se vám navíc při každém dalším ošetření zúročí. Rozhodně vám zabere méně času než každodenní boj s nespolupracujícím pacientem.
Nekonfliktní ošetření s "třešničkou na dortu"
Možná se vám osvědčilo koně při ošetření oka odměňovat pamlsky. Mně osobně se to osvědčilo velmi. Existují dva způsoby, jakými můžete zařadit pamlsky do ošetření. Jedním z nich je takzvané nekonfliktní ošetření s třešničkou na dortu (opět můj osobní název, který asi v žádné literatuře nenajdete).
Používám pamlsky, tedy trénuji "pozitivkou"?
Znamená používání pamlsků automaticky to, že trénujete svého koně pomocí pozitivní motivace? Ne. To, jestli je kůň trénován pomocí pozitivní, nebo negativní motivace záleží na tom, jaký následek posiluje chování. Pokud je to odstranění tlaku jako v tomto případě, jedná se stále o negativní posílení, i když pak následuje pamlsek (ta pomyslná třešnička na dortu). Striktní příznivci pozitivní motivace se proti tomuto postupu často vymezují, ale já ho v případě veterinárního ošetření považuji za velmi užitečný. Za předpokladu, že je tlak používaný jemně a jeho odstranění je precizně načasované.
Praktické provedení
Jeden ze způsobů, jak můžete k nekonfliktnímu přístupu přidat odměnu, je ten, že koně odměníte na konci úkonu. Můžete mu dát jeden nebo několik pamlsků, a nebo mu pak zkrmit jeho dávku jádra.
Také můžete včlenit pamlsek za každý jednotlivý krok. Ihned potom, co odstraníte tlak (tedy oddálíte svoji ruku od oka koně), odměňte koně pamlskem.
Ať už používáte pamlsky jakkoliv, dejte si pozor na to, ať nesklouznete k uplácení koně. Koně odměňujte vždy za to, že něco udělal, ne pro to, aby to pro vás udělal. Proč? I když vy máte v hlavě scénář, ve kterém si pomocí pamlsků zajišťujete to, aby s vámi kůň spolupracoval, kůň se stále učí pomocí následků svého chování. Pokud mu budete nabízet pamlsek, aby snížil hlavu ve chvíli, kdy má hlavu až u stropu stáje, kůň si spojí vysoké držení hlavy (chování) s příchodem odměny (následek). Jaké chování pak bude tedy častěji opakovat, aby získal odměnu, to je, myslím, jasné.
Dobrovolná spolupráce koně při ošetřování oka
Posledním ze způsobů, jak postupovat při ošetřování oka koně, je naučit ho dobrovolně spolupracovat při tomto úkonu pomocí pozitivní motivace. Trénink pomocí pozitivní motivace je neuvěřitelně kreativní, a proto cest k cíli (tedy ke spolupráci koně při ošetření oka) vede několik. Tady si popíšeme jeden (pokud se vám osvědčil nějaký jiný, budu ráda, když se o něj podělíte do komentářů).
Ještě předtím, než se pustíme do popisu samotného postupu, bych vás chtěla upozornit na to, že zejména koním, kteří mají za sebou dlouhou historii tréninku pomocí tlaku, může chvíli trvat, než pochopí koncept tréninku pomocí pozitivní motivace a než začnou (než se odvážou) aktivně nabízet nějaké chování. Proto buďte trpěliví. Pokud má váš kůň akutní problém a vy nemůžete čekat, použijte jeden z výše popsaných způsobů. Jestliže vás trénink pomocí pozitivní motivace zaujal, začněte koně trénovat ke spolupráci při ošetření (nebo vyšetření) oka třeba ještě dnes – i když nemá žádný problém. Trénink koně ke spolupráci při veterinárním ošetření pomocí pozitivní motivace je hodnotným obohacením života koní, protože stimuluje mozek jiným způsobem než klasický trénink. Zkrátka nutí koně přemýšlet. Proto je to dobrý způsob, jak zabavit například koně v rekonvalescenci nebo v době, kdy jsou v omezeném pohybovém režimu.
Praktické provedení
Ještě než začnete s koněm trénovat spolupráci při ošetření oka, musí mít osvojené základní dovednosti nutné pro trénink pomocí pozitivní motivace. Než se můžete začít učit tvůrčímu psaní, musíte znát písmenka, to je stejné. Kůň by měl tedy vědět, jak se má chovat v přítomnosti pamlsků a znát bridge signál. To je signál, kterým označujete koni, že jeho odpověď byla správná, a že odměna je na cestě. Bridge signálem může, ale nemusí být zvuk klikru (proto se pro trénink pomocí pozitivní motivace také používá název klikr trénink). Ideální je, když kůň zná i target (tedy umí se dotknout nosem vaší ruky nebo určitého předmětu), protože z toho budeme při tréninku spolupráce při ošetření oka vycházet.
Jeden ze způsobů, jakými lze koně naučit dobrovolně spolupracovat při ošetření oka pomocí pozitivní motivace, je tedy následující:
Vyjděte z práce s targetem. Stůjte vedle svého koně přibližně v úrovni jeho žuchvy a ukažte mu ruku jako target několik cm před nosem (buď uzavřenou v pěst, nebo otevřenou, ale postavenou vertikálně, aby si kůň nemyslel, že mu podáváte pamlsek). Moment, kdy se kůň vaší ruky dotkne, označte pomocí bridge signálu a odměňte. V následujících krocích svoji ruku postupně přemisťujte do strany a nahoru – směrem ke koňskému oku. Označujte a odměňujte moment, kdy se kůň dotkne vaší ruky hlavou (tedy tou částí hlavy, která je vaší ruce nejblíž). Když kůň pochopí pravidla hry, nastavte ruku v úrovni jeho oka a moment, kdy se přiblíží a dotkne se vaší ruky, opět označte a odměňte. Postupně prodlužujte výdrž a přidávejte další podněty jako například druhou ruku, gázu nebo kapky. Tímto způsobem lze koně naučit spolupracovat při ošetření oka naprosto dobrovolně i úplně ve volnosti.
Závěrem
Ať už se rozhodnete postupovat při ošetřování oka vašeho koně jakýmkoliv způsobem, vždy mějte prosím na paměti, že nejdůležitější je neuškodit – tedy neporanit oko koně nešetrnou manipulací a nezpomalit nebo úplně nezhatit léčbu aplikací nevhodných nebo dráždivých přípravků.
Zhlédnout můžete také video věnované tréninku koně k dobrovolné spolupráci při ošetření oka pomocí pozitivní motivace: Příprava koně na ošetření / vyšetření oka
MVDr. Kateřina Junghansová je praktickou veterinární lékařkou specializující se na medicínu koní. Po studiu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně, v rámci kterého absolvovala několik zahraničních stáží, působila dva roky na Veterinární klinice Heřmanův Městec. Od začátku roku 2016 provozuje vlastní terénní praxi. Kromě toho také pořádá přednášky a semináře s veterinární tematikou určené pro širokou jezdeckou veřejnost. http://katerina-junghansova.cz/
Galerie
Kopytní abcesy: Někdy nekonečný příběh
Když vidíte koně stát o třech nohou, chcete od veterináře nebo kováře slyšet: „Je to absces“. Z dobrého důvodu. Většina abscesů se totiž sama…
„Bioléčba“ zánětlivých onemocnění koní
Jedním z charakteristických znaků mezenchymálních kmenových buněk (MSCs) je schopnost měnit se na různé typy. Méně známé jsou však jejich silné…