Hříbě ze země prvního, nebo třetího světa?
Tak, jak smýšlíme nad osudy dětí a žen z třetího světa bojujících s chudobou, hladem a žízní, je pro mnoho z nás zarážející konzumní a naprosto přebytkový životní styl v zemích světa prvního. Dnes se podíváme na trochu netradiční přirovnání těchto odlišných životních způsobů u koní, konkrétně pohledem na klisny jako matky budoucích potomků. Jak faktor, jako je výživa, ovlivňuje březost, porod a následný vývin hříběte?
Když se hříbě narodí předčasně, většina lidí si vybaví obecně známé fakty a nejznámější důvody. Příčiny, jako je placentitis (zánět dělohy), jsou poměrně dobře známé, i když ty pravé důvody mnoha předčasných porodů zůstávají záhadou. Méně známé je, že i celkový zdravotní stav klisny je často faktorem nedonošenosti, a to, jak klisnu krmíme, na to může mít velký vliv. Než hledat chybu v krmné dávce, je pro nás výrazně snazší si myslet, že klisna prodělala skrytou infekci, nebo že předčasný porod způsobil nějaký jiný vnější faktor. Traumatická událost, pozření něčeho toxického nebo infekce jsou pohodlnějším vysvětlením než uznání, že možná právě náš přístup ke krmení klisny je to, co výrazně přispělo.
U koní to funguje stejně jako u lidí - strava těhotné ženy může mít obrovský dopad na to, jak dopadne porod a vývoj potomka. U lidí existují rozdílné problémy vyskytující se ve vyspělých a méně vyspělých zemích. V chudších zemích je problémem špatná výživa v důsledku nedostatku potravin, zatímco v bohatších zemích jsou problémy často spojené s obezitou a konzumací příliš mnoha špatných druhů potravin. U koní je to stejné, pouze klisna prožívající „březost prvního světa" může být ve stejné zemi, regionu i městě jako klisna prožívající březost „třetího světa", protože zde je to majitel koně, kdo tento stav ovlivňuje a kdo za něj zodpovídá. Když na to přijde, mohly by být i v sousedních výbězích. Neznamená to, že regionální záležitosti, jako jsou sucho nebo nadměrně bohaté trávy, nehrají žádnou roli - ano, způsobují rozdíly. Suchou oblast však nelze přirovnávat k něčemu tak dramatickému, jako je například hladomor.
Text je vlastnictvím autorky Jane Clothier a žádná jeho část nesmí být reprodukována bez svolení. Originál se nachází na http://thehorsesback.com, sdílení odkazu je v pořádku. V případě zájmu o další informace nebo další použití textu kontaktujte autorku: jane@thehorsesback.com
Je na nás, jak zvládneme tento úkol, který může klisnu výrazně ovlivnit. Vlastně - může vůbec krmení klisny ovlivnit šance na předčasný porod? Někdy, ne vždy - ale přesto stojí za to se jím zabývat. Pokud máme možnost zvýšit šance zdravého donošení hříbat, pak je na nás, abychom tak učinili. Nespornou výhodou je i to, že pokud budeme správně krmit klisnu a hříbě se narodí po plném období březosti, správná výživa zlepší šance v narození hříběte ve skvělém zdravotním stavu a s dobrým startem do života.
Výživa, placentitis a předčasně narozená hříbata
Díky správné výživě můžeme minimalizovat riziko jedné z nejčastějších příčin předčasných porodů hříbat - placentitidy.
Placentitis je odpovědná za zhruba třetinu potratů v pozdním stádiu březosti, předčasných porodů a porodů v termínu, avšak oslabených a nedovyvinutých hříbat. To může vést k smrti hříbat během prvních dvou dnů života z důvodu nitroděložní infekce hříběte stejnou bakterií, která způsobila samotný problém. Nejběžnější formou je vzestupná (tedy bakterie proniknou z vnějšího prostředí a vystoupají krčkem do dělohy, pozn. překladatele) placentitis, kdy je děloha klisny infikována bakterií (nejčastěji rodu Streptococcus) prostřednictvím pohlavního ústrojí. Není cílem tohoto článku popisovat tuto anomálii blíže, neboť je o problému dostatek dostupné literatury. K předčasnému porodu dochází, protože ve tkáních v reprodukčním systému dochází k zánětu a hlenová vrstva chránící dělohu je narušena. Jakmile je ovlivněna a poškozena samotná placenta, plod nemůže být podporován. Bez veterinárního zásahu často následuje předčasný porod.
Předčasné porody u podvyživených klisen
Placentitis je velkým riskem pro podvyživené a pohublé kobyly. Za prvé je u nich pravděpodobné, že mají narušený imunitní systém, protože nedostaly správnou výživu pro funkci svých orgánů. Za druhé, u těchto klisen je řitní oblast často propadlá a ochablá, což způsobuje širší otevření vulvy a tím se výrazně usnadňuje vstup fekálním bakteriím. Bakteriální infekce pak mají poměrně snadnou cestu k prolomení bariéry ve formě cervikálního hlenu a osídlení dělohy.
V případě vyčerpaného imunitního systému je pak klisna náchylnější k infekcím obecně. To je jen jedním z mnoha problémů doprovázejících podvýživu.
Pokud pomineme placentitidu, i obyčejný nedostatek výživy může vést k nezralosti hříběte. Výzkumy ukazují, že pokud je klisna silně podvyživena, placenta to kompenzuje tím, že zvětšuje svou tloušťku. Takže zatímco hříbě může být menší v důsledku nedostatku výživy, má zároveň také méně místa, ve kterém přežívá. To opět zvyšuje pravděpodobnost předčasného porodu a zvyšuje se i riziko nedovyvinutého hříběte, které potřebuje veterinární péči.
Dalším rizikem rozšířené placenty je dystokie (ztížený porod) nebo nesprávné umístění plodu vzhledem k omezenému prostoru v děloze. To opět často vede k předčasnému porodu. A nakonec mlezivo podvyživené klisny. Jeho kvalita a vůbec celá produkce mléka může být špatná, obzvláště v případě předčasného porodu - a tím se snižují šance úspěšného startu do života hříběte ještě více.
Předčasné porody obézních klisen
Kulatá a lesklá klisna nemusí být nutně zdravá kulatá lesklá klisna. Věděli jste, že obézní těhotné ženy, přijímající stravu příliš bohatou na sacharidy, mají vyšší riziko předčasného porodu, než ženy stravující se zdravě? Pokud je klisna obézní s přístupem k bohaté pastvě a nízkou zátěží, může být její obezita spojena se subklinickou laminitidou. V takovém případě se příznaky dosud neprojevily (na kopytech nejsou patrné její známky), ale metabolismus je ovlivněn. Mnoho takzvaně dobře krmitelných koní trpí equinním metabolickým syndromem koní (EMS) dříve známým jako inzulínová rezistence, který také vede k obezitě a laminitidě. Klisny, které jsou rezistentní na inzulín, mohou potratit nebo předčasně porodit. Důvodem je, že vysoká hladina inzulínu může způsobit zánět v reprodukčním traktu stejně jako v kopytech. Zánět vede ke změnám v produkci hlenu, a to může vést k chronické infekci dělohy. A jsme zpátky u rizika vzestupné placentitidy.
Navíc, hladina inzulinu za normálních okolností stoupá v průběhu březosti, což znamená, že klisna mající vysoké hladiny inzulínu již před březostí může mít vážné problémy vedoucí až ke schvácení. (A pokud po porodu zadrží placentu, pak je šance na toxickou laminitidu ještě vyšší a proces schvácení je o to rychlejší, že kopyta již byla zasažena.) Mimochodem, překrmování může vést ke komplikovaným porodům i tím, že obézním klisnám chybí svalový tonus pro efektivní kontrakce. Existuje rovněž vazba mezi obezitou a přenášením hříbat, která však nejsou dovyvinutá, i když byla narozena po termínu. Tato nedonošená hříbata mohou mít podobné problémy pohybového aparátu jako hříbata narozená předčasně.
Je fakt, že koně mohou mít nadváhu, aniž by měli metabolický syndrom - jednoduše proto, že jsou překrmení a přijímají příliš mnoho kalorií. Dobrá péče neznamená překrmování. Existují vhodnější způsoby, jak svým koním ukázat, že je milujeme.
Jak krmit, abychom snížili riziko předčasného porodu
Je důležité zbytečně nezvyšovat riziko. Je třeba zopakovat, že existuje mnoho příčin předčasných porodů. Nicméně dává smysl ovlivnit ty, které ovlivnit můžeme, tím spíše pokud stačí něco tak jednoduchého jako krmit správně. To znamená vyhnout se případům světových problémů „prvního a třetího světa" a krmit klisny vyváženě k dosažení nutričního zdraví - pro ní i pro nenarozené hříbě. Dodáním potřebné a správné výživy můžete výrazně zvýšit šance klisny na bezproblémovou březost, porod a šance hříběte na zdravý stav a vývoj v jeho prvních měsících života. Je jasné, že posoudit zdravou stravu našeho koně nelze pouhým pohledem, ovšem stupnice tělesné kondice nám napoví, zda je kůň podvyživený nebo naopak obézní. Existuje skoro stejné množství přístupů k výživě jako přístupů k jiným oblastem ošetřování koní, ale většina se shoduje na obecných zásadách krmení březích klisen. Podívejte se do rubrik poradenství na stránkách komerčních krmných společností a najdete shodné body a zásady opakující se stále dokola.
1. Energetický příjem
Plod roste nejvíce během poslední fáze březosti, čili ve třetím trimestru. Z tohoto důvodu klisna během posledních 3 až 4 měsíců březosti potřebuje vyšší příjem energie, ale bez kalorií. To, co potřebuje, je více bílkovin. To, co nepotřebuje, je více sacharidů. Protein je využit pro vývoj těla nenarozeného hříběte. To je tvořeno ze 22 aminokyselin, ale pro vývoj je kritický lysin. Pokud je ho nedostatek nebo zcela chybí, bude to bránit efektivnímu využití ostatních proteinů k růstu hříběte v děloze. V průběhu těchto měsíců je proto důležité nespoléhat na velký objem jádra a nebo melasované směsi, ale zvýšit příjem vlákniny. V případě nedostatku nebo špatné kvality trávy byste se měli zaměřit na kvalitní seno a krmit málo a často (vzhledem k rostoucímu hříběti ubývá ve střevech prostor pro velké porce).
2. Objemová krmiva
Stálý přístup k objemovému krmivu pomůže udržet dobrý stav trávení klisny. Je však správné omezit příjem sacharidů, neboť nestrávené sacharidy zvyšují u koně riziko equinního metabolického syndromu, jak již bylo uvedeno výše. U každého koně pak překrmení může narušit střevní mikrobiální populaci, což zvyšuje riziko koliky. Oba tyto faktory mohou způsobit problémy během březosti a předčasný porod. Kolika může vytvořit nepřijatelné děložní podmínky, což vede k předčasnému porodu, zatímco zvýšený inzulín v důsledku vysokého množství sacharidů může otevřít cestu pro sekundární infekci dělohy (jak bylo uvedeno výše).
3. Minerály obecně
Zajištění vhodného příjmu minerálů je opravdu důležité. Jsou nezbytné pro imunitní systém klisny - snižují riziko infekcí včetně těch bakteriálních, které vedou k vzestupné placentitidě. Je poměrně dobře známo, že makrominerály (zahrnující vápník a fosfor) i stopové prvky (jako je měď a zinek) jsou důležité pro zdravý růst kostí a kloubů nenarozeného hříběte. Chcete-li minimalizovat riziko deformit končetin jakéhokoli rostoucího hříběte, ujistěte se, že je klisně krmíte správně a dostatečně. Důležitý zůstává i fakt, že mléko klisen je z hlediska obsahu minerálních látek chudé, takže esenciální stopové prvky (zinek, měď, selen a mangan) se během březosti ukládají do zásoby do jater hříbat, aby byly k dispozici během prvních tří měsíců jejich života. Jakmile se narodí, není jiného způsobu dodání.
4. Nejdůležitější minerály
Co se týče minerálů, pokud trpí nedostatkem klisna, trpí jím i novorozené hříbě.
Vápník je nezbytný pro stavbu, mineralizaci a zesílení rozvíjejících se kostí hříbat. Je také důležitý pro produkci mléka klisny. Nedostatek vápníku je také spojován s dystokií, tedy nesprávnou polohou plodu vedoucí k porodním komplikacím. V kombinaci s fosforem vápník hraje roli i ve funkcích mozku a nervové soustavy. Aby se fosfor správně vstřebával, musí být přítomen ve správném poměru k vápníku - nejčastěji uváděný poměr je 2:1 (tj. 2 díly vápníku na 1 díl fosforu).
Měď: hříbata s nedostatkem mědi mají častěji osteopatické problémy, včetně fyzitidy (zánětu růstových plotýnek dlouhých kostí) a angulárních (úhlových) deformit končetin.
Koně nemohou trpět nutričním nedostatkem železa, a to navzdory skutečnosti, že hříbata ho potřebují více než dospělí koně. Není zcela jasné proč, ale naopak nadbytek železa může skutečně vést k relativnímu nedostatku mědi a zinku, což vede k problémům s klouby.
Selen je nesmírně důležitý. Při výrazném nedostatku se velmi zvyšuje riziko zadržení placenty, které pokud není okamžitě řešeno, vede k toxicitě a kritické epizodě laminitidy u klisny. To je život ohrožující stav. Je také pravda, že selen je nezbytně důležitý pro funkční imunitní a antioxidační systém, potažmo snižuje riziko infekce. Nedostatek selenu může také vést ke špatné kvalitě mleziva - to je zásadní problém pro jakékoliv hříbě, o to více u předčasně narozeného a oslabeného. Buďte opatrní - mnoho komerčních doplňků je bohatých na železo, ale mají nízký obsah selenu. Musí se dodržovat doporučené dávkování, protože předávkování selenu může být fatální také.
Potřeba jódu je také komplikovaná. Příliš malé množství nebo nízký příjem může vést k hříběti s nedovyvinutými klouby. Přidání nadměrného množství mořských řas do krmné dávky klisny však také není dobrý nápad.
Přemýšlejte o nedonošenosti dříve, než se stane
Nejlepší čas začít přemýšlet o případných komplikacích březosti vaší klisny je ještě předtím, než musíte. Spíše než se strachovat u hororových příběhů na sociálních médiích, je lepší věnovat chvíli času získání informací o zásadách krmení březích klisen. Nemusí to být za každou cenu složité a drahé, přesto to může znamenat obrovský rozdíl a přínos. Nikdo nechce zažít trauma z předčasně narozeného nebo nedostatečně vyvinutého hříběte, takže je moudré udělat co nejvíce pro minimalizaci k tomu vedoucích příčin. Při správné výživě můžete usilovat o nejlepší „březost prvního světa" snížením pravděpodobnosti problémů, i když nikdo nedokáže odstranit všechny.
Vyjma poměru vápníku a fosforu nejsou v tomto textu záměrně uvedena čísla a množství. Autorka doporučuje provést rozbor sena či pastvy před sestavováním krmné dávky klisny - jen tak přesně zjistíte, co se do jejího těla dostávalo dosud, na čem stavět. Mnoho větších výrobců krmiv a další společnosti tuto službu nabízí.
Galerie
Když vidíte koně stát o třech nohou, chcete od veterináře nebo kováře slyšet: „Je to absces“. Z dobrého důvodu. Většina abscesů se totiž sama…
„Bioléčba“ zánětlivých onemocnění koní
Jedním z charakteristických znaků mezenchymálních kmenových buněk (MSCs) je schopnost měnit se na různé typy. Méně známé jsou však jejich silné…