Fergiin souboj s měsíční slepotou

13. 6. 2012 Lenka Císařová, Katka Lipinská Autor fotek: Lenka Císařová, Ján Mach

V pondělí jsem se přiřítila ke svým dvěma novým koním a hlásila jim tu radostnou novinu. Ale Fergie tentokrát neběžela vstříc. Jen se tak přišourala za ostatními a dívala se na mne jen jedním okem. Uslzená, oteklá, bolavá... Příběh Fergie pokračuje!

Krve by se ve mně nedořezal. Nemít svou veterinářku na blízku, asi by mě odváželi nohama napřed. Výsledek vyšetření nedopadl dobře: „S největší pravděpodobností se jedná o měsíční slepotu." Všechno tomu nasvědčovalo. Oko bylo zakalené, zornice zúžená, výpotek v přední oční komoře (žlutý flíček v oku), oko bolestivé, zavřené... a mně nezbylo, než se pídit po informacích.

Co je to ERU

Equinní recidivující uveitidě (ERU) se říká měsíční slepota proto, že se jedná o opakované zánětlivé záchvaty, které byly dříve dávány do souvislosti s fázemi Měsíce. Mezi záchvaty se vyskytují různě dlouhá období klidu. Postihuje koně bez rozdílu věku (hříbata ovšem vzácně), plemene a pohlaví. Někdy zůstane nemoc lokalizována pouze na jednom oku, ale často jsou postiženy oči obě (tzv. syndrom dvojčat). O měsíční slepotě se mluví, pokud je zánět enukleaceoka způsoben vnitřními příčinami. Nejde tedy o zánět způsobený lokálně, např. v důsledku zranění, ale o reakci imunitního systému koně, která se projeví v „nejslabším článku" - v tomto případě oku. Nejčastějším spouštěčem jsou infekce: bakteriální (leptospiróza je vůbec nejčastější), virová (EHV-1,4, equinní arteritida,...), nebo parazitální; případně alergická reakce. Dědičnost zatím není prokázána, ale zkoumá se.

Akutní zánět propuká náhle, intenzita příznaků se může lišit, ale zpravidla se jedná o velmi bolestivou záležitost. Tak jako u Fergie, postižené oko je zakalené, slzí, může být oteklé a kůň je světloplachý. Spojivka je zarudlá, zornice zúžená. Intenzivní zánět při včasné a vhodné léčbě trvá 4-5 dní a pak několik týdnů odeznívá. Bohužel se (zpravidla po několika týdnech) opět vrací, může postihnout stejné nebo druhé oko a s každým zánětem se poškození očních struktur zhoršuje. Výsledkem může být jednostranná nebo oboustranná slepota. Je důležité vědět, že ani oslepnutím nemoc nekončí, kůň může mít záchvaty i ve slepém oku. Vzhledem k tomu, jak jsou záchvaty bolestivé, je nutné i slepé oko léčit! Často, když nelze zachránit zrak, bývá dobrým řešením enukleace, tedy vyjmutí postiženého oka.

Léčba akutního zánětu spočívá v aplikaci léčiv do oka a mechanické ochraně oka před světlem, prachem a hmyzem (neprůhledná maska), je potřeba pokud možno bránit tomu, aby si kůň postižené oko dřel a zraňoval.

Bitva uvnitř oka

Nejvíce zánětlivého materiálu se nachází ve sklivci (corpus vitreum) a na jeho okraji. Odtud se zánět šíří i do dalších očních struktur. Při zánětech vzniká fibrin, což je vláknitý nerozpustný protein. Ten se usazuje v oku a je jednou z příčin zhoršování zraku. Při opakovaných zánětech vznikají také srůsty, proto je nutné záchvaty zachytit a řešit co nejdříve. Při léčbě se do oka aplikují antibiotika (gentamicin, neomycin), kortikoidy (dexametazon) a zúžená zornice se rozkapává atropinem. Pro rozpuštění fibrinu lze i v domácích podmínkách do oka injekčně aplikovat aktivátor plazminogenu. Nic z toho bohužel nedokáže eliminovat záchvaty v budoucnu, pouze řeší akutní zánět.

Možnosti, jak řešit situaci dlouhodoběji, pokud možno co nejdříve, dokud zrak není příliš poškozen, jsou v zásadě dvě. Tou první je poměrně nákladná vitrektomie, o které blíže pojednáme později, a která je prováděna na klinice v Mnichově. Cena se pohybuje cca kolem 45 000 Kč za jedno oko. Druhá, dostupnější, je aplikace cyklosporinu, kterou na klinice v Heřmanově Městci provádí MVDr. Beránek. Spočívá v tom, že pod skleru (bělimu) je zaveden cyklosporinový implantát. Z tohoto implantátu se uvolňuje do sklivce cyklosporin (imunosupresivum) a brání propuknutí zánětů. Zatím je ověřená účinnost po dobu 5-6 let, déle se tento zákrok neprovádí. Jedná se o rychlý a neinvazivní zákrok s vysokou účinností, ale pouze v začátcích onemocnění, kdy v oku ještě nejsou srůsty v přední oční komoře. Později, po vzniku srůstů je již dle MVDr. Beránka pozdě a zákrok je zbytečný. Na rozdíl od operace v Mnichově se jedná o zákrok finančně vcelku dostupný, cena se pohybuje dle váhy koně cca v rozmezí 15-20 000 Kč (za jedno oko).

Fergiina léčba

U Fergie jsme s veterinářkou nasadily klasickou léčbu - antibiotika, Equipalazone, do oka mastičku Maxitrol a zornici rozkapat atropinem. Všechno muselo proběhnout co nejrychleji, aby se v oku nevytvořily srůsty. Na kuklu proti mouchám jsem přišila záslepku, aby se do oka nedostávalo světlo. Dobře jsem znala ten postup, nebylo to dlouho, co jsem jednoho koníka s měsíční slepotou ošetřovala. Měl snad už tenkrát osud v plánu uvést mě do problematiky, protože mi chystá za pár měsíců totéž? Hlavou se mi honilo spoustu myšlenek. Nějak mi nešlo pochopit, jak a proč se to vlastně mohlo stát a stalo. Copak jsem něco zanedbala? Vždyť jsou pořád venku, žrádla, vody, vitaminů mají pořád dostatek. Co jsem mohla opomenout? Kde jsem udělala chybu?

okoNic lepšího než slepota, při které se musí několikrát denně ošetřovat oči, se koni, který se bojí o hlavu a stěží si nechá nasadit ohlávku, stát nemohlo. Zpočátku to byl boj. Zvlášť po injekci do spojivky bylo oko neskutečně oteklé a bolavé a Fergii popadala panika, mělo-li se na něj znovu sáhnout, natož vetřít do něj mast. To trvalo vždycky několik dní. Kolikrát mě vláčela po pastvině sem a tam, na úvazišti se trhala... Ale zvykla si, musela.

Vymýšlela jsem psí kusy, snažila se chytit každého stébla, které by mohlo navést k čemukoli, co by mohlo stav Fergie nějak ovlivnit. Marně. Jakýkoli nápad byl po vyčerpávající diskuzi s veterináři prohlášen za nepodložený, zbytečný či riskantní. S veterinářkou jsme diskutovaly na všech frontách. Laborovaly jsme i s imunitou. První dostupné informace příliš nenaznačovaly, jakým směrem se v tomto ohledu vydat. Až po mnoha týdnech se mi podařilo zjistit, že snaha o zlepšení imunity by mohla stav Fergie ještě zhoršit. Vzhledem k tomu, že měsíční slepota je podmíněna autoimunitně, v zásadě se vůbec nedoporučuje podávat přípravky na podporu imunity.

Záchvaty měsíční slepoty se vracely jak bumerang. Vždy, když už jsem měla pocit, že je Fergii dobře, že to vypadá stabilně, přišel další záchvat. Žádný nebyl příliš silný, oči dobře reagovaly na medikaci a zopakoval se celý postup. Stále dokola. Asi po třetím záchvatu, když jsem očekávala domazání mastiček a relativně klidnější období, se objevil první, zatím nepatrný záchvat i na pravém oku. A tak jsme se nudili ještě o něco méně - střídavě s ošetřovatelem jsme uprostřed pastviny ošetřovali několik týdnů jedno oko, pak zase druhé, někdy obě, každé v danou dobu trochu jinak. Do jednoho kapičky, do druhého mastičky, do jednoho 5x denně, do druhého už jen dvakrát, ideálně i jinou mastičku, a stále dokola. Pak přišla změna, ale bohužel ne k lepšímu.

Na rohovce horšího, levého oka se vytvořily jakési obrazce, zřejmě se Fergie někde drbala a oko si poranila. Což v léčbě znamená poměrně velkou komplikaci - při poranění rohovky by neměly do oka přijít kortikoidové masti. V praxi to přináší velký problém, jelikož se záchvaty stále vracely a bylo potřeba oku rychle pomoci. Oko navíc velmi slzelo. Rány na rohovce dráždily horní víčko zespodu při každém mrknutí. Celý proces byl jak začarovaný kruh. Je potřeba léčit slepotu, ale léky jsou omezené kvůli jinému problému, který se také nedaří vyřešit. Na doporučení své veterinářky jsem objednala Fergii k očnímu odborníkovi MVDr. Beránkovi. Dostala jsem další rady, další léky, zvažovala jsem i umístění oční čočky na oko, aby se nedráždilo víčko. Nakonec jsme našli mastičku, která postupně problém zmírnila a oční čočka se nakonec nekonala. Až po mnoha týdnech se rány na rohovce hojily a začaly mizet.

fergPo celou dobu jsem zvažovala a konzultovala, co dál. Vitrektomii v Mnichově nebo cyklosporinové kapsle? Mnichov je nákladnější, ale zase vyhlídka, že za pět let budeme toto absolvovat znovu... Obě varianty jsou poměrně nákladné pro někoho, kdo vychází finančně jen tak tak, aby dopřál svým čtyřnohým marodům, co se dá a sám u toho nějak přežil. Ještě byla třetí varianta - vynakládat tisíce stále dokola a dokola na mastičky, kapičky, injekce a prášky při každém dalším záchvatu. Přitom čekat, jak moc se oko tentokrát poškodí, popř. jestli Fergie nezůstane slepá. Levé oko bylo už viditelně více poškozené, ale pořád aspoň trochu funkční. Zvažovali jsme i kombinaci variant - např. nechat jedno oko zoperovat v Mnichově a druhé, horší, nechat vyndat. Nebo kombinovat Mnichov a cyklosporin? Jenže pokud bude záchvat probíhat na jednom oku (byla jsem upozorněna, že i s cyklosporinem mohou záchvaty v malé míře probíhat), říká se, že může ještě znovu ovlivnit i to druhé operované. Může a nemusí. Takže varianta cyklosporin do jednoho a druhé do Mnichova se nezdála moc ideální. A Fergie bez jednoho oka? Koní bez oka je spoustu. Zvykli si a umí tak žít. Ale Fergie není normální kůň. Ona těžko zvládá život psychicky i s oběma očima, natož s jedním. S její povahou by se mi v lese při úskoku napíchla na první větev nebo si opatřila jiný problém. To by nešlo. Navíc, dokud je oko aspoň trochu funkční, aspoň trochu na něj vidí, přece jí ho nemůžeme vzít?!

A pak poprvé přišel záchvat víceméně současně do obou očí a Fergie poprvé v životě téměř nic neviděla. Obě oči byly zakalené, byl v nich relativně veliký výpotek (při většině záchvatů výpotek nebyl). Na pastvině to byl poměrně neřešitelný problém. Za své vzaly dva sloupky z ohrady a já se jen děsila, co bude dál. Urychleně jsme nasadili dostupnou léčbu, injekčně píchli kortikoidy do spojivky a oči během pár dní rozkapali. Zákal ustoupil poměrně rychle, Fergie postupně viděla lépe a já zůstala jak opařená stát nad tím, čeho jsem byla svědkem. Uvědomila jsem si, že doteď se vše zdálo být zvladatelné, byla nějaká symbolická naděje, že nemoc sama ustoupí a že ji aspoň trochu držíme na uzdě. Jenže najednou bylo po iluzích. Bylo jasné, že se to může kdykoli opakovat a pravděpodobně spíš v horší míře než v lepší. Pokud nic neudělám, můžu mít rázem slepého koně. Jenže co dělat?

Na cyklosporin do levého oka bylo dle MVDr. Beránka už pozdě, oko bylo dost poškozené. Bylo jasné, že jediná rozumná varianta, která může Fergii pomoct a zachovat jí zrak aspoň v nynější míře, je Mnichov. Nechat ji bez zásahu znamená odsoudit ji dost pravděpodobně na doživotní pobyt v boxu, ne-li na smrt. Tak co prodám? Auto? Mám jen jedno a navíc, moje auto nemá zdaleka hodnotu operace... Jediné peníze navíc byly určené na sedlo - jedno dohromady na všechny koně (už před několika měsíci jsem prodala původní a marně sháněla nové, padnoucí).

Jediná možnost byla prodat vlek a druhou půlku částky si půjčit. Do toho další záchvat na obou očích, jeden den naražená hlava, druhý den oteklé plece, další den krev z nosu, sloupky v ohradě mizely, Fergie se nemohla trefit ani do kýble se žrádlem. Bylo jasné, že na pastvině zůstat nemůže a musí urychleně do boxu. K tomu přišly velké změny v osobním životě. Došlo na stěhování všech koní do nájemních stájí, což znamená obrovský nárůst finančních výdajů, ale pro Fergii už nutnost. Zatímco jsme si zvykaly v novém, rozhodla jsem se do operace investovat peníze původně našetřené na sedlo a většinu si půjčit. Holt budu ještě nějakou dobu všechny tři koně lonžovat a skákat s nimi jen ve volnosti. Sportovní ambice se dají pro zdraví jednoho člena rodiny odsunout do pozadí. A tak bylo rozhodnuto, Fergie pojede do Mnichova...

Douška ošetřující lékařky

Měsíční slepota je poměrně zákeřné a nevyzpytatelné onemocnění. Často zpočátku nevypadá příliš dramaticky, první záchvaty nebývají silné a velmi dobře a rychle reagují na konvenční léčbu. Majitelé tedy často mají pocit, že není potřeba situaci nijak zásadně řešit. Až do prvního silného záchvatu - ten může přijít relativně pozdě, ale také nečekaně brzy, to nelze dopředu odhadnout. Už jeden nebo dva silné záchvaty mohou vést k nevratným poškozením oka, zažila jsem případy, kdy se ani na klinice nepodařilo zánět rozehnat a kůň o oko během velmi krátké doby přišel. Je proto potřeba toto onemocnění nebrat na lehkou váhu a pokusit se jej řešit dříve, než silnější záchvaty nenávratně poškodí zrak. Je pravda, že znám řadu případů, kdy záchvaty postupně vymizely, ale vesměs se jednalo o oči již slepé nebo téměř slepé. Operativní zákrok sice není levným řešením, ale i dlouhodobá konvenční léčba, když se nasčítá, stojí majitele poměrně hodně peněz a na rozdíl od operace, na konci je často slepý kůň.

Podobné články

V posledních letech dochází k významnému vývoji v oblasti využití mezenchymálních kmenových buněk (MSC) ve veterinární léčbě, a to včetně…

koně a dekování, věčné téma

Počasí je stále poměrně nevyzpytelné. Koně jsou velmi adaptabilní a obvykle výrazné změny počasí zvládnou. Když ale ovlivňujeme jejich přirozené…