Co je nového v léčbě spěnkových dermatitid
Podzim a obávané rozpraskané a svědivé strupy jsou zpět. Znáte je. Pokrývají zadní části spěnek vašeho koně, někdy se šíří i nahoru, na spěnkové klouby a dále. A nejhorší z této takzvané dermatitidy ve spěnce je fakt, že víte, že máte před sebou krušný boj – úspěšné vyléčení nemocné kůže vašeho koně je velmi těžký úkol…
Co je tedy nového v diagnostice a léčbě dermatitidy ve spěnce? Anthony Yu, DVM, MS, Dipl. ACVD shrnul diagnostiku a léčbu tohoto frustrujícího problému v roce 2016 na veterinární konferenci v Las Vegas. Yu je certifikovaný veterinář specializující se na alergie a kožní problémy.
„Jednou z klíčových věcí, na kterou je potřeba v souvislosti s dermatitidou ve spěnce pamatovat," říká Yu, „je, že to není izolované onemocnění. Spíše je to příznak celé řady skrytých problémů. Proto je při diagnostice velmi důležité posouzení celkového stavu koně a na jeho základě je nutné nasadit odpovídající léčbu."
A dodává: „Aby bylo dosaženo pozitivního terapeutického výsledku, tak léčba predispozic a chronických problémů je stejně důležitá, jako řešení primární příčiny dermatitidy ve spěnce." Stručně řečeno, je to složitý a komplexní proces.
Jak to vypadá?
Dermatitida ve spěnce není vybíravá, co se koňských objektů týče - postihuje koně všech plemen, pohlaví a velikostí. Nicméně Yu zmiňuje, že častěji onemocní koně s rousy a dospělí koně než hříbata a zadní končetiny jsou postihovány více než přední. Nemoc se objevuje častěji na bílých spěnkách, ale postihuje i pigmentovanou kůži. „Pokud se dermatitida ve spěnce neléčí, léze se mohou rozšířit ze zadní části spěnky (nejčastěji postižená oblast) na přední stranu a následně i na spěnkový kloub," říká Yu.
Klinické příznaky dermatitidy ve spěnce se velmi liší v závislosti na příčině onemocnění, ale často se vyskytuje otok (měkký otok holeně), erytém (začervenání kůže) a podráždění, které může vyústit v mokvání, vypadávání chlupů, strupatění, praskání kůže a zhrubnutí kůže. V některých případech se mohou vytvořit vředy a sekundární bakteriální infekce.
Yu popisuje tři různé problémy s odlišnými klinickými příznaky, které se řadí pod dermatitidu ve spěnce:
- Prasklinky kůže - nejmírnější a nejčastěji se vyskytující forma, charakteristické je vypadávání chlupů, šupinky suché kůže a strupy, které můžou svědět a/nebo bolet.
- Mokvající patka, mokrá a komplikovanější forma dermatitidy ve spěnce. Často se vyskytuje začervenání kůže, eroze (problém na povrchu kůže, kdy svrchní vrstva kůže v podstatě zmizí), vypadávání chlupů, zánět popraskané kůže, tvorba puchýřů a vaskulitida (zánět cév).
- Chronická a nejzávažnější forma je spojena s výraznými změnami kožní tkáně, hyperplazií a hyperkeratózou (ztluštění a zhrubnutí) kůže, popraskáním kůže a tvorbou podkožních vřídků.
Podle Yua jsou poslední dvě formy častější u chladnokrevných koní.
Jak to diagnostikujete?
Jak Yu zmínil, před zahájením léčby je velmi důležité vědět, s čím máte tu čest. Veterinář by měl diagnostiku zahájit tím, že získá kompletní anamnézu. Buďte připraveni mu říct:
- Kdy se nemoc objevila, konkrétní měsíc, kdy problém začal.
- Jak byl kůň starý, když nemoc začala.
- Jestli to je sezónní problém.
- Jestli postižená místa koně svědí.
- Jestli jste použili nějaké přípravky na ošetření kůže a utlumení příznaků nebo jste aplikovali systematickou léčbu, názvy léků, množství a frekvenci podávání a jestli se příznaky zlepšily nebo zhoršily.
- V jakém prostředí kůň žije (například druh podestýlky, jestli je výběh blátivý atd.).
Na základě anamnézy a fyzického vyšetření koně může mít veterinář představu, co dermatitidu ve spěnce způsobuje. Pokud ne, tak si k potvrzení diagnózy může vybrat několik diagnostických testů, včetně vyšetření kožního stěru na ektoparazity, vyšetření vypadaných chlupů z postižené oblasti, cytologie kůže ke zjištění infekcí, defektních nebo rakovinných buněk, biopsie kůže pro histologii a kultivování a genetické testy.
Čím je způsobena?
Jak už bylo zmíněno, dermatitidu ve spěnce může způsobit hodně věcí. V průběhu diagnostiky může váš veterinář najít řadu problémů, například:
Chronický progresivní lymfoedém (CPL) - tento stav je častější spíše u chladnokrevných koní než u lehčích plemen. Obvykle se projevuje v případě nedostatku elastinu a jeho špatného metabolismu v mízních cévách. Yu tvrdí, že tento problém má za následek otoky holení a zhrubnutí kůže, což sekundárně vede k mikrobiálním nebo parazitálním infekcím (například některými druhy kvasinek - Malassezia nebo kožních roztočů - Chorioptes) a kulhání způsobenému otokem dotčené holeně. Obecně CPL nereaguje dobře na léčbu. Ale vědci už začali zkoumat nové metody léčby, při níž nohy zůstanou čisté, desinfikované a promasírované. „Majitelé těchto koní mohou také využít současných možností paliativní léčby," dodává Yu.
Spěnková leukocytoclastická vaskulitida (PLV) - tento také na léčbu náročný stav zhoršuje ultrafialové záření. PLV způsobuje otoky, zarudnutí a otevřené a/nebo strupovité kožní léze v oblasti spěnky. Onemocnění je charakteristické poškozením stěn krevních cév, které ústí v klinické léze.
Kontaktní, dráždivá nebo alergická dermatitida - alergická dermatitida (zjednodušeně zánět kůže způsobený dráždivým podnětem) je u koní běžný, léčitelný a dobře zvládnutelný problém, který je vyřešen, když je dráždivá látka identifikována a odstraněna. Yu říká, že: „Dlouhodobá léčba s imunoterapií podle specifického alergenu může v podstatě naučit imunitní systém koně nereagovat přehnaně na běžné alergeny, jako jsou plísně, roztoči, hmyz a pyly ze stromů, trav a plevelů."
Folikulitida ve spěnce - jedna z nejčastějších příčin dermatitidy ve spěnce je folikulitida (zánět folikulů chlupů) způsobená buď bakteriální infekcí (typicky stafylokoková) nebo dermatofytózou (plísňové onemocnění obvykle označované jako trichofycie). Obojí je typické kruhovými lysinkami, zarudnutím, strupatěním a svěděním.
Svrab - běžný u chladnokrevných koní a způsobený kožním roztočem Chorioptes (strupovka), charakteristický lézemi, které se projevují jako extrémně svědivá dermatitida postihující distální končetiny v oblasti rousů a postupuje po končetině směrem nahoru. Papuly následované vypadáváním chlupů, strupatěním a zhrubnutím kůže vznikají při snaze koně se škrábat o jakýkoliv tvrdý povrch, který najdou. Yu upozorňuje, že bezpříznakoví přenašeči mohou ve stáji tyto roztoče roznášet, avšak sami nevykazují žádné příznaky nákazy. Při léčbě postiženého koně je proto důležité ošetřit všechny koně, se kterými se mohl dostat do kontaktu, aby se zabránilo dalšímu šíření.
Fotosenzitivita - fotosenzitivita je vážné onemocnění kůže, které je charakteristické „spáleninami od sluníčka" - stroupkovitá kůže, která odumírá a slupuje se. Obvykle je to způsobeno reakcí na něco, co kůň sežral (vyvolává ji např. třezalka - pozn. red.).
Podstatná otázka: Jak to vyléčíte?
„Výběr vhodné léčby závisí na rozpoznání a identifikaci všech predispozic, dlouhotrvajících a primárních faktorů," říká Yu. A doporučuje několik jednoduchých kroků, kterými mohou majitelé pomoci svým koním ke zlepšení jejich stavu:
- Zajistěte, aby nohy vašeho koně byly suché i ve vlhkém počasí například tím, že ho necháte v čisté a suché stáji. Také ho nechte v boxe, dokud neuschne ranní rosa.
- Vyzkoušejte různé druhy podestýlky, pokud má váš veterinář podezření na kontaktní alergii.
- Pokud je to možné, ostříhejte rousy nebo dlouhé chlupy na zadní straně spěnky, abyste zabránili udržování vlhkosti a vzniku dermatitidy.
- Pokud má váš kůň diagnostikovanou fotosenzitivitu, nevystavujte ho UV záření. Nechte ho přes den ve stáji (přibližně od 10:00 do 16:00 v závislosti na ročním období) nebo mu pořiďte ochranu proti slunci (jako jsou bandáže, deky, masky).
- Pokud je váš kůň v tréninku, umyjte postiženou oblast antiseptickým šamponem, než pot stihne zaschnout a udržujte nohy čisté.
- Buďte při ježdění opatrní, pokud má váš kůň léze v oblasti sedla. Pokud kůň musí pracovat, Yu doporučuje aplikaci ochranného krému nebo položit suchý a čistý ručník mezi koně a podsedlovou dečku.
- Pravidelně čistěte koňské deky, abyste udrželi léze v čistotě.
„Někdy stačí jen změna managementu a dermatitida odezní. Častěji je ale potřeba aplikovat lokální léčbu," říká Yu. Lokální léčba zahrnuje:
Antibakteriální prostředky - sekundární bakteriální infekce může léčbu dermatitidy ve spěnce zkomplikovat, takže Yu doporučuje omývání postižených míst komerčně dostupnými antibakteriálními šampony (měl by obsahovat peroxid vodíku, benzoylperoxid, ethyllaktát a 2% chlorhexidin) jednou nebo dvakrát denně - vmasírovat produkt do kůže, nechat asi 10 minut působit, opláchnout studenou až ledovou vodou a pořádně vysušit ručníkem. Dělejte to 7 - 10 dní za sebou, potom snižte frekvenci na dva- až třikrát týdně, dokud se dermatitida nevyléčí. Yu také poznamenává, že peroxid vodíku může pomoci v boji s řadou bakterií, plísní a virovými patogeny.
„Další možností jsou lokální masti," říká Yu. Dívejte se po mastech, které dobře pronikají do dermatitidou postižené kůže a řeší sekundární bakteriální infekci. „U těžkých a hlubokých infekcí může váš veterinář předepsat orální nebo injekční antibiotika, jako je trimethoprim sulfamethoxazol nebo penicilin," dodává. Zdůrazňuje také, že i když aplikujete antibakteriální léčbu, je velmi důležité udržet koňské nohy suché a čisté. Ostříhejte postiženou oblast, udržujte ji suchou a čistou, a pokud není možné koně držet celou dobu v boxe, zvažte používání polstrovaných voděodolných bandáží a jejich denní výměnu.
Antiplísňové prostředky jsou další potenciálně užitečnou možností, zvláště pokud bojujete s trichofycií nebo infekcí kvasinek rodu Malassezia. Lokálně užívaný enilkonazol pomáhá s léčbou infekcí způsobených houbami a kvasinkami a má vynikající výsledky. Také můžete použít šampony na bázi ketokonazolu, climbazolu nebo mikonazolu. Další možností jsou lokální masti obsahující směs nějaké výše zmíněné složky a chlorhexidin. „Váš veterinář může také předepsat nějaké orální antifungální léky, jako je flukonazol, v případě vícečetné infekce," dodává Yu.
Steroidní masti, perorální tablety nebo injekční přípravky jsou užitečné v případech, kdy se jedná o imunologicky podmíněný problém. Každý veterinář pro konkrétní případy preferuje jinou formu a postup, takže s ním spolupracujte, abyste zajistili, že váš kůň dostane odpovídající léčbu. „Přestože je lokální léčba náročná na čas, je to v současné době nejefektivnější a ekonomická metoda u léčby povrchových lézí," říká Yu.
V některých případech však koně mohou potřebovat systematickou léčbu, aby se jejich stav zlepšil. Mohou být použity antibiotika, antifungální léky, imunosupresiva nebo antiparazitika v závislosti na aktuálním stavu koně. Je velmi důležité, abyste spolupracovali se svým veterinářem a zajistili tak svému koni léčbu, kterou potřebuje.
„Prognóza dermatitidy ve spěnce závisí na příčinách, na naší schopnosti je identifikovat a na délce trvání samotného onemocnění," říká Yu. „Je důležité, aby byly při diagnostice a léčbě zohledněny predispozice, primární a dlouhotrvající faktory a tak zajištěna účinná terapie."
Galerie
Když vidíte koně stát o třech nohou, chcete od veterináře nebo kováře slyšet: „Je to absces“. Z dobrého důvodu. Většina abscesů se totiž sama…
„Bioléčba“ zánětlivých onemocnění koní
Jedním z charakteristických znaků mezenchymálních kmenových buněk (MSCs) je schopnost měnit se na různé typy. Méně známé jsou však jejich silné…