BEVA 2012 Zápisky z kongresu
Co dělají koňští veterináři, když zrovna neléčí své pacienty? No, možností je víc, ale někteří se rozhodnou věnovat čas dalšímu vzdělání. Kongres BEVA (Britské asociace koňských veterinárních lékařů) je každoročně bezesporu nejvýznamnější událostí veterinárního vzdělávání, stejně tak jako událostí společenskou. Letos se konal v Birminghamu od 12. do 15. září. A vy budete mít nyní možnost proniknout do jeho zákulisí. V článku, který jsem pro vás připravila, se dozvíte, jak to vypadalo, co se dělo a o čem se přednášelo.
12. až 15. září 2012, to je datum, které měly osobnosti a příznivci koňské veterinární medicíny označené v kalendáři určitě hodně dlouho dopředu. Konal se totiž 51. mezinárodní kongres British Equine Veterinary Association (BEVA, Britská asociace veterinárních lékařů specializujících se na koně) v Birminghamu. Kongres hostily budovy International Convention Centre lokalizované v samotném srdci města. Setkání doprovázel bohatý vědecký, kulturní a doprovodný program. A tak početná skupina veterinářů z různých států na chvíli vybruslila ze „stereotypu“ praxe, nahodila saka a úsměvy a vydala se vstříc BEVA kongresu 2012. Nejvýznamnějším členem české výpravy byl MVDr. Zdeněk Žert, CSc., Dipl.ECVS, který letos přijal pozvání coby čestný host.
Připravila jsem pro vás krátký seriál, který vám dovolí proniknout do zákulisí této události. V prvním díle se podíváme na to, jaký program nabízel kongres, kdo byl oceněn a za co, a co všechno se vlastně skrývá pod zkratkou BEVA.
Uvítání od prezidenta BEVA
„Vítejte na palubě BEVA kongresu 2012, největšího a nejprestižnějšího vědeckého a společenského setkání koňských veterinárních lékařů v Evropě. Letos přijali pozvání někteří z vynikajících přednášejících z kontinentální Evropy, Středního Východu, Austrálie, USA a samozřejmě také z Velké Británie. Snažili jsme se nabídnout hodnotný program pro každého z posluchačů.“ Slova prezidenta BEVA pro rok 2011/2012, Bena Mayese, slibovala od začátku nabitý program plný příležitostí uspokojit naši dychtivost po poznání.
Vědecký program
Účastníci kongresu mohli během tří dnů navštěvovat 5 přednáškových sálů. Tam téměř nepřetržitě běžel cyklus přednášek na různá témata od ortopedických problémů, přes vnitřní nemoci a reprodukci, až po management veterinární praxe. Jednotlivé přednášky vždy trvaly kolem dvaceti až pětadvaceti minut a každý blok tvořily tři až čtyři. Na závěr se všichni přednášející sešli společně u stolu na pódiu a zodpovídali otázky posluchačů.
Čtvrteční program byl věnován širokému spektru témat, která nastínila, co všechno nabídne účastníkům letošní kongres. Po skončení prvního bloku přednášek věnovaných infekčním onemocněním, zdravotním problémům při soutěžích, welfare, klinické patologii a chirurgii měkkých tkání následoval projev současného prezidenta BEVA. Ten vystřídala tradiční plenární přednáška, která si vzala vtipnou formou na paškál zajímavé téma, a to vývoj veterinární medicíny za posledních 40 let. Letošní ročník BEVA kongresu byl speciální, a to hned ze dvou důvodů. Za prvé Velká Británie krátce předtím hostila Olympijské hry, kterých se členové BEVA účastnili jako veterinární dozor při jezdeckých disciplínách, a za druhé proto, že tento rok přijala pozvání členka královské rodiny, princezna Anna, a pronesla v úvodu projev.
Páteční přednášky byly věnovány lékařským zákrokům v neodkladných situacích, péči o koňský chrup a několik lekcí se týkalo také ortopedie. Zde přednášející obsáhli široký záběr témat od ortopedických problémů spojených s tréninkem plnokrevníků po geriatrickou ortopedii. Zajímavé byly lekce kardiologie. Byly zaměřené velmi prakticky a doplněné audioukázkami. Další z pátečních přednášek se týkaly managementu praxe a pojištění koní, které je ve Velké Británii běžnou záležitostí.
Sobotní program se nesl v duchu předchozích dvou dní. Na pořadu dne byly přednášky týkající se ortopedie, laminitidy, reprodukce a infekčních nemocí. Rovněž byly prezentovány výsledky klinických výzkumů z různých oborů.
Je jasné, že při takovém kvantu přednášek nestihnete všechny, které by vás zajímaly. Z tohoto důvodu byly v předsálí, kde probíhala registrace, umístěny počítače, na kterých bylo možné zhlédnout záznam jednotlivých lekcí.
Doprovodný program
Prodejní výstava
V hlavní hale probíhala po celou dobu kongresu prodejní výstava všeho, co ke koňské medicíně patří. Ve 130 stáncích byly k vidění lékařské nástroje a přístroje (od laboratorní techniky, přes rentgenové přístroje, ultrazvuky a pomůcky pro scintigrafii, po nástroje na péči o koňské zuby i kopyta). Na několika místech bylo možné zakoupit odborné publikace za velmi výhodné ceny (podobně zvýhodněné ceny poskytuje BEVA i mimo kongres. Více na http://www.beva.org.uk/bookshop/category/16). Další vystavovatelé prezentovali například své charitativní organizace na ochranu koní, krmiva a výživové doplňky nebo terapeutické pomůcky pro koně. Výstavy se účastnili i zástupci klinik a škol (především britských), kteří prezentovali vzdělávací programy, semináře a workshopy, které poskytují.
What's your diagnosis?
Kongres nabízel i soutěžní vyžití. Několik vystavovatelů zorganizovalo vlastní soutěže o hodnotné ceny, například o i-Pad. Největšímu zájmu se ale těšil rentgenový kvíz. Na několika počítačích umístěných v centru hlavní haly jste mohli otestovat své znalosti. Cílem bylo vyhodnotit RTG snímky (v jednom případě snímky z MRI) šesti pacientů a stanovit jejich diagnózu. U každého pacienta byly k dispozici jeho nacionále a stručná anamnéza. Upřímně, u některých snímků se naše mozkové závity solidně zahřívaly.
Předávání cen
BEVA každoročně předává ceny největším osobnostem koňské veterinární medicíny. Celkem bylo uděleno 6 ocenění.
The BEVA Equine Welfare Award, sponzorovanou asociací Blue Cross, získal Keith Meldrum CB BVM&S MRCVS DVSM Hon. FRSPH za zásluhy na poli ochrany zvířat.
The BEVA Richard Hartley Clinical Award byla udělena Claire Scantlebury za práci s názvem Recurrent colic in the horse: Incidence and risk factors for recurrence in the general practise population (Rekurentní koliky u koní: Incidence a rizikové faktory rekurence u běžné populace).
The BEVA Trust Peter Rossdale EVJ Open Award letos vyhrála doktorka Emanuelle Van Erck za práci z názvem Dynamic respiratory videoendoscopy in ridden and sport horses: Effect of head flexion, riding and airway inflamation in 129 cases (Dynamická videoendoskopie dýchacího aparátu u jezdeckých a sportovních koní: Vliv ohnutí krku, ježdění a zánětu dýchacích cest u 129 koní).
The BEVA Trust Queen Mother Award za nejlepší reportáž z cest získala Elizabeth Hurd, která referovala o své návštěvě v New Bolton Center, University of Pennsylvania v USA.
The Voorjaarsdagen and BEVA Awadrs byly uděleny Tinne Verheyen z univerzity v Gentu za její práci Extreme tachycardia and QRS broadening during exercise in horses with atrial fibrilation (Extrémní tachykardie a prodloužení intervalu QRS během zátěže u koní s axiální fibrilací).
A na závěr jako poslední byla udělena The BEVA Trust Equine Transport Enforcement Award doktoru Alexandru Rabitschovi za zásluhy o zlepšení podmínek dálkového transportu koní pro jatečné účely.
Společenský program
Účelem kongresů bývá nejen obohatit se vědomostmi, ale i setkat se s přáteli a bavit se. K tomu měli účastníci příležitost už krátce po registraci. V úterý, v předvečer kongresu, se konala v Symfony Ballroom hotelu Hyat Regency prezidentská recepce, kde každý mohl ochutnat sklenku nebo dvě vína a zakousnout pár jednohubek.
Pro ty nejspolečenštější z nás se v pátek konala formální tradiční večeře spojená s taneční zábavou. Začínala sklenkou šampaňského, následovala večeře o třech chodech a večer završil tanec za doprovodu živé hudby.
Kromě těchto velkých událostí nás vystavovatelé každý večer hostili sklenicí vína a drobným občerstvením při Happy Hours.
Co je BEVA
BEVA, neboli British Equine Veterinary Association (Britská asociace veterinárních lékařů specializujících se na koně) byla založena, aby pomáhala zajistit vysoký standard poskytované péče a welfare ve veterinární profesi. Jejím cílem je pořádání kulturních, vědeckých a vzdělávacích aktivit pro veterináře se zájmem o koňskou medicínu a podpora výzkumu v tomto odvětví, vždy s maximálním ohledem na welfare zvířat. V současnosti poskytuje vzdělání koňským veterinárním lékařům po celém světě.
BEVA je s více než 2 400 členy jednou z nejvýznamnějších asociací sdružující veterinární lékaře zaměřené na koně. Vydává dva odborné časopisy: Equine Veterinary Journal a Equine Veterinary Education, které také svým členům zasílá. Také pro ně pořádá workshopy, semináře (ať už na živo, nebo přes internet) a další vzdělávací a společenské akce. Nespornou výhodou členství je i levnější vstup na kongres.
Zajímá vás, jak se stát členem? Nejjednodušší je to přes internetový formulář na webu BEVA:
http://www.beva.org.uk/membership
Pokud byste se chtěli o této organizaci dozvědět víc, neváhejte kliknout na tento odkaz:
Galerie
Kopytní abcesy: Někdy nekonečný příběh
Když vidíte koně stát o třech nohou, chcete od veterináře nebo kováře slyšet: „Je to absces“. Z dobrého důvodu. Většina abscesů se totiž sama…
„Bioléčba“ zánětlivých onemocnění koní
Jedním z charakteristických znaků mezenchymálních kmenových buněk (MSCs) je schopnost měnit se na různé typy. Méně známé jsou však jejich silné…