Aktuální informace pro majitele zvířat v zájmovém chovu a zvířat hospodářských v souvislosti se šířením COVID-19

16. 3. 2020 EQCH redakce Autor fotek: Gabriela Rotová

Dosud neexistuje žádný důkaz o tom, že by koronavirus infikoval domácí zvířata, zvířata v zájmových chovech a zvířata hospodářská. Přesto ale není jisté, že tato skutečnost je závazná a definitivně platná. Zatím stále není známé, zda se může zvíře nakazit COVID-19 a ani zdali může virus přenášet a dále šířit. Není také zatím jasné, zda zvíře může klinicky onemocnět. Kromě toho neexistuje jediný důkaz, že by zvíře mohlo být zdrojem infekce pro lidi.

Zpráva z Hongkongu z 28. února 2020 udává, že pes, jehož majitel měl prokázanou infekci COVID-19, byl testován jako slabě pozitivní na COVID-19, byl tedy zjištěn stejný typ infekce jako u jeho majitele. Státní veterinární správa v Hongkongu udává, že pes nevykazuje žádné klinické příznaky onemocnění a byl umístěn do karantény, byly mu odebrány další vzorky a bude se zkoumat, zda byl pes skutečně infikován, nebo zda šlo jen o kontaminaci z prostředí.

Státní veterinární správa Hongkongu tedy prozatím neposkytla důkaz o přenosu viru COVID-19 z člověka na psa. Neexistuje tedy důvodné podezření, že pes může být zdrojem infekce člověka.

Zatímco se předpokládá, že původní zdroj COVID-19 pochází od zvířat, současný virus se v současné době přenáší výhradně z člověka na člověka.

Přesto bychom ale kontakt se zvířaty měli preventivně minimalizovat, stejně tak jako kontakt s lidmi. Ačkoli stále neexistuje žádný důkaz o tom, že by domácí zvíře mohlo onemocnět koronavirózou COVID-19, doporučuje se kontakt omezit, dokud se o viru nebude vědět více. Jestliže jste nemocní, přenechejte péči o své zvíře někomu jinému. Nemazlete se se svým zvířetem, nenechávejte se olizovat a nepřipravujte svému zvířeti potravu. Pokud nemůžete péči o své zvíře přenechat někomu jinému, ačkoli jste sami nemocní, myjte a desinfikujte si ruce před i po každém kontaktu se zvířetem a používejte roušku.

Ačkoli důkazy o klinickém onemocnění a ani o přenosu infekce COVID-19 společenskými zvířaty zatím nemáme, měli by se lidé v oblastech, kde byla diagnostikována infekce COVID-19, vyvarovat kontaktu s neznámými zvířaty a pokud ke kontaktu dochází, doporučuje se vždy před i poté umýt ruce. Nemocný člověk by se měl kontaktu s domácími zvířaty vyvarovat zcela, a pokud to není možné, měl by si před i po kontaktu se zvířetem umýt ruce a nosit ústenku.

Šíří se doporučení, aby majitelé nechali své psy očkovat proti koronaviróze tak, aby svá zvířata ochránili před COVID-19. Na trhu sice je k dispozici vakcína proti střevní koronaviróze u psů, tato ale není registrovaná na ochranu proti respirační koronavirové infekci. Veterinární lékaři by neměli proti tomuto onemocnění psy vakcinovat s předpokladem, že vakcína prostřednictvím křížové imunity ochrání psy před případnou infekcí COVID-19. Neexistuje žádný důkaz, že by tato vakcína chránila proti respiračnímu koronavirovému onemocnění, protože střevní a respirační formy koronavirů se velmi liší a na trhu není k dispozici žádná vakcína, která by chránila psy proti respirační infekci koronavirem.

Aktuální informace získáte na webových stránkách Global Veterinary Community.

Podobné články

Když vidíte koně stát o třech nohou, chcete od veterináře nebo kováře slyšet: „Je to absces“. Z dobrého důvodu. Většina abscesů se totiž sama…

Jedním z charakteristických znaků mezenchymálních kmenových buněk (MSCs) je schopnost měnit se na různé typy. Méně známé jsou však jejich silné…