World Equestrian Games Aachen 2006

15. 8. 2006 Josef Malinovský

Na této stránce najdete vše, co byste měli vědět o Světových jezdeckých hrách v Cáchách 2006, které se konají ve dnech 20.8. - 3.9.2006, ve spojitosti s účastí našich reprezentantů. Další důležité informace najdete na www.aachen2006.de.

SVĚTOVÉ JEZDECKÉ HRY CÁCHY 2006

Oč tu běží?

Světové jezdecké hry (WEG – World Equestrian Games) jsou vlastně jedním velkým mistrovstvím světa všech jezdeckých disciplin a společně s olympijskými hrami tvoří nejprestižnější podnik v jezdeckém světě.

Soutěží se v následujících 7 jezdeckých disciplínách:
• skoky
• drezúra (soutěž našimi závodníky neobesíláme)
• všestrannost (soutěž našimi závodníky neobesíláme)
• spřežení
• endurance (vytrvalostní ježdění)
• reining
• voltiž

Světové jezdecké hry se konají, stejně jako OH ve čtyřletém cyklu, a to vždy v mezičase letních olympijských her. Minulé hry se konaly v roce 2002 ve Španělsku v Jerez della Frontera. Hostiteli her letošních se ve dnech 20. srpna až 3. září stávají německé Cáchy. Organizace příštích her se v roce 2010 ujmou pořadatelé z USA. Hry budou v Kentucky, Lexington, tedy ve slavném Kentucky Horse Parku.

Čeští reprezentanti patří k tradičním účastníkům her. Některé z nich lze zcela určitě řadit nejen mezi uchazeče o přední umístění, ale i mezi ty, kdo mohou sahat i po medailích.
Také s ohledem na relativní blízkost místa konání her vysílá Česká jezdecká federace na přelomu srpna a září do Cách zatím historicky nejpočetnější ekipu. Českou republiku tak budou na nadcházejících světových jezdeckých hrách reprezentovat na tři desítky mužů a žen; naše zástupce bude možné sledovat v 5 ze 7 jezdeckých disciplín.

Šéfem české mise na Světových jezdeckých hrách bude Bohumil Rejnek

SKOKY

Manager disciplíny při České jezdecké federaci: Václav Drbal

Vedoucí ekipy: Jarmila Beranová

O co jde

Skoky jsou nejen nejrozšířenější, ale i nejvyvinutější jezdeckou disciplínou. Jsou součástí olympijských her, mají svůj Světový pohár, světový žebříček, pravidelná světová i evropská mistrovství.
Jak se skoková soutěž pozná? Na ohraničeném prostoru zvaném parkur je pro laika možná neuspořádaně naskládáno několik překážek, start a cíl. Zkušený divák ale vnímá, jakou mají překážky výšku a v jakém pořadí se mají překonávat. A odborník navíc počítá, jaká je vzdálenost mezi překážkami. Před každou skokovou soutěží je prohlídka parkuru, kam jde jezdec pěšky, vše prohlíží, plánuje a tyto vzdálenosti zjišťuje krokováním. Pečlivě přitom sleduje, o jaké překážky se jedná, jestli více do šířky, zvané šířkové (oxery a triplbary), nebo více do výšky, zvané výškové (kolmé skoky). Z toho všeho musí jezdec sestavit svůj způsob překonání těchto překážek, které většinou mají i své pořadí. A to je to nejzajímavější – ono to tak z divácké tribuny sice nevypadá, ale ovlivnit se dá na parkuru téměř vše a záleží už jen na tom, jak moc dobrý jezdec překážky absolvuje.
Takže – kromě rychlosti najetí překážky se dá ovlivnit i délka cvalového skoku. A tím pádem i počet cvalových skoků mezi jednotlivými překážkami. A přesné místo odskoku. V praxi to vypadá tak, že jestliže jezdec netrefí správné místo odskoku, skáče moc zdálky či zblízka a kůň většinou chybuje. Tady se musíme zastavit u koně. Velmi dobrý kůň se totiž vyrovná i s touto "nepřesností", ovšem takových je velmi málo a dá se říci, že tato schopnost se může neustálým namáháním koně i vytratit.
Kdo vyhrává? Většinou ten, kdo je bez chyby, což je bez shození překážky nebo zastavení před překážkou, a současně překoná požadovanou trasu parkuru v co nejkratším čase.

Budou nás reprezentovat

• Aleš Opatrný, 25 let
Jezdí na koni od malička ve stájích svého otce Václava Opatrného. Už v roce 1999 se umístnil na 13. místě na ME Juniorů a v roce 2000 se stal mistrem Evropy na šampionátu Mladých jezdců v Anglickém Hartpury s koněm Kris Kentaur. V r. 2003 a 2005 se účastnil finále Světového poháru v Las Vegas (24. místo s Crazy Love a 19. místo s Grandem)
V národním družstvu startoval 27x v Poháru Národů a 40x ve Světovém poháru, z toho tři starty ve Velkých cenách proměnil ve vítězství.
3x se stal mistrem České republiky seniorů
Světových jezdeckých her se zúčastní s koněm CARTOUCHE.

• Jiří Papoušek, 25 let
Jezdit začal v 10 ti letech ve stájích svého otce Jana Papouška, ten byl i jeho trenérem. Zvítězil 2x na Mistrovství ČR mladých jezdců (Gemini-T), v r. 2005 se umístil na druhém místě na MČR seniorů (Cheva) a v r. 2006 se stal Mistrem České Republiky s koněm Dan 7-T.
Od r. 2003 se objevoval v Národním družstvu. Startoval 8x v Poháru národů, nejlepší výsledky měl s Gemini – T v r. 2004 v Zagrebu (dvě kola bez chyby, 4. místo) a s Danem 7-T v r. 2006 v Kiskunhalás (dvě kola bez chyby, 4. místo).
Světových jezdeckých her se zúčastní s koněm LA MANCHE.

• Zdeněk Žíla, 34 let
Začal jezdit ve 12 letech pod vedením svého strýce Pavla Žíly.
Na národních šampionátech se umístil v r. 2001 na 2. místě a v r. 2006 na 3. místě. V r. 2001 získal s koněm Kris Kentaur 2. místo ve Velké ceně Budapešti a v Aténách skončil se svým týmem v Poháru národů na 3. místě. V národním družstvu se nyní nejčastěji objevuje s koněm Pinot Grigio,s ním skončil v r. 2004 ve Velké Ceně v Aténách na 5. místě.
Poháru národů se účastnil 16x a 18x startoval ve Světovém poháru. V r. 2005 se účastnil Evropského šampionátu v Italském San Patrignanu. Světových jezdeckých her se zúčastní s koněm PINOT GRIGIO.

• Veronika Macánová, 22 let
Na MČR junioru skončila jednou na druhém místě, ve svých 19 ti letech v r. 2003 vyhrála Mistrovský titul v kategorii žen.
V národních barvách startuje od svých 19 let, v r. 2003 a 2005 se účastnila ME mladých jezdců, v Poháru národů startovala 4x a ve Světovém poháru 6x. Kvalifikaci na SJH v Cáchách si zajistila svými bezchybnými parkury s koněm Pompös ve Velké ceně 2006 a v Poháru národů v Poznani.
V r. 2004 byla Mistryní České republiky žen.
Světových jezdeckých her se zúčastní s koněm POMPOS.

• Ondřej Nágr, 36 let (náhradník)
V r. 1991 byl mistrem ČR mladých jezdců s koněm Dietward 7, na mistrovství seniorů získal v r. 2005 3. místo a v r. 2006 skončil na 6. místě.
Do národního družstva se dostal s koněm Atlas, startoval 4x v Poháru národů, v r 2004 skončil v Chorvatském Zagrebu se svým týmem na 4. místě a v r. 2006 v Kiskunhalási také na 4. místě. 7x startoval ve Světovém poháru.
Světových jezdeckých her se zúčastní s koněm ATLAS.

Naše šance

S trochou nadsázky se dá říct, že do Cách jedeme na zkušenou, protože našim největším úspěchem je už to, že jsme se mezi účastníky her vůbec kvalifikovali. Konkurence je v tomto jezdeckém sportu obrovská, mimo umění a mezinárodní zkušenosti jezdců tu nesmírnou roli hrají i koně a jejich aktuální stav. A tak důvodem k oslavám již bude, když se našim jezdcům podaří projít první, či druhou kvalifikací. Vše nad tento rámec by bylo ohromným úspěchem.

Favorité

Těch jmen je hodně. Právě skoky mají ve světě obrovskou tradici a zemí s tradičně špičkovými závodníky je jen v Evropě několik. Za všechny tedy alespoň jmenujme Angličany, Francouze, jezdce ze Španělska, překvapit ale mohou také závodníci USA. Mezi absolutní TOP favority budou ale bezesporu patřit domácí.

SPŘEŽENÍ – ČTYŘSPŘEŽÍ

Manager disciplíny při České jezdecké federaci: Ing. Jiří Kunát

Vedoucí ekipy: Jaroslav Pavel

O co jde

Vozatajství jako soutěžní disciplina vznikla počátkem sedmdesátých let. Výraznou měrou se o vznik disciplíny zasloužil manžel anglické královny princ Filip, jenž byl po mnoho let prezidentem FEI a zároveň aktivním jezdcem čtyřspřeží.
V ČR se s touto disciplínou začalo prakticky současně s jejím vznikem ve světě a již na jejím začátku docílili naši vozatajové mezinárodních úspěchů (Josef Bělohoubek první mezinárodní vítězství v Cáchách). Dosud nejcennější umístění ve čtyřspřeží dosáhlo družstvo ve složení J. Kocman, J. Dymeš a J. Šebek na MS v Kecskemétu, když tam v roce 1978 obsadilo 4. místo.
V letošním roce však ČR dosáhla historického úspěchu v kategorii dvojspřeží, když na neoficiálním mistrovství Evropy, jímž se stal Dunajsko – alpský pohár ve francouzském Saumuru vybojovalo naše družstvo 1. místo (A. Soukup, M. Jirgala, J. Nesvačil). A Marek Jirgala vybojoval i 1. místo jako jednotlivec!

Budou nás reprezentovat

Na Světových jezdeckých hrách budou naši reprezentanti soutěžit v kategorii čtyřspřeží. Českou reprezentaci tvoří následující muži: Petr Vozáb, Jiří Nesvačil a Zdeněk Jirásek.

Petr Vozáb – po škole se 20 let věnoval dostihovému sportu, kde získal mnoho vítězství a umístění, nejcennější je vítězství ve Velké pardubické v roce 85 s Festivalem. Počátkem 90. let se začal věnovat spřežení. Na mistrovstvích ČR získal celkem 8 zlatých a 2 stříbrné medaile. V posledním desetiletí se zúčastnil mnoha mezinárodních závodů v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Holandsku a Polsku. V roce 1998 se zúčastnil MS jednospřeží v Ebbsu, v roce 2000 MS čtyřspřeží ve Wolfsburgu a v roce 2004 v Kecskemétu. Je dlouholetým zaměstnancem a správcem Národního hřebčína Kladruby n. Labem.

Jiří Nesvačil – od útlého dětství se věnuje koním, začínal jako parkurový a military jezdec. Před více než dvaceti lety začal s disciplínou dvojspřeží ve své domovské stáji v Moravském Krumlově, kde v průběhu let získal 13 mistrovských titulů. Ve své kariéře se zúčastnil mnoha MS a mezinárodních závodů po celé Evropě. V letošním roce začal jezdit se čtyřspřežím Favory Benice a hned získal mistrovský titul. Jiří Nesvačil je ženatý a má tři syny, kteří se též aktivně věnují jezdeckému a vozatajskému sportu. Syn Jiří je mistrem republiky roku 2006 ve dvojspřeží.

Zdeněk Jirásek – do roku 1989 se věnoval parkurovému skákání, posléze přesedlal na kozlík dvojspřeží, kde sbíral mnoho vítězství a stal se i mistrem republiky. Od roku 1998 se již plně soustředí na soutěže čtyřspřeží. V roce 2002 se stal mistrem republiky. Roku 2004 se zúčastnil MS v maďarském Kecskemétu. Absolvoval též mnoho zahraničních výjezdů do Polska, Rakouska, Německa. Zdeněk Jirásek zapřahá České teplokrevníky vlastního chovu, s těmito koňmi se také již 10 let věnuje hipoterapii.

Naše šance

Naši reprezentanti mají největší šance se prosadit v terénní zkoušce, tzv. maratónu, ve které dosahujeme už standardně velmi dobrých výsledků. Úspěšný výsledek bychom chtěli rovněž zaznamenat v soutěži družstev, už proto, že je náš tým hodně vyrovnaný a skládá se z jezdců velmi dobré výkonnostní úrovně.
V soutěži jednotlivců máme ambice se umístit do první poloviny startovního pole.

Největší favorité

Za Holandsko má veliké šance Ysbrand Chardon, v německých barvách pak Michael Freund, či Christoff Sandmann, Belgie dozajista dobře zastoupí Felix M. Brasseur, a počítat se také musí s Maďary, zejména Zoltánem Lázárem.

VOLTIŽ

Manager disciplíny při České jezdecké federaci a vedoucí ekipy: Ing. Nora Hořická

O co jde

Voltiž je akrobatické a gymnastické cvičení, předvedené na cválajícím koni. Umožňuje voltižérům projevit svou vlastní osobnost prostřednictvím gymnastických a uměleckých prvků a hudby, v souladu s pohybem koně.
V roce 1983 byla uznána FEI jako jedna ze 7 jezdeckých disciplin.
Soutěží se jednak v kategorii skupin, které jsou tvořeny lonžérem, koněm a 7 voltižéry, jednak v kategorii jednotlivců, zvlášť se hodnotí muži a ženy. Soutěží se i v kategorii dvojic.
Všechny kategorie musí při soutěži předvést povinnou a volnou sestavu, jednotlivci navíc ještě technickou sestavu. Dvojice předvádějí pouze volnou sestavu. Výkony všech voltižérů a jejich koní hodnotí sbor 3 – 5 rozhodčí. Známkuje se obtížnost, provedení, choreografie, celkový dojem a chod koně.

Z historie české voltiže

První zmínky o této disciplině na českém území pocházejí z roku 1893, kdy se voltiž cvičila jako „ metání na koni neosedlaném“ v Sokolských jezdeckých jednotách. Tehdy voltiž cvičili převážně mladí chlapci, pro které bylo toto cvičení zpestřením při různých vystoupeních.
V Čechách se voltiž rozvíjela velmi pomalu. V roce 1950 se konalo první Mistrovství ČR, ale potom zájem o voltiž utichl.
V 80. letech, kdy stoupla úroveň i obliba této discipliny především v zahraničí, bylo možné i u nás za podpory ČJF obnovit pořádání závodů. A tak se v roce 1980, po 30 letech, konalo Mistrovství ČR ve Frenštátě p. Radhoštěm. Je nutné zmínit velký vliv nestora voltiže v bývalé ČSSR, pana ing. Štefana Čulena, který se podílel na vypracování voltižních pravidel.
Naši voltižéři se zúčastnili poprvé Mistrovství světa v roce 1988 v Rakouském Ebreichsdorfu; od té doby se česká voltižní reprezentace každoročně účastní Mistrovství Evropy, světa a Světových jezdeckých her.
Mezi nejlepší umístění patří 6. místo Petra Eima a 9. místo Jakuba Dujíčka na Světových jezdeckých hrách v Jerez della Frontera v r. 2002, 4. místo v soutěži skupin na ME v r. 1997 a 4. místo Petra Eima na ME Brescia v r. 2005, 5. místo drásovské skupiny na ME juniorů v Mnichově 2006.
V současné době se v ČR voltiži věnuje 9 oddílů na závodní úrovni, v mnoha dalších oddílech je oblíbená a cvičí se jako doplněk a zpestření k výcviku v sedle.

Budou nás reprezentovat

z TJJ Lucky Drásov:

Lukáš Klouda
• 26. 10. 1984
• student Fakulty sportovních studií MU Brno
• závodí také na parkurech, baví ho trénovat voltiž – mezi jeho velké zkušenosti patří pobyt v JAR, kde trénoval místní závodníky
Některé úspěchy:
2002 – WEG Jerez – 8. místo (skupina)
2004 – MS Stadl Paura – 15. místo – Scanie
2005 – ME Brescia –15. místo – Scanie
CVI Brno - 3.místo – Scanie
CVI Šala – 2. místo – Scanie
CVI Stadl Paura – 10. místo – Eskadra
2006 – CVI Brno – 4. místo – Eskadra
CVI Šala – 3. místo – Duke
CVI Mnichov – 16. místo – Duke
Kůň:
Duke 2

Jana Sklenaříková
• 5. 2. 1983
• studentka Fakulty sportovních studií MU Brno, kterou právě ukončila
• jako malá se věnovala sportovní gymnastice
• do budoucna by ráda trénovala voltiž
Některé úspěchy:
2005 – ME Brescia – 29. místo – Eskadra
CVI Brno – 12. místo – Eskadra
CVI Šala – 6. místo – Eskadra
CVI Stadl Paura – 20. místo – Eskadra
2006 – CVI Brno – 5. místo – Eskadra
CVI Šala – 2. místo – Eskadra
CVI Mnichov – 15. místo – Eskadra
Kůň:
Eskadra

Michaela Andrlíková
• 25. 8. 1988
• studentka gymnázia
• baví ji voltiž a kynologie
Některé úspěchy:
2005 – ME Brescia – 38. místo – Eskadra
CVI Brno – 20. místo – Eskadra
CVI Šala – 11. místo – Eskadra
CVI Stadl Paura – 35. místo – Eskadra
2006 – CVI Brno – 22. místo – Eskadra
CVI Šala – 10. místo – Eskadra
Kůň:
Eskadra

Kateřina Stejskalová
• 15. 9. 1987
• studentka gymnázia
• dříve se závodně věnovala moderní gymnastice
Některé úspěchy:
2005 – CVI Brno – 5. místo – Scanie (kat. B*)
CVI Šala – 1. místo – Scanie (kat. B*)
2006 – CVI Brno – 32. místo – Scanie
CVI Šala – 13. místo – Scanie
Kůň:
Duke 2

Petra Cinerová
• 1. 7. 1969
• lonžérka
• veterinární lékařka (MVDr.)
• aktivně závodila jak v drezúře, tak na parkuru
• za vrchol své činnosti považuje uspořádání MS ve voltiži 2008 v Brně

Dana Trčková
• 6. 12. 1983
• studentka Pedagogické fakulty MU Brno, obor biologie, zeměpis
• lonžérka
• mimo voltiž se věnuje i parkurovému ježdění
• nepostradatelná pomocnice a organizátorka CVI v Tetčicích, vždy v pohodě a s úsměvem

VÍCE O KONÍCH:

Eskadra
• nar. 1993, ČT, o: 387 Arras,
m: SČ 961 Lomná po Salut
klisna, hnědka
* dříve parkurový kůň v JK Svinčice, na kterém jezdila dnes jedna z nejúspěšnějších jezdkyň ČR Veronika Macánová.
• Na voltižním kruhu se objevila r. 2001
a hned se stala „Koněm roku“. V práci je neuvěřitelný dříč a je velmi spolehlivá.
I dnes si se svou lonžérkou D. Trčkovou s chutí přejde parkur pro odreagování, v zimě se z ní prý dobře a často padá.

Duke 2
• Nar. 1997, ČT, o: 2337 Duramus II, m: JM 2828 Paráda po 2144 Servátor-21
• Valach, hnědák
• Ve voltižním sportu od roku 2005
• dříve sloužil u městské policie Brno
• má skvělou povahu a srdce závodníka

Skupina TJ Slovan Frenštát:

Andrea Švanová – lonžér
Narozena 1974
Pracuje v dopravní společnosti ČSAD, kde se stará o odbavovací systémy v osobní dopravě a zároveň pracuje jako administrativní pracovnice.
Zájmy: Veškerý volný čas věnuje koním a dětem kolem voltižního ježdění. Zbytek volného času věnuje rodičům, psovi a kočkám.
Chtěla by dokázat: Její sen se už splnil a to tím, lonžovat a spolupracovat s takovou skupinou, se kterou spolupracuje teď a se kterou pojede na WEG.

Josef Zelinka (TJ Orion Praha)
Narozen 1982
Student Akademie TV a sportu v Praze.
Zájmy: motorismus, sport.
Chtěl by dokázat: Pomoci skupině k dobrému výsledku svou povinnou sestavou.
Jeho snem je řídit velký kamion.

Ondřej Svoboda
Narozen 1979
Podnikatel
Zájmy: rychlá auta, lyžování,
Chtěl by dokázat: Podat výkon na WEGU, kterým se se ctí rozloučím se svou aktivní voltižní kariérou.

Tereza Fusková
Narozena. 1989
Studentka Střední školy Hotelnictví a Gastronomie.
Zájmy: tanec, sport.
Chtěla by dokázat: Chtěla by se stát zpěvačkou.

Kamila Chovančíková (TJ Voltiž Frýdek-Místek)
Narozena: 1988
Studentka Průmyslové školy ve Frýdku-Místku.
Zájmy: zvířata
Chtěla by dokázat: vystudovat VŠ a prosadit se v oboru.

Adéla Valštýnová
Narozena 1981
Studentka FTVS v Praze, učitelka TV na Střední škole Gastronomie a služeb ve Frýdku-Místku. Hlavní trenér SCM voltiž ve Frenštátě pod Radhoštěm.
Zájmy: děti, psi, rodina, lyžování, snowboarding
Chtěla by dokázat: dál se věnovat své práci a zdokonalovat se v ní.

Nela Mikesková
Narozena 1991
Studentka Gymnázia ve Frenštátě pod Radhoštěm.
Zájmy: pečení perníků v rodinné firmě, zvířata, škola
Chtěla by dokázat: vystudovat VŠ, nominovat se na WEG 2010 v USA

Nikol Tkáčová
Narozena: 1996
Žákyně základní školy Záhuní ve Frenštátě pod Radhoštěm.
Zájmy: pejsek, tenis.
Chtěla by dokázat: stát se veterinářkou

Více o koních:

Nicol
Nar. 1990, ČT, o: 2219 Przedswit X-61, m:SM 2495 Něva po Alarm-106
Klisna, ryzka
Tato 16letá klisna začala svou voltižní kariéru před 8 lety ve Frenštátě, kde se narodila. Před svou hvězdnou kariérou voltižního koně se z ní někteří snažili udělat parkurového koně, startovala i na KMK, ale bohužel se jí tato disciplína znelíbila (asi se bojí skákat vysoko) a tak ji pan Zdeněk Fialka pomohl připravit pro voltiž. Na této klisně v prvních letech startovaly převážně malé děti a pro její charakter nervózního koně si ji nikdo nikdy nedovedl představit ne „velkých závodech“. Ale……stalo se něco a tato klisna se od roku 2002 pravidelně účastní mezinárodních výjezdů společně s českou voltižní ekipou. Několikrát vyhrála na těchto závodech ocenění nejlepší kůň závodů, jak v kategorii skupin, tak v kategorii jednotlivců.

Robin
Nar. 1991, ČT, o: 2247 Karneol Jičínský, m: SM 1895 Luna po 2087 Luk Žlutavský
Valach, bělouš
Začal a krátce působil jako voltižní kůň ve Sviadnově. Pak několik let odpočíval a loni ho zakoupila maminka dětí z JK Děti a koně na voltiž nejen pro své děti. Robin po měsíci práce se svou lonžérkou Andreou Švanovou nastoupil do série voltižních závodů, aby pak v létě už startoval na ME v Itálii s Josefem Zelinkou. Svými známkami byl hodnocen velmi vysoko mezi ostatními koňmi.
Odjíždí do Aachenu jako náhradní kůň pro skupinu TJ Slovan Frenštát, se kterou Andrea Švanová úzce spolupracuje. Získal si však i cvičenku z Tlumačova, Alici Eimovou, která mu dala přednost před domácím Catalinem a tak se Robin postaví na start v každém případě i v kategorii žen.

Z TJ Tlumačov

Pavlína Neprašová – lonžérka
Narozena: 1978
Účastnice šampionátů od roku 2002
Učitelka TV a matematiky na Gymnáziu v Otrokovicích
Zájmy: psi, zvířata, křížovky, sudoku, spánek, lyžování.

Petr Eim
Narozen 1984
Úspěchy: 2001 Poznaň/POL 9. místo
2002 WEG Jerez/ESP 6. místo
2003 ME Saumur/FRA 9. místo
2004 MS Stadl Paura/AUT 8. místo
2005 ME Brescia/ITA 4. místo
2006 CVI** Brno/CZE 1. místo
CVI** Šala/SVK 2. místo
CVI** Mnichov 3. místo
Student Veterinární a Farmaceutické Univerzity Brno, Fakulty Veterinárního lékařství Zájmy: mimo voltiž, ježdění v sedle a parkurové skákání, snowboarding, capoiera, gymnastika, trance
Chtěl by dokázat: získat medaili na Světových jezdeckých hrách, stát se specialistou v oblasti léčení koní.

Alice Eimová
Narozena: 1989
Úspěchy: 2004 MS Stadl Paura/AUT 28. místo
2005 ME Brescia/ITA 33. místo
2006 CVI** Brno/CZE 19. místo
CVI** Šala/SVK 9. místo
CVI** Mnichov 28. místo
Studentkou Tauferovy střední odborné školy veterinární v Kroměříži
Zájmy: koně, psi, snowboarding, capoiera, gymnastika, angličtina
Chtěla by dokázat: Zúčastnit se finále na WEG, vystudovat vysokou školu, naučit se španělsky a zdokonalit se na snowboardu.

Jakub Dujíček
Narozen 1984
Úspěchy: 2001 ME Poznaň/POL 11. místo
2002 WEG Jerez/ESP 9. místo
2004 MS Stadl Paura/AUT 25. místo
2006 CVI** Brno/CZE 4. místo
CVI** Šala/SVK 5. místo
Vystudoval střední průmysl. Školu, v současné době pracuje ve firmě pro výrobu pneumatik.
Voltiži se věnuje 16 let.
Mezi zájmy mimo voltiž patří fotbal, posilovna a degustace chmelového moku.
Jeho cíl je umístění do 10 místa na WEG v Aachen a tím tak zakončit svou závodní kariéru.

Více o koni

Catalin IV - 33
Nar. 1990, hřebec, hnědák
O: Catalin IV, m: 808 Furioso XLVI-3 po Furioso XLVI
16letý hřebec plemene Slovenský teplokrevník. Majitelem je Zemský hřebčinec Tlumačov, který ho odkoupil v roce 2002 ze Slovenské republiky. Již v roce 2002 se zúčastnil s Jakubem Dujíčkem a Petrem Eimem WEG Jerez de la Frontera, kde spolu vybojovali 9. a 6. místo. Catalin je rád když je minimálně třikrát týdně odebírán k inseminačním účelům.
Pro lidi z jednoty není jen pomocníkem k získávání úspěchů, ale hlavně jejich miláčkem.

Naše šance

Naši zástupci chtějí v každém případě předvést co nejlepší výkon a vydat ze sebe maximum. Šance na dobré umístění máme zejména mezi muži. Spoléháme tak především na Petra Eima, Jakuba Dujíčka i Lukáše Kloudu, od kterých očekáváme postup do finále a boj o umístění v první desítce. Mezi ženami by měla do finále postoupit Jana Sklenaříková, která jak se zdá vybrousila své sestavy k naprosté dokonalosti. Konkurence v kategorii jednotlivců je ale veliká a tak vedle sportovních výkonů bude hrát důležitou roli i psychická odolnost. Frenštátská skupina by se mohla umístit také v první desítce.

Favorité

Mezi favority této jezdecké discipliny patří v kategorii mužů především Kai Vorberg (GER), Mathias Lang (FRA), a náš Petr Eim! Mezi ženami pak Sissi Jarz (AUT), Ines Jückstock a Anja Barwig (GER), Megan Benjamin (USA).
Mezi skupinami patří k největším favoritům týmy Spojených států a Velké Británie.

REINING

Manager disciplíny při České jezdecké federaci a vedoucí ekipy: Ivan Černoch

O co jde

Je to nejdynamičtěji se rozvíjející westernová jezdecká disciplína. Když překlad zjednodušíme, dostaneme se k výrazu „rein“-otěž, to je vedení, práce otěží, což neznamená jen koně vést, ale zároveň mít pod kontrolou jeho pohyb. Při předvádění koně na soutěži musí jezdec prokázat schopnost naprostého ovládání svého koně a všech pohybů, které kůň provádí. Špičkový reiningový kůň by měl ochotně spolupracovat, být veden a kontrolován svým jezdcem.
Co vlastně obsahují a z čeho se skládají reiningové úlohy (Patterny)? V úlohách musí dvojice, tedy jezdec a kůň předvést sliding stopy, spiny, roll-backy, přeskoky, přechody v rychlostech na malých a velkých kruzích a součástí úlohy je i couvání.
Teď co jednotlivé úkony znamenají:
Sliding Stop: klouzavé zastavení (s mohutným podsazením zadních končetin).
Spin:
série otáček o 360° kolem vnitřní zadní nohy koně.
Rollback:
obrat o 180°, kterému předchází cválání na rovné čáře (tzv. rundown), následné zastavení, pak provedení obratu a okamžité nacválání.
Kruhy:
kruhy ve cvalu, při kterých je určena jejich velikost a rychlost. Na kruzích je předváděna ochota koně být veden a schopnost měnit rychlost (tzv. „speed control“).
Výdrž:
demonstruje schopnost koní zůstat stát v klidu a uvolnění.
Couvání:
je to pohyb zpět, který musí kůň také ovládat. To je výsledek poslušnosti a práce koně.

Z české historie

Disciplína začala vznikat v druhé polovině minulého století v USA, kde má samozřejmě nejsilnější tradici. Odtud se začala postupně šířit především po Americkém kontinentu a postupně do Evropy a na konci minulého století se objevila a zakotvila i u nás. Můžeme hovořit o tom, že má u nás cca desetiletou tradici. Od r. 2002 byla přijata i v ČR do struktur ČJF, kde zvláště za poslední 3 roky zaznamenává nebývalý nárůst nejen kvantity jezdců, ale především kvality v podobě národních i mezinárodních úspěchů jezdců. Současnou míru úspěšnosti lze měřit např. umístěním na 6. místě v družstvech na loňském ME, či 7. místě L. Jiráka na soutěži Reining Masters (neoficiální obdoba Mistrovství světa) v Oklahomě (USA).

Budou nás reprezentovat

• Ivan Černoch – vedoucí ekipy
• Ing. Klára Šálková – kůň Smart Chiconita
• Ika Machalíková – kůň April Doc O Lena
• Lukáš Jirák – kůň SR Sweet N Low
• Lukáš Brůček – kůň Percy Hollywood
• MVDr. Martin Seitl – veterinární lékař ekipy

Něco bližšího:

* Klára Šalková
Začala svou jezdeckou kariéru jako parkurová jezdkyně, kde v roce 1986 získala titul Mistryně České republiky a titul Mistryně Československé republiky ve skocích na koni. Od roku 1999 se věnuje aktivně reiningu a westernovému ježdění. V roce 1999 vyhrála Mistrovství Slovenské republiky, reprezentovala ČR na závodech NRHA v Rakousku a Německu, účastnila se ME QH v Německu. V letech 2000 a 2001 se stala Mistrem WRC v reiningu junior. V roce 2004 vítězí na CRI v Čeladné a účastní se FEI European Reining Championship v Itálii. V letech 2004 – 2005 obhajuje titul Mistra republiky v reiningu ČJF i WRC, znovu se kvalifikuje ME FEI v reiningu. V celosvětovém řebříčku FEI Reining Masters je Klára Šalková na 48. místě. Nejčerstvějším úspěchem je vítězství na MČR WRC 2006 v reiningu senior.

Kůň Smart Chiconita
V roce 2004 se účastnil NRHA Futurity v Oklahomě. Po příjezdu do republiky se stal Mistrem WRC i ČJF v reiningu junior a účastní se Poháru Národů CRIO v Německu. V roce 2002 se účastnil ME QH Americana v Německu a kvalifikoval se na AQHA World Show. V roce 2003 se účastní ME FEI v Itálii. V roce 2004 se znovu kvalifikuje na AQHA World Show. V témže roce vyhrává téměř všechny významnější závody v reiningu senior a stává se Mistrem republiky v reiningu v soutěžích WRC i ČJF. V roce 2005 oba tituly úspěšně obhájil. Od roku 2001 získal pětkrát titul Šampióna roku v reiningu.

* Irena Machalíková
Čtyřiatřicetiletá trenérka koní dosáhla těchto úspěchů:
1996
Mistr SR Reining / Lotta
1997
Vicemistr ČR WRC Reining / Peppy Golden Scooter
1998
Mistr ČR WRC Reining / Peppy Golden Scooter
Šampión WRC ČR Reining / Peppy Golden Scooter
1. místo European Amateur Reining National Cup Americana / Peppy Golden Scooter
1999
Mistr ČR WRC Reining Junior / Peppy Golden Scooter
1. místo Jack Pot Ladies Reining "Austria MB classic" / Peppy Golden Scooter
Vicemistr ČR WRC Reining open / Peppy Golden Scooter
3.místo F.E.W.I. National Cup Italy - Reining open
Finalista /14.místo/ European Championship of Quarter Horse Reining junior / Peppy Golden Scooter
2000
Finalista /3.místo/ NRHA Breeders Derby Německo Reining "Ladies" / Peppy Golden Scooter
Finalista /8.místo/ NRHA Breeders Derby Německo Reining Jackpot Open / Peppy Golden Scooter
2001
Finalista /11.místo/ Lawson Bronze Trophy Německo Reining Open / Peppy Golden Scooter
Vicemistr ČR ČJF Reining Senior / Peppy Golden Scooter
2002
Vicemistr ČR WRC Reining Senior / Peppy Golden Scooter
Mistr ČR ČJF Reining Senior / Peppy Golden Scooter
Finalist /12.místo/ Europien Championship of Quarter Horse Německo Reining Open / Peppy Golden Scooter
2003
Vicemistr ČR WRC CZRHA Reining Senior / Peppy Golden Scooter
Finalista /6.místo/ NRHA Breeders Derby Německo Reining Limited Open/ Peppy Golden Scooter
Finalista /3.místo/ NRHA Breeders Futurity Německo / Peppy Golden Scooter
2004
Vicemistr ČR ČJF Reining Senior / Peppy Golden Scooter
Champion CZQHA Show Reining Junior / Apríl Doc Olena Finalista /4.místo/ ECQHA Show Německo Junior Bit Reining Open / Apríl Doc Olena Finalista /8.místo/ ECQHA Německo Junior Bit Reining Open / Apríl Doc Olena Finalista /9.místo/ ECQHA Německo Lawson Bronze Trophy / Apríl Doc Olena Champion CZRHA Reining Senior / Peppy Golden Scooter

Kůň April Doc Olena
Jeho dosavadní úspěchy:
2004
Champion CZQHA Show Reining Junior
Finalista /4.místo/ ECQHA Show Německo Junior Bit Reining Open
Finalista /8.místo/ ECQHA Německo Junior Bit Reining Open
Finalista /9.místo/ Lawson Bronze Trophy, NRHA,Kreuth-Německo
2005
Champion CZQHA Show Reining Senior
Vicemistr ČR Reining senior ČJF

* Lukáš Jirák
Dvacetiletý manager ranče dosáhl zatím těchto úspěchů:
2003 – CZRHA Champion
2004 – 1st Amateur Non – Pro Championship show Western Riding Club Czech
2004 – World Reining Masters 7th place in Open division and 4th place in Restricted division
2005 – 2th place in futurity Championship Reining
2005 – World Reining Masters – 14th place
2006 – 6th place in NRHA Non Pro Bronze Trophy in Leipzig
2006 – won three CRIs: in Nova Amerika, Stenovicky Borek, Wiener Neustadt (Austria)

Kůň: SR Sweet ´N´ Low
dosavadní úspěchy: 2004 – World Reining Masters 7th place in Open
division and 4th place in Restricted division
2005 – World Reining Masters – 14th place
2006 – 6th place in NRHA Non Pro Bronze Trophy in Leipzig
2006 – won three CRIs: in Nova Amerika, Stenovicky Borek, Wiener Neustadt (Austria)

* Lukáš Brůček
Dvaadvacetiletý trenér koní, k jehož dosavadním úspěchům patří:
Reserve champion reining mládež 2002, Reserve champion reining junior 2003, Reserve champion reining futurity 2004, Champion reining junior 2005

Kůň Percy Hollywood
Dosavadní úspěchy Champion reining junior 2004

Naše šance

Jistě by bylo možno umístění v první desítce považovat za historický úspěch, neboť na minulých Světových jezdeckých hrách se ČR vůbec nenominovala a vzhledem k velikému celosvětovému nárůstu popularity této disciplíny, je i množství týmů, jež budou v Aachenu startovat, rekordní.

Favorité

Jednoznačně jsou to tým USA, dále potom Kanady, z evropských potom Itálie, Německo, V. Británie, Holandsko, Rakousko, Belgie.

VYTRVALOST – ENDURANCE

Manager disciplíny při České jezdecké federaci: Barbora Křtěnská

Vedoucí ekipy: Antonín Terber

O co jde

V podstatě o distanční jízdy na bázi překonávání dlouhých vzdáleností. Tratě bývají v délce od 25 až po 160 km, přičemž je daná minimální rychlost, ve většině soutěží předepsána na 9 km/h. Předepsané jsou i povinné veterinární kontroly před startem, během přestávek v průběhu soutěže, v cíli, ale také jeden den po soutěži. Tyto kontroly zamezují přílišnému vyčerpání koní. V tomto sportovním odvětví jezdeckého sportu hraje kvalitní výstroj velice významnou roli (více než v jiných disciplínách), jelikož jezdec tráví v sedle spoustu času. Proto je velmi důležité jak pro něj, tak i pro koně, aby veškerá součást výstroje „padla přesně na chlup“. Při distančních soutěžích jsou také důležití pomocníci, kteří vyčkávají na trati, aby podpořili jezdce s koněm. Závodníci si mohou na chvíli odpočinout a po načerpání sil opět vyrazit.
Jako je tomu u všech jiných sportů, tak i endurance má svá pravidla, která pomáhají chránit jezdce s koněm, ale i jejich okolí, a dovolují porovnat kvality a schopnosti soutěžících. Výstroj je jednoznačně specifikovaná jak pro jezdce, tak i pro koně. Pravidla také určují minimální hmotnost jezdce s jeho výstrojí, ale také podmínky, za kterých dvojice může v daném závodu startovat. Všechny závody jsou konány na vyznačených tratích, kde by jezdec neměl mít problém s orientací. To však neznamená, že při tomto sportu jde pozornost a opatrnost stranou. Soutěž jako taková se dělí na distanční jízdy (jízdy v určitém čase) a na distanční dostihy (jízdy na čas).

Z historie české endurance

Vytrvalost v Čechách má za sebou velmi pohnutou historii. Vytrvalostní ježdění bylo zpočátku založeno na několika nadšencích, věnujících se westernovému ježdění – zejména pak na jezdcích Pony Expressu. Tato skupina se začala pomalu odštěpovat a zabývat se čistě jízdou na dlouhé tratě. Počátkem 80. let se začaly pořádat první vytrvalostní soutěže, v té době známé jako distanční dostihy. Prvními tratě byly na vzdálenost 25 km, ale velice rychle se soutěže začaly prodlužovat a objevovaly se první náměty a způsob přípravy koně i jezdce. Počátkem devadesátých let už existovala poměrně velká skupina jezdců vytrvalosti, která hledala nějaké právní zakotvení v současném jezdeckém sportu. Po několika pokusech o ustanovení vlastního svazu a dlouhém a náročném jednání se zástupci České jezdecké federace se podařilo na konci 90. let vytvořit prostor pro vytrvalostní ježdění pod Českou jezdeckou federací. Tento krok otevřel možnost účasti českých jezdců na oficiálních mezinárodních závodech. Tento fakt pak přinesl rychlé zlepšování kvality přípravy koní a zároveň velmi výrazné zvýšení sebevědomí českých jezdců, protože se každým rokem více a více potvrzuje, že česká vytrvalost má velmi vysokou úroveň. Současně se přijetím vytrvalosti jako discipliny ČJF byla převzata pro tuto disciplinu mezinárodní pravidla a to znamenalo výrazné zpřísnění zejména s ohledem na pohodu a zdraví koně. Funkcionáři, pohybující se v této disciplině, jsou v úzkém kontaktu s funkcionáři FEI, což opět znamená vysokou úroveň připravenosti všech jezdců i koní.
Každoročně se čeští jezdci zúčastňují zhruba 10 významných mezinárodních soutěží v celé Evropě. Dobré pro vnímání českého jezdectví je, že starty v zahraničí jsou velice často korunovány úspěšným absolvováním soutěží na předních místech i přesto, že oproti zahraničí nedisponuje u nás tato disciplina srovnatelným finančním zázemím a přesto, že většina jezdců na vysoké úrovni nemá možnost výběru z několika koní.

Budou nás reprezentovat

Petr Jadlovský - Sumika
MUDr. Helena Terberová - Koryna
Jaromír Široký - Cezario Manfréd
Ludmila Matějčková - Safír

• Petr Jadlovský – narozen v roce 1965, je soukromým zemědělcem. Vytrvalostním závodům se věnuje od roku 1994.
Kůň
Sumika – 14letá arabská klisna z chovu Petra Jadlovského. Závodí od r. 1997, získala pro Petra 4 tituly mistra ČR.
Některé úspěchy
Na domácí scéně je devítinásobným mistrem republiky. Na mezinárodní úrovni získal 7x první místo na mistrovství Slovenska, v r. 2005 1. místo v maďarském Vásszentmihály.

• Ludmila Matějčková – narozena v roce 1958, žije ve Šluknovském výběžku – v Rumburku. Pro koně se nadchla celá široká rodina. Neteř Anna je velmi úspěšnou juniorskou reprezentantkou ve vytrvalosti, a to jak na domácím, tak i zahraničním poli. Dcera Eva získala 2. místo na Mistrovství ČR v pony parkurovém skákání. Jezdkyně získala všechny své úspěchy s koněm Safír.
Kůň
Safír – valach Shagya arab, 13 let, běl., o. Siglavy Bagdady 21, m. Sylva, chovatel – Cermanovi, Dvůr Králové, majitel – Ludmila Matějčková, KVH 160 cm. Některé úspěchy
2002 - 4. místo na MČR (140 km), Kůň roku
2003 - 2. místo na CEI**(100 km) v Litzelsdorfu (AUT)
absolvováno CEI***(160 km) v Koczeku (POL)
2005 - 2x druhá v národních soutěžích stupňů L, ST
eliminace po ujetí 144 km na CEI***(160 km) v Peer (BEL)
2006 - 4. místo na CEI***(160 km) v Bábolně (HUN) – kvalifikace na WEG

• Jaromír Široký – narozen v roce 1952, žije ve Zbýšově u Brna. Je ženatý, má dvě dospělé děti a pracuje jako prodavač a mechanik jízdních kol. Ke koním se dostal až ve svých téměř 40 letech po ukončení cyklistické kariéry. S jezdectvím začal v formě turistiky a vyzkoušel i westernové ježdění, aby nakonec objevil vytrvalostní ježdění a u něj už zůstal. Od roku 2004 je členem Czech endurance team
Kůň
Cezario Manfréd – valach, 12 let, běl., o. Shagya Rasim, m. Cenuška, majitel – Jaromír Široký
Některé úspěchy
2003 - Rakvice – 80 km – 1. místo
Břeclav – 100 km – 1. místo
Zbraslav – 70 km – 1. místo
2004 - Zábřeh – Mistrovství ČR (CEI***) na 140 km – 4. místo
2005 - Zábřeh – Mistrovství ČR (CEI***) na 2x80 km – 2. místo
Vásszentmihály (HUN) – CEI*** na 120 km – 4. místo
2006 - Bábolna (HUN) – CEI*** na 160 km – 6. místo – kvalifikace na WEG
Kozlov – Mistrovství ČR na 2x80 km – 2. místo

• MUDr. Helena Terberová – narozena v roce 1963. Pracuje jako obvodní dětská lékařka. K vytrvalosti ji přivedl manžel v r. 1988. Dcera Markéta získala v r. 2006 titul juniorské mistryně ČR ve vytrvalosti.
Kůň
Koryna – 13letá kříženka huculky a shagya araba. Závodí od r. 1988. Klisna mimo jiné získala ocenění koně roku endurance za roky 2004 a 2005.
Některé úspěchy
Ze 3 startů na MČR byla 2x první (2001 a 2006) a 1x druhá (2004). Z mezinárodních úspěchů – r. 2004 1. místo CEI 120 km v polském Kozku, r. 2005 2. místo CEI 160 km v německém Fischerhude. Jako jediná česká zástupkyně dokončila ME, a to v r. 2005 ve francouzském Compiegne. Patřilo jí 30. místo.

Naše šance

Velmi výrazným úspěchem české reprezentace v této disciplině je už skutečnost, že se podařilo sestavit velice dobré a vyrovnané družstvo. Jistým handicapem může být, že "čeští" koně, a to i ti velice úspěšní, povětšinou nejsou specializovaně odchováni a připraveni na vytrvalost, jedná se o tzv. „přirozené“ talenty. Přesto nejsou jejich šance až tak mizivé. Už loňská účast českých koní na Mistrovství Evropy v Compiegne potvrdila, že dokážeme držet krok i s národními federacemi, jejichž podmínky jsou výrazně lepší. Nedá se sice očekávat, že bychom v soutěži jednotlivců dosáhli na mety nejvyšší, ale dá se předpokládat, že při startu 150 koní by ti naši mohli dojít někde mezi 30. až 50. místem. Každé umístění nad čtyřicátou příčku je pro nás velkým úspěchem. Mnohem lepší může být situace v soutěži družstev, kde je reálná šance obsadit i lepší, než patnácté místo. Předpokladem tohoto umístění ale je, aby všichni naši jezdci soutěž dokončili.

Favorité

Vzhledem k tomu, že vytrvalost je disciplinou velice mladou, a tudíž živou a vyvíjející se, dají se šance soupeřů odhadovat jen velice těžko. Jasnými favority jsou však arabské státy, konkrétně Spojené arabské emiráty, Bahrajn a některé další. Zapomenout se rozhodně nedá na zámořské účastníky, zejména pak z USA, Austrálie nebo Argentiny. Z evropských zemí pak mohou být našimi největšími soupeři jezdci a koně z Francie, Belgie, Holandska a Švédska.

Důležité odkazy:

Podobné články

Když jsem dělala v roce 2019 první rozhovor s Kateřinou Jindrovou, tušila jsem, že si nepovídáme naposledy. Katčina pracovitost a zápal je totiž…

Idnes.cz

Divadlo a hraní ho chytly až s věkem, kdy opustil práci prodavače aut v mototechně. Vášní ke koním ochořel spolu s bratrem Karlem mnohem dřív. Rozumí…