Víkend v nové hale

3. 4. 2002 Josef Malinovský Autor fotek: Věra Mannaertsová

Událost, na kterou čekaly generace českých jezdců, je za námi. Slavnostní otevření nové jezdecké haly na Císařském ostrově v Praze proběhlo minulý víkend v rámci dvoudenního seriálu skokových závodů. O výsledcích jsme vás průběžně informovali během nedělního dopoledne a souhrnně pak pár hodin po ukončení poslední soutěže. Pojďme se však podrobněji poohlédnout, jaký měla celá akce průběh.

Přestože počasí pořadatelům vůbec nepřálo, v sobotu bylo na Císařském ostrově opravdu rušno. Desítky (možná pár stovek) příznivců jezdeckého sportu neodradil ani déšť střídající se s kroupami a sněhem. Počasí navíc připravilo i další nepříjemné překvapení. Tím byla nebezpečně rychle stoupající hladina Vltavy, která postupně pohlcovala okrajové časti opracoviště. To se nakonec přesunulo na sousední jízdárnu TJ Žižka Praha.

Terén však neměly první čtyři desítky závodníků o moc kvalitnější ani uvnitř haly. Přes veškeré snahy pořadatelů se nepodařilo nový povrch, přivezený pár dní před otevřením, dostatečně zpevnit, a tak po ukončení první soutěže musely překážky uvolnit místo těžké technice. Byla odstraněna část hlubokého písku, který komplikoval pohyb koním. Následné zdržení způsobilo ještě několik dalších komplikací, díky nimž nezbylo mnoho času na oficiality spojené se slavnostním otevřením haly starostou Městské části Praha 7. Nutno však podotknout, že pořadatelé udělali skutečně maximum a připravit vyhovující povrch v takto krátkém období byl téměř nadlidský výkon.

Oba dva dny byly na programu stejné soutěže: soutěž se stupňovanou obtížností se žolíkem do 120 cm a klasické soutěže stupně L, S a ST. Autorkou parkurů byla ing. arch. Anežka Tůmová, hlavním rozhodčím ing. Jaroslav Pecháček, rozhodčími mgr. Jaroslav Sedláček a ing. Jan Metelka, technickým delegátem ing. Antonín Klauz a slovem přítomné odborně provázela paní Milada Barešová.

Soutěž č. 1 byla velice vyrovnaná a se stejným počtem bodů (44) u prvních třinácti umístěných byl mezi druhým a sedmým místem časový rozdíl pouze necelé dvě vteřiny. Na prvním místě se umístil Luboš Vondráček s koněm Nelson (Stáj Vondráček) před stájovým kolegou Tomášem Navrátilem s Grant’s a Zdeňkem Žílou s Felicitas/Frajerka 1 (Bost Equistro).

V druhé sobotní soutěži se představilo téměř padesát startujících. Dvanáct z nich absolvovalo základní kolo bez trestných bodů. To se však podařilo v rozeskakování zopakovat pouze třem dvojicím. S nejrychlejším časem si pro vítězství dojel Tomáš Navrátil s Grant’s. Na druhém a třetím místě se umístil Zdeněk Žíla s koňmi Libye Kentaur a Felicitas/Frajerka 1.

Parkur stupně S překonaly bez trestných bodů pouze čtyři dvojice, mezi nimiž byl hned dvakrát Zdeněk Žíla. S klisnou Libye Kentaur vybojoval první místo a s Big Boyem místo čtvrté. Druhé místo patřilo Jaroslavu Jindrovi s Rambelola Descor (JS Spálené Poříčí) a bronzovou příčku obsadil jezdec Roman Drahota s vlastním koněm Aragonem A (JS Opatrný Hořovice).

Vrcholem prvního dne byla soutěž ST, ve které všechny tři nejvyšší příčky obsadil Aleš Opatrný s koňmi ABC Hamburg Wepol, ABC Lancelot Wepol a ABC Rolex Wepol. Žádný z koní však nepřekonal parkur bez trestných bodů.

Na sobotní večer organizátoři připravili Večerní show, která se však netěšila tak velkému zájmu diváků, jakému jsme zvyklí z výstavy v Lysé, či na Brno Trophy. Důvodů bylo hned několik. Poslední soutěž skončila pouze necelou hodinu před zahájením večerního programu a většina diváků byla zároveň členy jednotlivých ekip, které odjížděly na noc s koňmi domů. Dalším důvodem bylo opravdu chladné počasí, na které k večeru již nezabíral ani teplý grog. Proto nakonec programu přihlíželo jen několik desítek skalních příznivců. Kdo však vydržel, určitě nelitoval, protože jednotlivá vystoupení byla velice pěkně připravená.

První se představila jako opravdová „Libuše“ Libuše Půlpánová s Grandem. Hned po ní přišla Libuše Půlpánová ml. s Ondrášem DAF, se kterým předvedla ukázku drezurní disciplíny zvané kür. Obdobné představení na hudbu jsme mohli shlédnout i v podání Ivy Ronisové s koněm Gandhi. Poté přišli ukázat své umění členové oddílu pražské jízdní policie. Kromě „policejní čtverylky“ nám ukázali skok přes hořící překážku, procházení papírovými krabicemi, ale také zneškodnění nebezpečného delikventa.

Dále následovala první část představení Bohuslava Měkoty z Markvartic u Děčína. Jeho „Nájemná show“ vzbudila v hale opravdové pozdvižení. Společně s devatenáctiletým Bzukem předvedl kromě sedání, lehání a skákání na lonži, přes barely postavené na výšku, také ukázku bičování, při níž devatenáctiletý Bzuk (ruský stepní kůň) zůstal naprosto ledově klidný, i když bič šlehal pouhé milimetry kolem jeho uší a očí.

Předposlední část programu patřila poníkům. Čtveřice Aneta Pažoutková – Gofren a Anita Bačkovská – Bandy z JK Všemily se předvedla v drezurní i skokové ukázce a obě měly u diváků velký ohlas. Program večerní show zakončil Bohuslav Měkota s Bzukem, ke kterým se navíc přidala i jeho partnerka s čtyřletým angloarabem - Tašunka Janka (Sedící kůň). V hrané ukázce, plné obdivuhodných výkonů, ztvárnili představení, kdy indiánský mládenec jde pomstít smrt své dívky.

Nedělní závody měly na programu opět čtyři soutěže. Na startovních listinách bylo sice o poznání méně startujících dvojic, finanční dotace však byly v soutěži ST navýšeny o deset tisíc korun.

V soutěži se stupňovanou obtížností do 120 cm dominoval Aleš Opatrný s Cointreau/Quantro před Leošem Černohorským s koňmi Výběh a Preganus.

Parkur stupně L vyhrál Josef Kincl s Borcem (TJ JO Horymas), druhý byl Miroslav Šlechta s ABC Loren Wepol (JS Opatrný Hořovice) a třetí Tomáš Navrátil s Grant’s (Stáj Vondráček).

Třetí soutěž byla velice úspěšná pro JS Opatrný Hořovice. První čtyři příčky patřily právě jezdcům a koním z této stáje. Vítězem se stal Aleš Opatrný s ABC Rolex Wepol. Další dvě místa obsadil Roman Drahota s koňmi Aragon A a Andolph Wepol.

Podobné pořadí bylo i v soutěži stupně ST. S jediným beztrestným výkonem zvítězil Aleš Opatrný na ABC Hamburg Wepol. Druhým byl Roman Drahota s Andolph Wepol a třetí opět Aleš Opatrný – ABC Rolex Wepol.

Další skokové závody v této překrásné hale jsou naplánovány na sobotu 6. dubna, na které vás jménem Jezdecké společnosti Císařský ostrov srdečně zveme. Podrobnosti se dozvíte v našem kalendáři akcí.

Podobné články

Knižní dárečky – a hlavně ty s koňskou tematikou – jsou u vás Equichanneláků velice oblíbené. A my to víme, proto jsme si pro vás připravili milé…

Hasiči přijeli v sobotu do obce Nosislav na Brněnsku. Kůň ležel uvnitř stáje na zemi a nemohl se několik hodin zvednout.