Větší areál pro exmoorské pony a pratury. Partner Zdravé krajiny pomohl rozšířit Janovský mokřad

6. 11. 2024 Tisková zpráva Autor fotek: KÚ Plzeňského kraje Zdroj: Krajské listy

Plzeňský kraj v letošním roce vytvořil unikátní ekoznačku „Zdravá krajina partner projektu“. Díky ní se firmy mohou podílet na environmentálních opatřeních a aktivně pomáhat zlepšovat stav naší krajiny. Že šlo o krok správným směrem, potvrzují první výsledky spolupráce. Společně s partnerem IDEAL Automotive Bor se podařilo rozšířit pastevní areál pro exmoorské pony a pratury v přírodní rezervaci Janovský mokřad.

„Máme radost, že součástí projektu Zdravá krajina Plzeňského kraje se staly první dvě velké společnosti působící na území Plzeňského kraje, a to Plzeňská teplárenská a IDEAL Automotive Bor. Díky nim můžeme ukázat první výsledky naší společné práce,“ upozornil na skutečnost vedoucí odboru životního prostředí Plzeňského kraje Martin Plíhal.

Co je „Zdravá krajina partner projektu“

Cíle projektu Zdravá krajina jsou opatření podporující adaptaci krajiny na změnu klimatu, zadržení vody v krajině a zvýšení biodiverzity. V návaznosti na tento projekt letos vznikla zmíněná ekoznačka „Zdravá krajina partner projektu“, jejímiž nositeli se stanou firmy, které se do spolupráce na projektu Zdravá krajina Plzeňského kraje zapojí a které se na environmentálních opatřeních v krajině chtějí podílet. Mohou si vybrat konkrétní projekt či opatření v krajině, na který přispějí finančními prostředky. Plzeňský kraj pak samotné opatření zrealizuje právě díky podpoře dané firmy.

Jedním z prvních výsledků je rozšíření pastevních ploch v přírodní rezervaci Janovský mokřad o 4,6 ha. Celková délka nových bytelných ohradníků činí 1300 m. Nový pastevní areál navazuje na areál I. a II., kde již několik let pastva úspěšně probíhá. Rozšíření se podařilo realizovat díky spojení s partnerem IDEAL Automotive Bor. „Jako společnost působící v automobilovém průmyslu si plně uvědomujeme naši odpovědnost a vliv na životní prostředí. Naše nadnárodní společnost IDEAL Automotive se dlouhodobě věnuje snižování svého ekologického otisku a hledá příležitosti pro podporu udržitelných iniciativ v oblastech, ve kterých působí. Nabídka spolupráce v rámci projektu Zdravá krajina nás zaujala z více důvodů. Podařilo se nám tak podpořit ohrožené druhy zvířat a rostlin, navíc jsme umožnili našim zaměstnancům a místním obyvatelům trávit více času odpočinkem v přírodě. Podpora rozšíření pastevního areálu Janovský mokřad je tak přirozeným krokem v naší snaze přispívat k ochraně přírody a udržitelnosti,“ uvedla k partnerství v projektu Martina Frühaufová, COO společnosti IDEAL Automotive.

Studně na solární pohon

Součástí rozšíření areálu byla instalace čerpadla ve vrtané studni na solární pohon, které je napojené na napáječku v pastvině. Vyřešit napájení bylo nutné vzhledem k stále více suchým létům, kdy nastává akutní nedostatek pitné vody pro zvířata. Rozšíření ohrady je také velmi žádoucí a vítané z důvodu zvyšujícího se počtu zvířat v rezervaci. Na nově pasené ploše je očekáváno zvýšení biodiverzity především rostlinných společenstev a bezobratlých živočichů. „Cíleným managementem, především činností kopytníků, dojde k vypásání nežádoucího porostu invazní třtiny křovištní, která potlačuje možnost rozvoje pestřejší mozaiky luční bylinné vegetace. Vedle spásání dojde také k žádoucí disturbanci (narušení) pastviny. Díky tomu se lépe uchytí a bude rozvíjet žádoucí bylinná vegetace obnažených stanovišť,“ říká Jiří Vlček, vedoucí managementu přírodní rezervace Janovský mokřad s tím, že se současně se zvýší pestrost hmyzu, vázaného na rozmanité druhy vegetace. Na rozdíl od ostatní části přírodní rezervace se tedy jedná o především suché luční porosty, kde bude probíhat rozvoj jiných společenstev rostlin a živočichů. „V novém areálu proto již probíhá výzkum početnosti a diverzity hmyzu před zahájením pastvy,“ připomněl Jiří Vlček.

Vyhlídka pro návštěvníky

Život na pastvině mohou návštěvníci sledovat z již instalované vyhlídky v její těsné blízkosti. Do vybudování návštěvnické infrastruktury a managementu přírodní rezervace Plzeňský kraj v posledních letech investoval nemalé finanční prostředky, bez partnerské podpory od společnosti IDEAL Automotive Bor, s.r.o., by nebylo možné v dohledné době postavit III. pastevní areál a zajistit celoroční dostatek pitné vody pro velké kopytníky v počtu 3 hřebců exmoorských ponny a 9 praturů. „Budeme rádi, když tato naše aktivita splní své poslání. Naším záměrem je kontinuální spolupráce s projektem Zdravá krajina, chceme být nadále aktivním partnerem ve zlepšování životního prostředí v Plzeňském kraji. Věříme, že tento náš krok bude inspirací pro mnoho dalších firem a společně se nám podaří přírodu navracet do své rovnováhy a udržet ji tak pro budoucí generace,“ dodala Martina Frühaufová.

Partner projektu, stejně jako IDEAL Automotive Bor, získá možnost v rámci své propagace používat ekoznačku, která ho bude odlišovat z hlediska šetrného přístupu k životnímu prostředí od ostatních firem. Díky ekoznačce pak firma jako partner projektu Zdravá krajina deklaruje svůj pozitivní vztah k životnímu prostředí.

Podobné články

Vánoce jsou za dveřmi: hurá! Nebo: proboha, zase?… Ať už patříte do skupiny, která podléhá vánočnímu šílenství a nakupuje ve velkém, nebo do skupiny…

Naše každoročně oblíbená soutěž Krkonošské klání

Influencerku Maju Kupčákovou jste už asi reálně nebo virtuálně někde nějak potkali. Obzvláště, pokud se zajímáte o bezudidlové ježdění nebo…