Vánoční tipy aneb dárky s koňmi, o koních a pro koně

2. 12. 2010 Dominika Švehlová Autor fotek: Dominika Švehlová

Dárků pro koně či pro koňáky je skutečně hodně, stačí projít kamenné nebo internetové obchody. Ale když je v hlavě vymeteno, nemusí to stačit. Nebo pomýšlíte na něco originálního? Připravili jsme pro vás inspirativní článek z velké části složený z vašich vlastních nápadů. A samozřejmě pod článkem zůstává stále hodně místa pro další návrhy, které se nám sem nevešly nebo byly opomenuté!

Co koním? To, co je potěší!

Asi se všichni shodneme na tom, že koně nebudou mít radost z nějaké nové uzdečky či podsedlové dečky, ale zaujme je úplně obyčejný kus žvance. Ten nemusí být určen pro jediné vánoční zhltnutí (vánoční dorty, pamlsky vložené do vydlabaného sušeného bochníku chleba apod.), ale můžete nakoupit i zásobu dobrot na nastávající zimní a jarní časy.

Vánoce

Začněme třeba zásobou mrkve. Je celá řada firem a jednotlivců, kteří se zabývají prodejem i rozvozem pytlované krmné mrkve. A mrkev, pokud se dobře uskladní, může být výborným pamlskem, zchutňovadlem pro špatně žeroucí koně i součástí běžné krmné dávky. Ale pokud se uskladní nedobře, rychle se kazí - pak by možná nebylo od věci podarovat místo hromady pytlů „předplatné" na pravidelné dodávky mrkve přímo do stáje. Dieteticky méně vhodná jsou jablka, méně praktická pak krmná řepa, ale i ony mohou potěšit koňské jazýčky. Na zimu však budou jistě vhodné i sušené řepné řízky; dodají dobře stravitelnou vlákninu, nerozhodí střevní rovnováhu a kůň s nimi přijme i dostatek tekutin. Nemusím snad psát, že se musí před zkrmením namočit ;-)

Předvánoční čas je také obdobím, kdy se můžete zásobit komerčními pamlsky, dostupné většinou v sušené podobě.

Jsou lidé, kteří právě nyní svým koním dopřávají různé „ozdravné kúry" - kloubní, průduškové, jaterní, střevní či na posílení imunity. Protože koně v zimě žijí ze sena, které mnohdy není úplně prosté plísní, mohlo by se vyplatit pořídit jim na Vánoce i vyvazovače mykotoxinů. Možná by stálo za to zainvestovat i do kvalitních minerálních doplňků - v nich jsou potřebné prvky vázané v lépe stravitelných organických sloučeninách (většinou chalátech). Stojí sice výrazně víc peněz, ale jednou za rok na Vánoce...

Kdo chce koni zkrátit dlouhou chvíli - nebo jen hledá něco originálnějšího - může pořídit speciální hračku v podobě děravého míče. Do něho se dají dobroty a ty pak otvory vypadnou, když si kůň s míčem hraje. Pro hravé koně to může být dobrý způsob, jak se zabavit, pochutnat si a nepřežrat se.

Ano, ještě jeden dárek, který souvisí s dobrotami a žrádlem, byť koně asi nepotěší: pastevní náhubek. Na druhou stranu můžete svému obéznímu a na inzulín rezistentnímu miláčkovi vysvětlit, že mu tím vlastně darujete zdraví...

Evergreeny, které neurazí

udidla - vánoční evergreenTakže koníky bychom měli, ale čím podarovat jejich pánečky? Začněme s věčnými evergreeny, tedy s nejrůznějšími jezdeckými či chovatelskými potřebami, které sice většinou každý koňák už má, ale nové kousky neurazí, často i potěší. Praktické věci totiž existují v různých provedeních, různé kvalitě a cenové relaci. Mám na mysli ohlávky, vodítka, podsedlové dečky, třmeny a třmenové řemeny, uzdečky, náušníky, beránky na sedlo, kamaše, bederky či deky, bedýnky na čištění, potahy na sedla, ale třeba i repelenty, síťky na oči nebo celé tělo... Proč nesáhnout po těch luxusnějších variantách? Kožené ohlávky, pravé beránky, vylepšené kamaše, značkové uzdečky, originální čelenky na uzdečky nebo luxusní bičíky a tušírky, to vše může udělat obdarovanému velkou radost a přitom stále dobře plnit svoji praktickou funkci. Stájovou ohlávku, ideálně kvalitní koženou, můžete zhodnotit i štítkem se jménem koně.

Pokud si dáte tu práci, můžete pořídit celé sady doplňků laděné do oblíbené barvy a vzoru; kromě ohlávky s vodítkem, podsedlové dečky, bandáží, náušníků a bederky můžete přidat barevně ladící tričko či mikinu, vestu, bundu, rukavice, čepici nebo kšiltovku a někdy i rajtky.

Především mladší milovníky koní jistě potěší sada pohlednic nebo samolepek s motivy koní, koňské kalendáře, kterých je dnes v obchodech i na internetu velké množství, jistě využijí i prakticky založení dospěláci.

Další skupinou praktických, ale zároveň velmi pěkných dárků může být oblečení - nejen jezdecké, ale i tzv. „funkční". Kvalitní termoprádlo nemusíte kupovat pouze v „koňoobchodech", stejně tak pracovní termoboty či hřejivé rukavice a čepice. Tyto kousky oděvu ale můžete pořídit i s motivy koní, což se některým milovníkům těchto zvířat může líbit. Jako hodnotný vánoční dárek pak mohu být dobré rajtky, jezdecká bunda, vesta, boty, ale například i australský kabát, kvalitní chapsy, legíny nebo značkový westernový klobouk. Osvědčená je i teplá kukla pod jezdeckou přilbu. O bezpečnostní výstroji ani nemluvě: na Vánoce lze zainvestovat do atestovaných přileb, vest, třmenů nebo chráničů páteře.

Především v případě oblečení pro jezdce byste se však s obdarovaným měli domluvit aspoň na velikosti a materiálu. Pokud netrváte na překvapení, bude lepší, když si sám půjde ještě před Vánocemi navrhovaný kousek vyzkoušet.

Nebo jsou Vánoce tím pravým časem pro koupi nového sedla - ideálně koni i jezdci na míru, vozatajských postrojů či různých hodnotných doplňků v podobě brašen, nazouvacích bot na kopyta nebo třeba vozíků a sání?

A pokud někdo sportuje nebo s koněm často jezdí po různých akcích, možná využije různé objemné tašky a bágly na sbalení výstroje, přepravní stojany na sedla či věšáky na oblečení a uzdečky. Westernovým závodníkům by mohl udělat radost originální závodní obleček, sladěný s novými doplňky výstroje koně. Ale i drezurní či parkuroví (nebo i jiní) závodníci nemusí opovrhnout novým sakem, košilí, vázankou, cylindrem nebo rukavicemi. A pokud se váš závodní kůň často v noci před odjezdem na závody rád valí v koblížcích, můžete mu pořídit speciální deky (já tomu říkám „futrály na koně"), které jeho tělo udrží v dokonalé čistotě. Nebo že by spreje na odstraňování špinavých skrvn? Majitelé běloušů to možná ocení! A pokud obdarovaný svého koně na zimu holí a dekuje, můžete ho potěšit opravdu kvalitní zimní dekou.

Nevybrali jste si? Nebo si nejste jisti barvou či velikostí? Nevadí! Mnoho prodejen s jezdeckými potřebami (ale i jiných prodejen) vám jistě rádo nabídne dárkový poukaz na nákup zboží za určitou cenu. A aby i tento poněkud neoriginální dárek měl vánoční kouzlo, obohaťte ho o podmínku, že si spolu do obchodu vyjedete oba dva a výběr vytouženého zboží spojíte třeba s příjemným posezením u kafe nebo svařáku.

Levné, ale originální!

Pokud nechcete do svého známého zase tolik investovat, není problém soustředit se na nákup levného, zato velmi „osobního" dárku.

Osvědčené jsou různé věci s natištěnou fotografií oblíbeného koně. Hrnky, trička, klíčenky, hodiny, cedulky... co vás napadne! Ono mnohdy udělá velkou radost i zvětšená a vkusně zarámovaná podařená fotografie koňského miláčka. Dnes již není problém nechat si vyrobit skutečně veliký plakát; matný, lesklý, vnitřní i venkovní!

No a co si zkusit sám trochu zatvořit? Koně nafotit a vyrobit vlastnoručně kalendář s jeho obrázky. Na internetu, ale i ve vlastním počítači najdete vícero „programů", pomocí nichž si takový kalendář můžete graficky poskládat, koupíte speciální papíry a na ty si pak list po listu vytisknete.

Pár specialitek

Při pročítání vašich nápadů jsem vyčlenila pár „specialitek" - dárků, které jsou u nás nové nebo jsou poněkud, no, výjimečné.

darujte koním novou ohraduMyslíme-li na zdraví, své i svých čtyřnohých miláčků, můžeme zainvestovat do různých „léčivých" pomůcek. Bandáže, trička, ponožky či rukavice, koňské i psí dečky z tkaniny obsahující speciální keramická vlákna, která výborně zadržují vlastní tělesné teplo a následně chráněná místa prohřívají. Ano, na Equichannelu měli reklamu ;-) Další možností jsou i různé „elektrické dečky" nebo spíš magnetické (tam se ale přikláním k elektromagnetům!).

A vezměme zdraví z jiného pohledu: máte už (vy nebo váš známý) vybavenou stájovou lékárnu? Překontrolujte ji, doplňte, ukliďte nebo nově pořiďte! Ať už nakoupit jednotlivé léky a prostředky nebo se poohlédnout po kompletní lékárničce, tento dárek bude velmi užitečný. A mimochodem - autolékárnička podle nové vyhlášky taky nebude na škodu, pokud je obdarovaný zároveň i řidičem!

Další skupinou neobvyklých dárků může být třeba: nový výběh (dobře, tak aspoň jeho hrazení nebo dejme tomu rohože, které zatím počkají někde pod střechou a na jaře se použijí k budování kvalitní plochy pro pohybování koní); nebo nový venkovní box, zastřešený krmelec na seno, pro obézní koně třeba „zpomalovač" krmení senem. A co třeba nové parkurové překážky, stojany, kavalety, trailové překážky, kužely? Šikovní vyrobí, méně šikovní vyrobit nechají a bohatí koupí komerčně nabízené... Víte, že kavalety mohou být i plastové, molitanové, hranaté? Fantazii se meze nekladou!

Koně i pro nekoňáky

Pokud máte rádi umělecké předměty, ruční výrobu či nejrůznější bytové nebo oděvní doplňky a přitom stále chcete zachovat aspoň koňský motiv, pak se nabízí celá řada dalších pěkných dárků různé kvality i ceny. Stačí si například kliknout na banner zde na Equichannelu a už se přenesete do pestrého „rukodělného" světa. Keramika, sklo, kovy, papír, dřevo, vlna i látky, pestré, decentní, praktické i čistě pro potěchu oka.

Nebo je libo nějaký šperk? Hodnotné původní kresby, malby, litografie, reprodukce? To vše může zdobit kdečí krk, ruku, ale i stěnu kanceláře nebo pracovní stůl. A stále bude obdarovaný vědět, že koně jsou vašim smyslem života ;-)

Ne předměty, ale služby hýbou světem!

Celá řada koňáků netouží po nějaké věcné zbytečnosti, protože už všechno důležité má, nebo nevěří vkusu darujícího. Těm můžete nabídnout jiný dárek: zážitek!

Vyjížďku v krásné krajině nebo na vysněném plemeni, projížďku v kočáře nebo i delší putování v sedlech či dokonce nějaký zimní jezdecký tábor.

Někteří lidé ocení například návštěvu nějaké kulturní památky spojené s koňmi, nebo třeba hřebčína či hipologického muzea. Takový veřejný trénink ve vídeňské Španělské jezdecké škole, či dokonce jejich představení! Není to tak daleko. To třeba Saumur nebo Jerez jsou taky krásné, ale poněkud z ruky... Koupit se dá už předem třeba i vstupenka na nějakou koňskou výstavu nebo show.

Ale jsou i lidé, kteří ocení vzdělávání! Copak u nás nenajdeme celou řadu různých seminářů, kurzů, ale i jezdeckých soustředění? Tématem může být chov, veterina, ale i klasická drezura, western, horsemanship či "partnership". Například výcvikové lekce u renomovaných trenérů nejsou většinou levnou záležitostí, takže málokdo si je „jen tak" může dovolit. Zaplaťte své drahé jezdící polovičce „sadu" výcvikových hodin s dobrým trenérem, ať už by on přijel za vámi nebo ona poveze svého koně přímo do jeho stáje.

Při výběru trenéra však dávejte pozor na preference a „jezdeckou filozofii" obdarovaného, aby nakonec zakoupené hodiny nebyly pro něho a jeho koně muka.

Pokud má váš známý svého stálého trenéra, možná ho potěší, když ho podarujete předplacenými výcvikovými lekcemi přímo u něho. Určitě se vám podaří na počítači vyrobit „dárkový poukaz", třeba i s trenérovým osobním podpisem.

jezdecké soustředění jako vánoční dárekA jsme u další možnosti: pokud nemáte k dispozici jízdárnu nebo halu, co třeba předplatit svému jezdícímu známému pár hodin v nedalekém jezdeckém středisku?

A pokud se na toto téma vrátím zpět k věcným dárkům, není od věci podarovat věčného studenta kvalitní knihou, pokud čte i cizojazyčně, pak je vhodné sáhnout po zahraničních titulech. Dají se dobře nakoupit i přes české firmy, kde zaplatíte v korunách a necháte si knihu poslat na dobírku. Hm, dobře, co třeba předplatné nějakého koňského časopisu? I těch je u nás hned několik.

Lidé i koně mají rádi welness... u nás sice tuto nabídku pravděpodobně ještě nenajdete, nicméně naši jižní a západní sousedi nabízejí různé rehabilitační pobyty pro koně i jejich pánečky. Zatímco jezdec projde fyzioterapeutickou procedurou, procvičí si nanečisto správný sed a správné „jezdecké pohyby", jeho kůň může využít výhod gymnastické práce ze země prokládané speciální koňskou masáží.

A kdo má rád jistotu vždy a všude, možná se poohlédne po nějakém pojištění, které bude zahrnovat i naše čtyřnohé mazlíčky. Takové „povinné ručení majitele zvířete" by mělo být skoro už samozřejmostí. Koně a jezdce však lze pojistit i na úraz, ale třeba i stáj na působení přírodních živlů. V tomto případě však bude dobré, když znáte podrobně situaci obdarovaného, abyste mu sjednali opravdu výhodnou a platnou pojistku - ostatně může být při sepisování pojistné smlouvy osobně přítomen.

Bezpečí stáje/koní/sedlovny/domu se však dá zajistit i jinak. Co třeba dobře nastavená webkamera? Pokud si zajistíte i její připojení do sítě, můžete své koně či jiné prostory sledovat i přes internet ve chvíli, kdy trávíte dovolenou daleko od domova. Samozřejmě zabezpečovacího zařízení a různých služeb s ním spojených je celá řada; je libo bezpečnostní zámky? kliky? dveře? čidla? Ti, kteří už měli nějakou nevítanou návštěvu, to jistě ocení.

Hlavně to nepřehánět (?)

Vánoce jsou svátky klidu, míru a pohody. Měly by být. Nejlepším dárkem bude zapomenout na každodenní shon a nadělit si příjemné posezení s blízkými či přáteli, koním podarovat sladké nicnedělání ve výběhu a hlavně vyhlídku na dobré zdraví! Zapomeňte na štědré žlaby a kyblíky, abyste pak na Štěpána ještě nepořizovali dodatečný dárek v podobě intenzivní veterinární péče!

Podobné články

Vánoce se blíží a vy stále marně pátráte po tom pravém dárku pro kamaráda, který má koně rád víc než cokoliv jiného. Není divu. Může to být docela…

Dokument „Operation X: The Secrets of the Horse Billionaire“ obsahuje záběry a rozhovory natočené skrytou kamerou reportérem, který v lednu tohoto roku pracoval jako ošetřovatel ve výcvikovém centru Helgstrand Dressage

Když dánská televize TV2 po velkých právních tahanicích odvysílala koncem listopadu dvoudílný dokument „Operation X: The Secrets of the Horse…