Valdštejnské Vánoce 2008

18. 12. 2008 Běla Fialová Autor fotek: Fialová Běla

Kalendář je neúprosný a nejen naplněné obchody nás upozorňují, že se blíží Vánoce a závěr roku. Kdo chce načerpat trochu té správné sváteční zimní atmosféry, nejspíš zamíří na Vánoční trhy. Třeba na zámek v Mnichově Hradišti.

Na zámku v Mnichově Hradišti v sobotu 13. prosince i letos uspořádali tradiční kulturní akci. Loučí se tak s návštěvnickou sezónou po svém – Valdštejnskými Vánocemi. A čem vlastně hovoříme?

V 2. polovině 18. století na zámku Mnichovo Hradiště působil hrabě Vincenc z Valdštejna se svou chotí Sofií ze Šternberka. Pro své poddané pořádali vánoční slavnosti s pohoštěním a bohatým programem. Totéž, pochopitelně v pozměněné podobě, čekalo i současné návštěvníky této oblíbené akce.

Koupit si tu můžete od vánočního stromku, přes ozdobičky, teplé nápoje a jídlo, až po drobné ručně vyráběné dárky. Pochopitelně nejen o plné žaludky a jejich prázdné peněženky se tu uměli dobře postarat. Koneckonců ani o zábavu nebyla nouze. To bylo ponecháno na kejklířích i divadelnících.

Ovšem jaký by to byl návrat do dob dávno minulých, pokud by tu měli chybět koně.

Své jezdecké umění i ukázky sokolnictví tu v areálu zámku a zámecké zahrady předvedla Česká barokní společnost. Mohli jste se například naučit zacházet s mušketou, a to přímo pod vedením "pravého" mušketýra. Nesmělo chybět ani zastoupení Sdružení Dámy v sedle. Dámy jezdí na zámek v Mnichově Hradišti dělat stafáž už třetím rokem. Letos však (díky velké koncentraci diváků) nahradil pas-de-deux v zámecké zahradě pouze "živý obraz" šlechtičen na vyjížďce.

Svou premiéru si tu odbyla s dámským sedlem a Karolínou Fränkelovou na hřbetě klisna Vida (gerderlandský kůň). Společnost jí přitom dělal fríský hřebec Fabian van de Pluum se Simonou Fränkelovou (skutečně šlo o "rodinný dámský tým") . Na chvíli se připojil i Jaroslav Plíšek s Czakem.

V kočáře jste se mohli nechat povozit starokladrubskými vraníky či párem noriků ze stáje Kateřina H+H. A konečně na děti, které se chtěly vyhoupnout do sedla, čekalo několik koní z Jízdárny Žákovi.

Dlužno jen dodat, že prakticky jediné, co k příjemnému zážitku z letošních Valdštejnských  Vánoc  chybělo, byl pouze sníh. Snad tedy v příštím roce.

Podobné články

Hasiči přijeli v sobotu do obce Nosislav na Brněnsku. Kůň ležel uvnitř stáje na zemi a nemohl se několik hodin zvednout.

Michaela Pavlisová a její Franklin

Diamond Czech Pony a Jezdecká stáj U ryzáčka… Co je spojuje? A jak se člověk dostane od vrcholového sportu k chovu connemara pony? Cesta je to velmi…