Turistická vizitka láká návštěvníky za zubry a divokými koňmi

20. 6. 2019 Tisková informace Autor fotek: Michal Köpping

Oblíbené turistické vizitky si mohou odnést návštěvníci z cesty do rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nabízejí je informační centra v Milovicích i v Benátkách nad Jizerou. Každé má svoji vlastní variantu turistické vizitky. V Milovicích je hlavním motivem vizitky klisna se třemi hříbaty, v Benátkách nad Jizerou celé stádo divokých koní ve stepi, hříbě a zubří samice s mládětem.

„Turistické vizitky se během let staly fenoménem. Děti si je vozí jak ze školních výletů, tak z cest se svými rodiči. Jsme moc rádi, že je informační centra v obou městech zařadila mezi upomínkové předměty nabízené turistům. Pro mnohé sběratele je právě nabídka vizitky na daném místě důležitá při plánování výletu,“ ocenil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské organizace Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků v roce 2015 založila.

Organizace zatím cílenou propagaci rezervace pro turisty nezahájila, protože ještě nezískala konečnou podobu. Přesto od jejího založení za atraktivními zvířaty přijely již stovky tisíc návštěvníků. Protože se za cestu kolem pastvin nevybírá vstupné, nejsou k dispozici přesná čísla o návštěvnosti. Nicméně sčítání turistů o víkendech ukázalo, že za jediný den jen k milovické pastvině s divokými koňmi a pratury přijíždí až 700 návštěvníků, další desítky turistů pak k odlehlejší benátecké pastvině se zubry. „Samozřejmě podobná návštěvnost je především za pěkného počasí, nebo v době, kdy se rodí hříbata,“ vysvětlil Dalibor Dostál. Celoroční návštěvnost odhaduje na zhruba 120 tisíc lidí.

„Lidé stále častěji upozorňují, že jim u rezervace chybí návštěvnické centrum. Ve spolupráci se Středočeským krajem se budeme snažit podobné zázemí pro návštěvníky připravit,“ doplnil Dalibor Dostál. Turisté již nyní mohou využívat vyhlídkové plošiny, které byly s finanční podporou Středočeského kraje vybudovány v minulých letech. 

Turistické informační centrum Milovice se nachází na náměstí 30. června 508 v Milovicích, Informační středisko Benátky nad Jizerou na adrese Zámek 50 v Benátkách nad Jizerou.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz. 

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, Hello bank, Printwell, JK Jitka Kudláčková, Semix, Megabooks CZ, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Podobné články

Přímý přenos udílení cen Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro z Nové scény Národního divadla v Praze vysílá stanice ČT Art dne 28.11…

Nová rezervace divokých koní vznikla u obce Krásná, v lokalitě Štítary, nedaleko Aše. Tři klisny divokých koní do těchto míst odjely z milovické…