TJ Žižka Praha - osm měsíců poté

22. 4. 2003 Josef Malinovský Autor fotek: Josef Malinovský

Zatímco se do většiny jezdeckých areálů postižených loňskými povodněmi koně již vrátili a začínají se zde pořádat první parkurové závody, dostihy a jiné zajímavé akce, stáje TJ Žižka Praha stále zejí prázdnotou a nechvalně kontrastují se sousedícím moderním areálem JS Císařský ostrov. Oslovili jsme proto ing. J. Žižku, aby nám přiblížil současnou situaci v tomto oddíle.

Po loňských ničivých záplavách vyčíslila TJ Žižka Praha škody zhruba na 28,5 milionů korun. Jak se vám daří získávat finanční prostředky na obnovu jezdeckého areálu a kolik finančních prostředků se vám již podařilo získat?

Finanční prostředky se získávají velmi obtížně. Prozatím se podařilo shromáždit celkem 978.171,- Kč. Z toho ČST prostřednictvím Pražské tělovýchovné unie 339.272,- Kč, ČJF z Veřejné sbírky na odstranění škod a obnovení činnosti jezdeckých oddílů 10.143,- Kč a z příspěvku FEI 15.190,- Kč. Ostatní prostředky (613.566,- Kč) byly poskytnuty na základě darovacích smluv od právnických i fyzických osob.

Co se již podařilo za tyto prostředky opravit a co vše chcete zprovoznit ještě v letošním roce? Jste spokojen s postupem prací na obnově vašeho jezdeckého areálu?

Je zhotovena nová střecha na budově hlavní stáje. Na tuto budovu je pochopitelně soustředěna největší pozornost. Celá sociální část byla vybourána a v současné době jsou již nově vyzděné příčky a proveden sádrokartonový stropní podhled. Průběžně se pracuje na odstraňování naplavenin v celém areálu. Jsou odklizeny zbytky zničené letní stáje a pracuje se na odklizení zbytků administrativního objektu. S postupem prací jsem z pohledu, který respektuje finanční možnosti, spokojen. Jsem přesvědčen, že získané prostředky jsou použity účelně, a to s cílem nevytvářet žádná provisoria, ale postupovat v mantinelech daných zamýšleným konečným řešením. Obrovský kus práce odvádějí denně naši zaměstnanci, kteří se v této situaci nemohou starat ani o chod jezdecké školy, ani o ustájené koně, a tak pracují tam, kde je potřeba – na odstraňování škod způsobených loňskou povodní.

Kdy počítáte s návratem koní do stájí TJ Žižka? Kde jsou v současné době ustájeni oddíloví koně a kdo o ně pečuje? Jak vůbec funguje oddíl posledních osm měsíců?

Návrat koní v majetku TJ Žižka Praha i koní jiných majitelů bude možný po dokončení sociální části budovy hlavní stáje, deseti boxů a jedné tréninkové jezdecké plochy. Časový horizont je neodhadnutelný, neboť se – zcela logicky- odvíjí od příjmu dalších finančních prostředků. Koně TJ Žižka Praha jsou ustájeni u pana Libora Veselého na statku v Čakovičkách. Provoz jezdecké školy byl vzhledem k současným podmínkám zastaven a jezdci reprezentující náš oddíl disponují svými soukromými koňmi a jarní závody ukáží, jak se jim podařilo přezimovat.

Počítáte s obnovou jezdeckého areálu do původní podoby, jak tomu bylo před povodněmi, nebo chystáte nějaké změny (např. velikost kolbiště, umístění věže rozhodčích, kancelářských prostor apod.)?

Mám v plánu řešit areál poněkud jinak – tak, aby lépe vyhovoval prostorovým uspořádáním dennímu provozu i pro pořádání jezdeckých akcí.

V jakém stavu je hlavní tribuna? Není narušena její statika? Počítáte s výstavbou nové dřevěné tribuny na severní straně kolbiště?

Statika hlavní tribuny není narušena. Stav objektu po povodni však vyžaduje odstranění všech dřevěných konstrukcí (již bylo provedeno) a vlastně generální opravu stavby. Zamýšlené řešení areálu počítá s výstavbou dalších tribun jak pro diváky, tak i pro jezdce a ostatní přímé účastníky závodů.

V letošním roce chystáte několik parkurových i drezurních soutěží. Pokud je mi známo, tak většinu závodů budete pořádat v Pecínově u Benešova. Co vás vedlo k tomu, využít služeb právě tohoto areálu, který není zrovna nejblíže u Prahy?

V září loňského roku jsme pořádali skokové jezdecké závody na kolbišti ve Staré Boleslavi a byli jsme tam spokojeni. Hledali jsme ovšem areál, kde by bylo možno pořádat jak skokové, tak i drezurní soutěže. A právě areál hřebčína Pecínov tyto požadavky splňuje a má i další potřebné zázemí a vybavení. Proto padla volba sem a my doufáme, že se nám zde podaří všechny závody uspořádat ke spokojenosti všech účastníků i diváků.

Na závodech pořádaných JS Císařský ostrov vás vídáme jako technického delegáta. Do jaké míry spolupracujete s touto společností? Bude se vaše spolupráce nadále rozšiřovat (např. vzájemné využívání obou areálů apod.), nebo si naopak budete vzájemně konkurovat?

O výkon funkce technického delegáta při závodech pořádaných JS Císařský ostrov jsem byl požádán současným předsedou pražské oblasti, panem Mgr. Sedláčkem, který spolupracoval při tvorbě rozpisů závodů. Termínově jsem nebyl jinde angažován, a tak nebyl důvod tuto funkci nepřijmout.

Rada hlavního města odsouhlasila, aby část finančních prostředků z povodňového konta byla použita na opravu Císařského ostrova. Podílí se Magistrát hl. m. Prahy i na obnově zdejšího jezdeckého areálu?

O zmíněném souhlasu Rady hl. m. Praha zatím nevím, ale díky za tuto informaci. Rozhodně budu v této věci jednat.

Do kdy byste chtěl plně zprovoznit celý jezdecký areál? Plánujete do budoucna opět pořádat prestižní soutěže jako jsou např. MČR, ČSP nebo CSIO?

Zprovoznění celého areálu je hudbou budoucnosti, ale věřím, že se to podaří. Kdybych tomu nevěřil, tak se do toho vůbec nebudu pouštět. Držte nám palce, aby to bylo co nejdříve. A otevření tohoto areálu uspořádáním některé z vrcholných jezdeckých akcí by jistě bylo na místě.

Podobné články

Vánoce jsou za dveřmi: hurá! Nebo: proboha, zase?… Ať už patříte do skupiny, která podléhá vánočnímu šílenství a nakupuje ve velkém, nebo do skupiny…

Naše každoročně oblíbená soutěž Krkonošské klání

Influencerku Maju Kupčákovou jste už asi reálně nebo virtuálně někde nějak potkali. Obzvláště, pokud se zajímáte o bezudidlové ježdění nebo…