Tisková zpráva SAMSUNG SUPER LEAGUE č. 7 z 23. května 2003

27. 5. 2003 Redakce

Reportáž o průběhu druhého kola SSL v Římě 23. května 2003 a dosažené výsledky

Francouzi upevnili svou pozici na vrcholu žebříčku Samsung Super Ligy a jisté vítězství v Římě jen bylo zopakováním labaulského úspěchu. O včerejším úspěchu se však rozhodovalo až v pozdějších chvílích druhého kola, jež bylo svědkem dravých bitek o nižší místa.

Trasa parkuru, postavená Giovannim Bussuem, si vybrala těžkou daň, jen vítězové si na tabuli připsali 17 trestných bodů, tak pouze Irské družstvo mělo jezdce s čistým štítem v obou kolech, čímž mu zajistil postup v žebříčku. Obě jízdy byly velkým překvapením, protože Irsko postavilo relativně nevyzkoušený tým, a dva jejich koně měli s tímto stupněm obtížnosti viditelné problémy. Nicméně Babington vymáčkl z Carling Kinga, koně irského chovu, v obou pokusech super výkony,a když Cameron Hanley po předchozí čtyřbodové ztrátě odjel čistě s Jeromem, byl dosažený výsledek dostatečně dobrý.

Francouzi tentokrát odskákali bez čistých jízd, a tak se po prvním kole dělili o vítězství s Irskem, Německem a Velkou Británií, každý tým s 12 trestnými body. Holanďané a Italové už měli v tuto dobu problémy. Pokud se měli Holanďané udržet, musel Wout Jan Van der Schans dosáhnout velmi dobrého výsledku, ale k vidění bylo pouze nezvykle mnoho shození, odmítnutí poslušnosti a vyřazení, a nakonec Nizozemec zaplatili za nepřesné najetí předposlední překážky, když Broeremu VDL Atlantic nevyšel krok a upadl.

Ještě horší to však měli Italové, kteří chtěli před svými domácími fanoušky a prezidentem Carlo Azeglio Ciampim, předvést kvalitní podívanou. Prezident přijel, aby během krásného slunečního odpoledne na Piazza di Siena předával ceny.

Filippo Moyersoen a Loro Piana Flyinge Garibaldi skočili v prvním kole do poslední překážky, Loro Piana Havinia odmítl poslušnost u vodních příkopů na kolmém dvojskoku , překážka č. 9, v zahajovacím kole, a pak totéž zopakoval ještě na trojskoku, překážce č. 5, v dalším kole, bylo pro domácí tým vše sečteno a podtrženo, a Italové se, opět, umístili na posledním místě.

Švédové si své drama za dobrým výsledkem také užili, ale týmy, jejichž zisk 12 trestných bodů byl stejný, se v polovině soutěže o své další dobré umístění rvali jako lvi.

Německé šance vážně narušilo vyřazení dvojice Marco Kutscher-Controe v obou kolech, stejný osud potkal i belgickou dvojici Peter Postelman-Oleander. Tyto dva týmy se nakonec podělili o čtvrté místo, za nějž byli Belgičané vděční zlepšenému výkonu ostatních tří členů družstva ve druhém kole.

Britové byli katastrofy ušetřeni čistým překonáním v druhém kole dvojice Tim Stockdale-Fresh Direct Parcival, díky čemuž se nezapočítal výsledek 24 trestných bodů, které nasbíral Keith Shore zejména při nešťastném shození It’s Magic Max - na předposlední překážce si špatně vypočítal vzdálenost a překážku pobořil. Tato soutěž SSL bylo svědkem návratu Nicka Skeltona do britské reprezentace. Jeho dlouhou absenci si vyžádalo vážné zranění krku koncem roku 2000, které takřka ukončilo Nickovu kariéru. Nick se zřejmě pevně rozhodl vrátit se na sportovní špičku, v kterémžto úsilí ho doprovází nadějný osmiletý hřebec Arko.

Rozhodujícím faktorem tohoto kola Samsung Super Ligy byl vhodný výběr koní. Vedoucí francouzské ekipy Jean-Maurice Bonneau se o tom zmínil, když řekl: „Toto byla špičková soutěž náročná po technické stránce, koně, které by byli schopni si s tímto kurzem poradit, tedy museli být také špičkoví. Parkur nebyl zvlášť vysoký, ale byl chytře postavený a velmi technický. Byl hodný soutěže určené pro Superligové koně, zejména pro koně s rezervami, a pro rozhodné jezdce, kteří přesně věděli, co mají dělat.“

Bruno Broucqsault (Dileme de Cephe), Edouard Couperie (For de la Hardiere) a Michel Robert (Galet D’Auzay) každý po prvním kole se 4 trestnými body na štítě, s čistou jízdou Brouqsaulta ve druhém pokuse, a osmibodovým výsledkem Cristiana Hermona se Ephebe For Ever v kole prvním, předvedli ve druhém kole skvělý výkon, Couperie svému týmu přičetl pět bodů v kole druhém a francouzský tým tak s konečnými 17 trestnými body jistě sáhl po vítězství.

Irové soutěž skončili s celkem 24 tr. body, jen těsně porážejíce Brity s 25 tr. body díky neochvějně jisté jízdě Kevina Babingtona, která jim zajistila jejich minimální jednobodový náskok.

Babington, který většinu roku žije v Pennsylvanni v USA, ale do Evropy dojíždí za svými povinnostmi v Poháru národů, byl vždycky odvážným jezdcem, a tentokrát navíc věděl, že jeho tým na něj spoléhal a opravdu potřeboval, aby předvedl to nejlepší, co v něm je. „Náš tým tvoří velmi dobří a zkušení jezdci, ale ne všichni naši koně byli stejně silní, a dnešek byl skutečně výjimečně technický“, řekl. „Stavitel parkuru odvedl fantastickou práci, protože všechno souviselo s vypočítáním distancí,“ pokračoval, “a tak jestliže jste neměli plán, nebo jste se ho přesně nedrželi, lehce došlo k nejhoršímu. Na této sportovní úrovni musíte být fyzicky i psychicky v pohodě, je to přeci jen ještě o stupínek vyšší soutěž než je skokový Pohár Národů, a vy musíte být připraveni v každém ohledu. Carling King byl čilý, ale ani já nezahálel a nezapomněl jsem na domácí úkoly, než jsem vjel do arény, a tak to pro nás všechny zapracovalo dobře.“

V každém případě to Irům pomohlo vylepšit jejich pozici v řebříčku, ve kterém se nyní spolu s Němci dělí o druhou příčku za francouzským týmem. Nicméně Britové se za nimi pohodlně drží o pouhého 0,5 bodu, a Němci budou příští týden skákat v St. Gallen.

Zopakují Francouzi svůj úspěch i potřetí ve Švýcarsku? Je těžké představit si, že by je nějaké jiné družstvo mohlo v tomto okamžiku, kdy kormidlují na samém vrcholu, ohrozit, ale dnes aspoň museli čelit těžšímu testu, a do Barcelony v září je ještě dlouhá cesta. Možná, že do té doby se příliv ještě obrátí.

VÝSLEDKY:

1. Francie – 17 tr. bodů :
Bruno Broucqsault/Dileme de Cephe 4 + 0,
Cristian Hermon/Ephebe For Ever 8 + 0,
Edouard Couperie/For de la Hardiere 4 + 5,
Michel Robert/Galet D’Auzay 4 + DNS.

2. Irsko – 24 tr. bodů :
Cameron Hanley/Jerome 4 + 0,
Shane Carey/Lismakin 8 + 12,
Conor Swail/Windgates King Koal 12 + 12,
Kevin Babington/Carling King 0 + 0.

3. Velká Británie – 25 tr. bodů:
Di Lampard/Abbervail Dream 4 + 9,
Nick Skelton/Arko 4 + 4,
Keith Shore/It’s Magic Max 4 + 24,
Tim Stockdale/Fresh Direct Parcival Ret + 0.

4. Belgie – 28 tr. bodů:
Ludo Philippaerts/Verelst Raspoetin 8 + 4, Dirk Demeersman/Clinton 4 + 4,
Peter Postelmans/Oleander Elim + Ret,
Jos Lansink/AK Caridor Z 4 + 4

a Německo – 28 tr. bodů:
Helena Weinberg/Kasting Horses Gavi 0 + 4,
Marco Kutscher/Controe Elim + Elim,
Andreas Ripke/Holsatia 8 + 4,
Franke Sloothaak/Joli Coeur 4 + 8.

6. Švédsko – 37 tr. bodů:
Ralf-Goran Bengtsson/MacKinley 8 + 4,
Henrik Ankarcrona/Audi’s Candle Light 13 + 23,
Maria Sundberg/Carlot 4 + 13,
Maria Gretzer/Cinderella 8 + 0.

7. Nizozemí – 50 tr. bodů:
Gerco Schroder/Eurocommerce Geneve 4 + 12,
Rob Eras/Coll Cesaro la Perla 17 + 12,
Albert Zoer/Lowina 4 + 4,
Wout Jan Van der Schans/Broere VDL Atlantic 18 + 9.

8. Itálie – 53 tr. bodů:
Massimo Grossato/Loro Piana Elkintot 4 + 4,
Vincenzo Chimirri/Askoll Rosa 8 + 16,
Filippo Moyersoen/Loro Piana Flyinge Garibaldi 14 + 8,
Gianni Govoni/Loro Piana Havinia 11 + 21.

SAMSUNG SUPER LEAGUE – PO DRUHÉM KOLE V ŘÍMĚ:

1. Francie - 20 bodů
2. Irsko a
Německo - 10,5 bodu
4. Velká Británie - 10 bodů
5. Švédsko - 5,5 bodu
6. Belgie - 4,5 bodu
7. Nizozemí - 3,5 bodu
8. Itálie - 1 bod.

Poslední novinky, veškeré informace najdete na www.samsungsuperleague.com, a nezapomeňte na biografie všech jezdců účástnících se této série - najdete je na and don’t forget that Biographies on all Riders competing in the series are available at http://bios.horsesport.org.

Kompletní výsledky, startovní listiny, plány kurzů a tiskové zprávy z CSIO v La Baule najdete na labaulské webové stránce www.labaule-cheval.com.

Superliga Samsung sestává z osmi nejprestižnějších jezdeckých show v nichž osm nejlepších světových národní týmů změří své síly. Superliga je s Pohárem národů Samsung spojena vyhodnocovacím a vyřazovacím programem na konci každé sezóny.

Samsung Electronics, jedna z vedoucích světových společností obchodujících s elektronikou, se zavázala podporovat mezinárodní sportovní soutěže, proto zisk, který z nich plyne, znovu investuje do veřejnosti, čímž se podílí na vytvoření harmoničtější a spravedlivé společnosti.

Podobné články

Hned dvěma světovými unikáty se může pochlubit milovická rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Díky využívání…

Je sama sobě šéfovou i nejpilnějším zaměstnancem a svět koní nezná jen z vyprávění, ale i z praxe. Nebojí se riskovat a experimentovat, je kreativní,…