Tisková zpráva FEI č. 11/03 z 2. dubna 2003

6. 4. 2003 Redakce

Finále Světového drezurního poháru plné rekordů FEI BCM Světový žebříček drezurních jezdců Startovní listina Finále Světového Poháru v parkurovém skákání v Las Vegas FEI GANDINI světový žebříček skokových jezdců Světový pohár spřežení

FINÁLE SVĚTOVÉHO DREZURNÍHO POHÁRU PLNÉ REKORDŮ
napsal Joep Bartels, prezident Světového poháru

Dvojice Ulla Sallzgeber a její kůň Rusty vyhrála 30. března ve švédském Göteborgu Finále Světového poháru, které bylo v mnoha směrech rekordní. Grand Prix přišlo do „Skandinávské sportovní arény“ zhlédnout takřka 5 000 diváků, zatímco B-finále pro níže umístěné účastníky vidělo 9 000 diváků. Samotný závěr byl vyprodán do posledního místo, což obnášelo 11 034 prodaných lístků. Bylo to poprvé, co se na Finále Světového drezurního poháru přišlo podívat přes 25 000 diváků. O ceny ve výši 200 000 švýcarských franků, včetně luxusního automobilu Volvo XC90 pro vítěze, se utkalo osmnáct jezdců ze sedmi zemí - což je další rekord.

Poprvé byl závěr Světového poháru rozdělen na A- a B-finále. Osmnáct jezdců soutěžilo v Grand Prix, kterou vyhrála dvojice Salzgeber/Rusty se skóre 77,40% před Debbie McDonald ze Spojených států s Brentinou se 72,28% a Isabellou Werth na Anthonym z Německa se 71,60%. Dvanáct jezdců se zúčastnilo Küru na hudbu v A-finále, šest jich soutěžilo v B-finále. A-finále jeli čtyři jezdci z Německa, tři ze Spojených států amerických, po jednom ze Švýcarska, Velké Británie, Ruska, Švédska a Nizozemí. Po prvé v historii Světového poháru se sestava pěti rozhodčí skládala z různých rozhodčí jak v Grand Prix, tak v B-final i v A-final.

A-final začal na nulovém skóre, výsledky z předcházející Grand Prix určily pouze pořadí nástupu do soutěže. Prezident rozhodčích v A-final byl Ital Vincenzo Truppa. Na tiskové konferenci po soutěži řekl: „Ulla Salzgeber byla dnes jasným vítězem. Všichni jsme ji ohodnotili nejvyššími známkami.“ Vítězka, která na Mistrovství světa v září 2002 získala stříbrnou medaili, řekla, že její kůň se z nedávného lehkého onemocnění, které mu nedovolilo být loni v nelepší formě, velmi dobře zotavil: „Můj kůň se dnes předvedl bez chyb, což je výsledek úspěšné přípravy bez žádných přerušení.“ Druhé místo ve finále, a peněžitou odměnu 20 000,- švýcarských franků, získala Debbie McDonald. Se čtvrtým Günterem Seidelem a Georgem Williamsem na místě šestém jde o nejlepší drezurní úspěch Spojených států vůbec. Americká rozhodčí Linda Zang řekla: „Na základě tohoto úspěchu bychom rádi zorganizovali Finále Světového drezurního poháru 2005 ve Spojených státech.“

Kompletní výsledky najdete na www.goteborghorseshow.com.

FEI BCM SVĚTOVÝ ŽEBŘÍČEK DREZURNÍCH JEZDCŮ
Ulla Salzgeber nesporná světová jednička

Se svými ještě vyššími známkami (80,338 bodů) je šampiónka Světového poháru Němka Ulla Salzgeber nespornou vedoucí jezdkyní Světového drezurního žebříčku FEI/BCM.

Mistryně světa z roku 1998 a olympijská mistryně z roku 1996, Němka Isabell Werth, se z desátého místa vypracovala na šesté se 74, 972 bodu.

Rafael Soto Andrade je druhým španělským jezdcem po Beatriz Ferrer Salat, který se zařadil mezi prvních deset. Nezvýšil svůj bodový zisk, ale ocitl se ve výhodě před Larsem Petersenem z Dánska, jehož skóre se 73,933 bodu jej z první desítky vyřadilo (spadlo z osmého na třinácté místo).

Kompletní žebříček najdete na webové stránce FEI www.horsesport.org v sekci consult/results/dressage.

STARTOVNÍ LISTINA FINÁLE SVĚTOVÉHO POHÁRU V PARKUROVÉM SKÁKÁNÍ V LAS VEGAS

Do letošního finále Světového poháru, konaného 16.-20. dubna v Nevadském Las Vegas (USA), se kvalifikovalo 42 jezdců ze 16 zemí.

Nejlepší jezdci se během loňského roku kvalifikovali ve dvanácti ligách. Nejpočetnější zastoupení tu mají Spojené státy americké - 14 jezdců, a Německo - 10 jezdců.

Západní Evropa - 20 kvalifikovaných:
BEL - Ludo Philippaerts
BRA - Rodrigo Pessoa
DEN - Thomas Velin
FRA - Edouard Couperie
GBR - Robert Smith
GER - Meredith Michaels-Beerbaum
GER - Lars Nieberg
GER - Markus Ehning
GER - Ludger Beerbaum
GER - Markus Merschformann
GER - Toni Hassmann
GER - Christian Ahlmann
GER - Otto Becker
GER - Sören von Rönen
GER - Franke Sloothaak
IRL - Trevor Coyle
NED - Gerco Schröder
NED - Jan Tops
NED - Eric van der Vleuten
SUI - Markus Fuchs

USA-Východní pobřeží - 8 kvalifikovaných:
USA - Beezie Madden-Patton
USA - Candice King
USA - Laura Kraut
USA - Lauren Hough
USA - Leslie Howard
USA - Margie Goldstein-Engle
USA - McLain Ward
USA - Norman dello Joio

USA-Západní pobřeží - 4 kvalifikovaní:
USA - John French
USA - Nicole Shahinian-Simpson
USA - Richard Spooner
USA - Will Simpson

Kanada - 2 kvalifikovaní
CAN - Karen Cudmore
CAN - Melissa Brown

Střední Evropa- 4 kvalifikovaní:
CZE - Petr Dolezal
CZE - Ales Opatrny
POL - Grzegorz Kubiak
USA - Robert Chelberg

Austrálie - 1 v soutěži:
AUS - Anthony Thomas

Nový Zéland - 1 kvalifikovaný:
NZL - Molly Savill

Japonsko - 1 kvalifikovaný:
JPN - Ryuma Hirota

Náhradníci - 1 kvalifikovaný:
USA - Peter Wylde

FEI GANDINI SVĚTOVÝ ŽEBŘÍČEK SKOKOVÝCH JEZDCŮ
Dobrý začátek jezdců ze Spojených států

Američané si několik týdnů před Finálem Světového poháru zlepšují své pozice v první dvacítce světového žebříčku: McLain Ward je na dvanáctém místě (oproti minulému měsíci si polepšil - postoupil ze 17. místa), Beezie Madden Patton je na 13. místě (oproti 23. v minulém hodnocení), a Leslie Howard na 17. místě.

Žebříčku dominuje se šesti jezdci v první desítce Německo, včetně světové jedničky Ludgera Beerbauma, který žebříček vede s 3546 body.

Švýcar Marcus Fuchs, druhý, si velmi polepšil skóre (2859 v porovnání s 2577 v minulém měsíci) získáním 200 bodů v Göteborgu, kde vyhrál Světový pohár, a dále díky 75 bodům, které získal v ‘s-Hertogenbosh.

Další zlepšení zaznamenal Robert Smith (GBR), který je nyní na 11. místě (zlepšil se oproti minulému měsíci z 19. místa), když si v Göteborgu připsal 115 bodů a v ‘s-Hertogenboschi 165 - tam vyhrál Grand Prix a ve Světovém poháru vybojoval druhé místo, a dalších 50 bodů získal v Dortmundu. Svůj lístek do Las Vegas na Finále Světového poháru si vysloužil osmnáctým místem v žebříčku Západní Evropy.

SVĚTOVÝ POHÁR SPŘEŽENÍ
Freund opět dosáhl titulu Mistra Světového poháru v Göteborgu

Německý jezdec spřežení Michael Freund v plné Scandinánské aréně v Göteborgu opět obnovil svůj titul Světového poháru. Po čtyřech vítězstvích si byl Mistr světa z roku 1994 jist svým vítězstvím ve Světovém poháru, ale chtěl vyhrát všech pět soutěží. Páté vítězství mu ale v poslední soutěži přebral jeho kolega krajan Christoph Sandmann.

Druhým v Göteborgu byl Australan Boyd Exell, a stal se vice-mistrem Světového poháru této sezóny, před Christophem Sandmannem a Markem Weusthofem. Boyd Exell exceloval s výborným časem (83,00 sekund), ale shodil dva balónky, čímž ztratil svou šanci na vítězství. Michael Freund, neporažený vítěz této sezóny, byl poslední na řadě, a udělal vše pro to, aby překonal Sandmannův čas (85,50). Svému pátému vítězství sezóny byl velmi blízko, ale shodil jeden balónek, což ho stálo první místo. Christoph Sandmann ukázal svou sílu a jistotu už během zahřívací soutěže, kde se umístil na druhém místě. Stříbrný medailista z Jerez de la Frontera vyjel do soutěže před Freundem a jako jediný dokázal kurs projet rychle a zároveň čistě.

Náhradní vozatajec Fredrik Persson zajel fantastické kolo, ale obdržel 15 trestných bodů, které se mu přičetly k času. Jeho krajan, populární Tomas Eriksson vyjel jako první, ale nadšené publikum na dvojnásobného světového šampióna zapůsobilo tak, že spletl trať a byl vyloučen. Celkově skončil pátý.

Podobné články
Dokument „Operation X: The Secrets of the Horse Billionaire“ obsahuje záběry a rozhovory natočené skrytou kamerou reportérem, který v lednu tohoto roku pracoval jako ošetřovatel ve výcvikovém centru Helgstrand Dressage

Když dánská televize TV2 po velkých právních tahanicích odvysílala koncem listopadu dvoudílný dokument „Operation X: The Secrets of the Horse…

Většina běžných pamlsků, které nabízíte koním, je v syrovém stavu. Kousek mrkve, jablka, hrušky, dýně nebo melounu prostě vždycky potěší, a to aniž…