Sportovní aktuality ze zahraničí, CSI Herzlake

Žhavé zprávy Kateřiny Hanušové ze zahraničí, které jste si zvykli sledovat v časopise Jezdectví, opět doplňujeme internetovým "nášupem" k červnovému číslu.


Premiérová vítězství pro Beerbauma a Sloothaaka

Manželé Ansgar a Ellen Holtgers (bývalá mezinárodní jezdkyně Ellen van Dyke a majitelka špičkové klisny Gitanie) uspořádali na úvod května historicky první ročník CSI Herzlake ve vlastním jezdeckém areálu na statku Einhaus v oldenburském povodí řeky Ems, asi 50 km od hranic s Nizozemím.

Hned první ročník měl silnou mezinárodní účast, protože díky CHIO Cáchy konaném v dalším týdnu byla celá řada zámořských hostů již v Evropě a závody byly díky výhodné poloze dobře dostupné.

Vedle řady Američanů se závodů zúčastnili i Rodrigo Pessoa, Beat Mändli, Jeroen Dubbeldam, Jessica Kürten, reprezenanti Saúdské Arábie i Korey a samozřejmě početní zástupci hostitelské země.

První kvalifikaci na Velkou cenu, páteční T na čas, vyhrála Brazilka Luciana Diniz na dvanáctiletém hřebci Nightlover (Landritter) před Italem André Sakakinim s Carefulem (Cordalmé Z) a domácím H. H. Engemannem na Aboyeurovi W (Anmarsch).

V sobotní hlavní soutěži se jezdilo o 20 tisíc eur a v rozeskakování osmi dvojic ze 47 dokázal zajet nejrychlejší čas mezi čtyřmi bezchybnými Ludger Beerbaum na ostřílené vestfálské Gladdys S (Grandeur). O pouhých šest setin odsunul na druhou příčku Švéda Rolfa-Görana Bengtssona s holštýnským valachem Chianti la Silla (Caretino), třetí peníze vybojoval již s téměř třísekundovým odstupem Christian Ahlmann na olympioniku Cösterovi (Calato).

Nedělní Grosser Preiss Gut Einhaus měla na startu opět 47 dvojic, z nichž se pouhé čtyři probojovaly náročným kurzem do rozeskakování. Ukázalo se, že největším problémem byla délka parkuru na velkém travnatém kolbišti, protože dalších šest koní dokončilo pouze s penalizací za čas. V rozeskakování se překvapivě prosadil Franke Sloothaak na jindy téměř flegmatickém Leguriovi (Landadel), který téměř o dvě sekundy zkrátil čas Evy Bitter a Argelith Stakkata (Spartan). Poté se mezi ně ještě vklínil holštýnský imigrant, Švéd Rolf-Göran Bengtsson na Grandině (Gragenit) a čtyřku nejúspěšnějších uzavřela po chybě v rozeskakování Američanka Christine McCrea s Promised Land (Lenz).

Pořadatelka Ellen Holtgers byla mile překvapena obrovským pugétem od ošetřovatelů koní, kteří jí tak poděkovali za skvělé podmínky k práci. Také 13 tisíc diváků ukazovalo na velký úspěch tohoto prvního ročníku a většina jezdců naznačovala opakovanou účast v případě, že dojde o na další závody v tomto obdivuhodném areálu.

Související odkazy:


 


Rekordní nákupy se nemusí vždy vyplatit

Z Nizozemí přišla perlička, týkající se rekordmanky koňských aukcí, Poetin. Klisna několik měsíců vzbuzovala - a vlastně ještě stále vzbuzuje - pozornost veřejnosti.

Původně byla vydražena na P.S.I. aukci za neuvěřitelných 2,5 milionů eur, poté se firma Petera van der Zwana, jež ji zakoupila, dostala do finančních potíží a klisna propadla věřiteli - ING Bank. Ta ji prodala v dražbě, ovšem už "jen" za 900 tisíc eur. Jejím novým majitelem se stal Francouz Xavier Marie. Klisna však musela být o tři měsíce později kvůli vážnému onemocnění utracena.

Xavier Marie nyní žaluje banku, že mu zatajila skutečný zdravotní stav klisny. Mimo jiné měla být klisna ortopedicky podkována a byl jí aplikován prostředek s obsahem kortisonu. Tyto informace uvedl holandský časopis Paardenkrant. Soudní řízení by mělo proběhnout 18. května.

Související odkazy:

  • 2003 P.S.I. Auktion - Poetin Sold for World Record Price of 2,5 Million at P.S.I. Auction
  • Poetin - From Wikipedia, the free encyclopedia

 

Podobné články

Přímý přenos udílení cen Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro z Nové scény Národního divadla v Praze vysílá stanice ČT Art dne 28.11…

Nová rezervace divokých koní vznikla u obce Krásná, v lokalitě Štítary, nedaleko Aše. Tři klisny divokých koní do těchto míst odjely z milovické…