Šest věcí, které váš kůň na Vánoce opravdu chce

11. 12. 2023 Michelle N. Anderson Autor fotek: Adobe Stock Zdroj: The Horse

Pokud jste jako já, váš seznam koňských vánočních dárků pravděpodobně obsahuje věci jako nové jezdecké boty, nějaké ty nové rajtky nebo třeba traktor či nový pick-up (Ježíšku, slyšíš mě?).

I když bych mohla argumentovat, že můj valach se určitě za moje odřené a už neopravitelné jezdecké boty stydí, musím připustit, že tento typ dárků není ve skutečnosti určen pro naše koně, že?

Abychom zjistili, co naši koně opravdu od Ježíška chtějí, vyzpovídali jsme několik našich nejlepších přispěvatelů. Radí, aby na vánočním seznamu vašeho koně byly tyto věci:

1. Kvalitní krmení

Clair Thunesová, PhD, ze Summit Equine Nutrition v Sacramentu, Kalifornie, nabízí jednoduchý dárek, který koně ocení zejména v chladných oblastech: dostatek kvalitního objemového krmení.

Průměrně 60 % objemu trávicího traktu je určeno k trávení a fermentaci objemového krmiva," tvrdí. „Pokud udržíte šťastnou střevní mikroflóru svého koně, jste na dobré cestě i k jeho štěstí."

 2. Pauza

Zahoďte provinilé pocity, pokud náročný vánoční program naruší vaši běžnou jezdeckou rutinu. Ve skutečnosti pauza může být ten nejlepší dárek pro vašeho koně," říká Carey Williamsová, PhD, koňský specialista na Univerzitě Rugers v New Brunswick, New Jersey. „Váš kůň chce také trochu oddechu a prázdniny!" říká. „Mnoho lidí nikdy nedá svému koni volno."

Můžete dopřát svému koni prázdniny úplně, nebo jen slevit z běžného tréninkového plánu. „Koně potřebují nejen fyzický odpočinek, ale daleko více ten psychický," říká Williamsová. „Například, pokud jste drezurní jezdec, jeden nebo dva týdny jezděte pouze 3 dny v týdnu místo šesti nebo vezměte svého koně na pár vyjížděk do terénu."

3. Člověka, který se o ně bude starat navždy

Člověka, který se o ně bude starat navždy!" říká Nettie Liburtová, MS, PhD, PAS z Liburt Equine Nutritional Consulting v Smithtownu, New York. Ne všichni koně mají to štěstí, ale Liburtová tvrdí, že je to pravděpodobně ten nejlepší dárek, který kdokoliv z nás může dát našim koním, zvláště pak těm stárnoucím, jejichž jezdecké využití je již u konce, ale jsou stále dostatečně zdraví, aby zdobili naše pastviny.

4. Naučení nového kousku pozitivní motivací

Zdá se, že koně si opravdu užívají výuku nových kousků s využitím pouze pozitivní motivace," říká Sue McDonnellová, PhD, specialistka na koňské chování na Universitě Pennsylvania's New Bolton Center na Kennett Square. „Pokud jste ještě svého koně žádný nový kousek neučili, budete ohromeni, jak je to jednoduché a rychlé, když budete používat jasné pokyny s dobře načasovanou odměnou po každém pokroku. Může to být poškrábání na kohoutku nebo malý pamlsek spojený se slovní pochvalou. Toto funguje výborně skoro na všechno, co byste chtěli koně naučit. Třeba jednoduchý trénink pomocí targetů má tolik praktických a zábavných využití. A přestože tento přístup k výcviku koně není nový, stává se stále populárnějším v mnoha částech světa a určitě je to budoucnost výcviku a péče o koně," tvrdí.

5. Bezpečný sklad krmiva

Erin Denney-Jonesová, DVM, z Florida Equine Veterinary Services v Clermontu doporučuje jednoduchý dárek, který celoročně pomáhá vašeho koně chránit před nemocemi typu laminitis z přežrání nebo nemocemi, jako je protozoální myeloencefalitida a leptospiróza, přenášenými jinými zvířaty, které mohou kontaminovat vaše krmení.

Postavte box nebo kupte kontejner a tak zabezpečte krmení vašeho koně jak před zvířátky ve stájích, tak i před jím samým, pokud se někdy dostane z boxu a navštíví sklad krmiva!" tvrdí.

Můžete využít odpadkové koše s bezpečně uzavíratelnými víky stejně jako těžké plastové boxy. Pro další ochranu můžete zvážit pořízení nádob na krmení s uzamykatelnými víky nebo bezpečnostní západku na dveře skladu krmiva.

6. Výběh bez bláta

Odpověď na otázku „Co koně opravdu chtějí k Vánocům?" přišla velmi jednoduchá Alayne Blickleové z Horses for Clean Water v Nampě, Idaho. Nicméně její navrhovaný dárek by pro vás mohl znamenat nějakou tu práci navíc, aspoň zpočátku. „Výběh bez bláta!" doporučuje.

Zatímco obrázek koní cválajících čerstvě napadlým sněhem zdobí nejedno vánoční přání, mnohem typičtější je bahno a led, což vzniká všude u koní, když je zima a srážky. Jak bahno, tak i led představují zdravotní a bezpečnostní riziko nejen kvůli odřeninám, uklouznutím a pádům.

Žádný kůň nechce trávit čas stáním v bahně," říká Blickleová. „Naopak, koně dělají co mohou, aby se mu vyhnuli. Pomocí okapů a svodů dešťové vody můžete významně redukovat vznik bláta. Odvedete dešťovou vodu jinam a udržíte ji mimo exponovaná místa. Nějaké zpevnění (obyčejně nějaký typ štěrku nebo hrubého písku) výběhu v 8 - 15cm vrstvě zamezí koni kontakt s podložím a zabrání erozi. V neposlední řadě je nutné každý den místovat. 25 kg hnoje denně je 25 kg prvotřídního organického materiálu, který absorbuje vlhkost a vytváří tím více bahna."

Traktor vám může pomoci eliminovat bláto a umožnit snadnější pohyb štěrkem a pískem, takže by Ježíšek koneckonců mohl zkontrolovat i váš seznam přání. Samozřejmě jen proto, abyste mohli svým koním dát to, co opravdu chtějí.

A co dostanou vaši koně tento rok pod stromeček?

Podobné články

Martinu Slukovou Niederlovou jste ve společnosti jejích shagya arabů už v rámci doprovodných programů různých akcí a výstav určitě viděli. Proč dala…

Léto je v posledních letech teplotně nevypočitatelné a velká část tohoto období bývá nesnesitelná pro lidi i pro zvířata. Ale nejen horké počasí je…