Říjnové veterinární semináře - organizační změny!

8. 10. 2009 Dominika Švehlová

Druhá polovina října je pro vědění chtivé koňáky ve znamení hned dvou veterinárních seminářů, a to o víkendu 17.-18.10. v Herouticích a hned za týden v Heřmanově Městci. Oba dva pak zahajují "seriály seminářů", které budou na obou místech probíhat během zimní sezóny 2009/2010.

Heroutice ještě vítají nové zájemce o seminář

Protože v Herouticích už tyto seriály běží několik let, obsah jednotlivých seminářů bude trochu upraven.

veterinární seminářePrvní z nich, Veterinární stájový rádce, je zaměřen především na "běžné" zdravotní problémy, s nimiž se mohou "běžní" lidé u svých "běžných" koní setkat. Samozřejmě se na něm dozvědí, jak si pomoci "běžných" prostředků v takových situacích poradit.

Hlavní důraz však bude kladen na prevenci - tedy na to, co by mělo být "veterinární biblí" každého majitele, ošetřovatele nebo ustajovatele koní. Čili suma sumárum: dýchání a stájová/pastevní hygiena, očkování, boj proti parazitům, péče o chrup i zásady správné výživy - a k tomu jako bonus první pomoc v situacích, do kterých se vaši koně mohou celkem snadno nejen vašim přičiněním dostat.

Program semináře:

Teorie:

  • veterinární seminářeProblematika dýchacího aparátu koní = úvod do hygieny ustájení a její vliv na zdraví koní, neinfekční nemoci dýchacích cest koně (tzv. „dušnost"), jejich příčiny, průběh, léčba a prevence, přehled nejčastějších infekčních nemocí (chřipka, herpesviry, hříběcí apod.) včetně důležitých informací o očkování proti těmto infekcím plus očkování proti tetanu a vzteklině.
  • Vše kolem antiparazitárního programu = proti jakým parazitům bojujeme a proč, odčervovací látky pro koně, jejich plusy a mínusy, principy odčervování jednotlivých kategorií koní, boj proti parazitům prostřednictvím péče o pastviny a stáje.
  • Péče o chrup koní = anatomické a fyziologické základy příjmu a zpracování potravy koní v dutině ústní, nejběžnější problémy koňských zubů, jejich příčiny, léčba a prevence.
  • První pomoc = základní vyšetření koně, nejčastější příznaky akutních nemocí, jejich rozpoznání a první pomoc, první pomoc při úrazu koně, především pak ošetření zranění.

Praxe:

  • vyšetření koní
  • ošetření zraněného koně (zástava krvácení, zajištění zapíchnutého cizího tělesa, obvázání končetiny)
  • popřípadě i ošetření chrupu koně.

Říjnový Heřmanův Městec je téměř zaplněn

V říjnu probíhá na klinice koní v Heřmanově Městci tradiční Veterinární minimum, které je zaměřeno především na první pomoc koni v akutních situacích.

veterinární seminářeTermín 24.-25.10. je však již téměř zaplněn a zájemci, na které se nedostane, se mohou s čistým svědomím přihlásit právě o týden dříve do Heroutic, kde bude téma sice trochu jiné, přesto však "základní" a "nepostradatelné". Je proto vhodné jako "první díl" veterinárního seriálu seminářů i pro ty, kteří by se chtěli účastnit dalších dílů v H. Městci.

Podrobné informace o seminářích v herouticích najdete na stránkách http://www.heroutice.cz/veterina.htm.

Podrobné informace i seminářích v Heřmanově Městci najdete na stránkách http://www.dominika-svehlova.cz/hm.asp, další semináře, které se budou konat v zimní sezóně 2009/2010, jsou vypsány na stránce http://www.dominika-svehlova.cz/aktsem.asp, kam budou průběžně přibývat i jiné lokality či témata.

Podobné články
Dokument „Operation X: The Secrets of the Horse Billionaire“ obsahuje záběry a rozhovory natočené skrytou kamerou reportérem, který v lednu tohoto roku pracoval jako ošetřovatel ve výcvikovém centru Helgstrand Dressage

Když dánská televize TV2 po velkých právních tahanicích odvysílala koncem listopadu dvoudílný dokument „Operation X: The Secrets of the Horse…

Většina běžných pamlsků, které nabízíte koním, je v syrovém stavu. Kousek mrkve, jablka, hrušky, dýně nebo melounu prostě vždycky potěší, a to aniž…