Recenze knihy "Koně ve válce"

15. 8. 2003 Redakce

Není to tak dávno, kdy ve válečných konfliktech hráli jednu z klíčových rolí koně. Bylo tomu tak I ve Spojených státech, ať už ve válce Severu proti Jihu nebo ve válce s Mexikem v r. 1898. S přelomem 20. století vypracovala skupinka nadšenců a odborníků program, jenž by zabezpečoval americké armádě dostatek koní, kteří by byli okamžitě k dispozici pro jakýkoli boj. Nešlo jen o dostatečné množství, ale také o vybudování vojenských stájí, které by produkovaly inteligentní, silné, vytrvalé a zdravé koně, lepší než kdekoli jinde na světě. To bylo zrození U.S. Remount Service a to je také námětem nové poutavé knihy “War Horse” (Válečný kůň) autorů Eda Robertse a Phila Livingstona.

Autoři dokumentují, jak tato jednotka dokázala v letech 1908-1948 zajistit pro vojenské účely stovky tisíc koní. Celý program U.S. Remount Service měl významný ekonomický dopad na americkou ekonomiku. Jen v letech 1914-1918 odkoupila armáda přes půl miliónu koní od soukromých chovatelů, což při ceně 150 dolarů za kus napumpovalo do zemědělství přes 80 miliónů dolarů.

Armáda navíc vyžadovala u odkoupených zvířat vysokou kvalitu, čímž stanovila standardy některých plemen až do dnešních dní. Phil Livingston vysvětluje: "Chovní hřebci od Remounts Service byli nejlepší v zemi. Při extenzivním způsobu chovu založili linie skvělých koní. Mezi Quartery, Painty či Appaloosami najdete jen velice málo linií, které by se nedaly vystopovat až k těmto armádním hřebcům. Program navíc obrovsky navýšil populaci koní - a ne obyčejných - a výsledky vidíme dodnes. Je to jedno z nejlépe utajených tajemství chovu koní."

U.S. Remount Service tak vytvořila obrovskou zásobárnu koní, která se stala jádrem dnes oblíbených westernových plemen. Kniha je uspořádána tak, že odvozuje původy dnešních slavných koní zpět k Remount Service. Vždyť i slavný palomino Trigger herce Roye Rogerse měl předky v armádě. Dík původům zmiňovaných koní, chronologickým přehledům armádních hřebců i díky 130 archivním fotografiím je kniha pozoruhodným historickým dílem, které ocení odborníci i laici.

Kniha má 352 stran a autoři na ní pracovali 13 let, během nichž prozkoumali dokumenty, armádní a vládní záznamy, hovořili s pamětníky, hledali fotografie a skládali střípky dohromady. "Na toto téma toho nebylo moc napsáno a chtěli jsme proto poshánět co nejvíce informací. Příběh válečných koní je příběhem, který stál z vyprávění".

Zájemci si mohou knihu objednat (bohužel pouze v angličtině) u nakladatelství Bright Sky Press na www.brightskypress.com.

Podobné články

Hasiči přijeli v sobotu do obce Nosislav na Brněnsku. Kůň ležel uvnitř stáje na zemi a nemohl se několik hodin zvednout.

Michaela Pavlisová a její Franklin

Diamond Czech Pony a Jezdecká stáj U ryzáčka… Co je spojuje? A jak se člověk dostane od vrcholového sportu k chovu connemara pony? Cesta je to velmi…