První hříbě letošního roku se narodilo v rezervaci divokých koní u Milovic

25. 4. 2023 Tisková zpráva Autor fotek: Pavel Prouza Zdroj: Česká krajina URL zdroje: www.ceska-krajina.cz

První hříbě letošního roku se narodilo v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. „Je to zároveň první potomek nového hřebce, kterého jsme loni přivezli z Anglie,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků v někdejším armádním výcvikovém prostoru založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.

Hřebec Anchor Kookaburra zakládá v rezervaci novou chovnou linii. Původní harémový hřebec milovické rezervace Northcroft Firestarter, který u Milovic zplodil desítky potomků, se od roku 2019 podílel na výchově mladých hřebečků v bakalářské skupině na Kozmických ptačích loukách na Opavsku. Od roku 2021 je pak zapůjčen do Přírodního parku Solling-Vogler v Německu, kde se stal novým harémovým hřebcem.

Divocí koně v Milovicích zahájili před osmi lety v České republice projekt návratu velkých kopytníků do české přírody. V Milovicích tehdy vznikla první rezervace svého druhu v tuzemsku, v současné době se rozkládá na ploše 350 hektarů. Kromě divokých koní v ní žijí také zubři a zpětně šlechtění pratuři.

Hříbě divokých koní není prvním přírůstkem letošního roku v naší rezervaci. Tím se koncem března stala zubří samička,“ doplnil Dalibor Dostál. Milovická rezervace poskytla odchované přírůstky do několika rezervací v České republice i v zahraničí.

V bývalém vojenském prostoru nyní policie vyšetřuje podezření z nelegálního ukládání nebezpečného azbestu. Ochránci přírody proto požádali návštěvníky, aby do upřesnění informací do rezervace nejezdili.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět prostřednictvím portálu darujme.cz/krajina nebo nákupem na e-shopu www.zelenadomacnost.com, kde je rezervace jedním z podporovaných projektů.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadační fond rodiny Orlických, Qminers, Semix, ProfiG2, Bird & Bird, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Accace, Zelená domácnost, Amanita Design, Linde, Pro živou zahradu, Hello bank, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Hotelová škola Poděbrady, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Podobné články

Martinu Slukovou Niederlovou jste ve společnosti jejích shagya arabů už v rámci doprovodných programů různých akcí a výstav určitě viděli. Proč dala…

Léto je v posledních letech teplotně nevypočitatelné a velká část tohoto období bývá nesnesitelná pro lidi i pro zvířata. Ale nejen horké počasí je…