Proč zmizeli koně ze Severní Ameriky?

4. 8. 2002 Helena Görnerová Autor fotek: Courtesy of University of Calgary

Zhruba před deseti tisíci lety zmizeli koně ze Severní Ameriky stejně jako další savci - mamuti, jeskynní lvi a podobní.

Někteří vědci obviňují z jejich zkázy lovce, jiní tvrdí, že šlo o změnu podnebí, pádné důkazy ale dosud chyběly pro obě hypotézy. Paul McNeil z kanadské univerzity v Calgary objevil při archeologických vykopávkách v jižní Albertě mezi hromadami kostí zakrvácený oštěp. Prozkoumáním DNA krve na oštěpu zjistil, že jím byl zabit kůň.

Zdá se, že koňské maso tedy bylo určitě na jídelníčku prehistorických Američanů. Nemuseli ani vyhubit mnoho koní. Při změně podnebí a pohybu ledovců byli koně již tak vážně ohroženi. Stačilo pak ulovit poměrně malé množství koní k obživě (McNeil udává cca méně než 5% koňské populace ročně), aby na čas koně zmizeli ze severoamerického kontinentu úplně.

Podobné články

Knižní dárečky – a hlavně ty s koňskou tematikou – jsou u vás Equichanneláků velice oblíbené. A my to víme, proto jsme si pro vás připravili milé…

Hasiči přijeli v sobotu do obce Nosislav na Brněnsku. Kůň ležel uvnitř stáje na zemi a nemohl se několik hodin zvednout.