Představujeme Welsh Ranč Maťátko - Ježdění pro radost

29. 10. 2001 Blanka Heroutová Autor fotek: Blanka Heroutová

Bývalý automobilový závodník, mistr sportu, mistr republiky a několika násobný vicemistr, vyměnil koně pod kapotou za koně skutečné a to Welsh Part Bred (WPB). Základní stádo tvoří pět klisen, importovaných z Holandska s KVH od 142 do 148 cm.

Co je vlastně WPB – je to plemeno, jehož základem je Welsh s minimálním podílem 25%. Koně, které představuje pan Maťátko, mají základ Welsh + anglický plnokrevník, nebo plnokrevný arab, nebo alngloarab. Pouze tato tři plemena uznává holandská plemenná kniha. WPB je plemeno, které může být celoročně ustájeno venku, je to stádový typ, který lehce a ochotně odchází od svého stáda pracovat. Je to jeden z mála koní, kteří přeskočí svou KVH. Toto plemeno geneticky nezná co to je kopnout, nebo kousnout, je tedy vhodným typem pro děti i dospělé.

Pan Maťátko se svými klisnami předvádí tak zvané ježdění pro radost, které je založeno na vzájemné důvěře člověka a koně. Obecně se tato metoda prezentuje jako Parelli. Pan Maťátko říká, že kůň i člověk je individualita a proto je nutné, aby člověk a kůň si rozuměli a vzájemně si vyhověli. Dále je velmi důležité, aby si každý koňař vybíral koně ne podle ceny, ale podle vzájemné povahy, aby si s koněm rozuměli. Pokud si člověk a kůň rozumí, je nastartován předpoklad pro vzájemnou spolupráci mezi člověkem a koněm.

Plemeno WPB je k tomuto porozumění předurčeno, nejenom svojí výškou, ale mimořádnou chutí spolupracovat s člověkem. Jak jste mnozí viděli na výstavě Kůň Lysá nad Labem, pan Maťátko měl neobyčejný úspěch se svými klisnami. Kdy i zkušení koňaři uznali výkony těchto klisen.

Závěrem vám představíme klisny WPB pana Maťátka: Orchard Bergamote (Berga) 4 – letá tmavá hnědka. KVH 148 cm, import z Holandska. Otec Kooihuster Teake H 15034. Matka Orchard Bonne Louise M 26648. Na svodu v ČR dostala 7,7 bodu.Ve svém původu má 7 plnokrevníků se základem 42 % velšské krve . Westernově ježděná s p. Maťátkem podává vynikající výkony, na různých show a přehlídkám můžete vidět tyto dva v naprosté souhře, jejich práce vypadá jako hra, je radost pozorovat tyto dva i při tréninku. Poslední úspěch – 1. místo v kategorii WPB, pony roku 2001 – Pardubice ve své třídě. Zůčastnila se také výstavy Valeč a Manětín všude 1. místa.

Orchard Mariabele (Bela) 4- letá smíšená bělka. KVH 145 cm, import Holandsko. Otec Orchard D Avranches A 15239, který byl prodán jako plemeník do Anglie, matka Orchard S Mirabelle M 26647.Na svodu v ČR dostala 7,6 bodů. V původu má 10 plnokrevníků se základem 39 % velšské krve. Bela je velmi hodná se sklony pro hravost, velice ochotně kleká a předvádí i jiné prvky.Momentálně březí po Colin (Holandsko). Poslední úspěch – 2. Místo v kategorii WPB Pardubice.

Šelda 7 – letá smíšená bělka s bílou hlavou, KVH 142 cm , je z českého chovu na svodu v ČR 7,4 bodů. Otec 347 Schoenbrunn Tyke s.v., matka Č 1498 Šizabela. Šelda je je abnormálně hodná s velkou chutí do práce, miláček p. Maťátka, jak on říká je to kůň pro radost ve svém původu má 80 % velšské krve + 3 plnokrevníci. Březí po Colin (Holandsko).

Šibalka - zbarvení Apaluza, KVH 141 cmz českého chovu na svodu v ČR 7,1 bodů, pravá sestra Šeldy – sirotek, vychovaná na dudlíku. Otec 347 Schoenbrunn Tyke s.v. , matka č. 1494 Šizabela. Westernově ježděná , s p. Radem Hoštou je mistrem republiky z roku 1995. Šibalka má nyní pod sebou květnového hřebečka po Waddenhoek S Colin – 49,5 % velš, import Holandsko.

Westerhuis Podruga (Pegi) 2 – letá ryzka s odznaky, 24,75 % velšské krve, výška KVH 142 cm, v dospělosti 145 cm. Import z Holandska, jako roční na kérunku v Holandsku 1 místo. Pan Maťátko říká: „Když jsem jí viděl, musela být moje“. Je to velice charakterní klisna. Otec Bokesprong Czardas WPB, matka Downland Stardust WPB – linie DOWNLAND je nelépe hodnocena v sekci WPB a sekci K. Tato klisna v ČR je hodnocena jako nejlepší , což dokazují výsledky výstav, kde obsazuje 1 místa a šampiona výstav v kategorii do 3 let.

Rok 2001 je na výstavách pro pana Maťátka velmi úspěšný, obsazuje se svými klisnami nejhůře druhá místa. Na výstavách jsou klisny mimo jiné hodnoceny jako koně s vynikajícím charakterem a jezditelností. Za skvělými výsledky těchto koní se skrývá ohromná píle jejich majitele, ale svojí roli sehrál jistě i talent, odhad povahy a cit pro koňskou duši. Jen tak je totiž ježdění a výcvik koně radostí pro oba zúčastěné.

Pan Maťátko vás zve na svůj malý ranč a krytou jízdárnu kde vám předvede práci jeho koní. (Dolní Rychnov u Sokolova)

Podobné články

Přímý přenos udílení cen Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro z Nové scény Národního divadla v Praze vysílá stanice ČT Art dne 28.11…

Nová rezervace divokých koní vznikla u obce Krásná, v lokalitě Štítary, nedaleko Aše. Tři klisny divokých koní do těchto míst odjely z milovické…