O velmi netradiční koňské svatbě

28. 12. 2008 Tereza Huclová Autor fotek: Tereza Huclová

Češi v středoasijských oděvech na pardubickém závodišti, oddávajícím byl předseda Dostihového spolku a za svědky (kromě lidí) i koně …

Předvánoční čas si ke své svatbě vybrali Martin Hofman a Milana Pobudová. Manželi se rozhodli stát velmi netradičním způsobem a ještě ke všemu v noci.


Noční svatba je již sama o sobě zvláštní. Tato se konala na pardubickém závodišti a přímo na doskočišti u Taxisu. Nejtěžší překážku kurzu Velké Pardubické si vybrali snoubenci jako symbol a sňatkem si tak přeskočili svůj životní Taxis.

Obřad začal v neděli 21.12. ve 21.12 hodin a své „ano“ si snoubenci řekli ve 21.21hodin.  Oba narození ve znamení Střelce, oba podle čínského kalendáře Koně a oba koním zasvětili i svůj život.
Martin Hofman je znám jako chovatel plnokrevných achaltekinských koní. Mezi chovateli ho není třeba představovat, je velmi výraznou osobou. Milanu Pobudovou  zase známe jako rozhodčí v koňské orbě, jejíž srdce tíhne ke kolumbijským Paso Fino. Oba milují koně, takže ani při jejich svatbě nemohli chybět alespoň dva jejich zástupci z říčanské stáje – juniorská světová šampiónka achaltekinských koní z roku 2004, šestiletá klisna Chiva Tarki a další zástupkyně elitní kategorie, smíšená bělka Alem. Klisny byly kolem krku vyšperkovány tradičními ozdobami, zvanými aladži,  které koně nejen zdobí, ale také je chrání před zlými duchy.

Předsvatební přípravy čítaly tedy kromě obvyklých úkonů také nakládání koní a přepravu na závodiště. Ač Martinovy klisny znám, trochu jsem se obávala jak se budou chovat v prostoru závodiště. Při zkoušce měly možnost se v klidu seznámit se svítícími reflektory, ozvučením, plápolajícími loučemi, blesky fotoaparátů a dalšími roztodivnostmi. Chiva Tarki měla na sobě i prvně v životě dámské sedlo. Do toho všeho ještě trocha větru a deště, obrovský osvětlený traktor Fendt a nevěsta se šustícími šaty v sedle … V jednu chvíli jsem si říkala, jestli to není na takového achala až moc vzrušení najednou, ale klisny se svého úkolu zhostily opravdu skvěle, skoro až chladnokrevně. V klidu přivezly snoubence cestou osvětlenou loučemi a v záři reflektorů a blesků je nechaly sesednout a poté celý obřad (s údivem) sledovaly a dokonce ve správných chvílích řehtáním i komentovaly.

Ošetřovatelky Petra Klapkovská a Pavla Ondráčková s juniorskou mistryní světa plnokrevnou achaltekinskou klisnou Chiva Tarki.

Svatební hosté přijížděli poněkud rozpačití, většinou si nebyli jistí, zdali se nejedná o předsilvestrovský vtip - snoubenci jsou totiž známí svým smyslem pro humor. Otužilým svatebčanům, kteří neváhali v zimě a v noci přijet na obřad, se naskytla opravdu krásná podívaná. Ze tmy, za podmanivých zvuků klavíru a houslí se vynořily dvě nádherně ozdobené klisny, nesoucí snoubence. Po sesednutí a předání svých koní stylově oblečeným dívkám pokračovali snoubenci cestou lemovanou svatebními hosty až k oddávajícímu. Někteří svatebčané asi až teprve teď uvěřili, že to není vtip, ale opravdová svatba. Snoubence oddával člen zastupitelstva města Pardubic, předseda Dostihového spolku, hokejista, cyklista a koňák, pan Miroslav Petráň. Jeho řeč byla vskutku nevšední, takové běžně nebývají na obřadech slyšet. Hosté se dozvěděli několik pikantních podrobností ze života Martina a Milany. Oddávající nezapomněl krom jiného zmínit veselou historku, že se opravdu berou Milana s Martinem a ne Milan s Martinem.
Nakonec posuďte sami, zde je pár úryvků z projevu:
„Když jsem říkal, že doma nemusí být plno cenných věcí, tak tam ale budou zcela jistě desítky cenných koní. Prostě je bezvadné, že máte oba rádi zvířata, to se vám vyplatí zejména, až ty děti budete mít.“
„Jinak v podstatě nevím, co bych vám dvěma měl vlastně k manželství říkat a jaká poučení bych měl dávat, protože z informací, které jste mi sami poskytli je jasné, že jste toho zažili tolik, že nevím, čím si to v budoucnu ještě můžete zpestřit. První rande na hnojišti, první polibek při úplňku na zahnojené kapotě auta, zasnoubení v restaurací plné lidí a to tak nahlas, že tam všichni přítomní byli za svědky. Mimochodem, je někdo z té restaurace tady i dnes?“
„Také věřím, že symbolika 21/12 ve 21.21, protože lidská duše váží 21g, se na garanci, kterou dávám za svatby, které dělám významně podepíše.“

Za svědky na obřadu byli ředitel pardubického závodiště Jiří Kunát a paní Magda Hromádková z Dostihového spolku. Paní Hromádková oba novomanžele kdysi seznámila, takže jim svatbu musela „za trest“ i odsvědčit. Po svatebním obřadu si Martin svoji ženu vynesl ze dna Taxisu až na doskočiště a jistě uvítal, že je příkop oproti dobám minulým více zasypán.

A svatební cesta? Jak mě Martin Hofman informoval, první svatební cesta vedla opět na hnojiště, a to s plným náklaďákem IFA. Svatba, nesvatba, koně potřebují každodenní servis.

Novomanželé, oddávající Miroslav Petráň, svědci Magda Hormádková a Jiří Kunát.

Podobné články

Přímý přenos udílení cen Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro z Nové scény Národního divadla v Praze vysílá stanice ČT Art dne 28.11…

Nová rezervace divokých koní vznikla u obce Krásná, v lokalitě Štítary, nedaleko Aše. Tři klisny divokých koní do těchto míst odjely z milovické…