Máte spokojeného koně?
Koňáci zpravidla vstávají s koňmi za úsvitu, brodí se za nimi blátem i sněhem, devastují svá bankovní konta, cizelují krmné dávky, stloukají přístřešky a donekonečna opravují ohrady, dřou na svém jezdeckém umu, plní své knihovny a hlavy nejnovějšími poznatky – a to vše ve jménu spokojenosti svých drahých equidae. Dá se však jejich spokojenost změřit?
Kdo by nechtěl, aby se jeho kůň cítil spokojeně. Nakonec, jen spokojený kůň může podávat i více než uspokojivé sportovní nebo rekreační výkony. Už v roce 2004 na Global dressage forum, kde byla oficiálním partnerem konference FEI, probíhala žhavá diskuze o článku 401.1 drezurních pravidel, který říká, že cílem drezury je rozvoj koně ve "spokojeného atleta" jeho harmonickým výcvikem.
Dirk Willem Rosie (předseda rady plemenné knihy KWPN) zdůraznil podstatnou roli korektního exteriéru a temperamentu a prohlásil, že je úkolem chovatelů tyto požadavky zrealizovat a poskytovat jezdcům tak dobré koně, aby požadavky disciplíny pro ně nebyly přetěžující. Fyziolog Dr. Eric van Breda zdůraznil, že spokojenost koně nelze měřit jako u lidí, koně nemají své sportovní cíle, neumí vyplňovat dotazníky. Na základní úrovni lze spokojenost vyjádřit jen absencí stresu - což souvisí s hladinami stresových hormonů, tepovou frekvencí atd., ale z vědeckého hlediska si „měření" spokojenosti vyžaduje další výzkumy včetně testování a měření na soutěžích.
Výzkum spokojenosti
Termín „spokojený atlet", zavedený FEI, podnítil britské vědce k výzkumu, který by měl odhalit, jak poznáme spokojeného koně (http://www.thehorse.com/articles/31172/researcher-strive-to-recognize-happy-horse-behavior).
Carol Hall, PhD, a Nia Huws, PhD, z Univerzity v Nottingham Trent ve Velké Británii vytvořily dvouminutové video, na kterém bylo zachyceno deset koní v různých situacích pod jezdcem. Následně bylo dotázáno mnoho osob včetně profesorů a výzkumných pracovníků, kvalifikovaných drezurních rozhodčích, profesionálních jezdců a trenérů, veterinářů a rekreačních jezdců na skóre každého koně, do jaké míry vidí jejich spokojenost.
Hall prezentovala tyto výsledky v roce 2012 na Mezinárodní konferenci pro výzkum jezdectví. Podle Hall vcelku panoval soulad s názory na míru spokojenosti koní, což znamená, že existuje obecný konsensus ohledně hodnocení chování koní při práci. Dokonce je navrženo pokračování studie o spokojenosti koně zahrnující pouze profesionály a fyziologická měření, která by měla potvrdit/vyvrátit soulad mezi posuzování míry spokojenosti koně pohledem a měřitelnými fyziologickými hodnotami.
Hall tvrdí, že je důležité vedle subjektivního náhledu na míru spokojenosti koně vyvinout objektivní kritéria, abychom byli schopni konzistentně rozpoznat projevy spokojenosti nebo nespokojenosti koně. A tohle rozpoznat nepotřebují jen profesionálové.
Sběr dat - videa s komentáři
Hall, Huws a spolupracovníci vytvořili webové stránky jako vizuální a interaktivní a vzdělávací zdroj pro každého, kdo se pohybuje v jezdeckém průmyslu. Najdete zde různá videa ukazující specifické chování koní - pozitivní i negativní, ke kterým jsou přiřazeny komentáře odborníků. Členové wikispace se mohou také podílet svými názory a diskutovat, případně vkládat svá videa. Po zhlédnutí některých záběrů vás možná napadne, zda má někdo také na srdci blaho a spokojenost jezdců.
Endurance - jak se tváří koně?
„Váš kůň se tváří příliš otráveně, jste eliminováni," mohlo by zaznít v budoucnu ve vet gate na 160km dostihu. To je samozřejmě nadsázka, ale vědecké bádání nad duševním stavem koně ve vytrvalostních dostizích již začalo.
Vytrvalostní koně překonávají dlouhé vzdálenosti v relativně vysoké rychlosti. Zdraví a welfare zvířat těchto koní je ohroženo, pokud není tréninku věnována náležitá profesionální péče a požadavky překračují hranice schopností koně. Rostou počty eliminovaných koní pro kulhání a metabolické příčiny. Veterinární kontroly se zabývají fyziologickými dopady zátěže na organizmus, ale pozornost obrací i k chování, potažmo výrazu koní, který odráží míru pohody - spokojenosti koně. Výzkum v této oblasti zahrnuje kvalitativní behaviorální hodnocení (QBA) jako metodu pro posuzování chování koní startujících ve 160km dostihu. Bylo monitorováno chování deseti koní při vstupní veterinární prohlídce, v kontrole během dostihu a při závěrečné veterinární kontrole. Pozorovatelé měli volnost ve volbě výrazů, jimiž charakterizovali chování koní. V chování koní se objevily dvě polohy
- v první pozorovatelé dosáhli shody u výrazů klidný, spokojený, uvolněný v kontrastu s rozčilený, rozrušený, otrávený na konci dostihu.
- Ve druhé poloze se koně před jízdou jevili jako pozorní, zvědaví, nadšení oproti unavení, líní, ospalí na konci závodu - zde byly také výrazné individuální rozdíly. Právě chování koní ve druhé poloze před jízdou koreluje s umístěním koně v soutěži. Pozorovatelé hodnotili ve druhé poloze chování koní před jízdou jako projev zájmu koní o soutěž. Tyto výsledky podporují užitečnost kvalitativního posuzování chování jako prostředku pro vyhodnocení emocionálního postoje koně k soutěži.
Application of Qualitative Behavioural Assessment to horses during an endurance ride
Patricia A. Fleming | Cheree L. Paisley | Anne L. Barnes | Françoise Wemelsfelder (2012)
http://www.journals.elsevierhealth.com
„Já, já, já jenom já"... mám spokojené koně
Než vědci přijdou s konečnou verzí (a zda vůbec) objektivních kritérií na posuzování spokojenosti koně, je čas si s tímto pojmem pohrát na základě zkušeností. Většina majitelů koní je přesvědčená, že právě s nimi a v jejich péči a tréninku jsou koně nejspokojenější. Je to dokládáno příklady z praxe, kdy se v plném zdraví dožívá požehnaného věku nad 25 let mnoho koní bez ohledu na to, zda byli chováni na pastvinách bez přístřešku, s přístřeškem, částečně v boxe, v boxe s možností výběhu, koně tvrdě sportující na nejvyšší úrovni i koně á la členové rodiny sídlící v boudě se zahradou za barákem s povinností courat třikrát týdně po lese, koně kovaní i bosí. A ještě navíc působí, že jsou v pohodě - nehubnou, nemají zlozvyky, nejsou nemocní, jsou dlouhodobě výkonní. Tak jak je to s tou spokojeností? Jestli existuje nějaký koňský Bůh, nejspíš se nám shora doslova řehtá. Potřebujeme vědce a jejich výzkumy a objektivní kritéria, abychom - nejen v drezuře - dokázali rozpoznat spokojené atlety?
Shodou okolností jsem před objevením nové vědecké iniciativy ve věci spokojenosti koní hodila do šuplíku jeden malý sci-fi fejeton - snad se vědci neurazí, když ho na závěr vytáhnu:)
Fejeton: Projekt Happy Horse
V Ústavu pro výzkum spokojenosti koní bylo od rána rušno - což je slabé slovo, protože i koně vycítili nervozní rozpoložení vědátorů a dílem zmateně pobíhali po pastvině, dílem se boxoví koně snažili rozkopat vrata boxu (i na straně boxu, kde žádná vrata nejsou) a v aktivní stáji zase všichni stáli, jako kdyby nevěděli, že se mají střídavě courat mezi napajedlem a kupou sena (zůstali u sena). Zmatené výzkumníky nahnala do zasedačky s velkým dupotem a několika nekontaktními kopanci sekretářka ředitele Marjána Cválavá. Chápala, že všichni jsou ještě plni dojmů z povinného doškolování „Mysli jako kůň" a vyžadují jasné a srozumitelné pokyny.
Do tlumeného šoupání židlí po koberci s motivem louky a obilnin dusal ředitel Klusačka sem a tam. Jakmile se všichni usadili, zastavil impozantním sliding stopem těsně před řečnickým pultíkem a šel rovnou k věci.
„Máme problém..." pronesl teatrálně, načež mu pohled zamrzl na dvou prázdných židlích.
Kde je Strouhačová?
Všichni svorně zabořili pohled do země. Do ticha, kde by bylo slyšet střihnutí uchem, hlesla Cválavá:
„Stále strouhá."
Levé ředitelovo obočí vylétlo do stratosféry k prvním vlasovým kořínkům.
„Neuvěřitelné... A kovář?"
„V oboře," odkašlala si Cválavá, trochu si s úlevou poskočila a chraplavě dodala: „Kovou jeleny".
Pravé obočí absolvovalo stejný výstup. Klusačka rezignovaně odfrkl a vrátil se k tématu.
„Problém je, že dotace na výzkum nám chtějí zatrhnout. Potřebujeme výsledek s velkým V. Jinak jsme kde? Ve velké P! Doufám, že mi rozumíte!"
„V prdeli", špitla Cválavá, načež ze židle vyskočila Bujná a pohodila černou hřívou.
„ Myslím, že Nobel by rozhodně nezaváhal, komu dát cenu," pronesla teatrálně.
Očekávání se zračilo ve všech obličejích a tichu, které jen tu a tam pročíslo nervozní dupnutí pod stolem.
„Nějaká relevantní data?"
„Ano - podle posledních měření je již téměř ZCELA JISTÉ, že koně ustájení v režimu 24/7 na Severním Pólu vykazují nespokojenost blížící se k deseti, 90 % koní desítky dosáhlo.
„To znamená..." ředitelův obličej zračil upřímný úžas...
„Ano, 90 % koní je mrtvých, dočista NAKOSTZMRZLÝCH, což je jasným důkazem, že 24/7 bez přístřešku na Severním pólu je z hlediska spokojenosti a welfare koní naprosto nevhodné řešení. "
„Kdo by to byl řekl, že dosáhnete podobných výsledků, jako projekt Sahara," zakroutil hlavou vyzáblý Fuchs.
O slovo se přihlásila Řeh-Ořová. Statná dáma s tituly i vyvinutým tělem vpředu i vzadu, budící respekt. I Klusačka zapadl do své židle a visel Řeh-Ořové na rtech.
„Sahara a Severní pól už nikoho nezajímá," zahřímala, „jestli chcete oslnit ty největší donátory, pak musíte jít za hranice dnešních ohrad... dál a výš... nebát se velkých cílů, vzdálených jako ... jako hvězdy na nebi. Výzkum spokojenosti koní v extrémních podmínkách, které nikdo nepřekoná - chápete, kam mířím???"
Otazník i ukazovák Řeh-Ořové visel ve vzduchu a vteřiny se vlekly jedna za druhou. Všichni tušili, ale nikdo se neodvážil vyslovit něco tak neuvěřitelného - co kdyby se spletli.
„Mars," vykřikl náhle Klusačka a rozčilením překotil židli.
„Mars, Mars, ano, výborně ..." vykřikovali všichni jeden přes druhého.
„Ano a zajímavá bude kombinace boxového ustájení bez přístupu kyslíku s kozelcovou výstrojí," zajíkala se Bujná, načež se strhla bouřlivá debata.
„...prosím vás, rollkur už dnes nikoho nezajímá... jó, když se jezdilo sto mil v terénu, dneska ty haly jsou čím dál menší... doprava na Mars už dneska není problém... nebylo by lepší naučit ty hajtry konečně mluvit?..."
Mezitím na pastvinu přistál létající talíř. Neslyšně se otevřel a na široké rampě pokryté šťavnatým travním porostem se objevil mohutný bělouš s vlnitou hřívou po kopyta, modrýma očima, doprovázený dvěma poníky s uctivě skloněnými hlavami. Jedním úderem kopyta o zem byl vyslán vzkaz. Koně si potichu otevřeli ohrady, boxy i padock paradise a shromáždili se před talířem zcela přehlížejíce několik stájníků potácejících se kolem v mdlobách, s infarktem nebo v šoku.
Bělouš promluvil: „Váš čas je zde na Zemi završen. Misi bohužel považujeme za neúspěšnou - nepodařilo se navázat spojení. "
„Dělali jsme, co jsme mohli," pokýval smutně jeden člen stáda a ostatní souhlasně potichu zaržáli.
Galerie
Co nadělit koňákovi?... aneb trocha tipů a dárkové etikety
Vánoce jsou za dveřmi: hurá! Nebo: proboha, zase?… Ať už patříte do skupiny, která podléhá vánočnímu šílenství a nakupuje ve velkém, nebo do skupiny…
Maja Kupčáková: Těžší, než jezdit bez udidla, je naučit se citlivě pracovat s udidlem
Influencerku Maju Kupčákovou jste už asi reálně nebo virtuálně někde nějak potkali. Obzvláště, pokud se zajímáte o bezudidlové ježdění nebo…