Kuks opět zářil slavnostmi koní, historie a řemesel

26. 7. 2007 Hana Maredová Autor fotek: Hanka Maredová

V pravdě letní sobotu se dne 21.7.2007 uskutečnily v Kuksu historicky první (a doufejme ne poslední) Slavnosti koní, historie a řemesel. Na úvod se sluší říci, že podobné slavnosti zde probíhaly již několik let (známé a hojně navštěvované Svatohubertské slavnosti), nicméně sami chovatelé a majitelé koní vnímali, že by mohli akci více obohatit a tak vznikla myšlenka samostatné, více "koňařské" záležitosti.

Koník z o.s. Kavalerie Náchod.
                                                      Koník z o.s. Kavalerie Náchod.

Akce se konala pod záštitou hejtmana královehradeckého kraje Ing. Pavla Bradka ku příležitosti 278. výročí obsazení Kuksu. Během celého dne měli návštěvníci možnost kromě prohlídky hospitalu, kostela Nejsvětější Trojice, lapidária, farmaceutického muzea či hrobky rodiny Sporcků, navštívit lidový jarmark, dobové ležení císařských husarů, shlédnout ukázky řemesel či výstavu fotografií starokladrubských koní a rovněž se zdarma svést na koni či v kočáře. Pro malé diváky pak bylo určeno malování s pojišťovnou Kooperativa (generálním partnerem akce) a živé kreslení a hádání veselých obrázků s Janem Honzou Lušovským.


Možnost svezení na klisně Alcale využil nejeden návštěvník Kuksu.
                        Možnost svezení na klisně Alcale využil nejeden návštěvník Kuksu.

Po celé dopoledne formou běžného soustředění trénoval děti na ponících Ing. Vlastislav Šanda. Cílem bylo ukázat návštěvníkům, jak takový běžný trénink vlastně vypadá.

Starokladrubští vraníci při dámské Pas de deux.
Starokladrubští vraníci při dámské Pas de deux.

V deset hodin byl na loukách pod hospitálem zahájen hlavní program – tedy ukázky spojené s koňmi. Jako první se předvedly v romantickém Pas de deux starokladrubských koní v dámských sedlech jezdkyně z hřebčína Slatiňany. I následující ukázka nás uvedla do tajů jízdy bokem – jako Dámu v sedle jsme tentokráte mohli shlédnout Michaelu Ployerovou na českém teplokrevníkovi Dimon´s. Dalším představením na programu byl Poslední Krakonoš a jeho poník v podání pana Pechana a hřebečka Benta, který předváděl různé kousky, jako například slalom kolem kuželů nebo stání na podstavci. Před diváky se vrátili i kladrubáci – tentokráte v zápřeži - při Představení plemene – starokladrubský kůň.

Vyvrcholením dopoledního programu byl výcvik husarů v podání šesti členů občanského sdružení Kavalerie Náchod a zejména pak Kaskadéři na koních s adrenalinovou džigitovkou v podání skupiny Caballos. Krátce po poledni patřil prostor dětem na ponících – bylo možné shlédnout rej dětí z Pony centra-JK na ponících bez sedel a uždění, nejmenší jezdkyni v parkuru a drezuře Lucku Šrámkovou z Litomyšle a svou premiéru před publikem si odbyly i ty nejmenší jezdkyně Pony centra – Kristýnka Bittnerová a Lenička Kučerová.

Novomanželé Špatenkovi, kteří měli v době slavností na Kuksu objednanou hostinu, dostali nejen dárek od generálního sponzora akce, ale navíc si pro něj dojeli v parádní zápřeži černých starokladrubáků.

Ukázky hipoterapie JK Donarova Samota - jízdárna Litoboř.
Ukázky hipoterapie JK Donarova Samota - jízdárna Litoboř.

Odpolední program byl zahájen v cca 14 hodin ukázkou Co znamená hipoterapie pod vedením Šárky Prouzové z OS JK Donarova Samota – jízdárna Litoboř. Opět jsme měli možnost shlédnout obě představení jízdy v bočním sedu – tj. pas de deux starokladrubských vraníků a Míšu Ployerovou s Dimonsem. Novinkou odpoledního programu byla voltiž, čili metání na koni neosedlaném v podání cvičenců JK Žamberk na klisně Abaja Skal pod vedením lonžerky Diany Zemanové.

Voltiž na klisně Abaja Skal předvedly cvičenky z JK Žamberk.
                             Voltiž na klisně Abaja Skal předvedly cvičenky z JK Žamberk.

Další novinkou odpoledního programu byla ukázka Co musí umět filmový kůň, v které předvedla naprostou spolehlivost filmového koně Mgr. Romana Hájková ze Spomyšle. Starokladrubský valach Matýsek bral opravdu vše se stoickým klidem aristokrata a tak se klidně procházel po igelitové plachtě, do které se nechal následně i celý zabalit, velký žlutý nafukovací balón, který mu létal nad hlavou nebo pod břichem ho nechal rovněž naprosto v klidu … stejně jako například rychle se otevírající deštník nebo šermování v jeho těsné blízkosti.

Valach Matýsek předvedl co všechno musí umět filmový kůň.
                             Valach Matýsek předvedl co všechno musí umět filmový kůň.

Následující ukázkou byl opět výcvik teresiánských husarů v podání Kavalerie Náchod, o.s.. Tentokráte nechybělo ani divácky atraktivní stínání hlav protivníků – v tomto případě šťavnatých melounů, o jejichž naporcované kousky následně projevilo velký zájem publikum.

Útok teresiánských husarů v podání o.s. Kavalerie Náchod.
Útok teresiánských husarů v podání o.s. Kavalerie Náchod.

Po husarech divákům opět řádně rozproudili krev a zvýšili hladinu adrenalinu kozáci – tedy skupina Caballos ve složení: leader skupiny Petr Vlásák / lipicán Charlie, Eva Maredová / ČT Prim a Kristina Johnová / ČT Haras.

Skupina Caballos - Petr Vlasák a hřebec Charlie.
Skupina Caballos - Petr Vlasák a hřebec Charlie.

Skupina Caballos - Kristina Johnová a valach Haras.
Skupina Caballos - Kristina Johnová a valach Haras.

Posledním koňským představením byl Tanec na koni s prvky vysoké drezury v podání Mgr. Romany Hájkové a ruského koníka Iniciála. Tento koník s vcelku pohnutou minulostí (málem ještě v Rusku uhořel při požáru stájí) účinkoval ve velkých show typu Apassionata, ale pro svůj už poměrně vysoký věk (20 let) byl „na důchod“ svěřen právě Romaně Hájkové do Spomyšle. Je nutné říci, že je to opravdový „šoumen“ a publikum prostě miluje a věřím, že ještě dlouho bude příkladem aktivního koňského důchodce.

Tanec ruského hřebce Iniciála s Romanou Hájkovou.
Tanec ruského hřebce Iniciála s Romanou Hájkovou.

Závěr slavností patřil příjezdu hraběte Sporcka s družinou (v podání souboru Geisslers Hofcomoedianten Kuks) a následně pak rekonstrukci historické události z roku 1729. Přepadení, obvinění a zatčení se v režii Petra Haška zúčastnil již výše zmíněný soubor, dále Vojensko-historický a muzejní spolek Trutnov a Kavalerie Náchod.

Na závěr mi dovolte poděkovat a pogratulovat celému realizačnímu teamu v čele s Jitkou Černou z Pony centra-JK, která má tuto vydařenou akci na svědomí … a přeji spoustu dalších - ještě úspěšnějších - ročníků!

Jedna momentka na závěr:
Jedna momentka na závěr: "Sranda s pet-flaškou" :o)
Podobné články

Většina běžných pamlsků, které nabízíte koním, je v syrovém stavu. Kousek mrkve, jablka, hrušky, dýně nebo melounu prostě vždycky potěší, a to aniž…

Takový počet lidí jsem doopravdy nečekala, ale byla jsem mile překvapená...

Terezu Čermákovou s jejím koněm Romeem jste letos mohli vidět v rámci Dne španělských koní v Jítravském Dvorci či doprovodného programu workingového…