Koně v cirkusech

12. 9. 2001 Gabriela Powerti

Ráda bych vás seznámila se životy koní a lidí z manéže. Sama jsem jezdila 4 sezóny s cirkusem ALEX a vystupovala v něm s koňmi. Mým oborem je drezúra - vysoká škola jezdecká.
Díky tomu vím, jak se s koňmi a zvířaty v cirkuse zacházelo. Nikdy jsem neviděla, že by byla zvířata cvičena pod nátlakem, nebo že by jim bylo nějakým jiným způsobem ubližováno, jak si myslí někteří lidé ze spolků ochránců zvířat. Samozřejmě se to nedá říct o každém cirkuse, ale v ALEXu tomu tak bylo.
Krmení a ustájení
Krmný den pro všechna naše zvířata byl pravidelný - 3x denně, také vodu dostávala často. Dnes už každý moderní cirkus má kromě klasického velkého šapita ještě malé šapitó, kde jsou po příjezdu postaveny boxy, které se při odjezdu ze štace opět zbourají. A tak to jde celou sezónu. Pravidelně se podestýlá slámou a pilinami. Pokud dojde seno ke krmení dříve, objedeme pár jízdáren a koňáků a požádáme o pomoc. Většinou jsou k nám lidé velice ochotní a seno nám dají třeba jen za volnou vstupenku na představení. No a pokud je dobrý plac na louce, koně, poníci, velbloudi i lamy se na ni vypustí a celý den se pasou. Zavírají se pak pouze 2 hodiny před představením na čištění a přípravu. V našem cirkuse jste tak nemohli vidět podvyživená zvířata (dokonce za námi chodili někteří diváci po představení a chválili nás, že se jim vystoupení líbilo a že se chováme k lidem i ke zvířatům pěkně).
Výcvik
A teď vás seznámím s výcvikem koní pro manéž. Koně jsou krásná, ušlechtilá a inteligentní zvířata - někdy snad i chytřejší než lidé. Jsou ochotní a rádi s vámi spolupracují. Než vůbec můžeme začít s výcvikem v manéži, musí se kůň s prostředím seznámit. Výcvik samotný pak začíná na dlouhé lonži a poté pod sedlem. Drezúra v sedle je stejná jako klasická. Jeden sedí na koni, učí ho na holeň a druhý ze země jde vedle něj a učí koně na hlasové povely. Vše se také jezdí na sed, holeň a otěž. Tak to jde nějakou dobu a když už kůň vše zvládá, začíná výcvik podle hudby. Tato poctivá práce trvá někdy i roky.
Alímu (na fotografiích) bylo 5 roků, když jsem s ním vjela poprvé do manéže. Byl připravován skoro celou jednu sezónu. Je to pravidelná dřina, ale Alí byl dosti pozorný a učenlivý, takže s ním nebyla zas tak náročná práce. Naučil se piruetu, překroky, piaf, částečně i pasáž a učil se i přeskoky. Na povel si lehal, jen zvedání se na zadní pod sedlem (u cirkusu "štajgrování") mu dělalo problémy (často jsme se i převrátili).
Koně se cvičí 2x denně - ráno mezi 8-9 hodinou a pak ještě po vystoupení. Nejraději jsem byla, když jsme nestáli přímo ve městě, ale na nějaké louce. Tam byl Alí nejšťastnější, protože tam se po delší době opět krásně uvolnil a lépe pak spolupracoval při výcviku i v manéži…
Jak vidíte, v ALEXu se zvířata ani koně neměli nijak špatně - natož v dnešní době, kdy si bohužel i ta zvířata na sebe musí nějak přivydělat. Navíc hlavním představitelem cirkusového umění jsou podle mě právě koně, tato ušlechtilá a krásná zvířata. Pokud byste chtěli vědět více nebo byste měli nějaké další otázky na téma výcviku koní v cirkusech, ráda vám je zodpovím.
Můžete se i zapojit do diskuse na toto téma v koňském diskusním fóru ZDE.
 
S pozdravem
Gabriela Powerti
gabriela.springlova@email.cz

Podobné články
Michaela Pavlisová a její Franklin

Diamond Czech Pony a Jezdecká stáj U ryzáčka… Co je spojuje? A jak se člověk dostane od vrcholového sportu k chovu connemara pony? Cesta je to velmi…

BRNO, ZNOJMO – Policisté na jižní Moravě se zaměřují na kontroly zazimovaných rekreačních chat. Vzhledem k mnohdy špatně přístupnému terénu do akcí…