Jako Fénix, jenž povstal z popela
Získat medaili na olympijských hrách s lipicánem - to byl sen Liliany Aridrakovičové. S vírou v uskutečnění vysněného cíle pracovala a v každé volné minutě trénovala se svými koňmi. Skoro nic na tom nezměnila ani občanská válka v rozpadlé jugoslávii, přestože mnoho jezdců chorvatského národního týmu muselo uprchnout.
Tu noc, kdy byla její vesnice zničena zápalnými bombami, běžela ohněm k hořícím stájím. Třiceti lipicánům už nemohl nikdo pomoci. Zvířata, která přežila, lidé odvedli do bezpečí. Rozdělili je do stájí v Maďarsku, Slovinsku a v Záhřebu. Deset jich zůstalo v péči Liliany.
Dívka ukryla koně v opuštěném statku, vzdáleném dobré čtyři kilometry od vesnice a fronty. Trávila s nimi celé dny a sháněla potravu pro své chráněnce. Žebrala o ni u sedláků a sbírala zbytky na sklizených polích. Jejím jediným dopravním prostředkem bylo kolo, stará rachotina. A když obstarala zvířata a bylo ještě dost světla a klid, Liliana trénovala jako dřív.
Přes zimu se o všechny koně dobře postarala a na jaře, když se zdálo, že mír již vydrží, se vrátila do hřebčince. Přišli první jezdci a pomocníci, všechno vypadalo dobře - až do chvíle, kdy sem bez varování přilétla bomba...
Trvalo ještě tři roky, než celý ten horor pominul, než Lilianě a jejím koňům skončilo trápení. Když byl konečně mír jistý a objevily se zahraniční firmy, aby pomohly se stavební obnovou země, doslechli se u společnosti Samsung Electronic v Záhřebu o Lilianě a jejích lipicánech. Koncern se rozhodl pomoci. Poskytl nutné finanční prostředky, aby chorvatský tým mohl se svými lipicány v roce 2000 odjet na Olympijské hry do Sydney...
Vánoce jsou za dveřmi: hurá! Nebo: proboha, zase?… Ať už patříte do skupiny, která podléhá vánočnímu šílenství a nakupuje ve velkém, nebo do skupiny…
Maja Kupčáková: Těžší, než jezdit bez udidla, je naučit se citlivě pracovat s udidlem
Influencerku Maju Kupčákovou jste už asi reálně nebo virtuálně někde nějak potkali. Obzvláště, pokud se zajímáte o bezudidlové ježdění nebo…