Galavečer jezdeckého sportu

15. 3. 2002 Josef Malinovský Autor fotek: Věra Mannaertsová

Snad nikomu z naší jezdecké veřejnosti nemohlo uniknout, že se v neděli 10. března 2002 konal v novém pražském divadle Broadway tradiční „Galavečer jezdeckého sportu“ spojený s vyhlášením nejlepších koní a jezdců předchozího roku.

Letošní ročník byl zcela výjimečný, a to nejen tím, že se poprvé konal v Praze, ale především svou muzikálovou podobou. O tuto zcela zásadní změnu se nejvíce zasloužila cateringová společnost Golem s.r.o., v čele s panem Luďkem Novotným, která převzala garanci nad finančním zajištěním celé akce a stala se tak, společně s Českou jezdeckou federací, hlavním organizátorem galavečera. Nemalou měrou přispěly také společnosti Wepol, M a K, JS Opatrný Hořovice, Paragan, Biofaktory, In–Expo Group, Alena Vasiljeva a další. Výtěžek z této akce je určen na podporu zajištění mezinárodních jezdeckých závodů CSIO-W v Poděbradech v září 2002.

Slavnostní zahájení se sice opozdilo více než o půl hodiny, ale s prvními vteřinami úvodní videoprojekce všichni rychle zapomněli na drobné organizační nedostatky a nechali se naladit do sváteční atmosféry.

Úvodního slova se ujala známá moderátorka a milovnice koní Jitka Obzinová, která přítomné provázela celým večerem společně s Cyrilem Neumannem.

Jako první se předávaly ceny pro nejlepší koně Kritérií mladých koní. V loňském roce se premiérově konalo finále KMK v drezúře. Mezi pětiletými triumfovala Tereza 3 (český teplokrevník, chovatel ŠCHK Mělník - Kubišta) s Radkem Carvou a mezi o rok staršími byla první klisna Rebeka (český teplokrevník, chovatel Václav Kosař, Bohuslavice nad Metují) s jezdkyní Janou Kosařovou.

Ve skokovém finále Kritéria mladých koní dominovali čtyřletý Roy Boy (SRN – württemberská plemenná kniha, jezdec Rudolf Doležal), pětiletý Amor 4 (český teplokrevník, chovatel Vladimír Tretera, Stařeč, jezdec Vladimír Tretera) a šestiletý 2742 Faraday Alcatraz (SRN – hannoverská plemenná kniha, jezdec S. Hošák). Ceny předával pan Jan Pellar, který je považován za duchovního otce KMK. Všichni ocenění dostali pamětní deku a cedulku s upomínkou na KMK 2001.

Dále se pokračovalo s udělováním cen nejlepším jezdcům a koním roku 2001. Ve voltiži obdržel cenu pro nejlepšího jezdce roku Petr Eim. Drezurním koněm roku se stal Rasputin, se kterým Štěpánka Koblížková vyhrála MČR a řadu dalších závodů. Současně s tímto oceněním převzala Štěpánka Koblížková také cenu za vítězství v Poháru časopisu Jezdectví.

Skokovým koněm roku byl vyhlášen kůň Kašmír ze stáje Wrbna. Cenu převzal jezdec Kašmíra Martin Matějka, se kterým absolvoval v Bratislavě i v Athénách obě kola Poháru národů s nulou. Martinovi Matějkovi byl taktéž předán z rukou prezidenta ČJF, pana Jaroslava Pecháčka, zlatý výkonnostní odznak ČJF.

Nejvíce očekávané však asi bylo předávání cen pro nejlepšího drezúrního a skokového jezdce roku. Drezúrní jezdkyní roku se stala Šárka Charvátová a skokovým jezdcem roku nemohl být nikdo jiný než Aleš Opatrný. Při nezbytném rozhovoru Jitka Obzinová nevynechala klasickou otázku: „Jaké máte plány do budoucna?“
A.O.: „Já bych se chtěl letos pokusit o účast na mistrovství Evropy, které se koná v Dánsku a poté o mistrovství světa, které se koná ve Španělsku.“
J.O.: „A poté olympiáda?“
A.O.: „Když všechno bude dobře pokračovat, tak poté i olympiáda.“
J.O.: „A myslíte si, že už máte koně na olympiádu?“
A.O.: „Zatím jsou mladí, ale myslím si, že co se týče schopností a toho, jak by měli koně vypadat, tak ti už jsou doma.“
J.O.: „Šárko a vaše plány?“
Š.Ch.: „Já to zkrátím. Jezdit, jezdit, a to co nejvíc!“

Stejně jako Štěpánka Koblížková, i Aleš Opatrný převzal z rukou šéfredaktora časopisu Jezdectví cenu pro vítěze Poháru Jezdectví.

Na samotný závěr slavnostního ceremoniálu si pořadatelé připravili malé překvapení pro Aleše Opatrného. Tím byla videoprojekce osm let starých záběrů malého Aleše na jedněch z jeho prvních závodů na farmě v Herouticích. Jak se přítomní dozvěděli, Aleš tehdy startoval nejen ve vypůjčeném saku, které mu bylo o několik čísel větší, ale také na otcovu licenci.

Úplně poslední slova však patřila místopředsedovi Českého olympijského výboru panu Dvořákovi, který oceněným popřál, aby se jim dařilo plnit nominační kritéria a nakonec, aby se nominovali na olympijské hry v roce 2004 v Athénách. Ujistil nás, že Český olympijský výbor bude podporovat jejich sportovní přípravu v rámci rozvojového olympijského programu a bude spolupracovat s ČJF na tom, aby se čeští jezdci stali součástí naší olympijské výpravy.

Po krátké pauze se již přítomní přesunuli myšlenkami o pár tisíc let zpět z Athén do starého Říma a Egypta. Začalo totiž představení dlouho očekávaného českého muzikálu Kleopatra, které vytvořilo sice netradiční, zato důstojné prostředí pro zakončení letošního galavečera jezdeckého sportu.

Sdružení Equichannel.cz děkuje společnosti Bison&Rose za zajištění účasti našich redaktorů na této akci.

Podobné články

Většina běžných pamlsků, které nabízíte koním, je v syrovém stavu. Kousek mrkve, jablka, hrušky, dýně nebo melounu prostě vždycky potěší, a to aniž…

Takový počet lidí jsem doopravdy nečekala, ale byla jsem mile překvapená...

Terezu Čermákovou s jejím koněm Romeem jste letos mohli vidět v rámci Dne španělských koní v Jítravském Dvorci či doprovodného programu workingového…