Dražba se vrací do Pardubic. Tentokrát pro koně všech plemen.

V českých aukčních síních se v posledních měsících lámou rekordy. Zatímco prodeje obrazů Františka Kupky a Toyen se postaraly o palcové titulky svými mnohamilionovými cenami, loňská dražba koní v Pardubicích se mohla pochlubit rekordní sumou zaplacenou v Česku za dostihového koně. Vydražení roční klisny Siran za 620 000 korun se stalo velkou událostí podzimu a pořadatelé Dostihový spolek a.s. a Janda Bloodstock na ni chtějí navázat.

Další ročník Středoevropské dražby anglického plnokrevníka se bude na nejslavnějším českém závodišti konat opět v pátek před Velkou pardubickou, poprvé však dražební kladívko bouchne už na jaře, 9. května, kdy se uskuteční První aukce všech plemen a kategorií koní v České republice...

I tentokrát Pardubičtí navazují na slavnou tradici. Velké dražby sportovních koní v Písku byly před rokem 1989 vyhlášené a prošly jimi stovky koní. „Byly to opravdu slavné aukce a mnozí příznivci koní mezitím bohužel zapomněli, že dražit se můžou nejen angličtí plnokrevníci,“ konstatuje spolupořadatel Tomáš Janda.

Přestože zkušenosti z podzimní dostihové dražby budou v květnu pro pořadatele stěžejním stavebním kamenem, tentokrát lákají do dražebního ringu koně všech druhů a plemen a do hlediště všechny jezdce a milovníky koní bez ohledu na specializaci a disciplínu.

„V Česku je momentálně registrováno přes 65 000 koní a jarní dražby se může zúčastnit každý z nich. Koně sportovní s využitím v parkuru, drezuře či všestrannosti, ale i koně pro western, vozatajství, klusáci, dostihoví koně aktivní i vysloužilí, poníci a v neposlední řadě koně pro rekreační ježdění,“ vypočítává Janda. Dražba slibuje o to pestřejší podívanou, že je otevřena všem koňským kategoriím od plemenných hřebců a klisen až po mladé koně a odstávčata.

Dražby jsou všude ve světě nedílnou součástí koňského průmyslu a vítanou možností prezentace chovatelů a stájí. Platí zde přitom stejné výhody, jako u mezitím etablovaných dostihových aukcí. Z hlediska prodávajícího představují unikátní možnost předvedení koně širokému spektru potenciálních zaměstnanců z domova i zahraničí, pro kupce zase znamenají šanci zhlédnout maximální počet koní na jednom místě a možnost srovnání.

Konfrontace prodávajících a kupců přináší férové, tržní ceny.  „Na dražbě s nikým nesmlouváte, nabízíte jen cenu, kterou jste za koně skutečně ochotni dát. Věříme, že právě jarní aukce bude ideální příležitostí, jak výhodně sehnat kvalitního koně třeba pro rekreační ježdění,“ dodává Janda.

Nespornou výhodou veřejné dražby je možnost nechat nabízeného koně zkontrolovat veterinářem. Zájemci si navíc mohou koně před dražbou nejen důkladně prohlédnout, ale také vyzkoušet pod sedlem.

Pardubice chtějí z obou svých dražeb udělat pravidelnou součást kalendáře koňských akcí, jejich další podoba bude záviset hlavně na odezvě koňařské veřejnosti. Loňská dostihová dražba všem zúčastněným připomněla, jak podmanivým divadlem koňská dražba může být, zároveň se pořadatelům podařilo zaplnit letitou mezeru na tuzemském trhu.

Do své druhé dražební sezony Pardubičtí vstupují nejen s cennými zkušenostmi, ale též se speciálními webovými stránkami obou dražeb. „Jedním z našich cílů je opět přilákat kupce ze zahraničí, jak se to podařilo už na podzim. Letos by jich mohlo být ještě více, předběžně už někteří přislíbili účast,“ vysvětluje Janda.

 

Uzávěrka přihlášek koní do dražby je v pátek, 3.4. 2009.

Přihlašovací formuláře, detailní podmínky a dražební řád

naleznete na oficiálním webu www.jandabloodstock.cz/drazba.

Janda Bloodstock

Podobné články

Vánoce jsou za dveřmi: hurá! Nebo: proboha, zase?… Ať už patříte do skupiny, která podléhá vánočnímu šílenství a nakupuje ve velkém, nebo do skupiny…

Naše každoročně oblíbená soutěž Krkonošské klání

Influencerku Maju Kupčákovou jste už asi reálně nebo virtuálně někde nějak potkali. Obzvláště, pokud se zajímáte o bezudidlové ježdění nebo…