Dovolená s koňmi I. - Provence, Camargue

9. 1. 2006 Martin Blazek Autor fotek: Lucie Korejsová

Tak, jako asi vetšina ze čtenářů Equichannelu, si již nedovedu představit život bez koní a po delší době, kdy nesedím v sedle se mi po těch překrásných tvorech začne děsne stýskat. A tak se v posledních letech plánovaně setkáváme s konmi i o dovolené. Chtěl bych se s Vámi podělit o několik poznatků a možná Vás ušetřit i nějakého zklamání způsobeného přílišným očekáváním, které potkalo nás. První zastávkou na naší cestě byla Francie - Provence, kraj Camargue a místní koníci Le Cheval Camargue.

V roce 2002 vedla naše trasa k Barceloně přes Francouzskou Provence a přes Camargue. Dobrým výchozím bodem je krásné starobylé město Arles, kde naleznete spousty pozůstatků z dob Římského impéria. V průvodcích jsem se mimo jiné dočetl, že to je kraj, kde volně pobíhají stáda kamargských bílých koní, skutečnost je však trošku jiná.

Na nějaké pobíhání volně žijících koní tam opravdu není prostor. Co není močál je více či méně oplocený pozemek. Je pravda, že koníků jsou v oblasti opravdu mraky, ale o volně žijících stádech nemůže být ani řeč.

Některých koní nám bylo upřimně líto, zvlášť když stáli ve velmi malých ohrádkách po kolena v bahně, obsypáni mouchami. Příjezdová silnice k Saintes Marines de La Mer je obklopena stájemi, nabízejícími projíždky na kamargských konících. Mnohdy tam stojí celý den, nasedlaní na sluníčku a vystaveni stejně jako "sádroví trpaslíci", lemující např. naše příhraniční silnice.

Vylosovali jsme si jednu stáj, kde neměli koně takto přichystané. Příjemně nás překvapili, když si zapsali rezervaci až na večer, kdy nebývá takový hic. Přijeli jsme na smluvenou hodinu, kromě nás bylo přítomno ještě asi 5 turistů. Bohužel nás nikdo nezkoumal, zda a jak umíme jezdit nebo ne, nebyla volba. Přesto, že při rezervování jsem říkal, že jezdit umíme, vyjížďka byla pouze kroková, pro začátečníky. Chtěli jsme trošku poznat chody koní, tak jsme si nechali "lot" mírně ujet a pak ho alespoň doklusali.. Cesta vedla po písčité pláži skoro za soumraku a byla velmi příjemná.

Jinak je kraj Camargue jeden velký močál a je ohromnou líhní pro komáry. Běžné repelenty proti nim moc nezabírají, drbali jsme se ještě tři dny po odjezdu. Ale jsou tu nádherné písčité pláže téměř bez turistů, spousty různých ptáků včetně plameňáků a typické bílé domečky s doškovými střechami, které hyzdí pouze ohromné satelitní antény.

Kromě koní zde můžete vidět i typické černé býky s dlouhými rohy, kteří na zdejších pastvinách dostávají dobrý základ pro místní býčí zápasy. Určitě tento kout Francie stojí za to alespoň na 2-3 dny navštívit.

Pokračování: Slovinsko - hřebčín Lipica

Související odkazy:

Podobné články

Vánoce se blíží a vy stále marně pátráte po tom pravém dárku pro kamaráda, který má koně rád víc než cokoliv jiného. Není divu. Může to být docela…

Dokument „Operation X: The Secrets of the Horse Billionaire“ obsahuje záběry a rozhovory natočené skrytou kamerou reportérem, který v lednu tohoto roku pracoval jako ošetřovatel ve výcvikovém centru Helgstrand Dressage

Když dánská televize TV2 po velkých právních tahanicích odvysílala koncem listopadu dvoudílný dokument „Operation X: The Secrets of the Horse…