Další ocenění pro Národní hřebčín: Cena Opera Historica za památkovou rekonstrukci

4. 10. 2019 Tisková informace Autor fotek: Archiv NH Kladruby nad Labem

Ve čtvrtek 3. října 2019 se ve Španělském sále na Pražském hradě uskutečnil slavnostní večer „Pocta české památkové péči“, v jehož rámci byly za účasti našich předních osobností společenského a kulturního života předány prestižní Ceny Opera Historica 2019.

Odborná porota ocenila také Národní hřebčín Kladruby nad Labem, který se jako příkladně opravená památka stal vítězem za Pardubický kraj. Ocenění převzal z rukou ministra kultury Lubomíra Zaorálka a vicehejtmana Pardubického kraje Romana Línka ředitel hřebčína Jiří Machek.

„Uděleného ocenění si nesmírně vážíme a je pro nás, spolu s letošním zapsáním na Seznam světového dědictví UNESCO, důkazem, že se Národní hřebčín Kladruby nad Labem ubírá tou správnou cestou,“ řekl ředitel Národního hřebčína Kladruby nad Labem Jiří Machek.

Pardubickým krajem byly pro letošní rok nominovány tři opravené národní kulturní památky – Národní hřebčín Kladruby nad Labem a Poutní areál s chrámem Panny Marie Pomocné na Chlumku v Luži. Třetí stavbou navrženou památkou bylo pak rekonstruované Regionální muzeum v Litomyšli v budově bývalého piaristického gymnázia.

Projekt, jehož snahou je upozornit na péči, která je v posledních třiceti letech v České republice památkám věnována, si letos kladl navíc za cíl připomenutí 30. výročí sametové revoluce. Připravován je ve spolupráci společnosti Architecture Week Praha spolu se Správou pražského hradu, Ministerstvem kultury, Ministerstvem pro místní rozvoj a pod odborným dohledem Národního památkového ústavu.

Podobné články

Přímý přenos udílení cen Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro z Nové scény Národního divadla v Praze vysílá stanice ČT Art dne 28.11…

Nová rezervace divokých koní vznikla u obce Krásná, v lokalitě Štítary, nedaleko Aše. Tři klisny divokých koní do těchto míst odjely z milovické…