Cena pro ty, kteří se nevzdali - Jezdeckou školu Pastviny Cipra z Pilníkova

12. 10. 2013 Jiří Křepelka Autor fotek: archiv autora

Soukromou farmou Královéhradeckého kraje roku 2013 byla vyhlášena Jezdecká škola Pastviny Cipra z Pilníkova na Trutnovsku. Čestnou cenu převzal na 10. Krajských dožínkách nejmladší syn majitelů, Viktor.

Rodinný podnik založili manželé Jiří a Vladislava Ciprovi. Čtyřicet hektarů zemědělské půdy a pastvin je využíváno pro chov českých teplokrevníků a stáda masného skotu plemene galloway.

Jiří CipraLetos koncem června to bylo pět let, co se dvojnásobný mistr republiky ve všestrannosti, člen reprezentačního týmu a vítěz mnoha významných soutěží této nejtěžší olympijské jezdecké disciplíny Jiří Cipra tragicky zranil při tréninku na závody v polském městě Strzegom. Ochrnul a po dlouhodobém pobytu na jednotce intenzivní péče dýchal a dýchá pouze s pomocí speciálního přístroje koupeného za výtěžek z veřejné sbírky. Přesto nerezignoval a v současné době je díky speciálnímu vozíku zase pohyblivý - a „zpátky u koní". Ve stálém kontaktu se světem mu pomáhá rovněž počítač, ovládaný ústy. Připomeňme si, že právě tak napsal příspěvek o svém podnikání do rubriky Koně pro volný čas v týdeníku Zemědělec.

Nekončíme!

Jezdecká škola nepřestala fungovat především zásluhou Ciprovy manželky, které samozřejmě pomáhali její tři synové. Dál nabízí výcvik jezdců, odchov hříbat a mladých koní, jejich testaci, plemenářské a reprodukční služby nebo možnost absolvování odborné praxe. Hlavní pracovní náplní firmy zůstává správný odchov a příprava mladých koní pro všestranné využití.
„Většina naší produkce jsou dobří partneři pro volný čas," uvedl Jiří Cipra. „Těch, kteří pak dosáhnou nadprůměrné sportovní výkonnosti, je pochopitelně málo. Nám se to konkrétně povedlo třikrát - Darwin se stal mistrem ČR v drezuře, Doven a Dar Chury patřili ke špičce ve všestrannosti."

Koně jsou podle Cipry součástí společenského života: „Jsem přesvědčen o tom, že pro jezdce není lepší relaxace než bezpečná, klidná vyjížďka v terénu."

Legenda k dispozici

Nejslavnějším partnerem jezdce Jiřího Cipry byl 270 Diktant slatiňanský, známý pod sportovním jménem Tristan. Dvojice zahájila skvělou kariéru před 20 lety a mimo jiné vyhrála dvakrát národní šampionát a třikrát Kritérium mladých koní. Vynikající sportovní kůň a současně plemenný hřebec Tristan uhynul v zimě roku 1999.

Jeho krev v chovu českého teplokrevníka pak „distribuoval" Ciprův odchovanec, smíšený bělouš 793 Doven. Tristanův syn byl úspěšný - to dokazuje 16 dcer, zařazených postupně do plemenné knihy.

Jezdecká škola Pastviny má dnes k dispozici mražené inseminační dávky spermatu jak Dovena, tak bavorského teplokrevníka 577 Rock´n Roll nebo anglického teplokrevníka 752 Varadero. Další sezónu absolvoval letos v Pilníkově (a v tomto případě osobně) plnokrevný plemeník 1161 Tiznit, narozený ve Francii. Hřebec působí rovněž v inseminaci.

A na závěr...

Právě před rokem se rozhodla společnost Výstaviště Lysá nad Labem pořádající výstavu Kůň ocenit obrovskou životní sílu bývalého jezdce, bývalého reprezentanta České republiky a současného chovatele Jiřího Cipry. Do Lysé si osobně přijel pro titul Osobnost výstavy 2012.

Letošní cena patří celé rodině Ciprových. Dostali ji především za to, že se nikdy nevzdali.

Podobné články

Co má společného kůň Jana Žižky na Vítkově a ten u zámku ve Slatiňanech?

Ještě před několika lety byly v těchto místech nevábné porosty starých, suchých trav. Pastva velkých kopytníků však proměnila stovky hektarů bývalého…