Bílé legendy - Snowman, 80dolarový šampion
Je únor roku 1956 a mladý holandský emigrant Harry de Leyer cestuje na aukci koní do New Holland. Potřebuje sehnat koně pro jezdecký výcvik mladých dívek ze školy Knox School v Long Island. Na cestě má potíže a na aukci dorazí pozdě. Je tam jen náklaďák naložený neprodanými koňmi. Cíl cesty – jatka.
Kůň za 80 dolarů
Harrymu se nechce vracet s prázdnou a nahlédne do vozu. Líbí se mu tam bělouš, podle všeho dosud využívaný v orbě.
Koupil ho za 80 dolarů, za cenu o 20 dolarů vyšší, než by kůň vynesl na jatkách. „Líbily se mi jeho oči. Klidné a mírumilovné," vzpomíná de Leyer. Když koně přivezl na svůj malý ranč Hollandia v New Yorku, jeho děti koně jednomyslně pojmenovaly. Na ranč přibyl Snowman. Harry odhadoval, že mu mohlo být 7-8 let. Kůň byl zvyklý tahat pluh, ale Harry ho obsedl a z přátelského valacha byl brzy oblíbený školní kůň. Měl rád děti i ostatní koně a Harrymu se naskytla příležitost prodat jej za 160 dolarů místnímu lékaři, který sháněl vhodného koně pro svou 12letou dceru. Harry na koni neprodělal a ještě mu zajistil láskyplný domov. Tady by mohl příběh šťastně skončit. Ale Snowman měl o svém životě jiné představy.
Útěkář
Po několika dnech přeskočil ve svém novém působišti ohradu a zpustošil sousedovi majetek. Harry příliš nevěřil, že by kůň vyskočil, byl přesvědčený, že zapomněli zavřít branku. Snowmana chytili a vrátili k doktorovi. O několik dní později se kůň objevil v Hollandii. Harry ho opět vrátil a navrhl, aby mu přivázali k ohlávce na lano pneumatiku. Kůň však i nadále opakovaně vyskakoval z ohrad a vracel se na ranč Hollandia. Harry nakonec neměl na výběr a koně odkoupil zpátky.
Snowman svými útěky ukázal, že umí skákat a Harry se rozhodl udělat z něj závodního koně. Začátky nebyly oslnivé. Ve volnosti sice létal, ale pod sedlem zakopával o bariéry na zemi a křížky a kavalety rozmetal. Byl těžkopádný a vůbec se neobtěžoval zvedat nohy. Jednou s ním vjel Harry do kolbiště, kde byly překážky nastavené na cca 130 cm. Je tak z hecu na jednu najel - a kůň skočil velmi pozorně. Vyšší skoky respektoval. A tady začíná nový příběh.
Šampion
Po dvou letech od chvíle, kdy Harry koně zachránil před jatkami, s ním zvítězil v National Horse Show v Madison Square Garden a v témže roce se stal koněm roku (American Horse Show Association). Závratná kariéra trvala pět let, během kterých získal mnoho prestižních cen. Jeho příběh se stal národní senzací, mimo jiné o něm vyšly dvě knihy pro děti - The Cinderella Horse - Tony Palazzo 1962 a Snowman - Rutherford Montgomery,1967. V roce 1992 byl uveden do síně slávy v National Show Jumping Hall of Fame.
Americký sen
V duchu Napoleonova hesla Odvaž se, pak se uvidí Harry de Leyer v 21 letech opustil poválečné Holandsko a vydal se se ženou Johannou do Ameriky. Neměl zde žádné známosti, žádné kontakty v jezdeckých kruzích, v kapse měl 160 dolarů. Našel si práci v tabákové farmě v severní Karolině. Koně se zde dosud využívali a Harry si jednoho z nich připravil na závody ve skokových soutěžích. Vyhrál místní závody a během let se vypracoval z dělníka na místo instruktora v Knox School. Jeho trenérským úspěchem nebyl jen Snowman, ale např. i Sinjon, který se stal top koněm Ameriky s Georgem Morrisem. Harry připravil řadu dalších výborných koní, např. také odchoval od hříběte a trénoval klisnu Dutch Crown, se kterou v roce 1982 reprezentoval USA na finále světového poháru ve Švédsku.
V roce 1958 Snowman získal tehdejší americkou trojkorunu, když zvítězil ve třech šampionátech - v National Open jumper Championship, Professional Horseman´s Association Championship a National Horse Show Championship. O pár hodin později od posledního vítězství se procházel po Manhattanu při natáčení televizního pořadu Tonight Show, kdy na něm seděl reportér Johny Carson obráceně a Snowman byl jako obvykle zcela v pohodě. Následující rok získal Snowman skokanskou trojkorunu podruhé a stal se miláčkem veřejnosti.
Cinderella Horse není na prodej
I když by se Leyerovi peníze hodily, smetl ze stolu nabídku 35 tisíc dolarů i bianko šek se slovy „Jak bych mohl prodat člena rodiny?".
V roce 1962 Snowman svou kariéru ukončil. Harry usoudil, že už jde kůň do let a nechtěl, aby se musel dívat na smutek fanoušků, pokud by přestal vyhrávat. Autorce knihy "80dolarový šampion" Elisabeth Lett řekl, že si stejně nikdy nepřipadal jako majitel Snowmana, protože byl především miláčkem jeho dětí i dívek z Knox School. Vždycky měl spíš pocit, že si půjčuje „koně pro Popelku" (jak ho nazývala média).
Skok koně přes koně
Elisabeth Lett, spisovatelka románů a autorka knih pro děti, se začala blíže zajímat o Snowmana poté, co narazila na internetu na fotografii, na které skákal bělouš přes druhého koně. Objevila skoro zapomenutou legendu a připomněla ji nové generaci v knize "The Eighty-Dollar Champion: Snowman, the Horse That Inspired a Nation".
Příběh o tom, jak kůň, který měl skončit v psích konzervách, a neznámý jezdec se stali šampiony, je zasazen v kulisách předválečného a poválečného Holandska a situace 50. let v Americe, kdy byl na jedné straně na vzestupu zájem o jezdecký sport, na druhé straně byli koně nadbyteční na farmách a ve vojenství. V padesátých letech bylo v USA kolem šesti milionů koní. V roce 1960 jich zbyla jen polovina. Kniha nese vedle dojemného příběhu i vážné poselství na téma nechtěných a týraných koní. „Padesátá léta byla pro koně velmi nepříznivá," říká autorka, „a dnešní ekonomická situace přináší podobný problém." Elisabeth Lett dnes sbírá příběhy těch, kteří se zachráněným koněm dosáhli nějakých úspěchů. Inspirovat k rozhodnutí "dát druhou šanci".
Důchod
Snowman se dožil na Harryho ranči 27 (28) let (jeho věk nebyl přesně znám) a je zde pohřbený. Na dotaz, zda byl Harry u koně v poslední chvíli, odpověděl „Ano, byl jsem tam. Řídil jsem buldozer."
Může se podobný příběh stát znovu?
„Koupit špičkového koně za 80 dolarů? Tahle doba je pryč." Říká Leyer. "Ale pak se na chvílli zamyslí a dodá: „Ale ano, stát se to může. Stalo se to mně, proč by k tomu nemohlo dojít znovu?"
Život jde dál
Harry de Leyer žije ve Virginii, stále aktivně jezdí i trénuje. Ve svých 81 letech nadchnul diváky ve Washington D.C. Horse National Show, když se zúčastnil soutěže honebních týmů, kdy sedlal koně, kterého jezdil prvně v životě, a skončil třetí. V současné době se svými vzpomínkami podílí na přípravě filmu, který má zapomenuté bílé legendě vrátit bývalý lesk.
Zdroje:
Galerie
Co nadělit koňákovi?... aneb trocha tipů a dárkové etikety
Vánoce jsou za dveřmi: hurá! Nebo: proboha, zase?… Ať už patříte do skupiny, která podléhá vánočnímu šílenství a nakupuje ve velkém, nebo do skupiny…
Maja Kupčáková: Těžší, než jezdit bez udidla, je naučit se citlivě pracovat s udidlem
Influencerku Maju Kupčákovou jste už asi reálně nebo virtuálně někde nějak potkali. Obzvláště, pokud se zajímáte o bezudidlové ježdění nebo…