Perlino - nová barva Paintů

13. 12. 2001 Redakce

Ne, není to bílá. Poslední z barev, které APHA schválila, je z genetického hlediska jedinou rozumnou cestou, jak zachovat logiku registrovaných záznamů.

Stává se to pokaždé, když Milynda Milamová vezme svého Paint hřebce RFF Starbuck na soutěže. Lidé se doslova zastavují v půli kroku a zírají na pětiletého Painta.

S trupem lesknoucím se jako nablýskaná perla, se zlatavou hřívou a ocasem a s očima, které připomínají světle modré opály, vypadá "Buck" jako kůň z wágnerovské opery, jako koňský ekvivalent klasicky dokonalé německé formy.

Jakmile se kolemjdoucí vzpamatují, chtějí vědět, jakou že to barvu Buck má. Když jim Milynda řekne "perlino", většina z nich ani neví, co to znamená.

Jeden z rozhodčích, jenž považoval toto slovo za název země, se dokonce ptal, kde leží. Ne, perlino není země. Je to poslední z barev, která byla schválena APHA k registraci.

APHA připojila zbarvení perlino - spolu se zbarvením bay roan - na seznam už existujících patnácti barev v roce 1999.

"Kůň může být zaregistrován jako perlino, pokud lze tuto barvu pozitivně určit na základě fotografií, na základě jeho potomstva nebo na základě testu červeného faktoru," říká vedoucí APHA registrace Cindy Grier.

Buck, jenž je prvním registrovaným perlinem u APHA má na svém kontě ještě dvě další prvenství. |Je rovněž prvním koněm tohoto zbarvení, který získal ocenění Superior a titul šampióna APHA.

Buck žije na farmě Red Fox, což jsou chovatelské stáje v texaském Bryanu, které Milynda vlastní spolu se svou matkou, dr. Lindou Milamovou. Jejich vyjímečný kůň má na čele při správném osvětlení viditelnou i hvězdičku.

Co je "in"?

Takže co přesně je perlino? Abychom to dokonale pochopili, musíme začít hodinou genetiky, naukou o onom světě mikroskopických genů a chromozomů, jež mimo jiné určují i vzhled zvířat.

Zbarvení, které Painty odlišuje od jiných koňských plemen, je dědičnou vlastností. Stejně jako se střídají oblíbené odstíny aut a oblečení, střídají se i oblíbené barvy Paintů, a tak se jim snaží chovatelé vyjít vstříc. V posledních letech byla velká poptávka po černobílých Paintech a dnes jsou módní buckskini a palomina. " Dnes jsou zbarvení bucskin a palomimo u Paint Horse tak populární jako byli černobílí Painti před pár lety, " říká Jim Kelly, vedoucí oddělení registrace u APHA.

Chovatelé mohou strávit nekonečně času a peněz ve snaze dostat barevné hříbě, zejména hříbě jedné určité barvy. Pokud kůň nemá dostatek bílých odznaků pro registraci v regulérním registru APHA, bude převedeno do takzvaného Breeding Stock registru za předpokladu, že splňuje požadavky na původ.

V poslední době byly zvláštní třídy pro koně z breeing stock registru zahrnuty i na některé soutěže APHA, aby i tito koně měli možnost soutěžit.

"Předávat smetanu"

Barva má dvě rozdílné složky - fenotyp (jak kůň vypadá) a genotyp (geny, které určují, jaká barva se projeví).

Perino má perlový nádech nebo smetanové zabarvení se zlatavými nebo světle oranžovými oblastmi (ocas, uši, hříva a dolní část nohou). Kůže je růžová. Oči jsou modré a chlupy jsou zabarvené, takže perlino je pigmentovaný. Někteří, podobně jako Buck, mají temně zlatý úhoří pruh. Vzhledem se perlino velmi podobá zbarvení cremello, což je barva schválená APHA v r. 1997. Koně zbarvení cremello jsou také smetanoví s modrýma očima, ale na rozdíl od perlinů jsou jejich hřívy, ocasy, uši a nohy ve stejné barvě jako zbytek těla.

Dr. Phillip Sponenberg, profesor patologie a genetiky na Virginsko-marylandské koleji veterinární medicíny, popisuje zbarvení perlino, cremello a smoky cream jako "modrooké smetanové koně". Ve své knize Genetika koňských barev Sponenberg vysvětluje, že smoky cream koně jsou rovněž smetanoví, ale mají na chlupech více pigmentu než perlinové a mohou mít i výrazněji zbarvený trup.

Perlino, cremello a smoky cream nejsou albíni, protože jejich srst a oči jsou pigmentované. Je zajímavé, že albinismus u koní nebyl nikdy prokázán. "Smetanové zbarvení velmi připomíná albíny a je výsledkem stejného genetického mechanismu, ale postrádá ono extrémně světlé zabarvení srsti a očí, jež je charakteristické pro albíny u jiných živočišných druhů," píše Sponenberg.

Mláďata dědí pro každý charakteristický znak po jednom genu od každého z rodičů. Dominantní geny se projeví, pokud zvíře zdědí jeden či dva geny. Recesivní geny mohou být dominantními geny potlačeny. perlino a cremello jsou neúplně dominantní a vliv genů na vzhled koně lze určit už z jejich fenotypu (už z pohledu na zvíře).

Perlino, cremello a smoky-cream jsou důsledkem takzvaných dvojitě zředěných genů. Znamená to, že koně těchto zbarvení mají dvě kopie genů zředěné barvy, jimž se říká smetanové geny. Tyto geny ředí neboli zesvětlují černou a červenou, dva základní pigmenty barev koní. Černá, světle a tmavě hnědá jsou u koní považovány za důsledek černého faktoru. Světle a tmavě rezavá jsou důsledkem červeného faktoru. Jestliže se základní pigmenty modifikovány dalšími geny, jako třeba smetanovými geny, výsledkem budou barvy v rozsahu od černé po slonovinovou.

Jednou nebo dvakrát světlejší

Otázku zbarvení perlino snáze pochopíme, když budeme toto zbarvení brát jako konečný výsledek trvalého zesvětlování hnědého koně. Pokud kůň zdědí od jednoho ze svých rodičů smetanový gen, bude z něj buckskin. Pokud zdědí dva geny - po jednom od každého z rodičů - bude z něj perlino.

Takže buckskin je v podstatě hnědák (bay), který byl zesvětlen jen jednou, a perlino je kůň, který byl zesvětlen dvakrát.

Podobně kůň s červeným faktorem (světlý nebo tmavý ryzák), jenž zdědí smetanový gen, se změní v palomina. Zdědí-li dva geny a zředí-li se jeho červený základ dvakrát, bude z něj cremello.

Jestliže vraný kůň v sobě nemá hnědé geny a zdědí smetanový gen od jednoho z rodičů, bude výsledkem smoky black. Pokud vraný kůň dostane po jednom genu od každého z rodičů (takže bude mít dva smetanové geny), zesvětlí se černý základ dvakrát a dostaneme smoky-cream.

Pamatujte, že existují dva základní typy barev. To, jak světlý nebo tmavý kůň je, závisí na barvě, kterou kůň zdědí. To je důvod, proč v koňském světě - a u Paintů zvlášť - nacházíme tak pestrou paletu barev.

Sbohem, nejistoto

Kromě atraktivní barvy mají koně barvy perlino ještě jednu vlastnost, která je od jiných koní odlišuje. Je-li perlino hymozygotní vůči černému faktoru (což Buck je) a spojí se se zbarvením bay, bude výsledkem vždycky buckskin.

Takže perlino jako Buck, jenž je testován jako homozygotní pro černý faktor (geneticky označován jako EE), může svým potomkům předat pouze černý gen. Připustí-li světlého nebo tmavého hnědáka, bude výsledkem vždy buckskin. A znovu, to jak světlý nebo tmavý buckskin bude, závisí na barvě klisny. Je-li klisna chestnut nebo hodně světlá hnědka bay, dá světlého buckskina s kontrastním zbarvením mezi trupem a černými oblastmi. Černá klisna, tmavá hnědka nebo světlá hnědka tmavšího odstínu naopak dá mnohem tmavšího buckskina, který vypadá téměř jako grulla.

Pokud se bay s červeným genem spojí s perlinem, který není homozygotní k černému faktoru (Ee), může být výsledné hříbě palomino nebo cremello. Takže koně zbarvení perlino mohou podle své homozygotnosti k černému faktoru dávat palomina, cremella a nebo buckskiny.

Ve světě genetiky, jenž je plný překvapení, jsou koně s dvojitě ředěným genem - jako perlino a cremello - velmi užitečným nástojem. "Modroocí smetanoví koně jsou velmi cennými chovnými zvířaty, protože mohou požadovanou barvu dávat se stoprocentní jistotou", vysvětluje Sponenberg.

Malé varování: protože kůň má pro každou barvu dva geny (po jednom od každého z roidčů), může mít hnědák typu bay jeden černý gen a jeden červený. Protože červený je recesivní, nedokážete podle barvy koně určit, že tento gen v sobě má. Test na červený faktor, jenž může určit, zda v sobě kůň má červený gen, snímá z chovu určitou část nejistoty. Test DNA provádějí takové instituce jako University of California v Davisu.

Přesné záznamy

APHA schválila zbarvení perlino jako registrovanou barvu, aby měla jistotu o přesnosti svých záznamů. Pokud by tak neučinila, mohla by registrovat koně s genetickými původy, jež by nakonec nedávaly smysl.

"Výbor APHA pro registraci schválil přijetí barvy perlino z důvodu genetických," vysvětluje Jim Kelly. " Kdyby byl perlino registrován jako palomino, což se dělo doposud, dával by koně s černou hřívou a ocasem, nohama nebo ušima i z klisen, které tyto odznaky nemají, což je geneticky nemožné. Zařazením perlina do registru barev zajistí, že ode dneška budou naše záznamy geneticky přesné."

U plemene jako jsou Painti, kde barva hraje významnou roli, je klasifikace barev podstatná, jak věří i Buckova majitelka, Milynda Milamová. "Ačkoli perlino a cremello si jsou velmi podobní, ve skutečnosti, kdybyste perlina nazvali cremellem, bylo by to stejné, jako byste světlému hnědákovi říkali ryzák a buckskinovi palomino. A to byste určitě neudělali."

"APHA je důležitá v tom, že svým členům poskytuje informace, informace, které nám pomáhají učinit zásadní rozhodnutí týkající se našich Paintů. Spolu s pohlavím a věkem je barva jedním z hlavních faktorů identifikace koně."

Podobné články

Czech Quarter Horse Association připravila další ročník Festivalu hřebců amerických plemen. A ani v letošním roce nebudete ochuzeni o předvedení…

Deník

Za romantikou Divokého západu, kde se problémy řešily na místě a pravdu měl ten s rychlejší rukou, se vydali diváci jezdecké akce Equiservis Pink…