Úvahy o klasickém ježdění II (9): Kůň, který nechce jít dopředu

20. 6. 2005 Thomas Ritter Autor fotek: Sara Stafford

Otázka: Jezdím 170 cm vysokého valacha, holandského teplokrevníka, kterého mám problém upobízet dopředu a mít ho před holení. Když jde konečně dopředu, je to nádhera, ale donutit ho k tomu je velký boj a jsem už z toho podrážděná. Zajímalo by mě, co mohu udělat jinak. Můj trenér na mém koni také jezdí a říká, že on tento problém nemá.

Odpověď:
Přestože existují koně, kteří jsou „od přírody“ líní či flegmatičtí, neochota jít dopředu je obvykle problém, který souvisí se sedem a pomůckami jezdce. Existují čtyři hlavní faktory, které jsou samostatně nebo v kombinaci příčinou toho, že je problém koně upobízet.

  • Jezdec se předklání, což blokuje zadní nohy koně a nutí ho chodit „po předku“. Někteří koně jsem extrémně citliví na rozmístění hmotnosti jezdce.
  • Jezdec má příliš tvrdé ruce, takže nedovolí koni dostatečně došlápnout zadníma nohama pod těžiště a ničí to jeho kmih.
  • Jezdec se drží koně nohama nebo ho nohama příliš tiskne. Jakýkoli prolongovaný tlak způsobuje, že kůň bude jezdce ignorovat nebo půjde proti němu, což se může projevit i neochotou jít dopředu.
  • Jezdec používá své ruce i holeně najednou, tj. pobízející i zadržující pomůcky působí proti sobě, což vyvolá u koně zmatek a odpor.

 

Abychom napravili problém „zabržděného“ koně, musíme začít u toho, že přehodnotíme svůj sed. Musíme natáhnout nohy co nejvíce dolů a musíme svá ramena držet pěkně vzadu, abychom netlačili příliš dozadu nohy. Potom musíme odlehčit přilnutí, jak jen to nejvíce jde, takže nebude působit jako brzda. Nakonec, čím línější se kůň zdá být, tím lehčí a kratší musí být pobídky holeněmi, takže pobídka vlastně skončí dřív, než si ji kůň uvědomí. Načasování a koordinace pomůcek hraje tedy významnou roli. Dobré výsledky můžeme získat pouze tehdy, když dáváme pomůcky přesně ve správnou chvíli ve vztahu k nohosledu koně. Pro pobízející pomůcku holení je optimálním momentem právě začátek fáze kmitu stejnostranné zadní nohy. Pobídka holení, která je daná v tento přesný moment, podpoří zvednutí zadní nohy a tedy i kmih koně. Pokud však načasujeme pomůcku nesprávně, bude ji kůň buď ignorovat nebo půjde proti ní, takže i mírné nepřesnosti v načasování mohou vést k úplně odlišným výsledkům, než jsme původně zamýšleli.

Jakmile zvládneme koordinaci pomůcek, musíme dávat pozor na to, abychom dostatečně povolili otěže ve chvíli, kdy pobízíme, takže přilnutí nebude v rozporu s pomůckou holení.

Pokud si budete neustále hlídat uvedené čtyři body, lenivost vašeho koně velmi rychle zmizí.

Těšíme se na vaše dotazy a náměty na téma klasického ježdění, ale i ježdění jako takového, výcviku koně i jezdce. Autory tohoto článku můžete navštívit na jejich stránkách Classical Dressage.

Příbuzné články:

 

Podobné články

Vyhazování se u koní vyvinulo jako obranný mechanismus, který jim měl pomoci zbavit se predátora. Dnes už se běžný kůň s predátorem jen tak nesetká,…

Finále Super Cupu Global Champions League, kterým vyvrcholila galashow světového parkuru Prague Playoffs v libeňské O2 areně, bylo napínavé až do…