Úvahy o klasickém ježdění II (7): Vnímání nohosledu

6. 6. 2005 Dr. Thomas Ritter Autor fotek: Dr. Thomas Ritter

OTÁZKA: Dokážu podle pocitu poznat, kdy je zadní noha ZVEDNUTÁ ze země (když bok koně uhýbá před mojí holení), ale nedokážu za nic na světě poznat, kdy je kopyto NA zemi. Stejně se pobízí, když je noha ve vzduchu, že? Pobídky se dávají tak, že se holení pobídne ve chvíli, kdy je stejnostranná zadní noha ve vzduchu, a současně se sevře do pěsti opačná otěž? (Hmmm, potřebovala bych vás tu!)

ODPOVĚĎ:
To je dobrý začátek. Nezáleží na tom, zda cítíte zvedání nohy nebo její došlapování, protože tyto fáze se střídají. Když cítíte, jak se zadní noha zvedá, víte, že druhá zadní noha došlapuje.

Dáte pobízející pomůcku ve chvíli, kdy se stejnostranná zadní noha začíná zvedat.

Poloviční zádrž dáte ve chvíli, kdy je stejnostranná zadní noha na zemi a před pozicí kolmou pod tělem, protože to je fáze nesení. Jakmile zadní noha na zemi projde pozicí kolmou pod tělem, začíná sunout a to už je pro poloviční zádrž pozdě.

Zde je několik bodů, které vám pomohou zjistit, kde se nacházejí zadní nohy koně:

  • Když zadní noha došlápne, cítíte malý náraz pod svojí stejnostrannou sedací kostí - pokud hmotnost vašeho trupu spočívá na sedacích kostech.
  • Když zadní noha došlapuje, stejnostranná kyčel se trochu nadzvedne.
  • Když je zadní noha na zemi za kolmou pozicí pod tělem, tj. sune tělo, hrudník se zhoupne na stejnou stranu. Když je hrudník nejvíce vyklenutý na stranu, stejnostranná zadní noha se začíná odrážet od země. V praxi to znamená, že hrudník se zhoupne k vaší holeni a sám tak vyvolá pobídku. Vše, co musíte dělat, je vnímat tento impulz a zvýraznit ho, pokud je to nutné.
  • Když zadní noha vykračuje dopředu, stejnostranná kyčel a hřbet koně trochu klesají, protože kyčel se stáčí podle pohybu koně.
  • Když zadní noha došlapuje, ucítíte mírné zesílení přilnutí na stejnostranné otěži. Jakmile zadní noha začíná sunout, jezdec toto přilnutí musí opět uvolnit. Každou zadní nohu byste měli cítit ve svých rukách jako odliv a proudění v rytmu pohybu.
  • Můžete se podívat na lopatku koně, především v klusu, kdy jsou diagonální páry končetin synchronizované. Když jde přední noha na jedné straně dopředu, stejnostranná zadní noha se pohybuje dozadu.

Za prvé musíte koně během ježdění sledovat a o všem přemýšlet. Po nějaké době se vám ty pocity zažijí, stanou se samozřejmostí. Pokud se vám to zdá být složité, je to dobrým signálem toho, že začínáte přemýšlet o nohách koně, protože právě jeho nohosled diktuje načasování pomůcek. Pokud přemýšlíte o zadních nohách koně, začne o nich také brzy přemýšlet kůň. Bohužel mnoho trenérů nic podobného jezdce neučí.

Těšíme se na vaše dotazy a náměty na téma klasického ježdění, ale i ježdění jako takového, výcviku koně i jezdce. Autory tohoto článku můžete navštívit na jejich stránkách Classical Dressage.

Příbuzné články:

Podobné články
První krok jsme učinili. Právě nováčci v přepravě potřebují při první jízdě klid a jistotu.

Ježdění v přívěsu se dá naučit. Alfou – omegou je trénování s citem a rutina. Redaktorka časopisu Cavallo se zeptala třech odborníků, zda je…

Roluje se váš kůň za kolmici, nebo naopak natahuje krk jako žirafa? Se správným obnoskem se vám může podařit vyřešit hned několik nešvarů.