Úvahy o klasickém ježdění II (26): Povolení v týlu

17. 10. 2005 Thomas Ritter Autor fotek: Shana Ritter

Otázka: Napravuji zachráněného koně (plnokrevník), který měl svého času 200 kg podváhu a jelení krk. Ten z velké části zmizel, když se kůň trochu „vykrmil“, ale je stále velmi tuhý v týlu a má problémy s laterálním ohýbáním. Pracovala jsem zatím na tom, aby chodil dopředu, v rytmu a rovnováze, což se mi podařilo velmi brzy. Upraví se ztuhlý týl sám od sebe, když se zlepší jeho laterální ohebnost? Nebo bych měl provádět nějaká ohýbací cvičení? Pokoušel jsem se sám toto dilema vyřešit, ale nevěřím příliš své logice… Prováděl bych nějaká ohýbací cvičení, ale nejsem si jistý, jak budu úspěšný.

Odpověď:
Podle vašeho popisu jeleního krku a uzamčeného týlu bych doporučovat v první řadě zavolal chiropraktika, aby si koně prohlédl, protože velmi pravděpodobně tam bude subluxace v týlu, krku, kyčlích nebo kdekoli jinde v těle. Užitečné bude určitě natahování a ohýbání za mrkví. Ohýbání patří mezi velmi staré výcvikové praktiky, které propojují trénink a fyzikální terapii. Pomohou protáhnout ztuhlé krční a týlní svaly. Pomohou také správně umístit slinné žlázy na vnější nebo vnitřní straně čelisti, takže hrana čelisti se může dotýkat svalů bez utlačování slinných žláz. Nebuďte překvapen, pokud se bude kůň flexi nějak bránit. Pouze ji provádějte pomalu, jako by to byla jóga, a ohýbejte týl a krk obratel po obratli, jak vám to kůň dovolí. Jakmile se kůň začne bránit, narovnejte koni hlavu a krk a začněte znovu. Opakováním stažené svaly postupně změknou a natáhnou se.

Jakmile se týl více uvolní, zjistíte, že se zlepší kmih koně a pohyb jeho hřbetu. Já bych také koně naučil celé překroky a obraty okolo předku v pohybu, aby se podvolily jeho kyčle, lopatky a břišní svaly. Pokud je to pod sedlem příliš složité, můžete tyto cviky provádět na ruce. Jakmile se kyčle uvolní laterálně, zjistíte, že krk a týl se uvolní dokonce ještě více. Důležité bude také korektní lonžování se správně zapnutými vyvazovacími otěžemi, to koni pomůže najít vlastní rovnováhu v rovnoměrném rytmu, tempu, délce kroků a stupni energie na kruhu. To vše může být pro koně, který je v nápravě, mnohem složitější, než by se zdálo. Já osobně bych na koně nesedal, dokud by si nenašel svoji rovnováhu bez zatížení jezdcem na dlouhých otěžích, protože pokud neumí vybalancovat sám sebe bez váhy navíc, vše se může pouze zhoršit, až si na něho sedne jezdec.

Zahřátí koně na lonži, potom na ruce ohýbání v zastavení, dále několik celých překroků a obratů okolo předku v pohybu a nakonec pár cviků po nasednutí jezdce se mohou navzájem velmi dobře doplňovat, pomohou vysvětlit koni, co se od něho očekává, a poskytnou jeho svalům potřebnou pružnost a flexibilitu, aby mohl splnit vaše požadavky.

Těšíme se na vaše dotazy a náměty na téma klasického ježdění, ale i ježdění jako takového, výcviku koně i jezdce. Autory tohoto článku můžete navštívit na jejich stránkách Classical Dressage.

Příbuzné články:

 

Podobné články

Vyzkoušejte praktický trénink, který zaměstná tělo i hlavu. Kužely jsou na místě hned, můžete začít!

Jak souvisí prostupnost a poslušnost s přechody? A intenzitou našich pomůcek? Co dělat, pokud kůň reaguje nežádoucím způsobem? Právě tomu se ve svém…