Úvahy o klasickém ježdění II (22): Nevyvážený kůň
Otázka: Mám se svojí pětiletou klisnou dva problémy. Nepohybuje se vůbec od zádě. Stále cítím, že chodí po předku. Na levou ruku se vytáčí ven, až mě bolí vnitřní ruka, jak ji držím. Má také tendence vypadávat v rozích. Druhým problémem je to, že se obtížně uvolňuje a sníží hlavu pouze v kroku. Jakmile s ní naklušu, její hlava je skoro stejně vysoko, jako moje.
Odpověď:
Vaše klisna není laterálně a podélně vybalancovaná, tj. nese více hmotnosti na své levé straně a nese více hmotnosti vepředu. Výsledkem je to, že její levá přední noha je zvláště přetížená, a proto máte těžké přilnutí na levé otěži. Abyste svoji klisnu vybalancoval, musíte nejdříve dosáhnout laterálního rovnováhy (pravolevé). Jinými slovy ji musíte narovnat. Nyní totiž její pravá zadní noha uhýbá doprava. Její levá zadní noha nedošlapuje dostatečně dopředu, což je důvod, proč se opírá do levé otěže. Protože se každá zadní noha pohybuje trochu jiným směrem, kyčle klisny jsou našikmo. Pravá kyčel je více vepředu (a vpravo) než levá. To ovlivňuje pozici lopatek: levá lopatka se tlačí doleva, což je důvod, proč vypadává v obloucích na levou ruku. Všechny její oblouky doleva budou menší, než byste chtěl a oblouky doprava budou větší. Vůbec může být obtížné ji otočit doprava.
Zpočátku musíte získat kontrolu nad zadníma nohama. Musíte svojí levou holení pobídnout levou zadní nohu dopředu. Klisna asi bude chtít nejdříve zrychlit, takže se na to musíte připravit a ihned regulovat její tempo poloviční zádrží. Pokud nemůže zrychlit, pokusí se vytlačit záď doprava, čemuž zabráníte pravou holení za podbřišníkem. Může se také pokusit vytlačit svoji lopatku doleva, čemuž zabráníte levým stehnem/kolenem a otěží (na bázi krku). Můžete také přesunout svoji hmotnost doprava tím, že si více našlápnete pravý třmen.
To je to, co si lze představit pod Steinbrechtovým pojmem „gymnastikování jedné zadní nohy“. Narovnáním koně získáte kontrolu nad jeho zadníma nohama. Když jste upevnil laterální rovnováhu (narovnání), budete také mnohem blíž k podélné rovnováze, tj. vaše klisna bude mnohem méně na předku. To také zabrání tomu, aby se dostávala nad otěž při přechodech. Kůň se dostane nad otěž pouze tehdy, když má jednu nebo obě zadní nohy „za sebou“. Pokud pobídnete vnitřní zadní nohu, aby došlápla pod vás a ohnula se pod vaší hmotností, kůň nejen ohne zadní nohu, ale také podsadí záď, vyklene hřbet, zvedne kohoutek, zakulatí krk a uvolní týl.
Pokud je křivost pokročilá a upevněná, připravte se na to, že to bude vyžadovat velmi pevný sed a občas i silné holeně, aby je jednoduše kůň neodtlačil pryč. Jakmile jeho zadní nohy povolí, vše půjde mnohem snáze a kůň bude ve všech směrech lehčí.
Těšíme se na vaše dotazy a náměty na téma klasického ježdění, ale i ježdění jako takového, výcviku koně i jezdce. Autory tohoto článku můžete navštívit na jejich stránkách Classical Dressage.
Příbuzné články:
- Úvahy o klasickém ježdění II (21): Osmička a malý kruh /12.9.2005/
- Úvahy o klasickém ježdění II (20): Správné přilnutí /5.9.2005/
- Úvahy o klasickém ježdění II (19): Kdy začít jezdit s uzdou /29.8.2005/
- Úvahy o klasickém ježdění II (18): Trénované oko /22.8.2005/
- Úvahy o klasickém ježdění II (17): Narovnání staršího ztuhlého koně /15.8.2005/
- Úvahy o klasickém ježdění II (16): Počet stop při laterálních pohybech /8.8.2005/
- Úvahy o klasickém ježdění II (15): Ježdění prodlouženýchchodů /1.8.2005/
- Úvahy o klasickém ježdění II (14): Ohýbání /25.7.2005/
- Úvahy o klasickém ježdění II (13): Dlouhý hřbet a příliš lehké přilnutí /18.7.2005/
- Úvahy o klasickém ježdění II (12): Vyvazovací otěže /11.7.2005/
- Úvahy o klasickém ježdění II (11): Bolavé paže /4.7.2005/
- Úvahy o klasickém ježdění II (10): Házení hlavou /27.6.2005/
- Úvahy o klasickém ježdění II (9): Kůň, který nechce jít dopředu /20.6.2005/
- Úvahy o klasickém ježdění II (8): Ovlivnění hlavy a krku koně sedem /13.6.2005/
- Úvahy o klasickém ježdění II (7): Vnímání nohosledu /6.6.2005/
- Úvahy o klasickém ježdění II (6): Jak shromáždit koně /30.5.2005/
- Úvahy o klasickém ježdění II (5): Francouzská klasická drezúra /23.5.2005/
- Úvahy o klasickém ježdění II (4): "Veslování" rukama /16.5.2005/
- Úvahy o klasickém ježdění II (3): Zvedání se na zadní ve shromážděném klusu /9.5.2005/
- Úvahy o klasickém ježdění II (2): Kmih /2.5.2005/
- Úvahy o klasickém ježdění II (1): Alfa dominance - souvisí to s klasickou teorií? /25.4.2005/
Galerie
Máte čtyři kužely?
Vyzkoušejte praktický trénink, který zaměstná tělo i hlavu. Kužely jsou na místě hned, můžete začít!
Přechody: Alfa a omega jezdectví
Jak souvisí prostupnost a poslušnost s přechody? A intenzitou našich pomůcek? Co dělat, pokud kůň reaguje nežádoucím způsobem? Právě tomu se ve svém…