Úvahy o klasickém ježdění II (21): Osmička a malý kruh

12. 9. 2005 Thomas Ritter Autor fotek: Sara Stafford

Otázka: Jeden ze cviků, který jsem nedávno dělal, je osmička v kontracvalu, průměr kruhů asi 20 m a uprostřed s letmou změnou cvalu (tj. kruh vpravo v levém cvalu, letmý přeskok, kruh vlevo v pravém cvalu atd.). Poslední roky jsem to dělal s několika koňmi a zjistil jsem, že to je výborná zkouška rovnováhy a pozornosti. Můj současný kůň to má rád a osmičku bere jako výbornou hru, když ji začlením do hodiny. Někdy po něm žádám letmý přeskok, někdy ho nechám měnit kruhy bez přeskoku.

Odpověď:
Osmička je výbornou gymnastickou jízdárenskou figurou pro všechny tři chody, pokud je ježděná precizně. Ve cvalu vyžaduje po koni zvláště hodně síly, rovnováhy, kmihu a shromáždění. Já právě provádím malé osmičky (kruhy o průměru 10 m) s jedním ze svých koní. Výrazně se u něho zlepší kvalita cvalu, pokud dávám velký pozor na kulatost a pravidelnost osmičky i chodu. Waldemar Seunig (Von der Koppel bis zur Kapriole, 1949, 326) osmičku vyloženě doporučuje: „Schopnost provést plynulou a kmihuplnou osmičku s letmou změnou cvalu na krátké stěně jízdárny je zkouškou perfektní gymnastické průpravy ve cvalu. Na tento cvik se dvojice připravuje kontracvalem na kruhu“.

Existují 4 varianty této základní figury ve cvalu:

  • 1. první kruh o průměru 10 m ve cvalu na správnou nohu, druhý kruh o průměru 10 m v kontracvalu;
  • 2. první kruh o průměru 10 m v kontracvalu; druhý kruh o průměru 10 m ve cvalu na správnou nohu;
  • 3. oba dva kruhy o průměru 10 m ve cvalu na správnou nohu s letmým přeskokem;
  • 4. oba dva kruhy o průměru 10 m v kontracvalu s letmým přeskokem.

 

Podobné články
První krok jsme učinili. Právě nováčci v přepravě potřebují při první jízdě klid a jistotu.

Ježdění v přívěsu se dá naučit. Alfou – omegou je trénování s citem a rutina. Redaktorka časopisu Cavallo se zeptala třech odborníků, zda je…

Roluje se váš kůň za kolmici, nebo naopak natahuje krk jako žirafa? Se správným obnoskem se vám může podařit vyřešit hned několik nešvarů.