Úvahy o klasickém ježdění II (21): Osmička a malý kruh
Otázka: Jeden ze cviků, který jsem nedávno dělal, je osmička v kontracvalu, průměr kruhů asi 20 m a uprostřed s letmou změnou cvalu (tj. kruh vpravo v levém cvalu, letmý přeskok, kruh vlevo v pravém cvalu atd.). Poslední roky jsem to dělal s několika koňmi a zjistil jsem, že to je výborná zkouška rovnováhy a pozornosti. Můj současný kůň to má rád a osmičku bere jako výbornou hru, když ji začlením do hodiny. Někdy po něm žádám letmý přeskok, někdy ho nechám měnit kruhy bez přeskoku.
Odpověď:
Osmička je výbornou gymnastickou jízdárenskou figurou pro všechny tři chody, pokud je ježděná precizně. Ve cvalu vyžaduje po koni zvláště hodně síly, rovnováhy, kmihu a shromáždění. Já právě provádím malé osmičky (kruhy o průměru 10 m) s jedním ze svých koní. Výrazně se u něho zlepší kvalita cvalu, pokud dávám velký pozor na kulatost a pravidelnost osmičky i chodu. Waldemar Seunig (Von der Koppel bis zur Kapriole, 1949, 326) osmičku vyloženě doporučuje: „Schopnost provést plynulou a kmihuplnou osmičku s letmou změnou cvalu na krátké stěně jízdárny je zkouškou perfektní gymnastické průpravy ve cvalu. Na tento cvik se dvojice připravuje kontracvalem na kruhu“.
Existují 4 varianty této základní figury ve cvalu:
- 1. první kruh o průměru 10 m ve cvalu na správnou nohu, druhý kruh o průměru 10 m v kontracvalu;
- 2. první kruh o průměru 10 m v kontracvalu; druhý kruh o průměru 10 m ve cvalu na správnou nohu;
- 3. oba dva kruhy o průměru 10 m ve cvalu na správnou nohu s letmým přeskokem;
- 4. oba dva kruhy o průměru 10 m v kontracvalu s letmým přeskokem.
Galerie
Máte čtyři kužely?
Vyzkoušejte praktický trénink, který zaměstná tělo i hlavu. Kužely jsou na místě hned, můžete začít!
Přechody: Alfa a omega jezdectví
Jak souvisí prostupnost a poslušnost s přechody? A intenzitou našich pomůcek? Co dělat, pokud kůň reaguje nežádoucím způsobem? Právě tomu se ve svém…