Úvahy o klasickém ježdění II (16): Počet stop při laterálních pohybech

8. 8. 2005 Thomas Ritter Autor fotek: Shana Ritter

Otázka: Kolik stop, tři nebo čtyři, jsou při klasickém provedení cviku dovnitř plec? A jak je to při cviku dovnitř záď a polovičních překrocích?

Odpověď:
Při cviku dopředu plec došlapuje vnější přední noha mezi stopy zadních nohou, takže můžete vidět čtyři nohy, pokud se díváte na koně a jezdce přímo zepředu nebo zezadu.

Při cviku dovnitř plec, tak, jak je ježděn na drezurních obdélnících dnes, došlapuje vnější přední noha přímo před vnitřní zadní, takže vidíte pouze tři končetiny.

Při cviku dovnitř plec tak, jak se jezdí ve Španělské jezdecké škole a jak můžete vidět ve Španělsku, Portugalsku a Francii, došlapuje vnější přední noha k vnitřní straně vnitřní zadní nohy, což je důvod, proč při pohledu zepředu nebo zezadu vidíte čtyři končetiny.

Ve cvalu nemůže být kůň od stěny odkloněn v tak ostrém úhlu jako v klusu a kroku, protože nohy koně by si navzájem překážely. Dovnitř plec (nebo spíš dopředu plec) ve cvalu se nazývá plié a je součástí každého pokročilejšího drezurního tréninku. Je to vynikají cvik pro narovnání a posilování.

Poloviční překrok lze přirovnat k dovnitř zádi na diagonále. Rozdíl je, že úhel, který svírá tělo koně se stopou, je ostřejší při polovičním překroku než při dovnitř záď, proto musí kůň více překřižovat nohy. Při dovnitř záď na závodech jdou přední nohy přímo rovně, zatímco zadní nohy se kříží. V minulosti se dovnitř záď často jezdila v ostřejším úhlu, což můžete vidět na obrazech z 18. století. I Oliveira jezdil dovnitř záď ve velmi ostrém úhlu ke stěně.

Kvalita polovičních překroků závisí pouze a jen na aktivitě a práci vnitřní zadní nohy ještě před započetím tohoto cviku. Pokud vnitřní zadní noha nevyšlapuje dostatečně dopředu a pokud není dostatečně pod tělem, aby převzala hmotnost, poloviční překrok bude špatný. Napravit to lze pouze tak, že se vnitřní noha přivede více pod tělo a potom se jezdec znovu pokusí o poloviční překroky. Někdy to zabere několik týdnů nebo dokonce měsíců, než kůň dostatečně zesílí a zpružní, aby poloviční překrok předvedl. Někteří koně to provádějí velmi snadno, dokonce i bez řádného tréninku, zatímco jiní koně vyžadují delší dobu k nácviku.

Těšíme se na vaše dotazy a náměty na téma klasického ježdění, ale i ježdění jako takového, výcviku koně i jezdce. Autory tohoto článku můžete navštívit na jejich stránkách Classical Dressage.

Příbuzné články:

 

Podobné články

Vyzkoušejte praktický trénink, který zaměstná tělo i hlavu. Kužely jsou na místě hned, můžete začít!

Jak souvisí prostupnost a poslušnost s přechody? A intenzitou našich pomůcek? Co dělat, pokud kůň reaguje nežádoucím způsobem? Právě tomu se ve svém…