Úvahy o klasickém ježdění II (15): Ježdění prodloužených chodů
Otázka: Jak se jezdí prodloužené chody? Jak je lze korektně trénovat, aby je kůň předvedl energicky, ale aby přitom stále vnímal jezdce a nezačal prchat?
Trochu přiblížím svoji situaci. Mám koně, který má takový posun, že do prodloužených chodů vloží sám o sobě vše, co může. Umí se i nést, ale nerad. Pracuji na zlepšení jeho schopnosti se nést už více než dva roky tím, že jezdím převážně v pracovním klusu (v terénu i na jízdárně) a cvičím i shromážděný klus stejně jako nějaké jednoduché cviky a práci na dvou stopách v kroku. Jeho přirozený prodloužený klus je 1,5krát delší než pracovní klus. Nepamatuji si skutečnou délku, ale je to asi okolo120 cm v pracovním klusu a 180 cm v klusu prodlouženém. (Budu to muset změřit.) Tento ruch má tolik posunu, že je problém ho vysedět. Jeho hřbet je nyní dostatečně silný a dobře pruží, takže už ho mohu vysedět a řídit mnohem lépe. Jeho cval je spíš pomalý trysk. Nepracuji s ním ve cvalu mnoho, protože má tendenci se přitom příliš rozrušit a spěchá. Vyhazuje a potom se rozběhne až do úplného trysku (často běží jako v panice; jen někdy se zdá, že se mu to líbí) a úplně mě ignoruje. Tento cval je obvykle čtyřdobý a občas býval na chvíli nevybalancovaný a vypadalo to, jako by kůň měl upadnout. Teď už cválá vyváženě, ale úplně ignoruje jakoukoli moji pomůcku, ať už sedem, holení či otěží. Už mě přitom i shodil. Několikrát se mi podařilo na něm zůstat a získal jsem pak nad ním kontrolu a mohl ho řídit. Stále se ve cvalu na jízdárně zlepšuje, už mu mnohem více věřím, ale přesto občas (asi pětkrát za poslední 2 roky) začne nekontrolovatelně vyhazovat, což mě přistihne naprosto nepřipraveného a než si uvědomím, co se děje, nedokážu se včas posadit hluboko do sedla. Jednou jsem byl schopen jet na něm v rovnováze v lehkém sedu, když už jsem cítil, že ho nedokážu usedět v sedu plném. Většinou se však umím usadit, když dostatečně natáhnu nohy dolů, napřímím trup a jezdím prostupně. Myslím si, že jsou zde dva různé problémy. Jedním je moje schopnost vysedět správně tyto prostorné pohyby a druhým je jeho schopnost soustředit se a poslouchat mé pomůcky. Rád bych na něm zůstal a ujezdil i tyto situace, ale je pro mě mnohem důležitější komunikovat s ním a zabránit tomu, aby vypnul a nereagoval na mé signály. Za jakoukoli radu budu velmi vděčný.
Odpověď:
Podle vašeho popisu to vypadá, že problémem není zlepšování prodloužených chodů, ale udržení rovnováhy a pozornosti koně na pomůcky jezdce. Zdá se, že váš kůň má od přírody mnohem větší posun než nesení. To znamená, že se musíte soustředit na procvičování jeho schopnosti se nést, dokud nebude více v rovnováze. Jedním z nejzákladnějších principů ježdění středních a prodloužených chodů, který mě moji učitelé v Německu učili, je prodloužit chody jen do té míry, do jaké mohu koně kontrolovat svým sedem. Když se učíte prodlužovat, dělejte to postupně a jen tak dlouho, dokud kůň zůstává “na sedu”. Mohly by pomoct časté přechody mezi více shromážděným a mírně prodlouženým klusem nebo cvalem, tj. prodloužit kroky 2-3krát na jedné dlouhé stěně nebo na diagonále. Jezděte přechody z prodloužení v klusu či cvalu do zastavení. Jak by řekl Mikolka, prvek zastavení musí být vždy přítomen. To bude pro vás a vašeho koně zpočátku velmi těžké a nejdříve se na to musíte připravit přechody klus > zastavení a cval > zastavení z mnohem shromážděnějšího tempa. Při přechodu z klusu do zastavení si vyberte jednu zadní nohu a přechod proveďte pomoci tří polovičních zádrží, aniž byste koni dovolili zpomalit. Musí zastavit přesně ze stejného tempa, jakým klusal. Pokud jedete přechod ze cvalu do zastavení, jezděte ho do vnitřní zadní nohy, tj. 3 poloviční zádrže, kdy vaše sedací kosti půjdou dopředu. Schopnost se nést můžete také zlepšit ježděním malých kruhů a ostrých obratů ve všech třech chodech. Je důležité, aby se kůň v obratu nenakláněl a aby se korektně ohýbal od uší až po ocas jako vařená nudle okolo vaší vnitřní nohy. Zvláště vhodné jsou passady (velké piruety v mírné pozici dovnitř záď). Provádějte složité jízdárenské figury, aby kůň nechodil po rovných liniích příliš dlouho před dalším obratem nebo přechodem dolů. Tímto způsobem nebude mít čas vás ignorovat nebo se dostat mimo vliv vašich pomůcek. Občas ho zastavte podél stěny a ustupte zádí o 90° do jízdárny, potom se vraťte zpět podél stěny. To zopakujte 2-3krát na stejném místě, potom se rozejděte a zopakujte stejný cvik na jiném místě jízdárny. Udělejte to stejné, ale ustupte do jízdárny o 90° lopatkami. Obrat o 90° lze někdy kombinovat s polovičními překroky. Cviky na dvou stopách, především v rychle se měnících kombinacích, jsou také velmi účinné. Všechny tyto cviky podpoří uvolněnost kyčlí, břišních svalů, lopatek a hřbetu.
Abyste kontroloval koně a zůstal s jeho pohybem i při prodloužení, musíte použít mnohem víc břišních, šikmých a zádových svalů. Můžete ukotvit a umocnit pomůcky sedem svými stehny a koleny. Když musíte použít silnou pomůcku sedem a/nebo otěží, stiskněte svého koně koleny, aby se pomůcka lépe přenesla. Jakákoli pomůcka otěží musí být podpořena vašim tělem, což umožní udržet spojení loktů s trupem. Musíte více zpevnit horní část trupu než ruce a paže. Vaše kyčle musí být velmi pružné, aby byly schopné následovat pohyby hřbetu koně. Nedovolte koni, aby vám vytáhl lokty od těla, nestavějte se do třmenů a nepředklánějte se pánví ani rameny. To by byl konec vašeho sedu a vašeho vlivu na koně.
Těšíme se na vaše dotazy a náměty na téma klasického ježdění, ale i ježdění jako takového, výcviku koně i jezdce. Autory tohoto článku můžete navštívit na jejich stránkách Classical Dressage.
Příbuzné články:
- Úvahy o klasickém ježdění II (14): Ohýbání /25.7.2005/
- Úvahy o klasickém ježdění II (13): Dlouhý hřbet a příliš lehké přilnutí /18.7.2005/
- Úvahy o klasickém ježdění II (12): Vyvazovací otěže /11.7.2005/
- Úvahy o klasickém ježdění II (11): Bolavé paže /4.7.2005/
- Úvahy o klasickém ježdění II (10): Házení hlavou /27.6.2005/
- Úvahy o klasickém ježdění II (9): Kůň, který nechce jít dopředu /20.6.2005/
- Úvahy o klasickém ježdění II (8): Ovlivnění hlavy a krku koně sedem /13.6.2005/
- Úvahy o klasickém ježdění II (7): Vnímání nohosledu /6.6.2005/
- Úvahy o klasickém ježdění II (6): Jak shromáždit koně /30.5.2005/
- Úvahy o klasickém ježdění II (5): Francouzská klasická drezúra /23.5.2005/
- Úvahy o klasickém ježdění II (4): "Veslování" rukama /16.5.2005/
- Úvahy o klasickém ježdění II (3): Zvedání se na zadní ve shromážděném klusu /9.5.2005/
- Úvahy o klasickém ježdění II (2): Kmih /2.5.2005/
- Úvahy o klasickém ježdění II (1): Alfa dominance - souvisí to s klasickou teorií? /25.4.2005/
Galerie
Vyzkoušejte praktický trénink, který zaměstná tělo i hlavu. Kužely jsou na místě hned, můžete začít!
Přechody: Alfa a omega jezdectví
Jak souvisí prostupnost a poslušnost s přechody? A intenzitou našich pomůcek? Co dělat, pokud kůň reaguje nežádoucím způsobem? Právě tomu se ve svém…