Lékař léčí a příroda uzdravuje

10. 5. 2016 Blanka Korytářová Autor fotek: Blanka Korytářová

Přišla nám reakce na článek Jak jsme ošetřovali tržnou ránu. Podobný úraz, který je v článku popisován, postihl ve stejném čase i jiného koně na severu Moravy. Léčba byla ovšem naprosto odlišná. Pokud jste nakloněni alternativám, rozhodně v článku Blanky Korytářové najdete inspiraci.

„Můj" úraz se stal ve výběhu, v pátek, v půlce října, rozšklebená rána na karpálním kloubu, zkrátka skoba (použila jsem výraz z předchozího článku). Pacientem byla tříletá rezavá kobylka Shanti. Zranění bylo přímo na kloubu, uprostřed „díra" po vpichu. Celkové sešití absolutně nepřicházelo v úvahu, snad by rána snesla pár stehů na okraji. Ale to se nestalo. Navíc tím, že byla rána na kloubu, bylo doporučeno ošetření v Brně na klinice.

vs„Obvoďák" mých koní MVDr. Ján Mach se zrovna účastnil veterinárního semináře mimo republiku. Slíbil, že dojede co nejdříve, ale to bylo až za tři dny. Naštěstí byl v dosahu MVDr. Peter Kubis, který se zabývá alternativní léčbou jak u lidí, tak u zvířat.

První ošetření spočívalo v omytí vodou, jablečným octem a desinfekce slivovicí s rozpuštěnými papričkami (ostřejšími než např. jalapeño) a perorálním podání homeopatik. A jelikož pan doktor musel další den odjet zpět do svého působiště (Luhačovice), pozvala jsem dalšího veterináře v dosahu, aby v ráně druhý den odstřihl volný konec kůže. Odmítl s tím, že on by léčil jinak (s antibiotiky atd.), proto s „mojí ránou" nechce mít nic společného. Pochopila jsem a chápu.

vwA nyní k samotnému postupu. Ránu jsem vymývala večer jablečným octem a vodou. Shanti po celou dobu chodila na celý den do výběhu, kulhala, ale byla venku s přáteli. Rána byla na vzduchu, noha oteklá.

První fotodokumentaci jsem dělala tři dny po úraze, po ošetření MVDr. Machem. On jako první použil Betadinu, pak mast s koloidním stříbrem a zavázal. Naštěstí pan doktor Mach chápe můj přístup k alternativní medicíně a respektuje dr. Kubise, proto je schopen se se mnou domluvit o léčebných postupech. V jiném případě by prý použil na ránu framykoin, doporučil převazy. Stejný postup jako v článku Katky. Injekční antibiotika by nenasadil, protože viděl, že rána má svoji imunitu.

Jeho převaz se sundal cca za 12 hodin a rána byla opět na vzduchu. Další léčebné úkony byly zcela v režii dr. Kubise, za jehož rady, modlitby a vyléčení ještě jednou oficiálně, písemně, děkuji.

Ošetření probíhalo pouze večer po příchodu Shanti z výběhu. Měla jsem škálu možností, čím ránu vymýt. Buď jsem se rozhodla intuitivně nebo jsem získala telefonickou radu pana doktora. Samozřejmě byl ochoten i dojet, cca jednou za 3 týdny. Pořadí používání se mohlo zdát chaotické, ale vím, že bylo přesně na míru. „Vymývací vodičky" byly koloidní stříbro (40 ppm), čaj z řepíku lékařského, jablečný ocet, betadina a čistá voda. Pak jsem na ránu dala čerstvou aloe vera (pokud jsem ji měla s sebou a měla čas).

vsV noci, v boxe, byla rána kryta prubanem (fixační elastický obvaz z lékárny, loketní a kolenní) a pod ním krytí s medem. Med jsem měla dvojí - jeden namíchaný s mletým chilli a druhý s kurkumou a černým pepřem. Ráno mi ošetřovatel krytí sundal (pokud pruban do rána vydržel) a kobylka šla opět s volnou nohou ven. V případě, že jsem do stáje nedojela, noha byla jen umytá vodou a nechána i v boxe volně.

Po celou dobu byla podávána homeopatika a byl doporučen pohyb. Shanti umí chodit na volno se svojí matkou, takže dlouhé vyjížďky pokračovaly bez omezení, když přestala kulhat (cca po týdnu).

Na fotografii vlevo vidíte ránu 4. 12. 2015 (cca měsíc a půl po úraze). Až na fotce jsem si všimla, že musím odstřihnout chlupy, ty se odstřihly 5. 12. :-). Za celou dobu nedošlo ke vzniku granulační tkáně, rána se hojila od okrajů, přesně podle učebnice. A pokračovalo se - bez homeopatik, s konopným olejem a medem (bez prubanu). Pokud jsem nepřijela, ošetřovatelé dali na ránu Panthenol (byl vybrán pro snadnou aplikaci). Vše jednou denně, večer.

vs

Na poslední fotografii (vpravo) je rána po zahojení, v březnu.

V neposlední řadě musím ještě něco napsat ke krmné dávce. Své koně krmím trošku jinak, ale to je asi na další pokračování. Nicméně protože v procesu hojení je důležitá i acidobazická rovnováha krve, trochu jsme pozměnili krmnou dávku. Shanti nedostávala žádné překyselující potraviny, byla na bezlepkové dietě. V krmné dávce: kukuřice (kupuji od soukromníka, ručně loupaná, snad bez GMO, semena má svoje), vojtěškové granule, vařené jáhly s kurkumou a zázvorem, rýže natural basmati vařená s hřebíčkem, červená řepa, bílá ředkev, mrkev, ředkvičky, jablečný ocet, olivový olej, ostropestřec, lněné semínko, veškeré zbytky z odšťavovače (zázvor, petržel, celer, zelí atd.), domácí kyselé zelí (jedna polévková lžíce), ananas a MSM (zdroj organické síry, stejně jako např. bílá ředkev).

Co se týče očkování - Shanti je očkovaná proti tetanu, to je asi jediné, co má v těle "nepřírodního", nejsem na té úrovni vědomí, že bych si mentálně představila, že každá její buňka je odolná vůči tetanu. Při úraze jsem zcela věřila v uzdravení, neměla jsem pochybnosti, zcela jsem důvěřovala přírodnímu postupu. Velmi jsem se naučila, poučila.

Vývoj léčby jsem i zaslala svému známému lékaři a jeho odpověď byla: „Velmi zajímavé, ale nepřekvapující, používáme podobné postupy, jen u lidí nelze tak snadno... není to lege artis, a proto je možné používat jen u osob, kde jsem si jistý, že mě neudají." Já naproti tomu svému lékaři děkuji...

Podobné články

V roku 2017 sa ťažko schvátila moja kobyla Salta (a to v krátkom časovom slede už druhý raz). Tentoraz mala postihnuté všetky štyri kopytá. Hrozivo…

Jarní vrchol porodů je za námi, letošní nové životy jsou ve velké většině již na světě a vesele si užívají zelené travičky v pastvinách a především…