Když sedlo na míru nesedlo - soudní spor po 4 letech ukončen

22. 12. 2010 Monika Jelinkova Autor fotek: z videozáznamu Moniky Jelínkové

Jsou to více než čtyři roky, co jste si mohli přečíst o sporu Moniky Jelínkové a Sedlářství Montana týkajícího se nepadnoucího sedla, které mělo být šité na míru. Když selhaly pokusy o domluvu, nešťastná majitelka se rozhodla domoci spravedlnosti soudní cestou. Nyní pro vás máme konečně výsledek!

10. 3. 2015 - Soudní spor po 4 letech konečně ukončen

Níže najdete podrobný popis celé kauzy, nicméně zde alespoň stručný popis událostí. V březnu roku 2010 jsem si objednala u firmy Sedlářství Montana, Otročiněves, westernové sedlo typu Wade na míru jak koni, tak sobě. Můj kůň má totiž výrazně atypický hřbet. Třikrát se pořizoval otisk hřbetu. A výsledek? Sedlo čnělo nad koněm (rozsocha) asi 10 cm a při nasedání nelze dát nohu do třmenu, protože ho okamžitě přetočíte koni pod břicho. Sedlo se se mnou přetočilo i při jízdě, když koník udělal prudkou otočku a já jsem spadla. Je mi malé posedlí, neustále mám vyvrácené nohy dozadu a nutí mne to vystrkovat břicho a padat na hrušku. Při klusu mi jde sedlo naproti a mlátí do zadku a koni se houpá zhruba na 5 cm zad. Zadní cantl mlátí do kříže. Na cval jsem vůbec nepomýšlela v obavách před úrazem a otlačením koně. Sedlo mi bylo dodáno 3. 11. 2010 a již týden po dodání jsem se ho snažila reklamovat. Protože toto nebylo úspěšné a nepoužitelné sedlo mě stálo celkem 30 000 Kč, rozhodla jsem se vše řešit soudní cestou.

Spor skončil po neuvěřitelných 4 letech soudních tahanic mým vítězstvím. Montanu to stálo odhadem (nevím kolik zaplatila svému advokátovi) 160 000 Kč!

Celý průběh tohoto sporu byl i ze strany soudců naprosto absurdní. Začnu od začátku s první soudkyní u soudu v Berouně. Všem mým svědkům včetně mě neustále vyhrožovala pokutou, byla neomalená a sprostá, evidentně nadržovala protistraně. Pan Eishamer u soudu vše popíral, tvrdil, že si nic nepamatuje, že dělal jenom řidiče (doslovně ze záznamu) a všechno hodil na svou kamarádku paní Vaňkovou.

Chování soudkyně bylo tak neprofesionální, že jsem si musela vyžádat na příští jednání dozor předsedkyně soudu. Když jsem od začátku žádala o soudního znalce s poukazem na to, že kůň je živé zvíře a jako takové může i umřít, tak se mne zeptala: a to se to sedlo nemůže vyzkoušet na mrtvém koni?! To už jsem nabídla, že svého koně přivedu klidně do soudní síně, Normen by to dal :o)

Soudkyně mne stále tlačila, abych si vzala jen půlku ceny sedla, kterou jsem zaplatila, a byla ráda, že dostanu alespoň něco.

Abych to zkrátila, soudnictví je horor, ale nakonec byl soudní znalec ustanoven ‒ u nás jediný, pan Kroužil, a tímto mu posílám svůj dík, opravdu rozumí své profesi a je to člověk na svém místě. Jeho posudek se ještě snažila zpochybnit paní Vaňková slovy: a viděl jste průkaz koně? Protože vám mohla žalobkyně podstrčit jiného koně! Také tvrdila, že se na tomto koni nikdy v životě nejezdilo, musela jsem opak dokazovat fotografiemi a videy. Paní Vaňková se neustále obracela na tabulky pro sedláře a stále nemohla pochopit, že vyráběla speciální sedlo na míru koni i mně. Nakonec to došlo tak daleko, že případ dostala jiná soudkyně a teprve poté se začalo něco dít.

Soudní znalec byl ustanoven v březnu 2014 a soudní pře ukončena mým vítězstvím v říjnu 2014.

Tímto chci poděkovat sedlářům Pavlovi Abrhamovi, panu Hakenovi a všem svědkům, kteří za mě přišli bojovat.

Můj vzkaz lidem, kteří se setkali se stejným sprostým chováním jako já: nedejte se, vydržte a hlavně vše nahrávejte! A požadujte účty, smlouvy o provedení práce s detailním popisem vaší představy o podobě sedla.

Ať vám koně jdou, Monika Franková (Jelínková)

(Pozn. red.: Pod textem článku je přiloženo 12 videosouborů, které se budou trochu déle načítat. Neztrácejte proto trpělivost, neboť se jedná o videa velmi zajímavá a hlavně instruktážní, kde uvidíte nejen to, jak a proč je reklamované sedlo nevhodné pro daného koně a jezdce, ale především vám zkušený sedlář vysvětlí, jak vlastně má a nemá vypadat sedlo šité na míru koni s velmi širokým a kulatým hřbetem.)

30.12.2010 13:00 - na konci článku jsou doplněny reakce paní Vaňkové a p. Eishamera

na tento hřbet bylo třeba vyrobit westernové sedloPo vyčerpání pokusů o mimosoudní vyrovnání s dodavatelem bych ráda zveřejnila příběh mého zakázkového westernového sedla na míru. Pokusím se nepsat moc emotivně, ale vzhledem k tomu, že oba dva výrobce tohoto sedla jsem považovala za své známé, se kterými je vždy fajn dát si kafe a poklábosit, to půjde jen těžko.

V březnu tohoto roku jsem si objednala u firmy Sedlářství Montana, Otročiněves, westernové sedlo typu Wade na míru jak koni, tak sobě. Můj kůň má výrazně atypický hřbet, široký, krátký, loupnutý kohoutek. Zlí jazykové tvrdí, že má loupnutý hřbet od zádě až k uším. Ač je to tarpan, tak bych ho přirovnala k mohutnému fjordovi, 143 cm KVH, 500 kg, 28" chomout.

Jelikož v té době byl můj Normen zraněný, a to na dlouho (natržený mezikostní sval), tak jsem na sedlo moc nepospíchala, ale trvala jsem na otisku zad, dokud byl ještě ve svalu. Otisk se vyrobil - dvakrát a dvakrát špatně. Na třetí otisk přijel už s panem Ivo Eishamrem a paní Dagmar Vaňkovou pan sedlář Vaňourek z Plzně, v září t. r. Nicméně otisk se pořídil precizně a šablona seděla. Ale jak mi později pan Vaňourek řekl, pan Eishamer mu volal, že nemá takovou širokou přední rozsochu a jestli to může zúžit. Přestože pan Vaňourek řekl, že u mého koně určitě ne, tak si pan Eishamer s paní Vaňkovou udělali, co chtěli, a rozsochu tam prostě dali.

sedlo objednané na mítu podle otisku hřbetu ční nad koněmA teď ten problém: sedlo ční nad koněm (rozsocha) asi 10 cm a při nasedání nelze dát nohu do třmenu, protože ho okamžitě přetočíte koni pod břicho. Sedlo se se mnou přetočilo i při jízdě, když koník udělal prudkou otočku a já jsem spadla. Je mi malé posedlí, neustále mám vyvrácené nohy dozadu a nutí mne to vystrkovat břicho a padat na hrušku. Při klusu mi jde sedlo naproti a mlátí do zadku a koni se houpá zhruba na 5 cm zad. Zadní cantl mlátí do kříže. Na cval jsem vůbec nepomýšlela v obavách před úrazem a otlačením koně.

Sedlo mi bylo dodáno 3. 11. 2010 a již týden po dodání jsem se ho snažila reklamovat. Telefonicky to nešlo, protože mi to ani p. Eishamer, ani pí. Vaňková nezvedali a na SMS neodpovídali. Tuším, že 13. 11. mi zavolal p. Eishamer, který tuto kostru vyrobil, a hned na mne sprostě spustil, že jestli budu pomlouvat jeho práci, pošle na mne své právníky, ať si to se mnou vyřídí, a že si vymýšlím, že se sedlo přetáčí, protože vážím 70 kg, a že mi jasně řekl, abych si koupila jiného koně. Že se snažili, ale že to jinak udělat neumí a že se sejdeme u soudu, protože on ani pí. Vaňková, která vlastní sedlářství Montana, reklamaci neuznávají. A od té doby nekomunikují.

Pozvala jsem si pana sedláře Vaňourka, který dělal ten správný otisk, a ten jednoznačně řekl, že by sedlářství Montana mělo sedlo vzít zpět a peníze vrátit, protože je na mého koně naprosto nepoužitelné. Pan Max Haken, sedlářství Pinto, jehož posudek přikládám, řekl totéž a pan Pavel Abrham, sedlářství A saddlery, se připojil, posudek rovněž zasílám. Nicméně sedlářství Montana stále dělá mrtvého brouka a nekomunikuje ani s mým právníkem. Přikládám i odstoupení od smlouvy. Fakturu za sedlo, kde je jasně napsáno, že se jedná o sedlo na míru, mám rovněž doma.

sedlo se při nasedání přetáčí, i když je nadměrně dotaženéDále cena za sedlo se zadním podbřišákem (ten jsem nedostala) a zdobením byla sjednána na 25 000,- Kč. Jelikož pí. Vaňková neumí zdobení, které jsem chtěla, tak jsem si ho zaplatila u paní Procházkové za 5000,- Kč - mimochodem gravírování sedla bylo to jediné, co bylo super a v pořádku. Takže jsem počítala 25 000,- za celé sedlo, čili bez zdobení 20 000,- Kč, ale chyba - paní Vaňková vyžadovala 25 000,- plus 5 000,- Kč zdobení, tj. 30 000,- Kč. No budiž, kývla jsem na tuto cenu a tuto sumu jsem měla připravenou doma. Když sedlo přivezli, už ten den se přetáčelo. Ale protože to byli kamarádi, nechala jsem se ukecat, abych ho týden zkusila, že pokud bude zlobit, tak to opraví. Mezitím cena sedla stoupla ještě o 5 000,- Kč s odůvodněním, že pí. Vaňková musela zaplatit ty dvě nepovedené kostry (ale spolehlivě vím, že je napasovali do jiných sedel a prodali, sám p. Eisenhamer se přeřekl). Takže cena stoupla na 35 000,- Kč. Na to jsem řekla, že o téhle ceně se budeme bavit až podle toho, jak sedne sedlo, a jelikož to dopadlo, jak to dopadlo, tak jsem jim těch 5 000,- Kč nedala a oni se cítí okradeni.

toto sedlo je skutečně koni na míru - lze v něm klidně stát v jednom třmenu bez přetočeníTakže jsem zaplatila paní Procházkové 5 000,- Kč za gravírování, účet mám, a 25 000,- Kč Sedlářství Montana, účet také mám.

No když to shrnu, tak mám sedlo na ozdobu za 30 000,- Kč, Sedlářství Montana a pan Eishamer výdělek a ještě jsem přišla o iluzi, že ještě existují kamarádi, kteří Vás nechtějí odrbat.

Myslím, že by se našlo více lidí s podobným příběhem, já jsem narazila na takové jednání podruhé. A alespoň bychom mohli varovat jiné zájemce před nepoctivými „řemeslníky". Toto mé sedlo je k nalezení na stránkách sedlářství Montana, pod názvem sedlo Wade na tarpana a už podle fota uvidíte, že nesedí. (Obrázky k nalezení zde: http://www.sedlarstvi-montana.cz/images/original/255.jpg, http://www.sedlarstvi-montana.cz/images/original/253.jpg). Mimochodem, nepřála jsem si, aby toto sedlo figurovalo v katalogu, jelikož gravírování jsem si vymýšlela sama, a ani toto nebylo respektováno.

Monika Jelínková
Lisovice u Slaného

Posudek sedla pana P. Abrhama, A-Saddlery:

Věc: Odborné vyjádření k zakázkovému sedlu výrobce Sedlářství Montana

Majitelka paní Monika Jelínková si objednala u výše uvedené firmy zakázkové westernové sedlo na míru na svého 9letého valacha. Částka za sedlo byla vyplacena výrobci při dodání, po vyhotovení bylo sedlo předáno výrobcem paní Jelínkové k odzkoušení.

Sedlo na první pohled působí amatérsky, základním problémem je absolutně nekontaktní kostra. Rámcově velikost na koně typu plnokrevník - v tomto případě se jedná o tarpana s typickým mohutným hřbetem, kulatými zády a nevýrazným kohoutkem.

Sedlo je v oblasti přední komory příliš úzké a vystupuje vysoko nad koněm. Následné prohnutí lyžin (tzv. bars), které se dotýkají hřbetních svalů, jsou abnormálně blízko u sebe, to způsobuje, že sedlo se na koni protáčí, což je patrné hned při nasedání, a to je velmi nebezpečné jak pro koně, tak hlavně pro jezdce.

sedlo nepasuje ani jezdciDalší nedostatky:

 • nevhodně zvolený doppel-rigging v místě opory jezdce,
 • kirty ke koni nepasují, jsou rovné a nekontaktní, neprořízlé v místě fendru,
 • zavěšení třmenových řemenů (fendrů) je mimo těžiště, jezdec nemůže správně zasednout, padá na přední rozsochu,
 • velikost a tvar posedlí vzhledem k menší plnoštíhlé postavě jezdce absolutně neodpovídá,
 • zadní rozsocha (cantle) je příliš malá, navíc o několik centimetrů vyšší, příliš kolmá k zádům jezdce.

Závěr: Kostra vyrobená na základě otisku hřbetu koně, na níž bylo sedlo postaveno, byla zvolena neodborně - neodpovídá velikost ani základní parametry.

Kostra se vymyká v rámci ke koni i k jezdci.

Po 20 letech praxe u zahraničních firem jsem oprávněn se vyjádřit na požádání k profesionálnímu provedení sedlářské práce.

V Lisovicích 7. 11. 2010
Pavel Abrham
A - Saddlery

Posudek sedla M. Hakenem, sedlářství Pinto:

V neděli 21. 11. 2010 jsem byl na žádost paní Moniky Jelínkové posoudit, jestli sedlo, které si objednala na svého koně, mu sedí, či ne. Sedlo je dobře zpracované a z dobrého materiálu, velmi precizně zdobené, koni ale nesedí zcela zásadně. Je to poznat na první pohled, v podstatě bych ho ani na koně nezkoušel.

Je úzké, a to tak, že minimálně o 2 velikosti. Koně tlačí v místě lopatky a nad hřbetem je zvednuté do výšky cca 10 cm, místo obvyklých 2-3 cm. Na dotaženém sedle jsem mezi koně a sedlo strčil ruku až po loket, mají se vejít tak 2 prsty pod přední rozsochu. Lyžiny kostry jsou příliš blízko u páteře, takže sedlo na koni nedrží a ještě tlačí v oblasti ledvin. Dále má na tento typ koně špatně zvolené těžiště upínání, takže se vzadu zvedá. Toto sedlo by bylo vhodné na nějakého štíhlého koně s kohoutkem, tak typu araba.

M. Haken
sedlářství PINTO
Davídkova 25, Praha 8

Další jednání probíhalo už za pomoci právního zástupce.

Dopis právního zástupce paní Jelínkové, advokáta JUDr. Luďka Krajhanzla, paní Vaňkové, Sedlářství Montana:

V Praze dne 26. 11. 2010

Věc: odstoupení od smlouvy o dílo
Příloha: kopie plné moci

Vážená paní Vaňková,

převzal jsem právní zastoupení paní Moniky Jelínkové bytem Lisovice 8, 273 71 Zlonice ve věci vad díla - westernového sedla pro jejího koně Normena. Moje klientka si v březnu t. r. u Vás objednala westernové sedlo na míru pro koně plemene tarpan, které jste dodala v listopadu t. r. Následně po dodání a vyzkoušení sedla na koni, pro kterého je určeno, zjistila moje klientka, že sedlo je o 2 čísla menší, resp. užší, jeho rozměr neodpovídá jak velikostí, tak i tvarem objednanému sedlu. Vámi provedené dílo - westernové sedlo má takové vady, které nelze odstranit a pro tyto vady jej nelze vůbec používat. Z tohoto důvodu se moje klientka rozhodla v souladu s ustanovením § 648 a násl. občanského zákoníku od smlouvy odstoupit - uplatnit své právo na zrušení smlouvy. Tuto skutečnost Vám sdělila poprvé telefonicky 13. 11. 2010 a dále zopakovala v několika následných telefonických rozhovorech ještě několikrát. Z vaší strany nebyla ochota o způsobu reklamace vůbec jednat, proto považujte tento dopis za písemné uplatnění vady a realizaci práva na odstoupení - zrušení smlouvy o dílo. S ohledem na to, že za sedlo byla zaplacena záloha ve výši 25.000,- Kč, žádám Vás o vrácení této částky na účet mé klientky č. xxxxxxx. Sedlo bylo ozdobeno gravírováním, které provedla paní Hana Procházková za cenu 5.000,- Kč. Žádám Vás rovněž o úhradu této škody, která byla mé klientce způsobena tím, že jste mé klientce dodala vadné a nepoužitelné sedlo. Rovněž tuto částku zašlete na výše uvedený účet. S ohledem na odstoupení od smlouvy Vás žádám o sdělení termínu, kdy si nepovedené sedlo protokolárně převezmete a od mé klientky odvezete. Při této příležitosti se můžete přesvědčit o tom, že dodané sedlo je pro koně, pro kterého bylo objednáno, nepoužitelné.

Všechny výše uvedené skutečnosti je moje klientka schopna v případě soudního sporu prokázat. K vrácení zaplacené zálohy a k úhradě vzniklé škody, celkem k úhradě částky 30.000,- (slovy třiceti tisíc korun českých) Vám dávám lhůtu do 3. 12. 2010. V případě, že tuto částku ve stanoveném termínu neuhradíte, bude se moje klientka domáhat svých nároků pořadem práva.

S pozdravem
JUDr. Luděk Krajhanzl
advokát

Dopis pí. Vaňkové JUDr. Krajhanzlovi ze dne 2. 12. 2010 (jako PDF přiložené pod článkem).

dopis pí. Vaňkové JUDr. Krajhanzlovi ze dne 2.12.2010

(Pozn.: Vyjádření pana Hakena, sedlářství Pinto: "... jsem nevěděl, že existuje speciální slabá deka, která rozšíří úzké sedlo o tři velikosti...")

Druhý dopis právního zástupce paní Jelínkové, advokáta JUDr. Luďka Krajhanzla, paní Vaňkové, Sedlářství Montana:

V Praze dne 9. 12. 2010

Věc: odstoupení od smlouvy o dílo

Vážená paní Vaňková,

dne 7. 12. jsem obdržel Vaši odpověď na svůj dopis ze dne 26. 11. 2010, ve kterém opět odmítáte oprávněnou reklamaci westernového sedla mé mandantky. Skutečnost, že sedlo neodpovídá koni, pro kterého je určeno, jsem v případě soudního sporu schopen prokázat stanoviskem dvou v oboru westernových sedel uznávaných odborníků pana M. Hakena a P. Abrhama. Z těchto posudků jednoznačně vyplývá, že sedlo nebylo vyrobeno přesně podle otisku zad koně a postavy jezdkyně, jak tvrdíte ve svém dopise. S ohledem na výše uvedené Vás opětovně žádám o vrácení zálohy ve výši 25.000,- Kč a o úhradu částky 5.000,- Kč, jako náhrady škody za gravírování sedla a to na účet mé klientky č. xxxxx. Opětovně Vás žádám o sdělení termínu, kdy si nepovedené sedlo protokolárně převezmete a od mé klientky odvezete.

K úhradě částky 30.000,- (slovy třiceti tisíc korun českých) Vám dávám dodatečnou lhůtu do 16. 12. 2010. Tuto výzvu považujte za poslední pokus o mimosoudní vyřešení sporu.

S pozdravem
JUDr. Luděk Krajhanzl
advokát

Pozn.red.:

Do dne sepsání článku (22. 12. 2010) Sedlářství Montana stále nekomunikuje, tudíž soudní jednání je zřejmě nevyhnutelné. Vyjádření zhotovitele sedla čekáme.

30.12.2010 13:00 - AKTUALIZACE:

Na základě výzvy naší redakce zareagovali na situaci paní Vaňková a pan Eisenhamer, doplňujeme jejich reakci a pohled na celou záležitost:

Dobrý den,
děkuji za Vaší nabídku a možnost vyjádřit se k této situaci. Protože zřejmě dojde k právnímu sporu, bylo by zajisté nemoudré dementovat tvrzení paní Jelínkové bod po bodu. Záběry, které si můžete prohlédnout v článku a na videu, jsou zavádějící a o tvrzeních, které článek obsahuje, dokáži s úspěchem pochybovat. Pokud chcete zaslat zinscenované video a článek o nepadnoucím sedle třeba od sedláře pana Hakena, není to žádný problém. Rovněž hanlivé názory dalších sedlářů na práci konkurence bych asi nemusela dlouho obstarávat. To bych se však chovala stejně jako autoři zmíněného článku, což doufám neočekáváte. Nevím jak se proti takové nestoudnosti zachovat a chápu všechny, kteří jsou po objektivním posouzení těchto nepravdivých údajů v článku znechuceni.
S pozdravem D. Vaňková

 

Dobrý den,

nerad se zapojuji do této debaty, ale bohužel je v článku zmíněna i moje účast, a tak bych rád uvedl některá tvrzení paní Jelínkové na pravou míru. Od rána mi telefonují přátelé, jestli jsem se nezbláznil, když předělávám kostry sedel po takové ikoně jako je kostrař pan Vaňourek. Na jeho kostrách totiž staví většina kvalitních sedlářů v naší republice. K jejich uspokojení prohlašuji, že na těchto tvrzeních není ani trochu pravdy.

 • Nikdy jsem nedělal žádnou úpravu na přední rozsoše zmíněného sedla, natož její výměnu.
 • Finální otisk zad byl proveden asi 4 týdny před předáním hotového sedla. Před tím nebylo jisté, zda koník při své prostorové výraznosti bude ještě někdy chodit.
 • Při předávání sedla jsem byl ještě s dvěma dalšími sedláři svědkem vcelku bezproblémového nasednutí i sesednutí i při použití extrémně silné korekční deky. Komedie, kterou předvádí zákaznice na videu, je nedůstojná.
 • Sedlo bylo při předání řádně vyzkoušeno v kroku a klusu na koni s majitelkou na zádech a teprve poté proběhlo finanční vyrovnání, čímž zákaznice jasně stvrdila, že je s výrobkem spokojena. Pokud by se sedlo chovalo, jak tato dáma na videu předvádí, logicky by k aktu převzetí, rovněž i nasednutí na koně, nikdy nemohlo dojít.
 • K zamyšlení:

 • Pokud jsem dobře poslouchal, je toto již v pořadí desáté sedlo pořízené pro tohoto koně a všechna byla špatná, takže majitelka bude mít určitě praxi v reklamacích.
 • Pokud jsem se dobře díval na oblé křivky koně a okolí, tak jsem nabyl dojmu, že tyto zjevně nebyly vytvořeny intenzivním pohybem po horských stráních a že sedlo bude zřejmě problém zástojný.
 • S pozdravem Ivo Eisenhamer

   

  Máte i vy podobné zkušenosti? Řešili jste někdy podobný případ? Jak jste dopadli a s čím jste se potýkali při výrobě sedla na míru?

  Napište nám své zkušenosti přímo pod tento článek. Svou radou můžete přispět do budoucna i druhým.

  Podobné články

  V roku 2017 sa ťažko schvátila moja kobyla Salta (a to v krátkom časovom slede už druhý raz). Tentoraz mala postihnuté všetky štyri kopytá. Hrozivo…

  Jarní vrchol porodů je za námi, letošní nové životy jsou ve velké většině již na světě a vesele si užívají zelené travičky v pastvinách a především…