Jak jsme se napálili na Vánoční španělské škole

14. 12. 2007 redakce Jezdectví

Zajímavý příspěvek k nám dorazil do redakce od paní Aleny Javorské, která se napříč republikou vypravila podívat na údajnou veřejnou generální zkoušku Vánoční španělské školy. Jak nadpis sám napovídá, zážitek si z Prahy zcela jistě odvezla, ale v dobrém na něj vzpomínat pravděpodobně nebude...

Vážená redakce,
ráda bych se s Vámi podělila o „zážitek“ z veřejné generálky Vánoční španělské školy. O víkendu je pro nás zcela nemožné „utrhnout se“ od povinností a tak jsme uvítali možnost zúčastnit se generálky v pátek. Po několikatýdenním těšení, plánování a shánění lístků i jízdenek jsem se s kamarádkou a rodiči vypravila do Prahy na toužebně očekávané vystoupení, které jsme si chtěli naložit jako dárek pod vánoční stromeček.

Vstávali jsme už ráno v 5 hodin, abychom se dostali včas do Brna a odtud pak autobusem do Prahy. Dvouapůlhodinová cesta autobusem a pak další hodina všemi možnými dopravními prostředky na Trojský ostrov, probíhala v atmosféře nadšeného očekávání. Říkali jsme si: „Generálka bude v podstatě to samé, jako hlavní vystoupení. Kostýmy, hudba, možná sem - tam nějaká ta korekce nebo drobná úprava. Zřejmě jen přijdeme o tu večerní atmosféru a světelné efekty asi nevyzní jako za šera.“ Ale nás zajímalo hlavně vystoupeni Lorenza a klasická španělská škola, která se jen tak někde shlédnou nedá. Přijeli jsem chvilku před 11 hodinou, abychom si ještě stihli vypít kávu a najít naše místa - perfektní načasování!


Jaké bylo proto naše rozčarování, když jsme 45 minut sledovali dvě bryčky kroužící po aréně bez jakéhokoliv náznaku souhry. Pak nastoupili moderátoři večera, kteří si 4x přeříkali své dialogy a úvodní slovo k vystoupení. To už se blížila 13. hodina a nám pomalu docházelo, že jsme se nechali pěkně napálit...


Na internetu byla tato zkouška avizována od 11 do 14 hodin a nám bylo jasné, že toho za zbývající hodinku už moc neuvidíme. Mezitím odjely bryčky a nastoupil oddíl jízdní policie Ostrava. To co jsme viděli nás z části vyděsilo a z části naprosto znechutilo.
Čtyři členové policejního sboru tam ukázali něco, co hraničilo s pubertální arogancí a týráním koní zároveň. Pominu, že se pánové teprve dohadovali, co vlastně budou předvádět, že místo aby nechali koně po odvedené práci vykrokovat je stále dokola honili tryskem bezúčelně po hale tak, že dušné sípání jednoho vraníka nepřehlušila ani hlasitá hudba, že koně nebyli schopni přeskočit bez shození asi 50 cm překážky a evidentně je děsily barely, které patrně viděli poprvé. Zato bylo k vidění dost „nekorektních“ a ke koňským hubám ne právě šetrných zákroků. Neumím si představit, jak vypadalo jejich vystoupení v sobotu a v neděli, ale to musí posoudit ti, co ho viděli.


Znechuceně jsme se vydali za jednou z pořadatelek a požadovali jsme zpět 500,- , které jsme za jednu vstupenku zaplatili. Nevím, jak se dotyčná dáma jmenovala, ale její chování bylo od začátku dost arogantní a nebýt našeho jediného muže, patrně bychom odcházeli bez peněz.


Nakonec se mu podařilo zjednat nápravu a na pokladně nám paní s rozpačitým výrazem vrátila našich 2000,- za 4 lístky. Nebyli jsme totiž jediní, kterým se zdálo, že cena je naprosto neadekvátní k tomu, co viděli - vlastně neviděli. Na cestě z haly jsme ještě slyšeli upozornění, že tato generální zkouška potrvá až do 21 hodin a každý z vystupujících má hodinu na to, aby si nacvičil své číslo! Toto jsme se však na webových stránkách nedočetli. Odcházeli jsme zklamaní, znechucení a nešťastní, že jsme zbytečně ztratili celý den a jediné co jsme viděli, byl Lorenzův kamion na přepravu koní... Takže náš předvánoční výlet se změnil ve smutnou procházku po Vánočních trzích pražského výstaviště.


Chtěla bych touto cestou poprosit pořadatele, aby příště uváděli na své webové stránky pravdivé a korektní informace, protože ne každý má možnost zajet si na vystoupení přes celou republiku další den, až bude vše tak, jak má být. A pokud by náhodou nevěděli co znamená termín „generální zkouška“, ať se zeptají třeba před mikulášskou besídkou v mateřské školce, děti jim to rády vysvětlí!
Alena Javorská

Podobné články

V roku 2017 sa ťažko schvátila moja kobyla Salta (a to v krátkom časovom slede už druhý raz). Tentoraz mala postihnuté všetky štyri kopytá. Hrozivo…

Jarní vrchol porodů je za námi, letošní nové životy jsou ve velké většině již na světě a vesele si užívají zelené travičky v pastvinách a především…