Mít či nemít - koně doma?

13. 3. 2012 Michaela Burdová Autor fotek: archiv autorky, Šárka Dolanská, Dominika Švehlová

Tak, a teď to bude všechno podle mě. Já budu rozhodovat, jak a čím a kdy krmit, jak bude dlouho ve výběhu a s kým. Nebudu muset nikam dojíždět, ušetřím čas a peníze za ustájení... Ano, rozhodli jste se o svého koně pečovat sami a ustájit si ho doma. Nebo ještě nevíte – pak vám možná napoví náš článek.

Proč mít koně doma

Individuální přístup - tento důvod je při rozhodování, zda mít koně doma nebo v komerčním ustájení, podstatný s ohledem na prospívání koní a bez ohledu na ekonomické aspekty.

Radosti i strasti "domácího" ustájení čtěte v sérii článků Kůň do domu - radost z domu (?) MVDr. Dominiky Švehlové.

Časová flexibilita - režim stáje záleží na vás, zařídíte si to tak, aby vyhovoval vám i vašemu koni.

Ušetřené náklady za

 • dojíždění,
 • krmení - v případě vlastní pastviny,
 • práci ošetřovatele.

Možnost snížit náklady ustájením dalších koní podle kapacity areálu.

Mít absolutní vliv na kvalitu krmení a podestýlky a režimu.

Mít či nemít - koně doma?Nevýhody:
 • Každodenní péče o koně - kůň je vydatný konzument času a práce, jen ten, kdo má koně doma, ví, že si dobrovolně uvázal kouli u nohy.
 • Chybí trenér - pokud chcete sportovat, budete muset na tréninky dojíždět nebo si zvát trenéra k sobě.
 • Údržba - stáje, výběhy, pastviny, ohrada, překážkový materiál, to vše je nyní na vašich bedrech.
 • Odvoz hnoje - rozhodně se nevyplatí tuto záležitost při rozhodování podceňovat. Koně jsou v tomto ohledu velkorysí producenti a vy musíte splňovat hygienické normy a udržovat klid zbraní v sousedských vztazích.
 • Zátěž rodiny - ekonomická, časová. Je dobré mít nastavené priority. Pokud rodina-partner u koní netáhne za jeden provaz nebo nedisponuje odpovídající mírou tolerance (peněz, času), je lepší si ustájení koně doma rozmyslet.

Kolik to všechno bude stát?

Koně již máte a tušíte, že částka za jeho odkoupení je špička ledovce, pod kterou se skrývá masa výdajů za zbudování a údržbu jeho životních prostor plus nezbytná měsíční apanáž zahrnující krmivo, stelivo a v průběhu roku pravidelné úkony veterináře a podkováře.

Je obtížné vyčíslit přesné výdaje na držení koně doma, protože se budou významně lišit podle:

 • plemene - je rozdíl chovat nenáročnější robustní plemeno nebo anglického plnokrevníka
 • místa - klimatické podmínky, blízkost velkých měst nebo vesnice
 • věk a zdravotní stav koně - s tím souvisí výše výdajů za veterinární ošetření
 • využití koně - sport, hobby, lehké rekreační využití

 • Investice:

  Počítejte ve svém projektu raději s ustájením dvou a více koní. Chov koně v samotě neodpovídá potřebám stádového zvířete. Má to jisté výhody:

  • nabídnete ustájení, abyste získali pro svého koně společníky - můžete a nemusíte sledovat ekonomickou výhodnost. Z vlastní zkušenosti - i jiných, vím, že ustájit jednoho - dva koně je výhodné spíše z hlediska vzájemné výpomoci;
  • pořídíte své další koně, které využijete pro výcvik a ježdění pomocníků ve stáji nebo za účelem získání finančních prostředků na provoz (samozřejmě v rámci zákonem nastavených povolení k této činnosti).

  Koně domaZáklad pro 3 koně, bez kterého se neobejdete:

  Stáj nebo přístřešek:
  Vlastní stáj je součástí nemovitosti - 0
  Přístřešek na vlastním pozemku - cca 15 - 20 tisíc korun (lehká stavba svépomocí)

  Výběh (3 ha, nejlépe s pastvinou) - jen páskový, trojitý - 15 tisíc korun
  Výběh pro tři koně - ohrazení nikdy nepodceňujte. Bezpečné je kombinovat elektrický ohradník s pevným hrazením. Nejde jen o riziko úrazu vašich koní, když utečou, ale o životy lidí v autech na silnici nebo na dálnici, kam se koně mohou dostat. Jakmile uteče více než jeden kůň, je riziko, že se vydají na nějaký vydatnější pochod (úprk), mnohem vyšší, než když uteče jeden. Ohrada o ploše tři hektary v rozměrech 100x300 m znamená 2x (100+300) = 800 m, pokud dáme trojitou pásku, tak máme potřebu 2 400 m pásky a v cena 300 Kč/200 m (šířka 1 cm) nás dostane na výsledných 3 600 Kč, k tomu zdroj cca 3 150 Kč (nejlépe napájený jak ze sítě tak z baterie - cena dle e-shop Equiservis). Na 800 metrech potřebujeme kůly (umělohmotné tyčky moc dlouho nevydrží, je lepší je alespoň v namáhaných místech vystřídat pevnými kůly), po deseti metrech to máme 80 kůlů a tady se můžeme dostat na cenu od nuly (proč ne, máme-li vlastní zdroj) po cca 100 Kč za kůl, tedy na 8 000 Kč. Počítám-li dobře, pak střecha nad hlavou a základní ohrada pro tři koně bez pevného horizontálního prvku nás vyjde na 34 tisíc korun. A to je jen skromný začátek a malý příklad řešení ustájení v režimu 24/7.

  Hnojiště - platíte odvoz nebo odvážíte = měsíční náklady, je třeba počítat s produkcí koblih v množství cca 1-3 % živé váhy. Půltunový drobeček vám tedy do kolečka nadělí denně až 15 kg koblih a toto množství může podle množství přijatého krmení a stravitelnosti výrazně stoupat. Bez příměsi steliva tedy tři koně vyprodukují kolem půl q hnoje denně. V případě slámové podestýlky a za předpokladu, že koně v nastlané části stáje defekují rádi (jak to tak bývá), budete vyvážet dvojnásobek a více.

  Sklad krmení - nemáte-li, v nouzi nebo než postavíte seník, můžete stavět do stohů - velké ztráty
  Nicméně počítejte s nutností zásoby alespoň na půl roku. V případě chovu koní v režimu 24/7 je spotřeba sena vyšší než uvádí tabulky. Pro orientaci, jak velký prostor byste měli na seno vyčlenit:
  Pro tři koně na šest měsíců při denní dávce 10-15 kg sena máte spotřebu 5 400 kg. Jeden kubík volného sena váží 50-75 kg (Pirkelmann 1991), při KD 10 kg na den potřebujete skladovací prostor cca 108 m3 (např. 6x6x3). U velkých kulatých balíků počítejte s váhou 80-130 kg/m3 (Pirkelmann 1991), stačí vám tedy 41,5 - 67,5 m3 (např. cca 4x4x3 m).

  Sedlovna - předpoklad využití části vaší nemovitosti, RD, hospodářského stavení. Jste doma, takže sociální zařízení nebo klubovnu a šatnu budovat můžete a nemusíte.

  Musíte myslet i na dostatečné zásoby na zimu.Provozní náklady - nezbytné měsíční výdaje:

  Mzdu za práci kolem koní si můžeme s úlevou škrtnout.

  Seno - základ krmné dávky a na jeho kvalitě se nevyplatí šetřit. Pro jednoho koně při 10 kg/KD a ceně 200 Kč za q se vejdete do cca 600 Kč za měsíc - tedy ti tři koně ve vaší stáji spotřebují seno v hodnotě 1 800 Kč s tím, že v zimě můžete zkrmit více a v období pastvy méně.

  Voda - nemáte-li vlastní studnu, vaše peněženka to pocítí. Např. při vysokých cenách na Vysočině (Žďár nad Sázavou 77,70 Kč/m3) a průměrné denní spotřebě třech dospělých teplokrevníků 3x40 a více litrů dle počasí a zátěže spotřebujete za měsíc 3 600 l, tj. 3,6 m3 a zaplatíte tedy měsíčně minimálně 280 Kč jen za to, že se napijí a to jim neostříkáte nohy.

  Další náklady jsou stelivo a doprava krmení, kde neuvádím ani orientační částky, protože z vlastní zkušenosti vím, že tady lze hodně ušetřit i hodně utratit.

  Sůl - solný liz vydrží cca 3 měsíce, průměrná cena je 110 - 130 Kč za kostku.

  Minerální doplňky a vitamíny - jestliže máte kvalitní seno a koně v lehké zátěži, pak méně je více. Zajímejte se o rozbory půdy v místě, zda zde není např. nedostatek selenu, posuzujte kondici koní a nezatěžujte je nadměrným podáváním směsí všeho druhu, byť s nejlepšími úmysly.
  V období výměny srsti, v případě onemocnění koně, březosti, vysoké zátěže se o podávání těchto doplňků poraďte s odborníkem. Standardní doplněk vyjde na cca 500 Kč.

  Jádro a ostatní doplňkové směsi - vždy jen podle potřeby, nekrmte paušálně. I krmná dávka spočítaná špičkovým odborníkem v určité době nemusí vyhovovat, protože se změní okolnosti. Nebojte se používat i svoji hlavu a o krmení si něco nastudovat. Nepřeceňujte zátěž koně a nelomte rukama nad tím, že přes zimu nějaké to kilo ztratí nebo že ve dvaceti letech není tak kulatý jako ve dvanácti. Organizmus koně často ví lépe, co dělá, než ustaraný majitel. Základní výhoda chovu koní doma je ta, že je máte stále na očích a naučíte se lépe vyhovět jeho potřebám.
  Jestliže je oprávněná potřeba koni dodávat jadrné krmivo, tak to samozřejmě dělejte a vyhraďte si na to část nákladů - zcela orientačně, kolem 600-800 Kč na jednoho koně měsíčně.

  Vakcinace, odčervení, péče o kopyta - tyto výdaje budete mít stejné, ať máte koně ustájeného v komerční stáji nebo za barákem.

  Údržba, opravy - strávíte spoustu času opravami ohrad, vylaďováním terénu, údržbou překážkového materiálu atd. Co si neuděláte sami, zaplatíte. Mít koně doma je horor pro lidi, kteří neumí zatlouct hřebík, vzít do ruky motorovou pilu nebo opravit tekoucí napáječku.

  Všechny uvedené částky jsou orientační, každý majitel koně má jiné možnosti a zdroje a je tedy těžké shodnout se na nějaké ukázkové kalkulaci. Jak jsem již uvedla výše, jste svými pány a máte tedy možnost náklady na svého koně ovlivňovat.

  Pár příkladů, jak ušetřit:

  • kvalitní krmení je levnější - nemusíte dohánět špatnou kvalitu množstvím
  • sledujte aukce na internetu
  • využívejte slevových akcí obchodníků
  • kupujte si krmení na zimu včas a ve větším množství
  • pečujte o pastvinu
  • dejte se dohromady s místními koňáky a nakupte ve velkém se slevou
  • neušetříte, pokud budete šetřit na veterináři a péči o kopyta

  Byla bych moc ráda, kdyby se v komentářích objevily vaše „ekonomické" zkušenosti s ustájením koní doma. Osobně musím připustit, že je dobré dát si výdaje na papír a ujistit se, že nám někde zbytečně neutíkají koruny nebo zda nás starost o koně neomezuje v možnosti výdělku, za který bychom si mohli koně ustájit a chodit jen jezdit.
  I čas jsou peníze.

  Podobné články

  Otevřeli jste balík sena a stájí se vine vůně karamelu. Musíme zahnědlé seno vyhodit nebo ho můžeme přece jen zkrmit?

  Dost možná právě řešíte problematiku související s výživou svých letošních odchovů. Mnoho hříbat má odstav před sebou nebo jím prošlo před několika…